Yaşam Aküsü Şarj Ve Diğer Bağlantılar Hakkında Fikir Alış Verişi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan lethran Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,014

lethran

Ana Kamp
herkese selamlar, karavanda yaşam aküsü bağlantısı hakkında kafamda oluşan soru işaretlerini kaldırmak amacıyla yazıyorum.

karavanda kablolar panellerden direk şarj kontrol cihazına, oradan da akülere gidiyor. akülerden aynı zamanda kablo çıkışı mevcut, bu kablolar buzdolabı vb diğer tüm elektronik eşyalara gidiyor. peki güneş panellerinden hali hazırda 12v enerji gelirken (rakamlara lütfen takılmayalım) aynı zamanda aküden de 12v enerji almaz mı tüm elektronik cihazlar? yani kaba bakışla bu bağlantı paralel bağlantı olmuş oluyor, tüm elektronik cihazlara 24v (rakamlara lütfen takılmayalım) enerji gidiyor? arada ayırıcı hiç bir eleman yok çünkü. yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

not: aküden tam 12v çıkmadığını, panellerden de tam 12v çıkmadığını biliyorum. lütfen aslında 12 volt değil 12.2 volt olacak vb yazmayın. rakamları göz ardı ederek paralel bağlantı olup olmadığını merak ediyorum.

Etiketler
herkese selamlar, karavanda yaşam aküsü bağlantısı hakkında kafamda oluşan soru işaretlerini kaldırmak amacıyla yazıyorum.

karavanda kablolar panellerden direk şarj kontrol cihazına, oradan da akülere gidiyor. akülerden aynı zamanda kablo çıkışı mevcut, bu kablolar buzdolabı vb diğer tüm elektronik eşyalara gidiyor. peki güneş panellerinden hali hazırda 12v enerji gelirken (rakamlara lütfen takılmayalım) aynı zamanda aküden de 12v enerji almaz mı tüm elektronik cihazlar? yani kaba bakışla bu bağlantı paralel bağlantı olmuş oluyor, tüm elektronik cihazlara 24v (rakamlara lütfen takılmayalım) enerji gidiyor? arada ayırıcı hiç bir eleman yok çünkü. yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

not: aküden tam 12v çıkmadığını, panellerden de tam 12v çıkmadığını biliyorum. lütfen aslında 12 volt değil 12.2 volt olacak vb yazmayın. rakamları göz ardı ederek paralel bağlantı olup olmadığını merak ediyorum.

12 volt devresinde (doğru akım) Panel, şarj kontrol cihazı, akü ve 12 volt ile çalışan cihazlar paralel bağlılar, haklısınız.

12 volt devresinde (doğru akım) Panel, şarj kontrol cihazı, akü ve 12 volt ile çalışan cihazlar paralel bağlılar, haklısınız.
ama aradığım cevap bu değil :smiley: cihazlara 24 volt gidiyor mu gitmiyor mu ona takıldım. yani buzdolabım 12v örneğin... hem aküden 12v alıp hem panellerden gelen kablo vasıtsıyla bir 12v daha almıyor mu buzdolabı?

ama aradığım cevap bu değil :smiley: cihazlara 24 volt gidiyor mu gitmiyor mu ona takıldım. yani buzdolabım 12v örneğin... hem aküden 12v alıp hem panellerden gelen kablo vasıtsıyla bir 12v daha almıyor mu buzdolabı?

Aradığınız cevap:
Cihazlara 24v gitmiyor.

paralel bağlantıda voltaj yükselmez.

"""Kabaca""" şöyle düşünebilirsiniz:

paralel bağlantı: voltaj sabit, amper artar
seri bağlantı: amper sabit, voltaj artar,

Son düzenleme:

Aradığınız cevap:
Cihazlara 24v gitmiyor.

paralel bağlantıda voltaj yükselmez.

"""Kabaca""" şöyle düşünebilirsiniz:

paralel bağlantı: voltaj sabit, amper artar
seri bağlantı: amper sabit, voltaj artar,

teşekkür ederim. istediğim cevap buydu. hala 13.2 volt gelir 3.2 amper gerilim olur vb yazan büyüklerim yanında, sade ve anlaşılır yazdığınız için teşekkürler :smiley:

Paralel bağlantılarda, ölçülen gerilim, 12 volttur. Siz paneli + küyü+buzdolabını paralel bağlıyorsunuz.

24 Volt olabilmesi için panel ve Akünün seri bağlanması gerekir ki arada Solar panel ünitesi olduğu için bunu yapamazsınız, yapmak isterseniz, Akünün artı ucunu panelin eksi ucuna, panelin artı ucu ile akünün eksi ucunu buzdolabına bağlamanız gerekir. Bu durumda da akü şarj olamaz zaten.

Sistemdeki 12 voltları toplayarak matematiksel işlem yapamazsınız. :smiley:

(Şöyle düşünün, arabanızda akü ve şarj dinamosu ( panel gibi düşünün) var, niçin teybiniz 12 volt?? )

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.