Yaşam Aküsü Tercihi Ve Temini

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan S.Cengiz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,766

Etiketler

Henüz yeni bir karavan aldım, karavan konusunda en ufak bir deneyimim ve bilgim yoktu şimdiye kadar (gerçi hala yok :smiley: )
Karavanda, güneş sistemi, akü vs hiç bir şey yok. Yapmak istediğimiz şey; buzdolabı hariç ışıkların ve hidroforun çalışması için yaşam aküsü koymak. İleride güneş enerjisi desteği de vereceğim için ona uygun bir akü almak istedim. Planım, şimdilik bu aküyü doldurmak 2 günlük kısa gezilerde kullanmak ve eve döndüğümde şarj etmek, taa ki güneş paneli vs. ekleyinceye kadar.
Internet te çeşitli kaynaklardan araştırıp olması gereken akü belirlemeye çalışıyorum. Onun da ötesinde hangi markanın aküsünü almak gerektiğini bulmaya çalışıyorum. Malum, piyasada o kadar çok marka var ki. Benim istediğim tabii ki fiyat/performans ürünü. Yani "en iyisi olsun , para sıkıntı değil" diyemiyorum. O yüzden, sizlerden yardım rica ediyorum. Özellikle bu konuda deneyimli arkadaşların yazacakları önemli.
Biliyorum forumda bu konularda çok şey yazılmış, olabildiğince okumaya çalıştım ama herşeyi okumak için de çok zamanım yok, okuduklarım yeterli gelmediği için buraya yazmak istedim.
şimdiden teşekkürler

Henüz yeni bir karavan aldım, karavan konusunda en ufak bir deneyimim ve bilgim yoktu şimdiye kadar (gerçi hala yok :smiley: )
Karavanda, güneş sistemi, akü vs hiç bir şey yok. Yapmak istediğimiz şey; buzdolabı hariç ışıkların ve hidroforun çalışması için yaşam aküsü koymak. İleride güneş enerjisi desteği de vereceğim için ona uygun bir akü almak istedim. Planım, şimdilik bu aküyü doldurmak 2 günlük kısa gezilerde kullanmak ve eve döndüğümde şarj etmek, taa ki güneş paneli vs. ekleyinceye kadar.
Internet te çeşitli kaynaklardan araştırıp olması gereken akü belirlemeye çalışıyorum. Onun da ötesinde hangi markanın aküsünü almak gerektiğini bulmaya çalışıyorum. Malum, piyasada o kadar çok marka var ki. Benim istediğim tabii ki fiyat/performans ürünü. Yani "en iyisi olsun , para sıkıntı değil" diyemiyorum. O yüzden, sizlerden yardım rica ediyorum. Özellikle bu konuda deneyimli arkadaşların yazacakları önemli.
Biliyorum forumda bu konularda çok şey yazılmış, olabildiğince okumaya çalıştım ama herşeyi okumak için de çok zamanım yok, okuduklarım yeterli gelmediği için buraya yazmak istedim.
şimdiden teşekkürler
İlerde buzdolabı çalıştırmayı düşünüyorsanız , enaz 150 ah , tavsiye 200 ah jel , OUTDO marka akü

Buzdolabı hariç tüketim , enaz 65 ah , tavsiye 100 ah jel , OUTDO marka akü

Not : bu benim tercihim , farklı tavsiyeler olabilir değerlendirin.

--------------------------------------------
OUTDO veya TROJAN .. her ikisi de pahalı, ama mükemmel aküler.
Ben 105 A.h. TROJAN aldım.
1700 e kadar tekrar dolum veriyor.(Tabii hep sıfırlamamak kaydı ile)

Bunlarla başlamanız şart değil, madem işin başındasınız,
daha ucuz jel aküler seçebilirsiniz.
Ben uygun fiyatlı diye yerli üretim 110 luk jel akü aldım , malesef sanki gerçek jel değil çakma jel gibi , şimdi sistemi büyütmem lazım , ne yapacağımı şaşırdım , atsan atılmaz , satsan satılmaz , ucuz alacaksanız hiç almayın bence , başkaca çözüm arayın

Ben YİĞİT 135 A.h akü almıştım 3 sene evvel.
İlki arızalı çıktı, biraz zorlayarak iadeyi kabul ettirdim.
İkinci aldığım güzeldi.

Bilmiyorum fiyatları nerelerde..
Yalnız tavsiyem,mutlaka bilinen marka alın.
Öyle ahlaksız firmalar varki, jel olmayan aküyü jel diye satıyorlar..

Çok ucuzsa, mutlaka bir eksiği vardır.
Üretici bir mühendis olarak bunu çok net söylüyorum..

Son düzenleme:

Aküleri şarj ettiğimiz cihazlar kaliteli değilse (solar şarj regülatörü, 230 volt şarj cihazi) kaliteli aküye fazla para vermenin anlamı olmasa gerek. Nasıl olsa ömürleri kısa olacak...

Herkese cevaplar için teşekkürler, seçimimi 100ah lexron jel aküden yana kullandım, umarım pişman olmam. Düzgün bir firmaya benziyor, bir de İzmir de olması benim için + puan oldu, bakalım hayırlısı.
Şarj için de victron energy blue smart aldım. İlk şarjda herşey normal , ileride görücez

Herkese cevaplar için teşekkürler, seçimimi 100ah lexron jel aküden yana kullandım, umarım pişman olmam. Düzgün bir firmaya benziyor, bir de İzmir de olması benim için + puan oldu, bakalım hayırlısı.
Şarj için de victron energy blue smart aldım. İlk şarjda herşey normal , ileride görücez
------------------------------------------------------
Başlangıç için çok güzel bir seçim yapmışsınız.
İyi gezilerde kullanın.

Merhaba,

Jel aküler karavan kullanımı için güvenilirmidir? Outdo solar jel akü kullanım kılavuzunda iyi havalandırılan ortamlarda kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR