Yaşam Aküsü Tercihi Ve Temini

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan S.Cengiz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,755
Gayet uygundur.
O ikaz bütün aküler için yapılır,fazla çekinmeyin.
Yalnız akünüzüyerleştirdiğiniz yer baza altı, dolap altı gibi bir yer olsun.
Karavanda orta yerde akü olmaz.
Aküyü koyduğunuz bölmeye de en az 15x15 cm ebatlı bir menfez koyun.
Outdo iyi bir marka..

Etiketler
Gayet uygundur.
O ikaz bütün aküler için yapılır,fazla çekinmeyin.
Yalnız akünüzüyerleştirdiğiniz yer baza altı, dolap altı gibi bir yer olsun.
Karavanda orta yerde akü olmaz.
Aküyü koyduğunuz bölmeye de en az 15x15 cm ebatlı bir menfez koyun.
Outdo iyi bir marka..

Teşekkürler bilgi için, bende karavanı sipariş ettim geçtiğimiz haftalarda. Anladığım kadarıyla karavanlar aküsüz geliyorlar, yani akü almam gerekecek ve düşüncem Outdo'dan yana. Sadece içerinin aydınlanması, su pompası gibi işler için kullanacağımız yaşam aküsü doğada bizi kaç gün idare edecektir? Sanırım mover'larında kendine ait ayrı bir aküsümü bulunuyor?

59E87C2B 96C2 4E59 BA4D 50F25AD4DD3E

Dikkat !
Bu özellik sadece sulu aküde vardır.
Jel ve AGM olarak VRLA aküler; bakım gerektirmeyen ( yani asit ölçümü ve saf su dolumu istemeyen), gaz salınımsız, yatay kullanıma elverişli ve titreşimden etkilenmeyen özellikleriyle karavan ve marin kullanıma sunulmaktalar.
Web sayfası hem jel akü diyor, hem de montaj/bakım bölümünde saf suyun nasıl doldurulacağını anlatmış.
Pes yani..

Mover için ise en uygunu; marş aküsüne göre daha uzun olsa da prensipte motoru için kısa zamanda daha yüksek akım çekilebilecek AGM aküdür.
Kapasitesinin yüksek olması gerekmez. Avrupa’da en sık kullanılan, spiral AGM yapısıyla OPTİMA marka aküler.

Keyifli karavancılık günleri dileğimle..:yum:

Son düzenleme:

Ekli dosyayı görüntüle 633532

Dikkat !
Bu özellik sadece sulu aküde vardır.
Jel ve AGM olarak VRLA aküler; bakım gerektirmeyen ( yani asit ölçümü ve saf su dolumu istemeyen), gaz salınımsız, yatay kullanıma elverişli ve titreşimden etkilenmeyen özellikleriyle karavan ve marin kullanıma sunulmaktalar.
Web sayfası hem jel akü diyor, hem de montaj/bakım bölümünde saf suyun nasıl doldurulacağını anlatmış.
Pes yani..

Mover için en uygunu; marş aküsüne göre daha uzun olsa da prensipte motoru için kısa zamanda daha yüksek akım çekilebilecek AGM aküdür.
Kapasitesinin yüksek olması gerekmez. Avrupa’da en sık kullanılan, spiral AGM yapısıyla OPTİMA marka aküler.

Keyifli karavancılık günleri dileğimle..:yum:
Bu outdo akuler cidden iyi akuler. Fakat benim aklimi karistiran bir durum var. Bazi youtube siteleri en uygun akunun agm akuler oldugunu soyluyor. Galiba fiyatlarda asagi yukari ayni. Uzun vadede hangisi olacak. Hatta bir konuda varta akunun efb olanini kullanmisti arkadas insallah memnundur. Cok bilgi var yanlis yer olduysa kusura bakmayin lutfen

Bu outdo akuler cidden iyi akuler. Fakat benim aklimi karistiran bir durum var. Bazi youtube siteleri en uygun akunun agm akuler oldugunu soyluyor. Galiba fiyatlarda asagi yukari ayni. Uzun vadede hangisi olacak. Hatta bir konuda varta akunun efb olanini kullanmisti arkadas insallah memnundur. Cok bilgi var yanlis yer olduysa kusura bakmayin lutfen
Bende tam bunu sormak için foruma girmiştim. 1 adet 100 a jel akü var ama bir tane daha eklemek istiyorum. Jel akü ve agm birlikte çalışmaya uyumlu mudur? Solar şarj için agm mi jel mi uygun olur konusunda bilgili kişilerin yorumlarına ihtiyacım var.

.

İçiniz rahat olsun Süleyman bey, ayırmanıza gerek yok.

Hatta size pratikten de bir cevap vereyim.
Benim solar regülatöre bağlı, kamplarda aldığım elektrik yanında her ay 48 saat şebekeye de bağlanarak 8. senesine giren aküm, zaten çoktan beni boşamış olurdu. :yum:

Yani yılın 1,5-2 ayını ikisine de beraberce bağlı olarak geçiriyor..
İkisini kuma gibi düşünün. Birbirlerini kıskandıkları falan yok.:p

.
merhaba
200 A gel akumun yanına kapasite arttırımı için 100 A başka marka bir gel akü bağlayabilirmiyim.illa 200 A olması şartmı.teşekkürler

.

İçiniz rahat olsun Süleyman bey, ayırmanıza gerek yok.

Hatta size pratikten de bir cevap vereyim.
Benim solar regülatöre bağlı, kamplarda aldığım elektrik yanında her ay 48 saat şebekeye de bağlanarak 8. senesine giren aküm, zaten çoktan beni boşamış olurdu. :yum:

Yani yılın 1,5-2 ayını ikisine de beraberce bağlı olarak geçiriyor..
İkisini kuma gibi düşünün. Birbirlerini kıskandıkları falan yok.:p

.
merhaba
200 A gel akumun yanına kapasite arttırımı için 100 A başka marka bir gel akü bağlayabilirmiyim.illa 200 A olması şartmı.teşekkürler

.
Böyle farklı kapasiteli akülerle kapasite artımı yapamamanız bir kenara, dengeleme akımının olası kötü etkilerini önlemek için diğer özelliklerinin de tıpkısının aynisi olması lazım. Kısaca baştan o şekilde dizaynlanmalıydı.
Diğer bir deyişle, elinizdekinin gidinceye kadar kullanılması en uygunu..

Fazladan 100 Ah aküye daha gereksiniminiz varsa, ayrı bir soları regülatörüyle beraber uygun bir tüketici için de düşünebilirsiniz

Son düzenleme:

.
Böyle farklı kapasiteli akülerle kapasite artımı yapamamanız bir kenara, dengeleme akımının olası kötü etkilerini önlemek için diğer özelliklerinin de tıpkısının aynisi olması lazım. Kısaca baştan o şekilde dizaynlanmalıydı.
Diğer bir deyişle, elinizdekinin gidinceye kadar kullanılması en uygunu..

Fazladan 100 Ah aküye daha gereksiniminiz varsa, ayrı bir soları regülatörüyle beraber uygun bir tüketici için de düşünebilirsiniz
tesekkurler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.