Yaşam Aküsü ve Araç Aküsü Arasındaki Bağlantı Sistemleri?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Yusuf.. Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,839

Yusuf..

Zirve
Yer
İstanbul Ümraniye
Web
www.gezenbilir.com
Abiler peki benim bir sorum olacak benim arkadaki yaşam aküleri bir adet pako şalter ile öndeki aracın ana aküsüne bağlı elektrik bulduğumda şalter ile devreyi 2 konumuna getirip redresöre yönlendiriyorum,ama çoğunlukla 1 konumda ve arabanın aküsü ile parelel bağlı duruyor ve arabayı arada bir özel işlerimizde sağa sola giderken kullanıyorum hiç yatmıyor,bu durumda benim yaşam akülerine bir zarar gelirmi şarj dinamosu ile redresörde fazla akım kesici mevcut olduğuna göre sürekli akülerin bağlı olmasının bir mahsuru olmaması gerekir değilmi? ???

Etiketler
Ssonuc olarak eger, hepsını bırden devamlı dolar konuma getırdım dıyorsan, dolayısı ıle hepsını bırlıkte kullandıgına gore sarfıyatın da hepsınden olacak kı; bu nedenle bence bır sorun yaratmaz .
Tavsıye olarak: yasam akulerının sarj edılebılmesı ıcın uyguladıgın pakosartel yerıne oto calıstıgında devreye gıren ( genelde benzın pompasına mazot saglayan musur, kontak acılınca elektrık almak ıcın platın kapatırlar ) kontakroleden aldıgın bır artı akım ıle ıkıncı bır kontak role kullanarak , ana akuden alacagın kalınca bır kablo rolenın gırıs ucuna aynı kalınlıkta dıger bır kabloyuda yolenın cıkıs ucuna baglayıp kablonun bosta kalan ucunu yasam akulerının jarj edılmesı ıcın kullanabılırsırn. Dolayısı ıle de manuel kontak roleye ıhtıyac duymadan otomatık olarak meseleyı otomatık olarak halletmıs olursun . Kontak anahtarını acmadıgın muddetce oto akusu ıle yasam akulerı bagımsız olarak sadece kendı gorevlerını yaparlar.

Mehmet abi benim bu şekilde yapmamdaki amaç kış aylarında arabanın çalışması biraz nazlı olur arkadaki aküler destek olur,yazında yaşam akülerine öndeki ana akü destek olur şimdi işi bilen abiler dur ne yapıyorsun aracın aküsünden ayır biterse hepsi birden biter kalırsın ortada diyecekler haklılarda ben bunun farkındayım ama kontrolü elden bırakmıyorum arabamda voltmetre var arada bir ölçüyorum hatta bu ölçü aletlerinin birer tane sabit olanını alacağım voltmetre ve ampermetre,ayrıca yazın jeneratörümü yanımdan ayırmıyorum onunla takviye yaparız olmadı akü takviye kablom var oda olmadı bir traktör buluruz herhalde ;D ;D ;D

Mehmet abi ayrıca sizin anlattığınızı gözümle görmesem uygulayamam kafam o kadarına basmıyor bilgiler için teşekkürler.

evet sayın orbay anlattığınız konu bildiğiniz için size çok basit bende aynı kanıdayım ya bu yazdıklarınızı bir bilene okutucaz(oto elektrikçisi gibi) yada yapılmışını görcez uygulamak için.Teşekkürler.

Sn Enverdede.
Inanın kı son derece basıt bır sıstem ; Bır adet 20-30 amperlık bır kontak role, bırde arac akusunden yasam akusune gıdebılecek kadar 4-6 mm kablo . sorun kalıyor kontak acılınca akım verebılecek 5 amp lık bır sıgorta . bılebıleseydım sema vıkartabılırdım . malıyet olarak 15.20 tl lık masraf yeterlı
hoscakalın

Bu konuda Mehmet Bey'in tavsiyesine ek yapmak istiyorum. Rölenin kontrol ucu olarak gereken + ucunu kontak açıldığında + veren benzin otomatiği gibi bir uçtan almak istemem. Motor tam çalıştıktan sonra + uc veren (şarj lambası ucu gibi) bir ucu rölenin kontrol ucu gibi kullanırım. Çünkü marş motorunun sadece kendi aküsünden marşlama yapmasını isterim. 2. yedek akümden marşlama yapmasını istemem.
Yusuf bey şu anda marşlamayı (pako şalteri 2 aküyü birleştirmiş durumda aracı çalıştırırsa) he iki aküden ortak yapıyor. Hem 2.ci aküsünü gereksiz yere doldur boşalt yapıyor, hem de araç aküsü boş kalırsa marşlamanın tamamını 2.aküden marşlama yapma tehlikesi ortaya çıkıyor.
Daha öncede yazmıştım. En küçük marş motoru 2500 Watt/12 Volt = 208 amper (1-2 sn demarajda 500 amper) çeker marşlama esnasında .
Bu nedenle rölenin kontrol ucu + sını marşlama bittikten sonra almalıdır. Mehmet Bey'in yazdığı manuel anahtar istediğiniz zaman 2. aküyü şarj için faydalıdır. Ben hem Mehmet Bey'in bahsettiği manuel anahtarı kullandım, hem de motor çalıştıktan sonra + uc veren bir uc buldum sigorta kutusundan onu kullanıyorum. Oto elektrikcinin birine derdinizi anlatırsanız o size yardımcı olur. (Ona muhtemelen başka böyle istekle gelen olmamıştır, onun için işleme başlamadan önce emir tekrarı yaptırmak gerekir )
Röle olarak far rölesi kullanın. Bir de gerekir mi bilmem ama ben bir de rölenin kontrol ucuna diyot koydum. Araca ters bir akım gitmesin diye.

Aküleriniz standart oto aküsü şeklinde ise paralel marş basmada bir sakınca yok. Yaşam akünüz stasyoner akü ise paralel bağlıyken marşa basmak sakıncalı. Yaşam mahallinde akım tüketimi çok büyük değerlerde olmadığı için araç çalıştıktan sonra sarj aşamasına geçilen bir sistem olması yeterli. Bir de yaşam akünüze giden hattın başına bir sigorta konulmalıdır. Bu arada yaşam akünüz 100Ah'in üzerinde ve boşsa paralelleme sırasında bir süre 30-50A geçecektir. Bu nedenle yaşam akünüze giden sigorta değeri en az 30A ve kablo kesiti de buna uygun olmalıdır. Eğer kablonuz uzun ve kesiti de ince ise, kablonunuzun kesitine uygun bir sigorta kullanmalısınız. Bu durumda yaşam aküsü boş olduğu durumlarda şarja geçerken sigortanın atma ihtimali oluşur. Kontrol edilmelidir. Ana akü ile yaşam aküsünü paralel yapmadan, motor çalıştıktan sonra kısa bir süre beklenirse alternatör için daha iyidir.

Abiler verdiğiniz bilgiler için teşekkürler benim akü Ferhat abinin dediği gibi sulu tip akü yani arabanın aküsü ile aynı bencede normal şartlarda sorun olmaması gerekir,iki akü arasındaki kablo 16mm ve aküler arasında 40 amper sigorta var akülerimin 3 taneside yeni.

Ben pako şalteri 0-1-2 olanından aldım 1'e alınca yaşam akülerini ana aküye parelel bağlıyor 2'e alınca redresöre (220 şarj cihazına) bağlıyor 0'a alınca aküler tamamıyle bağımsız kalıyor,ben arabayı sürekli günübirlik kullandığım için hep 1'de tutuyorum bu durumda sakıncası varmıdır illaki araya röle takmak gereklimidir.

Ben de akü + çıkışlarında 25 amperlik sigortalar vardı, yandı. 30 amperler yanmadan devam ediyor. Benim iki aküyü birleştiren kablolar 35 mm2. Biraz abartı ama sağlam olsun , ne olur ne olmaz :smiley:

merhabalar,
Arabamda iki akü var ve paralel bağlı. Aküler 90+105 amper sulu tip. Motor çalıştırılınca ikisi birden aynı anda şarz oluyor. Bir adet 15' lcd tv, coolmatik 5o lt buzdolabı, vebosto(mazotlu-200) ısıtıcı var birde tavan lambası yakıyorum. 2,5*4 kabloyla aküler birbirine paralel bağlı. sadece kullandığım aletlere giden kabloda sigorta var .İki akü arasında sigorta yok. Sekiz senedirde böyle kullanıyorum. Sizin anlattığınız tertibat benimkinde yok. Şimdi sizin anlattıklarınızdan dolayı endişelendim.Acaba ben yanlış mı yapıyorum diye. Bu tertibatı taktırdığımda elektrikciye karavanlarada sizin anlattığınız gibi sistemler oluyormuş diye anlatmaya çalıştım. O kadar bilmediğini, söyleyerek kendi bildiği gibi bağladı. Elektrik işindende anlamam. Ne yapabilirim? Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım ama ilerde sorun yaşarmıyım?

yaybek' Alıntı:
Abiler verdiğiniz bilgiler için teşekkürler benim akü Ferhat abinin dediği gibi sulu tip akü yani arabanın aküsü ile aynı bencede normal şartlarda sorun olmaması gerekir,iki akü arasındaki kablo 16mm ve aküler arasında 40 amper sigorta var akülerimin 3 taneside yeni.
Ben pako şalteri 0-1-2 olanından aldım 1'e alınca yaşam akülerini ana aküye parelel bağlıyor 2'e alınca redresöre (220 şarj cihazına) bağlıyor 0'a alınca aküler tamamıyle bağımsız kalıyor,ben arabayı sürekli günübirlik kullandığım için hep 1'de tutuyorum bu durumda sakıncası varmıdır illaki araya röle takmak gereklimidir.
16'lık kablo en az 50A kapasitelidir. Karavan kullanımında aküyü ayırıyorsanız sorun yok. Aküleri paralel bıraktığınızda açık unutulmuş bir karavan cihazı varsa veya far gibi birşeyi açık unuttuğunuzda akülerin ikiside bitecektir. Kullanmadığınızda aküleri ayırırsanız bu risk oluşmuyor. Gerçi karavan olmayan, tek akülü araçlarda bu risk her zaman var. ;)
bartek' Alıntı:
Ben de akü + çıkışlarında 25 amperlik sigortalar vardı, yandı. 30 amperler yanmadan devam ediyor. Benim iki aküyü birleştiren kablolar 35 mm2. Biraz abartı ama sağlam olsun , ne olur ne olmaz :smiley:
35mm2 kablonun kapasitesi en az 80A'dir. Oto sigortası kullanıyorsanız 30A üst sınır. Ben de bu nedenle 2 adet paralel 25A kullanıyorum.
kenan akca' Alıntı:
merhabalar,
Arabamda iki akü var ve paralel bağlı. Aküler 90+105 amper sulu tip. Motor çalıştırılınca ikisi birden aynı anda şarz oluyor. Bir adet 15' lcd tv, coolmatik 5o lt buzdolabı, vebosto(mazotlu-200) ısıtıcı var birde tavan lambası yakıyorum. 2,5*4 kabloyla aküler birbirine paralel bağlı. sadece kullandığım aletlere giden kabloda sigorta var .İki akü arasında sigorta yok. Sekiz senedirde böyle kullanıyorum. Sizin anlattığınız tertibat benimkinde yok. Şimdi sizin anlattıklarınızdan dolayı endişelendim.Acaba ben yanlış mı yapıyorum diye. Bu tertibatı taktırdığımda elektrikciye karavanlarada sizin anlattığınız gibi sistemler oluyormuş diye anlatmaya çalıştım. O kadar bilmediğini, söyleyerek kendi bildiği gibi bağladı. Elektrik işindende anlamam. Ne yapabilirim? Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım ama ilerde sorun yaşarmıyım?
Yaşam akünüz ile ana akü arasında bir anahtar gibi bir şey yokmu? Aküler birbirinin yanında duruyorsa sigorta konulmayabilir. Ama arada bir mesafe varsa, risk artar ve kabloda oluşabilecek bir kısa devrede yangın çıkartabilir. Bu hattın şaseyle irtibatı sonucu ana akü ve yaşam aküsü bütün gücüyle bu kabloları eritecektir. Ben de bu riski düşünerek her iki akünün de + uçlarına sigorta takmıştım. 2.5mm2 kablonun kapasitesi 16A'dir. Paralellediğiniz için kapasite kabaca o oranda yükselecektir.

Konunun olgunlasmaya baslamıs olmasından dolayı memnunıyet duydum. Sn bartek bu konuda bılgılı olması ve ıncelemeleerınden de hatalı tavsıyelerde bulundugumu farketmeme sebeb olmustur . Evet bahsedıldıgı gıbı mars basılıp motorun calısmasından dolayı devreye gıren bır kısım role tertıbatları vardır (sarj lambası musuru "dıyot koymak gereklı" -elektrıklı benzın pompası- motor devrını gosterır gosterge ucu gıbı- hatta mars basılı ıken radyo ve cakmak unıtelerını kesen kontak anahtar tıplerrı ) . sn Bartek de ısaret etmıstır mars basıldıgı zaman yasam okulerının kullanılmaması dogru yontemdır . D dolayısı ılede stop halınde yasam akulerı kullanılırken oto nun ana akusu kullanılmaması dogru bır yontem dır. Bahsetmek ıstedıgım otomatık bır yontemle saglamak mumkun oldugudur. Bu arada bu ıslerı yaptırabılecegınız oto elektrıkcılerın yeterlı elektronık bılgısı olması gerekmektedır . yahut da bır eltronıkcı semasının (oldukca basıt ) oto eletrıkcılere tatbık ettırılmesı gerekebılır. Bbu arada bılgı eksıklıgım oldugu yerıde bahsetmek ısterım. oto lara aıt sarz alternatorlerı tamamen bos ıken ( alternator un yastıklarını besleyebılecek kadar akım olmalı ) fazla bır yuklenme altına gırmektedır. Burada fabrıkaların salık verdıgı aku amperıne es deger şarsj gucunun opsıyonunu tam bılemedıgım ıcın , yasam akulerı ıle takvıye edılmıs bır şarj debı sıne ne olcude karsılık verebılecegını bılmıyorum. (kanaatım daha yuksek şarj gucu olan bır alternator) . bunun gecerlılıgı soz konusu olursa oldukca bosaalmız akulerın tamamını aynı anta sarj etmek ıstenıldıgınde sarj motoru uzerınde fazla dırenc gosterecegınden uretılen ısıdan dolayı bır hasar meydana gelebılır endısesındeyım. Tabıkı aklıma baska cozum yollarıda gelıyor. ısıya duyarlı termık role destegı ıle emnıyet saglanabılır.
bu konuda daha ekleyıcı bılgıler ıle desteklenıldıgı zaman otomatık ve rızıkosuz bır sıstem ortaya cıkabılır. dolayısı ıle de bu bır konfor sayılacaktır dusuncesındeyım.
teknık ıtıbarı ıle bu vasıfları tasımayan araclar ıcınde dıyot ve (ters akım gecırmezler) sıgorta emnıyetlerı ıle elektronık bır sıstem ıle soruna care bulunabılmesı kapısının da acık oldugu bılınmelıdır. (asırı yuklenımlerde termık rolelerın yardımı da alınabılır ) . Yenı nesıl elektronıkcılerın de bılgılerıne ıhtıyacımız var oldugunu dusunuyorum. Bırlıktelık sorunların halledıbılmesı karsısında mutlaka basarılı olacaktır . elektrık ve elektronık goz ıle gorulemedıgı ıcın bılgısız yapılan denemelerde tehlıkelı olabılır.
herkese saygı ve sevgılerımle
Mehmet-İzmır.

Rölenin kontrol ucu olarak gereken + ucunu kontak açıldığında + veren benzin otomatiği gibi bir uçtan almak istemem. Motor tam çalıştıktan sonra + uc veren (şarj lambası ucu gibi) bir ucu rölenin kontrol ucu gibi kullanırım. Çünkü marş motorunun sadece kendi aküsünden marşlama yapmasını isterim. 2. yedek akümden marşlama yapmasını istemem.

Kesinlikle doğru bir bakış açısı. Ancak şöyle bir ara çözüm de bence uygundur: Eğer aracınız marş süresince çakmaklıklardaki enerjiyi kesiyorsa (benimki kesiyor mesela) röleyi çakmaklıktan alacağınız enerjiyle sürebilirsiniz. Böylece kontağı açtığınızda bir miktar enerji çekecek olsa da (mesela LFP yaşam alanı akümden kontağı açtığım esnada ~250W çekiyor, yani 30 saniye kontak açık beklesem 2Wh yapar, lafı olmaz) kızdırıcılar ısınana kadar bu enerjiyi çeker, marş basarken otomatikman araçtan ayrılır, motor çalıştığında tekrar araca bağlanır. Ben şu an bu şekilde kullanıyorum, 1 röle ve çakmaklıktan aldığım girişle güneş paneli / araç jeneratörü geçişini yapıyorum.

Çakmaklık ta iyi fikirmiş. Ben eski aracımın sigorta tablasında , sadece motor çalıştıktan sonra kontak ucu veren çıkış bulmuştum. Neresi olduğunu bilmediğimden ters akım gitmesin diye diyot bağlayarak röleyi kontrol etmiştim.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri