Yediemin Borcundan Kim Sorumlu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan makara60 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,241

makara60

Zirve
Arkadaşlar,2015 yılında gayri resmi olarak(mecburen)sattığım motosiklet ,satın alan kişi tarafından ,trafik polislerini görünce yol kenarında bırakılmış,polislerde aracı yediemine teslim etmiş.Herhangi bir ceza yazılmamış olduğu için benim olaydan haberim olmadı.Akabinde kendisi yurtdışına çıktı,2017 yılında yurtdışından geldiği gibi ben motosikletin devrini sorunsuzca kendisine verdim.Ancak bu gün bana bir hukuk bürosu icra tebligatı gönderdi.1500 tl lik motor için 6000 TL yediemin park ücretini icra yoluyla istiyorlar.Bana bu güne kadar hiç bir borç tebligatı yapılmadı,şaşırdım kaldım.Arkadaş şu anda yurt dışında çalışıyor.Aradım doğrudur dedi.Ben resmi olarak bu borçtan sorumlumuyum?Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Etiketler
Arkadaşlar,2015 yılında gayri resmi olarak(mecburen)sattığım motosiklet ,satın alan kişi tarafından ,trafik polislerini görünce yol kenarında bırakılmış,polislerde aracı yediemine teslim etmiş.Herhangi bir ceza yazılmamış olduğu için benim olaydan haberim olmadı.Akabinde kendisi yurtdışına çıktı,2017 yılında yurtdışından geldiği gibi ben motosikletin devrini sorunsuzca kendisine verdim.Ancak bu gün bana bir hukuk bürosu icra tebligatı gönderdi.1500 tl lik motor için 6000 TL yediemin park ücretini icra yoluyla istiyorlar.Bana bu güne kadar hiç bir borç tebligatı yapılmadı,şaşırdım kaldım.Arkadaş şu anda yurt dışında çalışıyor.Aradım doğrudur dedi.Ben resmi olarak bu borçtan sorumlumuyum?Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.
Bir avukata gidin . İcra takibi çok zorludur . İtiraz 7 işgünün de yapılır . Mal beyanında bulunmanız lazım . Malesef ki kanunen borçlu sizsiniz . 6.000 TL lik icra için mutkaka hukukçu ya danışmanız lazım . Allah yardımcınız olsun .

2005 yılında çıkan yedieminlik kanuna göre; yedieminlik alacağı malın değerinin(dosyada belirtilen) %30 unu geçemez.
ilgili LİSANSLI YEDİEMİN DEPOLARI YÖNETMELİĞİ 4.maddesinde yazıyor.

Son düzenleme:

Yargıtay'dan emsal otopark ücreti kararı

Mutlaka bir avukat vasıtası ile hareket edin.

ASUS_X00ID cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu avukatlık ücretleri bunların istedikleri parayı bile geçebilir sanırım.Bu tebligata kendim dilekçe ile itiraz edebilirmiyim?

Bu avukatlık ücretleri bunların istedikleri parayı bile geçebilir sanırım.Bu tebligata kendim dilekçe ile itiraz edebilirmiyim?

tebligat size ulaştıktan bir hafta içinde dilekce ile itiraz edebilirsiniz.
Dilekcenizde ilgili maddeyi yazın.Aracın satış bedeli belgeli ise onuda ekine koyun.Ayrıca bir arkadaşı belirttiği emsal kararınıda ekine koyun.
Yeddi emine teslim belgesini size ulaştırmadıkları için gerekirse ilgili yeddi emine yada aracı teslim eden trafik ekiplerine dava hakkınızı saklı kaldığını belirtin.

İtiraz edilecek o kadar şey var ki hangisini yazacağıma ben de karar veremedim.1. Bana bu tebligatı gönderen istanbul 20.icra dairesi ki, benim ikametgahım düzce olduğu için bunu yapmaya yetkili değiller.Yetki itirazı yapmalıymışım.2.Yazdıklarına göre otopark ücretini ukome(ulaştırma koordinasyon merkezi)tarifesine göre hesaplamışlar ki bu da yanlış,ben büyük şehir sınırları içinde oturmuyorum,yediemin otoparkı da büyükşehir sınırlarında değil.düzce üçüncü bölge tarifesine dahil,buna da itiraz etmeliymişim.3.Asıl borç tarihi 12.10.2017 tarihi diye yazıp bundan sonraki geçen süre için üzerine faiz işletmişler ki,bana ne bu tarihte ne de başka bir tarihte asıl borç bildiriminde bulunmadılar.4.Yukarıda sizlerin de yazdığı gibi kanunda ,yediemin otopark ücreti, aracın muhammen bedelinin yüzde otuzunu aşamaz maddesi var.Bunlar dörde katlamışlar.5.Ben aracı 30.11.2017 tarihinde bana herhangi bir borç bildirimi yapılmamış halde ,bu durumdan sorumlu kişiye halihazır durumu ile görüp beğenerek satmış bulunuyorum(satış sözleşmesinde yazan bu).Bu durumda aracın tüm sorumluluğu yasal olarak da yeni sahibine geçmiyor mu?Çünkü o tarihte aracın hiç bir borcu,hak mahrumiyeti yok.Olsa zaten satış yapamazdım.Zira bir yerde okuduğuma göre otopark borcu olan araçlarda borcu ödenmeden satılamıyor.Bunları böyle uzun uzadıya yazarak hem size içimi döküyorum,hem de durumu kafamda daha da netleştiriyorum.Yazdıklarıma itirazı olan ya da ekleme yapacak olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

.......5.Ben aracı 30.11.2017 tarihinde bana herhangi bir borç bildirimi yapılmamış halde ,bu durumdan sorumlu kişiye halihazır durumu ile görüp beğenerek satmış bulunuyorum(satış sözleşmesinde yazan bu).Bu durumda aracın tüm sorumluluğu yasal olarak da yeni sahibine geçmiyor mu?Çünkü o tarihte aracın hiç bir borcu,hak mahrumiyeti yok.Olsa zaten satış yapamazdım.Zira bir yerde okuduğuma göre otopark borcu olan araçlarda borcu ödenmeden satılamıyor.Bunları böyle uzun uzadıya yazarak hem size içimi döküyorum,hem de durumu kafamda daha da netleştiriyorum.Yazdıklarıma itirazı olan ya da ekleme yapacak olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

resmi olarak 30 .11.2017 de satış yapmışsanız bu tarihten önceki borçların yasal sorumlu siz oluyorsunuz.
Motoru daha önceden verdiğiniz de; aranızda yada noter kanalı ile bir satış sözleşmesi yapmadınız mı ? Bu tip belge var ise gelen tüm borcu motoru alana yıkabilirsiniz.
Motorun satış bedelini elden mi yoksa banka kanalı ile mi aldınız.Banka kanalı ile aldınızsa, dekont açıklamasında motor plakası ve motor alımı diye bir açıklaması varsa da belge yerine kullanabilirsiniz.

Resmi satışı yapılmadan hiç bir arac devredilmemeli veya teslimi yapılmamalıdır.Herhangi bir yaralamalı veya ölümlü kaza olsa yada gasp veya hırsızlık olayında araç üzerinde bulunduğu için ilk suçlu siz olursunuz.

Motoru noter yoluyla sattığım tarihte(30-11-2017)motor yediemin de gözüküyor.noter satış sözleşmesinde motoru halı hazır durumu ile görüp beğenip aldığı yazıyor.bu bir şey ifade etmez mi?

Motoru noter yoluyla sattığım tarihte(30-11-2017)motor yediemin de gözüküyor.noter satış sözleşmesinde motoru halı hazır durumu ile görüp beğenip aldığı yazıyor.bu bir şey ifade etmez mi?

motorunuz yeddi emine teslim edildiği tarihten satışını yaptığınız tarih arasında sizde görüldüğü için borç sizin üzerinizde kalıyor.2015 yılında,30 kasım 2017 tarihinde satışını yaptığınız kışiye hiç bir sözleşme tutanak yapmadan verdiğiniz için borç sizde kalıyor.
sadece satış sonrasında oluşan borç tan sorumlu olmazsınız.
tabii onların talep ettikleri ücret fahiş yasal olarakta uygun değil
Yada sizi bu duruma düşüren kişiden bu parayı talep edin,sonuçta onun hatasından kaynaklı bu durum.

Bu gün tebligatı yapan avukatla görüştüm.Kadının her şeye bir cevabı var.Fakat araştırırken emsal niteliğinde bir Yargıtay kararını gazete haberlerinden buldum http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/...at-yargitaydan-emsal-olacak-karar-40889479.Bu kararın aslına ulaşıp ,dayanak gösterdiği milli emlak tebliğine de ulaştım.Özetle yediemin işletmecisi,alınmayan aracı ihale ile satarak parasını almak zorunda.Satamadığı aracı MKE ye hurda vasfında satarak parasını almak zorunda.Araca değerinin yüzde yirmi beşinin üzerinde fatura çıkaramıyor ve bu tebliğ halen yürürlükte.

Son düzenleme:

resmi olarak 30 .11.2017 de satış yapmışsanız bu tarihten önceki borçların yasal sorumlu siz oluyorsunuz.
Motoru daha önceden verdiğiniz de; aranızda yada noter kanalı ile bir satış sözleşmesi yapmadınız mı ? Bu tip belge var ise gelen tüm borcu motoru alana yıkabilirsiniz.
Motorun satış bedelini elden mi yoksa banka kanalı ile mi aldınız.Banka kanalı ile aldınızsa, dekont açıklamasında motor plakası ve motor alımı diye bir açıklaması varsa da belge yerine kullanabilirsiniz.

Resmi satışı yapılmadan hiç bir arac devredilmemeli veya teslimi yapılmamalıdır.Herhangi bir yaralamalı veya ölümlü kaza olsa yada gasp veya hırsızlık olayında araç üzerinde bulunduğu için ilk suçlu siz olursunuz.
Hocam sizin de yazdığınız gibi borç ben de maalesef.Yediemin mevzuatında ki otopark ücreti malın muhammen bedelinin yüzde otuzunu aşamaz maddeside hacizli mallar içinmiş.Yani oradan da bir şey çıkmadı

Arkadaşlar,2015 yılında gayri resmi olarak(mecburen)sattığım motosiklet ,satın alan kişi tarafından ,trafik polislerini görünce yol kenarında bırakılmış,polislerde aracı yediemine teslim etmiş.Herhangi bir ceza yazılmamış olduğu için benim olaydan haberim olmadı.......

Yeddi eminden borcunu ödemeden satın alan kişi nasıl teslim aldı motorunuzu ?
1- yeddi emin teslim tutanağında imzası olan kişilere (özellikle trafik polisleri ise) gidin bağlı bulunduğu emniyet amirliğine ikayet edin, neden plakadan size ulaşmadıklarını ve bilgilendirme yapmadıklarını sorun ve yeddi emin ile görüşüp işi bir şekilde halletmelerini iletin aksi takidirde ilgili kişilere dava açacağınızı belirtin.
2- Yada motoru terk edip giden kişi ile görüşün cezayı o ödesin yada ona dava açın.
3-Yada hiç bir şeyle uğraşmazsanız maalesef kuzu kuzu o cezayı ödeyeceksiniz.

Kendisi motoru teslim almadı.Bana baştan beri motorun köyde olduğunu, ruhsatını,plakasını kaybettiğini , arızası olduğu için kullanamadığını söyledi.Yani ben noter satışı yaparken motorun otopark da olduğunu bilmiyordum.Ben plaka ve ruhsatı yeniden çıkarıp çekme belgesi düzenleyip satışı o şekilde yaptım.Bu arada yediemin de motorun fotoğraflarını çektim.Bunlarıda bu güne kadar motosikletin satılması için uğraşılmadığını ispatlamak için dilekçeye ekliyeceğim.
IMG 20171103 112756
IMG 20171103 112559
IMG 20171103 112745

Kendisi motoru teslim almadı.Bana baştan beri motorun köyde olduğunu, ruhsatını,plakasını kaybettiğini , arızası olduğu için kullanamadığını söyledi.Yani ben noter satışı yaparken motorun otopark da olduğunu bilmiyordum.Ben plaka ve ruhsatı yeniden çıkarıp çekme belgesi düzenleyip satışı o şekilde yaptım.Bu arada yediemin de motorun fotoğraflarını çektim.Bunlarıda bu güne kadar motosikletin satılması için uğraşılmadığını ispatlamak için dilekçeye ekliyeceğim.

Yeddi emin teslim edilen malı güvenlikli ve sağlam muhafaza etmek zorunda.O kişiyi malınızı düzgün muhafaza etmediği için aracınızın teslim tarihindeki bedeli üzerinden dava açma hakkınıza sahipsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,412
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

SON KONULAR

Geri