Yelkenli Tekne Almak Istiyorum. Bana Katilmak Ister Misin?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Agua Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,504

Agua

Yeni Üye
Guzel Insanlar,

Selamlar,

Ben yelkenli bir tekne almak istiyorum, Bana katilmak ister misiniz?

Konuya girmeden once kisaca kendimi anlatayim: Ben genc bir doktorum, dunyanin 100 ulkesini gezdim ve/veya calistim. Bundan once her yaz bir kac hafta kendi kullandigim 32 feet bir Beneteau ile Yunanistana acildim. Alti dil konusuyorum, kocaman guler bir yuzum var ve gittigimiz herhangi bir yerde hic bir sekilde sikilmayacaginizi garanti edebilirim.

Su anda yurtdisinda girisimci olarak calisiyorum. Ne yazik ki yurtdisinda cok fazla zaman gecirdigim ve islerim nedeniyle belki ilk sene heyecanliyla 10 hafta ama ikinci seneden sonra 3-4 hafta dan fazla almak istedigim tekneyi kullanamayacagim. Bildiginiz gibi tekne dunyasinda basit bir sozlu kanun var 6 haftadan daha az kullanacaksan kirala! Ben her seferinde charter sirketiyle anlasmak yerine kendi teknemi almak istiyorum. Yalniz ayni nedenle bir ya da iki partner ile birlikte tekne almayi daha uygun buluyorum..

Aradigim Ortak Ozellikleri

Bildiginiz gibi ortaklik zor is ama dogru bir arkadasla bu isin ekonomisi ve keyfide katlanarak artabilir,

Bu nedenle en bastan istedigim ozellikleri yazmak istiyorum,

Benim icin onemli olan ozelliklerin durustluk, anlayis, sorumluluk oldugunu ifade etmek istiyorum. Bu ozelliklere ek olarak eglenceli iseniz tekne sahipligi oratakligina ek olarak hem de seyahat arkadasim olabilirsiniz.

Partik olarak,

1. Acik alan haric teknede sigara icmek veya guvertede izmarit bulmak benim icin tekneye bir daha adim atmama sebebi,

2. Birlike bakim ve onarim icin ayiracagimiz ve ufak kazalarida kapsayan fon disinda kim bozarsa, carparsa oder.

3. Ortak arkadasimin en az bir kac yabanci dil konusmasini ve 20-35 yaslari arasinda olmasini, degilse de bu ruhu tasimasini, birlikte maceraya kosmayi ve gulmekten kirilmayi, ancak sorumlulugu da elden birakmamasini tercih ederim. Cunku boyle bir arkadasla sadece finansal ortak degil ayni zamanda seyahat arkadasi da olabiliriz.

Aradigim Tekne Ozellikleri,

Benim icin onemli olan

32 feet 42 feet arasinda(fikirlere acigim),

Benateau veya Jenneau, guzel stilli bir tekne almak,

Iyi bir navigasyon sistemi olan,

Temiz bir yelkenli almak,

Unutmadan tekneyi, Izmir, Cesme, Alacati, Bodrum, Pire veya Mykanos da baglayabilriz. Benim icin sorun yok.

Bana katilmak ister misiniz?

Lutfen cevabinizi erkenden yazin ve 2017 yazini hazirlanmak uzere tanisalim.

Deniz ve denizcilikte özellikle tekne satın alma,seyir yapma,kısıtlı alanda ortak yaşama ve paylaşma kısa sürede tanıyamayacağınız bir adayla imkansız olmamakla beraber ........zor.

Bu kadar gezmiş görmüş dünya tecrübesi kazanmış iseniz,maliyetini kendiniz karşılayıp teknenin sahibi siz olmanız daha mantıklıdır.

Yıllarca tanıdığınız arkadaşlar arasında fikir birliği içindeki ortaklıklar olmaz değil;onlarda bile anlaşmazlıklar oluyor.

Denizde kısa süreli misafirlikler olabilir,aynı teknede bir süre yaşadıkça sorun çıkar,anlaşma için bir çok konuda bilgili,sabırlı,sakin ve tecrübeli olmak gerek...denizde arkanızı tanımadığınız birine dönemez,dümeni bırakıp rahat uyku uyuyamazsınız.

Alternatif bir öneri ile size kolaylık sağlamaya çalışalım :
1) Bir tekne alınır (ortak veya tek başına)
2) Sezonluk Tekne kiralama veya Charter vb düzenleyen bir Tur Organizatörü ile temas sağlanır
3) Tekne , sahip(LER)i tarafından kullanılmayacağı dönemler belirlenerek bu Organizatöre işletmeye verilir .
4) Hem tekne sahipleri masrafları kısmış olur , hem de Tur Organizatörü bir sermaye bağlamadan işletebileceği iLAVE bir tekneye (sezonun yarısı?? gibi bir süre için) kavuşmuş olur
5) PRO- Maliyet avantajı , teknenin devamlı bakım/kontrol altında olacağının güvencesi , her an hazır durumda olması , böyle bir sistem kurulursa bizlere DE örnek oluşturması :smiley: :smiley:
CON- Tur Organizatörünün güvenirliği , sözleşme koşullarının iyi belirlenememesi durumunda çıkacak riskler , istediğiniz kullanım sürenizi 'belli bir süre önceden belirleme' zorunluğu , anlaş(AMA)mazlık durumunda sahip(LER) ve Organizatör arasında yaşanabilecek tatsızlıklar :-( :-(

***Bu arada başka bir konu hızla yolalıyor sitede. Benzerlikleri oldukça fazla =>
Güneye Yerleşen Ailenin Tekne Seçimine Yardımcı Olur Musunuz?

Son düzenleme:

Merhaba,
halen ortak tekne alma konusu gündeminizdeyse tanışmak isterim. saygılar,
Dr. Baycan Özçelik

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri