Yelkenli Tekne Seçimi ve Fiyatları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan letsdie Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 118
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 106,404

letsdie

Cem
Yer
Ankara
Merhabalar ,
Yelkenlilere merakım arttıkça , bir yelkenli sahibi olmayı ciddi olarak düşünmeye başladım. Öncelikle cok fazla yelkenli deneyimim yok , eğitimini mutlaka alırım bir şekilde. Sorun şu ki , ne boyutta , hangi özelliklrede bir tekne almalıyım , ve bu teknelerin fiyatları ortalama nelerdir pek bilgim yok.
Şahsen römorkla istediğim yere götürebilecegim , yazları yada imkan buldugum herhangi bir zaman 8-10 gün seyir yapıp dolaşabilecegim bir tekne olmasını istiyorum. Fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum , şimdiden teşekkürler..

Etiketler
Ynt: Yelkenli Tekne Seçimi ve Fiyatları

merhaba..
siz öncelikle yelken kursuna gitmelisiniz.zaten kursta göreceginiz egitimle kendinize uygun tekne belirginleşmeye başlar..tekne sahibi eş dost varsa eger bol bol muhabbet edin.kaç metrelik olacagı,yapı malzemesi,fonksiyonelligi,motoru,yaşı ve sizin çıkabileceginiz limitler bu egitimle ve tanışacagınız diger denizcilerin yardımıyla iyice netleşir..hem amatör denizcilik belgesi sınavı için alt yapınızı oluşturur bu kurs..

saygılarımla..

Hızlı cevap için teşekkürler , kursun gerekliliğinin bende farkındayım , lakin ankarada ikamet ediyorum , tekne sahibi eş dost da yok açıkcası , yoksa onlara mutlaka danışırdım. İşim gereği önümüzdeki yaza kadar kurs almam cok zor. Bu yuzden bende internetten ve bulduğum bazı kitaplardan en azından teorik bilgi kısmını halletmeye çalışıyorum. Tekne de kafamda belirginleşirse bu zaman zarfında , önümüzdeki yaza kadar , hem amatör belgesini , hem tekneyi almış olur, açılırım diye planlıyorum. Zaten iş ortamından uzaklaşmak bi yerde yelkendeki maksadım.. Hatta kafamı dinleyebilmek için , mümkünse çevremdeki herşeyden uzaklaşmak:smiley:

amatör denizci el kitabı (ADEK)almanızı tavsiye ederim..sınavda çıkacak tüm sorularun cevabı o kitapta..ve teknede bulunması zorunlu ekipman listesindedir..saygılar..

Bence de öncelikle bir kursa gitmeniz daha doğru olur.
Ayrıca da yelkenliyi römorkta nakliye etmeniz pek mümkün değil.
Eğer illa ki böyle bir şey yapmak istiyorsanız hareketli salmayı tercih etmeniz gerek.

letsdie' Alıntı:
Merhabalar ,
Yelkenlilere merakım arttıkça , bir yelkenli sahibi olmayı ciddi olarak düşünmeye başladım. Öncelikle cok fazla yelkenli deneyimim yok , eğitimini mutlaka alırım bir şekilde. Sorun şu ki , ne boyutta , hangi özelliklrede bir tekne almalıyım , ve bu teknelerin fiyatları ortalama nelerdir pek bilgim yok.
Şahsen römorkla istediğim yere götürebilecegim , yazları yada imkan buldugum herhangi bir zaman 8-10 gün seyir yapıp dolaşabilecegim bir tekne olmasını istiyorum. Fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum , şimdiden teşekkürler..

Selamlar,

www.kdemarine.com internet sitesinden Macgregor 26 M modelini inceleyin,Yelken kursunuda dert etmeyin hemen hemen her ay var kurs.
Gerekirse irtibata geçin benimle. Gorüşmek üzere....

Tuncay CJ' Alıntı:
amatör denizci el kitabı (ADEK)almanızı tavsiye ederim..sınavda çıkacak tüm sorularun cevabı o kitapta..ve teknede bulunması zorunlu ekipman listesindedir..saygılar..

Kitabı sipariş ettim bi kaç gün içinde elime geçer , sonrasında sınava da başvuruda bulunacağım inşallah. Teşekkürler,

cenkcc' Alıntı:
Selamlar,

www.kdemarine.com internet sitesinden Macgregor 26 M modelini inceleyin,Yelken kursunuda dert etmeyin hemen hemen her ay var kurs.
Gerekirse irtibata geçin benimle. Gorüşmek üzere....

Tavsiye ettiğiniz modeli inceledim , gerçekten şahane fakat fiyatı da biraz uçarı geldi açıkcası bana, sıfır tekne fiyatları genelde bu şekilde seğrediyor sanırım , bu yüzden bi kaç tekne üreticisiyle(en azından ellerinde tekne kalıbı olup, üretebileceklerini iddia eden bi kaç fiberglass atölyesiyle) görüşüyorum , kabataslak bi plan hazırlayıp göndereceğim , yapabileceklerse eğer,özel yaptırmayı da düşünüyorum. boy olarak da 7m , taşımak ve muhafaza etmek için de ideal sanırım.

SEVAL' Alıntı:
Bence de öncelikle bir kursa gitmeniz daha doğru olur.
Ayrıca da yelkenliyi römorkta nakliye etmeniz pek mümkün değil.
Eğer illa ki böyle bir şey yapmak istiyorsanız hareketli salmayı tercih etmeniz gerek.

Tercihim hareketli salma yonunde olacak ama turkiyedeki firmaların üretimlerinde pek hareketli salma sistemi kullanılmıyor sanırım. Araştırdıgım kadarıyla birçoğunda sabit salma var , iç hacimden kazanmak amaçlı oldugunu düşünüyorum bunun sebebini.

Özellikle merak ettiğim , eğer iki çeşit salma sistemini kullanan tekne deneyimi olan varsa , aradaki fark nedir?

Yurtdışında bazı firmaların özellikle hareketli salma sistemleri ürettiğini gördüm hatta bi kaçının sistemi çok hoşuma gitti , benzer bi sistemi yaptırıp tekneye entegre ettirilebilirmi bunu araştırcam.

Aslında güzel bir noktadasınız. Başlangıç teknesinin hareketli salmalı gerektiğinde trailer ile çekilebilen ve bir şekilde kışı 0 masraf ile geçirebilecek bir tekne olması çok avantajlıdır. Ancak, bu tip bir tekne zaten pek çok kişi tarafından tercih edildiğinden, fiyatları yüksek olacaktır. McGregor serilerinin 2.eli bayağı yüksek maliyetli oluyor. McGregor'ları uzun süredir izliyorum,
benzeri teknelerin performanslarını tatminkar buluyorlar, özellikle kıyı tekneciliği için, sonuçta kullanımı nispeten daha kolay, -dıştan takma güçlü motoru ile-, yelken performansı başlangıç seviyesi için uygun, iç hacmi yeterli, imalat kalitesi yüksek... Ancak dış kullanım alanları sınırlı, yani üst güverte çok düz ve kullanışlı değil, sonuçta gerçek bir yelkenli tekne değil aslında...
Ancak benzeri büyüklükte sabit salmalı teknelerde hem pahalı hem de kışlama ücretleri ile toplam maliyetleri çok yüksektir.

Benim önerim, henüz benimde teknem yok, kendim içinde düşündüğüm model... eski bir ahşap 7-9 metre arası alıp, kışlama süresince basit tamirat ve bakımını kendim yapmayı öğrenmek. haftaiçi ve sonları kısa mesafe geziler yapmak... Yazın bir kere ise uzun tatillerde modern teknelerden kiralamak... Zaten tatilinizi herşekilde güney koylarında geçirmeyi isteyeceksiniz. Oralarda pek çok modern ve standart tekne kiralık.

Ancak Ankara'da olunca size kışlama öneriside pek mantıklı olmuyor. Bu durumda, Yazın ayıracağınız 2 haftalık süreler ile önce kaptanlı bir tekne kiralamak, 2-3 sezon yetecektir. Sonra aynı şirketten ve kişiden tekneyi doğrudan kiralamak olacaktır. Toplam maliyetiniz inanılmaz akılcı ve sağladığınız fayda çok çok fazla olur.

Selamlar,

Selam,
Yelkenli tekne seçiminde ,üzerinde uzun süre yaşanılacaksa ahşap mı yoksa fiber mi tercih edilmeli.
Aynı zamanda kızıldenizden ingiltereye kadar kullanım söz konusu ise
ahşap mı fiber mi tercih edilmeli.

Merhaba ,ben de Ankara'da oturuyorum bozkır denizcilerindenim ;) ne demek bu ?Ankara'da deniciliği ve yelkeni öğrenebileceğiniz pek çok kurslar var.Ben AYK(Ankara Yelken Klubü)ne devam ediyorum;teorik dersler yıl boyu devam ediyor ve sonrasında pratik için hafta sonu yelkenlerle denize açılınıyor .İlgilenirseniz özelden görüşebilir sizi bilgilendirebilirim .
letsdie' Alıntı:
Hızlı cevap için teşekkürler , kursun gerekliliğinin bende farkındayım , lakin ankarada ikamet ediyorum , tekne sahibi eş dost da yok açıkcası , yoksa onlara mutlaka danışırdım. İşim gereği önümüzdeki yaza kadar kurs almam cok zor. Bu yuzden bende internetten ve bulduğum bazı kitaplardan en azından teorik bilgi kısmını halletmeye çalışıyorum. Tekne de kafamda belirginleşirse bu zaman zarfında , önümüzdeki yaza kadar , hem amatör belgesini , hem tekneyi almış olur, açılırım diye planlıyorum. Zaten iş ortamından uzaklaşmak bi yerde yelkendeki maksadım.. Hatta kafamı dinleyebilmek için , mümkünse çevremdeki herşeyden uzaklaşmak:smiley:

Bende bir farklı görüş aktarmak istiyorum.Uzunca bir süredir bende tekne araştırmaktayım.gerek yurt içinden gerek yurt dışından arayışlarım fırsat buldukça sürmekte.Denizci dostlara danıştığım ilk günlerde ne tür bir tekne soruma aldığım ilk yanıtlardan biri tekne almadan önce bir süre tekne kiralayarak gerek eğitim almam gerekse farklı teknelerde geçirilecek süre içinde kendinize uygun tekneyi tespit etmem oldu.Reklama girmesi söz konusu olur diye yazmak istemiyorum ama faydalanabileceğiniz,fikir danışabileceğiniz,v.b. bir çok denizcidostum ve online eğitim alabileceğiniz sitelermevcut.ayrıca belirtildiği gibi Ankara Yelken kulübünü ihmaletmeyin.Özellikle kış aylarında bilgi-tecrübe paylaşımlarında bulundukları keyifli toplantıları oluyor.

Sadun Boro, adf.org ve DenizlerKitapevi ilk kaynak olmalı. Amatör Denizcilik, mevzuat detayları fazlasıyla mevcut.
Anakara'da da bu iş mümkün Ankara'da da. İstek, su ve bütçeye bakar ki gerisi boş. Ahşap mı, fiber mi, optimist mi, tırandil mi işin sonrası ...
İlkokul zamanında bu uğraşıyla aşina olup otuzundan zonra yeniden kavuşan biri olarak yazıyorum.
İkinci el 2000 TL ye de yelkenli vevcut 20.000 Avro hatta fazlasına dahi.

letsdie' Alıntı:
Kitabı sipariş ettim bi kaç gün içinde elime geçer , sonrasında sınava da başvuruda bulunacağım inşallah. Teşekkürler,

Tavsiye ettiğiniz modeli inceledim , gerçekten şahane fakat fiyatı da biraz uçarı geldi açıkcası bana, sıfır tekne fiyatları genelde bu şekilde seğrediyor sanırım , bu yüzden bi kaç tekne üreticisiyle(en azından ellerinde tekne kalıbı olup, üretebileceklerini iddia eden bi kaç fiberglass atölyesiyle) görüşüyorum , kabataslak bi plan hazırlayıp göndereceğim , yapabileceklerse eğer,özel yaptırmayı da düşünüyorum. boy olarak da 7m , taşımak ve muhafaza etmek için de ideal sanırım.

Tercihim hareketli salma yonunde olacak ama turkiyedeki firmaların üretimlerinde pek hareketli salma sistemi kullanılmıyor sanırım. Araştırdıgım kadarıyla birçoğunda sabit salma var , iç hacimden kazanmak amaçlı oldugunu düşünüyorum bunun sebebini.

Özellikle merak ettiğim , eğer iki çeşit salma sistemini kullanan tekne deneyimi olan varsa , aradaki fark nedir?

Yurtdışında bazı firmaların özellikle hareketli salma sistemleri ürettiğini gördüm hatta bi kaçının sistemi çok hoşuma gitti , benzer bi sistemi yaptırıp tekneye entegre ettirilebilirmi bunu araştırcam.

Ankara'da Yelken Klübüne müracaat ettiğinizde tüm buradaki sorularınıza cevap ve eğitim de vereceklerdir. Üzgünüm bu soruya benzer cevap verilmişş. sonradan dikkatimi çekti. ağışlayın.

apaz' Alıntı:
Selam,
Yelkenli tekne seçiminde ,üzerinde uzun süre yaşanılacaksa ahşap mı yoksa fiber mi tercih edilmeli.
Aynı zamanda kızıldenizden ingiltereye kadar kullanım söz konusu ise
ahşap mı fiber mi tercih edilmeli.

Fiber ve 40 feet ve üzeri öneririm.
Yeni başlayacaklara önerim rotayat izmir 575 pricess olacaktır. Orsası zayıf telkinleri sizi caydırmasın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri