Yeni Bi Cb Telsiz Aldim Yardim.edermisiniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan eru123 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,001

eru123

Yeni Üye
merhaba ben yeni midland m mini cb telsiz aldim ama nasil kulanilir ne yapilir bilmiyorum araca takip amatör telsiz cilige öyle baslarim diyodum sonrada sinava girerim ama daha sonra birakin sinava girmeyi telsizi nasil kulanacagimi cozemedim cok arastirdim ama bulamadim yardim edebilirseniz sevinirim iyi forumlar

Etiketler
Merhaba. Aldığınız cihazı kullanmak için amatör lisansına sahip olmaya gerek yok. Adı üstüstünde halk bandı.

Cihaza uyumlu bir anten bağlanacak, antenin swr ayarı yapılacak güce bağlayınca çalışır hale gelir. Frekans ayarı yok kanalları gezip konuşmaları dinleyip siz de katılabilirsiniz. Genelde 21. kanalda bulunur kullanıcılar.

Merhaba. Aldığınız cihazı kullanmak için amatör lisansına sahip olmaya gerek yok. Adı üstüstünde halk bandı.

Cihaza uyumlu bir anten bağlanacak, antenin swr ayarı yapılacak güce bağlayınca çalışır hale gelir. Frekans ayarı yok kanalları gezip konuşmaları dinleyip siz de katılabilirsiniz. Genelde 21. kanalda bulunur kullanıcılar.
peki bisey sorucam swr ayari dediginiz ne.dir role.gibi biseymi biz eskiden madenlerde el telsizlerim vardi cekmedigi yere role koyardik bide bu bolgeyi eu mu yapim in mi

peki bisey sorucam swr ayari dediginiz ne.dir role.gibi biseymi biz eskiden madenlerde el telsizlerim vardi cekmedigi yere role koyardik bide bu bolgeyi eu mu yapim in mi

Swr ayarı anten ve anten kablosunun çalışılacak frekansa uygun hale getirilmesidir. Swr metre denen bir cihaz yardımıyla yapılır.
Eu yada in konusunda bir fikrim yok maalesef.

Merhaba eu ayarlarında kullanın. Halk bandı (CB) birkaç büyük şehir dışında bomboş maalesef. Bendeki Midland M-Mini modeli. Didim'de oturuyorum. Buralarda istasyon yok. İzmir'de bir istasyon ile aracımla geçerken görüşme yapabildim. Bir de Haziran ayında akım (propogasyon) vardı. Trabzon ve Rize istasyonlarını dinleyebildim, ama sesimi duyuramadım. Telsizim atıl durumda.

Aslında kısa dalga özelliği gösteren 27 Mhz ile çok uzak mesafeler ile uygun koşullarda görüşülebilir. Ancak ülkemizde bu merak (off-road etkinliği yapanlar dışında) yok maalesef. Amatör telsizci arkadaşlar zaten kendi frekanslarında görüşme yapıyorlar.

Benim için CB telsiz ölü yatırım oldu maalesef. Şimdiki aklım olsa ona vereceğim parayı amatör bantlarda yayın yapan merkez istasyona harcardım.

Keşke CB merakını yeniden canlandırabilseydik.

Merhaba eu ayarlarında kullanın. Halk bandı (CB) birkaç büyük şehir dışında bomboş maalesef. Bendeki Midland M-Mini modeli. Didim'de oturuyorum. Buralarda istasyon yok. İzmir'de bir istasyon ile aracımla geçerken görüşme yapabildim. Bir de Haziran ayında akım (propogasyon) vardı. Trabzon ve Rize istasyonlarını dinleyebildim, ama sesimi duyuramadım. Telsizim atıl durumda.

Aslında kısa dalga özelliği gösteren 27 Mhz ile çok uzak mesafeler ile uygun koşullarda görüşülebilir. Ancak ülkemizde bu merak (off-road etkinliği yapanlar dışında) yok maalesef. Amatör telsizci arkadaşlar zaten kendi frekanslarında görüşme yapıyorlar.

Benim için CB telsiz ölü yatırım oldu maalesef. Şimdiki aklım olsa ona vereceğim parayı amatör bantlarda yayın yapan merkez istasyona harcardım.

Keşke CB merakını yeniden canlandırabilseydik.
Telsizlerin görüşme mesafeleri tamamen çıkış güçlerine bağlıdır. CB el telsizleri genelde 1W civarındadır. Araçlar 1-5W arasındadır. Sabit merkez telsizleri de 5-10W arasındadır. O yüzden sabit ve araç telsizlerinin yayınları daha uzak mesafeden alınabilir. Cep telefonları çıkınca CB telsiz kullanımı öldü. Amatör telsizler AM bandında yayın yaptığından ve çıkış güçleri CB telsizlere göre daha yüksek olduğundan daha rahat görüşür. Ayrıca adı amatör olmasına rağmen daha profesyonel örgütlenmişlerdir. Şu anda CB telsizcilik tamamen boş bir masraf kapısıdır. Telsiz merakı var ise mutlaka gerekli eğitimi alıp sertifikalı olarak amatör telsizcilik yapmak en iyisidir.

HF telsizler ile 5 watt çıkış gücünde çok uzak mesafeler ile görüşebilirsiniz.
Görüşme mesafesinde gücün yanısıra kullanılan frekans da etki eder.
Hafta sonu montajını kendim yaptığım
QRP telsiz ile çok uzak mesafeleri dinleyebildim ve bu yayınlar 5 watt çıkış güçlü QRP telsizlerin yarışma yayınlarıydı. Bu konu ile ilgili bu hafta sonu bir başlık açıp, montaj aşamalarını ve SWL logumu paylaşacağım.

Telsizler AM bandında yayın yapıyorsa uygun çıkış gücü, iyi ayarlanmış ve konumlanmış anten ve iyi bir kuplaj ile uzak mesafelere yayın yapabilirler. Telsizlerde dinleme ve görüşme ayrıdır. Dinlediğiniz her istasyon ile görüşemeyebilrisiniz. Çünkü görüşme için karşılıklı çıkış güçleri önemlidir. Yukarıda belirttiğim gibi iyi ayarlanmış bir anten ile uzak mesafelere yayın yapan telsizleri aynı frekans bandını alan bir radyo ile bile dinleyebilirsiniz. Ancak karşı tarafa gönderme yapabilmek için sizin elinizdeki telsizin de kondisyonu önemlidir. Telsizcilikte göz ardı edilebilen diğer önemli bir özellik de kullanılan telsizin çalıma süresi ve eski olmasıdır. Eski ve çok kullanılmış telsizlerin görüme mesafeleri de düşer.

İyi günler konunun üzerinden zaman geçmiş ama benimde merak ettiğim birkaç nokta var. Belki on yıldır aracımda 2. el aldığım cb telsizi taşıyorum. Arazide diğer araçlarla haberleşme dışındada kullanmıyorum ama yarın jandarma ,polis çevirmesinde bu yasal değil yada şu belge gerekli gibi bir sıkıntıyla karşıkarşıya kalırmıyım. Artık ota p.ka sıkıntı yapıyorlar. Konuya hakim arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

CB (Halk Bandı) telsizler hiçbir izne ve ruhsata tabi olmadan serbestçe alınıp satılabilir, kullanılabilir. Problem çıkabilecek tek konu sahiplik belgesidir. Faturanızın bir kopyasını aracınızda bulundurun. İkinci el almış iseniz de, alırken satıcı ile yapmış olduğunuz düz kâğıda yazılmış satış sözleşmenizi gösterin. 73.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR