Yeni bir habere göre Alkovanlı Karavan yapımı için sadece Iveco Dailye onay veri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TutanKupon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,295

TutanKupon

Ana Kamp
Yer
istanbul
Değerli arkadaşlar İnsel isimli arkadaşımız. Saly karavanla konuşmuş. Alkovenli araç yaptırmak için sadece İveco Daily'e onay veriliyormuş. Böyle kötü bir haber duydum bu konudaki bildikleriniz varsa paylaşabilrmiyiz hep birlikte. :(

Etiketler

Ynt: Yeni bir habere göre Alkovanlı Karavan yapımı için sadece Iveco Dailye onay veri

saçmalığın danıskası bu iş öbür markalar tarından mahkemeye taşınır taşınması da lazım bütün avrupa alkovenli araçlardan psa dan geçilmiyor bu nasıl çelişki ve nasıl saçmalık

Ynt: Yeni bir habere göre Alkovanlı Karavan yapımı için sadece Iveco Dailye onay veri

arkasında KOÇ gibi aile olunca diğerlerine pastadan pay düşmüyor herhalde...

Yanlış bilmiyor isem İveco hariç diğer araçlar tam şasi değil. Ondan olabilir...

Merhaba

Tüm markalar alkoven olabilir. Yeterki imalatçı TSE standartlarında bir üretim yapabilsin.

Ayrıca imalatçının yaptığı araç için seri tadilat belgesi yok ise, TSE'den onay almak ciddi bir sıkıntı. Bu defa 2-3 aylık bir süreç başlıyor.

Birde panelvandan kesilerek yapılan alkovenler 2013 itibari ile onay alamıyor. Amaç bilinçsizce araç kesmenin önüne geçmek.
Ayrıca tadilat belgelerinin kapsamını daralttılar ki belge sahipleri belgelerini kiralayamasınlar. Çünkü yapacağı iş ile uzaktan yakından alakası olmayan biri, başkasının yetki belgesi üzerinden onay alabiliyordu. Bu ise ciddi bir güvenlik zafiyeti doğuruyordu.

Fakat şu da bir gerçek;

Karavan konusunda, TSE yetkilileri dahil hiç kimsenin tam olarak bir bilgisi yok. Kimse bu konuya tam olarak hakim değil. Mutlaka bir boşluk var.

Bir yerde münferit bir belge ile araçlar onay alabilirken, diğer tarafta tip onayı, karayolları uygunluk belgesi, koltuk testi, seri tadilat belgesi, fatura vs gibi belgeler isteniyor.

Bu yüzden birçok karavan firması onay için küçük şehirlerdeki TSE ofislerini seçiyor.

Benim tavsiyem, arkanızda bir karavan firması olmadan, iç dizayn firmasının veya yapacağınız aracın seri tadilat belgesi olan bir dizayn firmasının desteği olmadan, sadece mühendislik firmalarına ve "hallederiz" diyenlere güvenip imalata başlamayın. Şu anda böyle bir riske girilmez. Ortada kalabilsiniz.

Ama karayollarının izin verdiği ağırlık sınırlarına, uzunluğa ve genişliğe dikkat edildiği sürece, plakaların ve stop lambalarının görünebilirliğine dikkat edildiğinde, camlar CE belgeli olduğu sürece, aracın etiketleri ile oynanmadığı sürece çok büyük bir sıkıntı çıkmaz.

TSE denen kurumun Karavan hakkında bir normu mu var ???
Hiç sanmıyorum ...

Devletin Karavan yada araç tadilatı ile ilgili doğru düzgün bir normu mu var ???
Hiç sanmıyorum...

Benim bildiğim tek gerçek Devlet milletin arakasında öpmek için, millet öpülmemek için yöntem geliştirme peşinde...

TSE internet sitesinden yüzeysel olarak bakabildiğim kadarı ile hizmetler ve otomotiv altbaşlığında tip onay belgesi ile ,lgili bilgiler var. Ancak bu biligilerin genelde karavan özelde camper, semi, yada alkovan dönüşümleri ile nekadar iligisi var bilemiyorum.

açık kasa veya çıplak şasi bütün markalara alkovenli karavan yaptırabilirsiniz,
panelvan olan kamyonetlerin (bir kısmı kapalı kasa kamyonet olarak geçer) kesilip alkovenli karavan yapılması yasaktır, sadece alkovenli değil kesilip açık kasa kamyonet haline getirmekde yasak,
panelvan olarak kesilmesine iveko müsade ediliyorsa eğer tek sebebi vardır oda panelvan olmasına karşın şaselidir, yada yada firma onay belgesini sadece bu markaya almıştır

Saly kravanın konu ile ilgili vermiş olduğu cevap aşağıdaki gibidir....

"Bu bir zorunluluk değildir.
Firmanın elindeki tadilat yetki belgesiyle alakalıdır.
Biz SALY olarak Motokaravan Tadilat Yetki Belgesi için Iveco 35 C 13 e sahibiz.
İleriki aylarda müşteri talebine göre farklı araçlar için de belgeler eklenecektir"

Ynt: Yeni Bir Habere Göre Alkovanlı Karavan Yapımı İçin Sadece Iveco Dailye Onay Veri

çok önemli konulara değinmişsiniz. Teşekkür ederim. Galiba ben de İveco alacağım..

IVECO DAILY'm bir pirim daha yaptı demek, zaten ölçü olarak da, görünüş olarak da en uygun araç 2000 modele kadar olan tip daily e motokaravan yakışıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri