Yeni Bir Yakıt Sistemi; Sıvı Püskürtmeli LPG (Vialle LPI)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan veteriner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 47,424

veteriner

www.bagbasiveterinerklinigi.com
Yer
DENİZLİ
Web
www.bagbasiveterinerklinigi.com
Arkadaşlar!
Hollanda malı Türkiye'ye Temsa tarafından ithal edilen yeni bir yakıt sistemi var. Sisteme genel olarak LPI ( Liquid Propan Injection) deniyor. Vialle ise marka.
Bildiğimiz sıralı sistemden farkları yapılan açıklamalara göre şöyle (yorumsal olanların gerçekliği nedir bilmiyorum):
1- Multipoint sıvı enjeksiyon sayesinde motorun orijinal gücü değişmemekte ve sürüş benzinli araç gibi olmaktadır.Sıvı püskürtmeli Vialle LPG sistemi, "sıvı" haldeki LPG'i emme valfinin hemen önünden gönderdiği için, silindirde bir soğuma meydana getirerek daha fazla yakıtın silindire dolmasına ve motorun daha güçlü çalışmasına imkan sağlar. Bu sayede benzinli sistemden performans olarak hiçbir farkı yoktur.Vialle LPi, aracın benzinli sistemine çok benzer bir yapıda çalışır. Sıvı püskürtmesi sayesinde, sıralı sistem LPG kitleri nedeniyle motor donanımınızda oluşan yıpranmalar olmaz.
Vialle ile aracın performansı artmaktadır, kabaca şöyle düşünün, pistonlar benzin ile çalışırken daha fazla sıkışma oranına sahipler, yani daha fazla performans açığa çıkarırlar, pistonlar gaz ile çalışırken aynı oranda çalışamadığ için çok iyi montajlarda 4-5 beygirlik bir performans düşüşü meydana gelmektedir, ama vialle sıvı şeklinde çalıştırdığı için pistonları ve oktan değeri benzine göre daha fazla olduğu için pistonlar daha güçlü çalışmaktadır.
2- Vialle LPi, üstün teknolojili sıvı LPG püskürtmesi sayesinde en yüksek verimle çalışarak benzinli sistemlere ve gaz LPG kullanan sıralı sistem LPG kiti uygulanmış araçlara oranla yakıt tasarrufu sağlar.
3- Sıralı sistem LPG sistemlerinde, düzenli olarak servise gidilerek LPG sistemininin filtre, hava ve coğrafik koşullara göre ayarlama gibi işlemler yapılır. Oysa ki sıvı püskürtmeli LPG sistemi olan Vialle LPi herhangi bir periyodik bakıma ihtiyaç duymaz.Herhangi bir filtre değiştirilmemekte ve tesisata herhangi bir zararlı artık bırakmaksızın bütün gaz yanmaya sıvı halde taşınmaktadır.
4- LPI tankı içinde benzin deposunda olduğu gibi dalgıç pompa var.
5- Vialle universal bir kit değildir, her araca özgün yapılandırılır. Her aracın bir kodu vardır ve ona göre özel siparişler kit gelir. 6- Backfire; gaz halinde LPG kullanan sıralı sistem LPG kitlerinde, gazın bir bölümünün yanma odası dışında da yanmaya devam etmesine denir. Aracınız için zararlı olan bu durum, sıvı püskürtmeli LPG sistemi Vialle LPi takılmış araçlarda yaşanmaz. 7- Viallenin fiyatı 1000 euro + kdv, yani 1180 euro'dur. Şu saatteki 2,15 lik kur ile 1180 x 2,15 = 2537 TL'dir.
Arkadaşlar yazdıklarım ithalatçı firmanın sitesinden ve 1 de bayinin yorumlarından alıntıdır. Bu sistem ile ilgili ayrıntılı bilgiler alabileceğimiz arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Etiketler
Ynt: Yeni Bir Yakıt Sistemi; Sıvı Püskürtmeli LPG (Vialle LPI)

Benim konuya vakıf arkadaşlara sorularım şunlar:
1-LPI sistemi sıralı sistemler gibi ilk çalışmayı benzinle mi yapıyor? Benzinle yapıyorsa LPİ'ye geçme sıcaklığı kaç derecededir?
2-Sıralı sistem LPG kiti uygulanmış araçlar 100 km'de benzinle yaktığı lt'nin %20 civarı fazlasını yakıyor. LPI 'de araç aynı sıralı sistem gibi mi tüketiyor yoksa benzinde tüketilen litrenin aynı miktarını veya benzine göre oktan fazlalığı nedeni ile daha az miktarını mı tüketiyor?

LPI hakkında hiç bilgim YOK AMA sıralı sistem LPG dönüşümü uygulammış bir araç benzine göre, 100km'de MUTLAKA %20 kadar fazla yakmak zorunda değil. Bu oranın şöyle yorumlanması daha doğru: EĞER benzine göre, 100km'de EN FAZLA %20 kadar fazla LPG tüketim oluyorsa, LPG kitinde sorun yok anlamına gelir.

Benim aracımdaki PRINS- VSI kiti ile benzine göre fazla tüketim 100km'de %10 ile max %15 arasında değişiyor.

Sivi olarak motora verilen lpg nin
Guc olarak daha guclu olacagi kesin fakat tuketimi normal lpg ye
Gore daha fazla yakar gibi.bu benim dusuncem.tv de reklamlari cikmaya basladi
1 yila kalmaz iyi ve kotu yonlerini goruruz.

1- Multipoint sıvı enjeksiyon sayesinde motorun orijinal gücü değişmemekte ve sürüş benzinli araç gibi olmaktadır.Sıvı püskürtmeli Vialle LPG sistemi, "sıvı" haldeki LPG'i emme valfinin hemen önünden gönderdiği için, silindirde bir soğuma meydana getirerek daha fazla yakıtın silindire dolmasına ve motorun daha güçlü çalışmasına imkan sağlar. Bu sayede benzinli sistemden performans olarak hiçbir farkı yoktur.Vialle LPi, aracın benzinli sistemine çok benzer bir yapıda çalışır. Sıvı püskürtmesi sayesinde, sıralı sistem LPG kitleri nedeniyle motor donanımınızda oluşan yıpranmalar olmaz.
arkadaşlar daha fazla yakacağı kesin zaten yorumda da belirtmiş silindire daha fazla yakıt gönderiyomuş.. ne anladım o zaman, benzinden farkı ne olacakki

Ben bu sistemin bizim Vitara'lara da takılabileceğini ummuştum, ama firma markaya özel kit üretiyormuş. Yani her araca farklı bir sistem yapıyorlarmış. Vitara bunlar içinde yok Suzuki markasından sadece Grand Vitara 2.0 oanlara takıyorlarmış.

arkadaşlar bu sistem henüz daha çok yeni bir çok arızasıçıkacaktır. bu her konuda böyle olmuştur
bunu mutlaka daha da geliştirceklerdir. biraz sabır lütfen bende beklemedeyim bu konuda

şimdi birde dual sıralı sistem cıktı ama bununla bir alakası yok galiba

evet arkadaşlar ben aranıza yeni katılıyorum şuan istanbulda vialle lpi sisteminin montajını yapıyorum yaklaşık 1,5 yıl önce temsada ve 1 yıla yakın zamandırda istanbulda aktif olarak montajını yapıyorum farklı model ve marka araçlara yaptım şuan hepside sorunsuz ve şikayetsiz çalışıyor,ki temsadada ilk montajı yaptıktan sonra uzun süre deneme ve testler yapıldıktan sonra anlaşmalar yapıldı ve bayii eğitimleri verildi şuanda istanbul,ankara,izmir,adana,samsun,gaziantep ve sürekli artan bayii ağı var ve hepside aktif durumda şuan montajlar devam ediyor.şunu belirtmeliyim ben 13 yıldır bu işi yapıyorum ve kesintisiz bu sektördeyim çok usta ve çok sistem gördüm tek tip enjektör kullanıp araca göre bazı ustalarımızın calıbrasyon ayarlarında yaptığı hatalar yanlış enjektör seçimleri kazanma uğruna kalitesiz ürünler kullanıp sorunlarla boğuşmaları satış sonrası hizmetlerdeki yetersizlikler ve devamında müşteri ile sorunlar araçlarda arıza ışığı yanması olmayınca lpg,li araçlarda yanar gibi saçma sözler hatalı seçim ve yanlış montajlardan kaynaklananadı üstünde arıza ışığı yanıyorsa biryerlerde sorun var demektir ama burası türkiye.bunun içindirki avrupa bu işlerde önde bizden kısacası vialle sistemi bunların hepsini ortadan kaldıran gerçekten kaliteli ve sorunsuz harika bir sistem.ben ilk gördüğüm ve uyguladığım günden beri çok beğendim ürünün kalitesi ve değişik tipteki enjektör çeşide ve uygulanabilirliği süper.vialle lpi sistem her araca ayrı özel değil yanlış anlaşılmasın her araca özel calibrasyon olarak düzeltelim avrupada denemeleri yapılmış bizlerin yapmadığı 6 ayda bir güncellenen programları var yanı sıfır veya ikinci el tüm araçlarda programlar var ve rakım değişikliğinden etkilenmeyen 10.000 de bir bakım gerektirmeyen her araca özle enjektör seçimleriyle montaj yerleri şekilleri tamamıyla foroğraflar ve şemalarla belgelenmiş yanı ustanın bile kafasına göre yapmıcağı bir ürün bunun içindirki ahatalı montaj veya yanlış kalibrasyon gibi sorunlar olmuyor ve temsada hem anlatım hem uygulamalı eğitimleriyle bayii lerini sürekli bilgilendiriyor gerekirse temsa mühendisleri bizzat gidip yerinde yardımlarla destekliyor bizim ülkemizde hangi markada bu var hangi marka uygulamalı gösteriyor bayii leri x bir otelde toplayıp gösterim ve analtımlarla yenen ve içilen bayi toplantılarıyla maalesef bence tam anlamıyla yeterli olmuyor olsada yan sanayi ürünler katılarak yanlışlar yapılıyor ama vialle de yan sanayi yada farklı ürün kullanma şansın yok hepsi tam kit depo dahil bence vialle.

Sn Erdalmar ben daha önce araştırdığımda Samsun'da bayi olan Berlin otogaz Suzuki Vitara JLX 1.6 için bu sistemin uygulanamayacağını söylemişti. Sizin mesajınızdan anladığım bahsettiğim araca uygulanabilir. Eğer doğru anladıysam şu sorularımı da cevaplar mısınız?
1-Normal sıralı sistemler gibi ilk çalışma benzinle mi oluyor?
2- İlk çalışma benzinle oluyorsa lpg'ye geçiş için motor sıcaklığı kaç derece?
3- 100 km'de 10 lt benzin tüketen araç sizin sisteminiz takıldığında 100 km'de kaç lt lpg tüketir?
4- 4 silindir 1.6 araç için güncel fiyat nedir?

yakıt ne tür olursa olsun ancak gaz fazına geçtiğinde yanar. LPG sistemlerinde sıvı haldeki yakıt gaz fazına geçirilip motora veriliyor emme manifoldundan yada enjektörler aracılığı ile silindirlere. nasıl oluyorda sıvı şekilde doğrudan motora verilen yakıt klasik manada çalışan LPG lere göre motoru daha "güçlü" çalıştırabiliyor. sıvı olarak verilen yakıtın emisyonlar haricinde benzinden ne farkı kalır?

evet aracınızın vialle nin kataloğunda calibrasyonu yok ancak bazı model araçlarda uyguladığımız(bizim için burada enj çalışma zamanlarının bire bir uyması)farklı marka aracın calibrasyonunu uygulama yapabiiriz ancak bunun için aracınızın ruhsat bilgilerini motor kodu gibi bilmem gerek.sorunuza gelince evet herzaman araç benzinle çalışıp otamatik olarak lpg,ye geçer sıcaklık manifoldan alır soğuk motorda geçiş süresi ortalama 45,60 saniye sıcak motorda 5 saniyedir. benzinliaraç 100 kilometrede 10 litre yakıyorsa vialle 11 litre yakar fiyatı ise şuan 4cil.araçta 1000 euro+kdv dir.şuana kadar yaptığımız montajlardan müşteri çok memnun ve herhangi bir şikayet sözkonusu değil çünkü manifold sökülüp yapıldığı için calibrasyonda hata olmuyor enj.tam noktasına montaj yapılıyor pistonlara çapak gitme pistonu yakma veya katalitik konvektörü tıkama gibi şikayetler gelmiyor.ama %99 zu montajcıların sökmeden zamandan kazanmak için yaptığı için o an veya sonradan bu gibi sorunlar olabiliyor. Sıvı haldeki Lpg (diğer tesisatlardaki gibi gaz halinde değil) doğrudan emme valfi önünde gönderilir ve bu şekilde silindirde bir soğuma meydana getirerek daha fazla yakıtın silindire dolmasına ve motorun daha güçlü çalışmasına imkan sağlar. Lpi sistemi Lpg'nin çevre ve ekonomik avantajları yanında benzinli motor özelliklerini muhafaza ederek aracın orijinal merkezini kullanmaktadır ve bakım gerektirmeyen süper bir sistem tavsiye ederim.ve internet adresi olan www.vialle.com.tr adresini inceleyin lütfen.

soğuyan yakıt daha zor buhar olmuyormu motor içerisinde?

arkadaşlar vialle hakkında sorusu olan yokmudur montaj lar devam ediyor genel olarak şuan problemsiz çokta güzel bir sistem iananın kalitesiyle şuan türkiyede bence belkide dünyada en iyi sistem diyebilirim temsaglobal bayii ağınıda giderek artırmaya devam ediyor.sizin sorunuza gelince diğer sgi sistemlerde çok azda olsa piston içersindeki gaz tam yanma yapmaya biliyor ancak vialle piston bölgesinde tam olarak yanma sağlıyor çünkü sıvı olarak yandığı için orada soğuma yapıyor ve tam yanma yaptığı içinde hem tasarruf dahada artıyor ve performans kaybı sıfıra iniyor.zaten vialle arge çalışmalarında calibrasyonuda mühendisleri yaptığı için sonradan araca calibrasyon yapılmıyor doğal olarak sıfır hata ile çalışıyor araçta arıza ışığı yanma fakir veya zengin karışım gibi durumlar söz konusu bile olmuyor.sıvı olarak yandığı için rakım değişikliğindende etkilenmiyor ikinci bir ayara ihtiyaç duymuyor+her 10.000 kilometrede diğer sgi sistemlerde olduğu gibi filtre değişimi yok yani taktır unut.ürün hollandadan tam olarak geliyor yani depo dehil ital bir ürün görmek isteyen olursa montajı yapılmış bazı model araçların resimlerini yollaya bilirim.şimdiden sizleride tüketici ve montajcı olarak vialle ailesine dahil olmaya kaliteyi ve rahatlığı yaşamaya bekliyoruz.saygılarımla

Merhabalar,

5.7 LT 97 Chevrolet Tahoe için bu sistem uygulanabiliyor mu? uygulanıyorsa v8 için fiyat nedir?

erdalmar' Alıntı:
arkadaşlar vialle hakkında sorusu olan yokmudur montaj lar devam ediyor genel olarak şuan problemsiz çokta güzel bir sistem iananın kalitesiyle şuan türkiyede bence belkide dünyada en iyi sistem diyebilirim temsaglobal bayii ağınıda giderek artırmaya devam ediyor.sizin sorunuza gelince diğer sgi sistemlerde çok azda olsa piston içersindeki gaz tam yanma yapmaya biliyor ancak vialle piston bölgesinde tam olarak yanma sağlıyor çünkü sıvı olarak yandığı için orada soğuma yapıyor ve tam yanma yaptığı içinde hem tasarruf dahada artıyor ve performans kaybı sıfıra iniyor.zaten vialle arge çalışmalarında calibrasyonuda mühendisleri yaptığı için sonradan araca calibrasyon yapılmıyor doğal olarak sıfır hata ile çalışıyor araçta arıza ışığı yanma fakir veya zengin karışım gibi durumlar söz konusu bile olmuyor.sıvı olarak yandığı için rakım değişikliğindende etkilenmiyor ikinci bir ayara ihtiyaç duymuyor+her 10.000 kilometrede diğer sgi sistemlerde olduğu gibi filtre değişimi yok yani taktır unut.ürün hollandadan tam olarak geliyor yani depo dehil ital bir ürün görmek isteyen olursa montajı yapılmış bazı model araçların resimlerini yollaya bilirim.şimdiden sizleride tüketici ve montajcı olarak vialle ailesine dahil olmaya kaliteyi ve rahatlığı yaşamaya bekliyoruz.saygılarımla

ben soruyorum ikidir işte. :smiley:
internal coolants diye bir kavram vardır. içten yanmalı motorlar için geçerlidir. yanmayan yakıt ısının bir bölümünü alıp motorun soğumasını sağlar. karbüratörlü arbalarda fakir karışımla çalıştırıldığında motor hararet yapmaya daha meğilli olur. zengin karışım ise ısıyı alıp götürdüğü için ısı daha kolay dışarı atılır ancak yaktı tüketimi artar.

sıvı olan herşey yanıcı maddelerse önce gaz fazına geçer. bence bu sizin sistem güzel tasarlandığı için daha verimli çalışıyor. yoksa tekrar etmek isterim hiçbir sıvı yanmaz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri