Yeni Çıkan Konaklama Vergisi Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orhancengizk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,276

orhancengizk

Kamp II
Yer
İzmir
Çekme karavanı olanlar, karavan parkında konakladıklarında mı bu vergi ödenecek? yoksa herhangi bir yerde konakladıklarında mı?
Konunun detayları hakkında bilgisi olan varmı?
Haberin alt kısmında çadır yada karavan, tesise ait olsun yada olmasın diye bir ibare var??

1665642203190

Etiketler

Son Italya gezimizde konaklama vergisi sadece konaklama ücretine ilave ediliyor du ama, konaklama ücretini banka kartı ile ödemek mümkünken, konaklama vergisi nakit olarak alınıyordu.

Türkiye’de konaklanan otel, kamping gibi yerlerde yenilen, içilen ṣeylerden de vergi alınacak.

Konaklama Vergisi Uygulama Genel Tebliği Taslağı

Bir diğer nokta da, Avrupa’da konaklama vergisine belediyeler karar veriyor. Belediyeler farklı miktarda konaklama vergisi isteyebiliyorlar. Konaklama vergisinin yüksek olduğu yerlerdeki karavan parklarda konaklamadığım olmuṣtur.

.
Anlayamadığım, kendi ahalisine jest yapmak için karavancı taifesini kovalayan belediyelerin kasalarını nasıl dolduracağı.
Olsa olsa bu kafayla yasanın üzerine turşu kuracakları kesin.. 😋

Şaka bir yana belki yasa, karavanın ekonomik bir birim olduğu bilincini geliştirebilir ?
Yani karavandan para almanın, hizmete yol açması (?) durumunu kast ediyorum.

Huyum kurusun, Türkiye için yine teorik düşünmeye başladım galiba ?.. 😋

Bu verginin nakit istenmesi, gelir olarak kayıtlara geçmemesi ile ilgili olmalı ?
Aslında maliye tekniği açısından da ancak vergi mükellefi bir yer böyle bir işlemi yapabilir.
Bulunduğum ülkelerde ulu orta kamp durumunda hiçbir zaman böyle bir vergi istenildiğinde rastladım. Yani ne pratiğe ne de akla uygun.

Son düzenleme:

Vergi memurları çalı diken dibi dolaşıp vergi toplar artık. Vergi gelirindeki en büyük sorun da böylece çözülmüş olur. Tek sorun Bakan Bey'e nasıl teşekkür edeceğimi bulamıyorum.

Vergi memurları çalı diken dibi dolaşıp vergi toplar artık. Vergi gelirindeki en büyük sorun da böylece çözülmüş olur. Tek sorun Bakan Bey'e nasıl teşekkür edeceğimi bulamıyorum.

Vergi sadece ücretli “geceleme hizmeti” verildiği zaman söz konusu olmakta.
Devlet geceleme yapanın vereceği bu vergiyi “dolaylı olarak” hizmeti sunan üzerinden alacak. Başka bir yolla değil.
KDV gibi düşünün ! Yasa okununca, hepsinin yazılı olduğu görülmekte..

Dünyadaki turistik yerlerdeki uygulamalarına bakınca, aslında gecikmiş bir yasa. Yerel yönetimler ne kadar yerinde kullanabilirlerse o kadar faydalı olacağı kesin.

Aslında geceleme hizmetinin alınmadığı “gözde yerler” için de böyle bir ücretin ödenmesi yerinde olurdu.
* Yer ve manzara işgal etmenin,
* çöp atmanın,
* kanalizasyona boşaltmanın, o beldelerin kendi ahalisinin ödediği gibi, neden bir ücreti olmasın ki ?
Konuya “nalıncı keseri metodu” ile yaklaşmamak lazım. 😋
Çağdaş yerel yönetimler bunu kısmen karavan parklarıyla çözüyor. 😉

Son düzenleme:

Avrupa‘da bu verginin alındığı bir çok ülkeyi gezdim. Benim deneyimim vergi alınan yerler genellikle turistik yerler. Çok turist gelen yerlerde vergi çoğunlukla daha yüksek. Turistik yerlerde fiyatlar zaten yüksek. Ayrıca böyle bir vergiye ihtiyaç var mı, bence yok.

Türkiye’deki vergi, doğru anladıysam, ülke genelinde. Fiyatları ülke genelinde artıran bir vergi.

Son düzenleme:

Her toplum layık olduğu şekilde yönetilir. O nedenle bizim kızgınlığımız boşa.

Son düzenleme:

.
Konaklama hizmeti alan yabancı turist sayısı yerlilerin ~2,5 misli. Yani asıl gelir hedefi onlar olduğundan, kızgınlığımızı yine o oranda azaltmamız lazım.. 😉
Böyle bir vergiyle karşılaştığımda hep yüzüm asılsa da konaklamadan bu yüzden vaz geçtiğimi hiç hatırlamıyorum.
Üstelik bizim karavancıların ana tercihi kamping dışı konaklama değil miydi ? 😋

Yine de yasanın eleştiriye açık yönleri var.
Böyle bir verginin felsefesine uygun olarak,
* yalnızca değerli turistik yerler yerine her konaklamadan vergi alınmakta ve
* gelirin, asıl hedef yeri olan yerel yönetimlere bırakılacağı belirtilmemiş.
Aslında vergi en kolay olarak, konaklamadaki KDV yüzdesi yükseltilerek yapılabilirdi. (Yunanistan mali krizinde yapmıştı) Sanırım kaynak aktarımı daha uygun bir zamana bırakılması düşüncesiyle, ayrıca isim verilip şimdilik bu şekilde düzenlenmiş olmalı ?

Bu vergi her ülkeye göre farklılık gösterebilmekte.
Almanya’da iş gezilerindeki konaklamalardan alınmıyor.
İtalya Venedik’te kitle sayısının kıstlanması amacıyla kullanılıyor.
Fransa’da konaklama yerinin kalitesine göre değişmekte.

Ben her şeye karşın, bizde yasanın yerinde hatta gecikmiş olduğunu düşünüyorum..
Vergi allem kalem edebilecek bazı küçük işletmeler dışında yani büyük oranda devletin kasasına girecek.

Son düzenleme:

"Kamuoyunda “Sansür Yasası” olarak bilinen, internet medyası ve sosyal medya ile ilgili yeni yaptırımlar öngören kanun teklifinin, TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerine bugün, 29'uncu madde görüşmeleriyle devam edildi. Teklifin, kalan 12 maddesi de muhalefetin itirazlarına karşın AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi."

Karavancı için en önem gider kaynağı yakıt. Avrupa'da litresi ortalama 36 TL. Bizde hala 25-26 TL arası. Yöneticilerimiz sayesinde bu imkanınız var. Karavan konaklama vergisi çok önemli değil.
Allah onları başımızdan eksik etmesin. Amin.

Konaklama vergisi olmasaydı da benim ekonomik durumum çok iyi kampingler denilen yerlerde sürekli konaklayabilmeye yetişmiyordu. (Ki bu normal zaten normal bir ücretli için) Bu verginin bana çok bir etkisi olmayacaktır. Tabii oranı yüzde iki-üç vb olacaksa...
Türkiye'de bazı insanların hiç tatil yapma hakkı yok. Büyük bir çoğunluğun kampa verebilecek bütçesi yok. Çalışanların durumları iyileşirse kampingler için de daha iyi olurdu.

Konaklama vergisi olmasaydı da benim ekonomik durumum çok iyi kampingler denilen yerlerde sürekli konaklayabilmeye yetişmiyordu. (Ki bu normal zaten normal bir ücretli için) Bu verginin bana çok bir etkisi olmayacaktır. Tabii oranı yüzde iki-üç vb olacaksa...
Türkiye'de bazı insanların hiç tatil yapma hakkı yok. Büyük bir çoğunluğun kampa verebilecek bütçesi yok. Çalışanların durumları iyileşirse kampingler için de daha iyi olurdu.

Avrupa da kamp ve karavan sektörünün geliṣtiği ükelerde çocuklu ailelerin ve emeklilerin içinde de 5 yıldızlı kampingte veya lüks otellerde tatil yapabilecekler olsa da, kamp denilince akla genellikle küçük çocuklu aileler ya da emekli çiftler gelir.

Bilmiyorum nasıl olacak ama, Türkiye’yi yönetenlerin kamp ve karavancılığın ne olduğunu öğrenmeleri lazım.

Vergi sadece ücretli “geceleme hizmeti” verildiği zaman söz konusu olmakta.
Devlet geceleme yapanın vereceği bu vergiyi “dolaylı olarak” hizmeti sunan üzerinden alacak. Başka bir yolla değil.
KDV gibi düşünün ! Yasa okununca, hepsinin yazılı olduğu görülmekte..

Dünyadaki turistik yerlerdeki uygulamalarına bakınca, aslında gecikmiş bir yasa. Yerel yönetimler ne kadar yerinde kullanabilirlerse o kadar faydalı olacağı kesin.

Aslında geceleme hizmetinin alınmadığı “gözde yerler” için de böyle bir ücretin ödenmesi yerinde olurdu.
* Yer ve manzara işgal etmenin,
* çöp atmanın,
* kanalizasyona boşaltmanın, o beldelerin kendi ahalisinin ödediği gibi, neden bir ücreti olmasın ki ?
Konuya “nalıncı keseri metodu” ile yaklaşmamak lazım. 😋
Çağdaş yerel yönetimler bunu kısmen karavan parklarıyla çözüyor. 😉
Nalıncı keseri değil konu, Davut Bey. Balı tutan parmağın değil, artık kolun yalandığı bir dönemde kimse kusura bakmasın, böyle saçma sapan "icraatlar" ile sanki bir eksik bu kalmış gibi havalanmak, konu. Avrupa'da olan nice şey varken, gerire getire vergiyi getirirken hiç yüzün kızarmaması, konu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri