Yeni Grand Vitara 3 Kapı Çekiş Sistemi Hakkında

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan horse Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,256

BRAVEHEART

Kamp III
Mesajlar
512
Tepkime Puanı
3
Ynt: Yeni Grand Vitara 3 Kapı Çekiş Sistemi Hakkında

Benim de detayını ve tam olarak doğrusunu bilmediğim bir konu var:
2006 model ve sonrası yeni kasa, 3K GV'lardaki TEK ve sürekli 4WD çekiş sistemi (5K GV'lardaki, normal şartlar altında ve en çok kullanılan 4H konumu);
çekiş gücünün %47 ön tekerlere, %57 arka tekerlere iletilmesine olanak sağlıyor. Buraya kadar TAMAM.

ŞİMDİ; bu %47, %53 oranları SÜREKLİ SABİT Mİ?
YOKSA, İHTİYACA GÖRE Mİ çekiş gücünün ön tekerlere EN FAZLA %47'E KADAR ve arka tekerlere de EN FAZLA %53'E KADAR ilteilmesini sağlıyor bu sistem?
 

Etiketler

olasiliksiz

98'rav4
Mesajlar
1,572
Tepkime Puanı
1
Yer
Ankara
Ynt: Yeni Grand Vitara 3 Kapı Çekiş Sistemi Hakkında

ŞİMDİ; bu %47, %53 oranları SÜREKLİ SABİT Mİ?
YOKSA, İHTİYACA GÖRE Mİ çekiş gücünün ön tekerlere EN FAZLA %47'E KADAR ve arka tekerlere de EN FAZLA %53'E KADAR ilteilmesini sağlıyor bu sistem?

O rakkamların nerden geldiğini nasıl hesaplandığını bilmiyorum ama muhtemelen düz yoldaki ortalama dağılımdır çünkü diferansiyel yük altında iken (viraj dönerken vs) "kaçırmak" yani tam kavramamak prensibi üzerine tasarlanmış bir sistem, dolayısı ile sabit olamaz. Motor gücünü kolay dönen tarafa aktarır ve bu da asfalt üzerinde iken mantıklı seçimdir çünkü aracın savrulmasını önler. Kaygan yüzeyler için ise değil çünkü güç zaten boşa dönen tarafa aktarılmış olur. "İhtiyaca göre" ifadesinin anlamını karşılayacak kadar da akıllı olduğunu zannetmiyorum mekanik bir sistem sonuçta, o kadar akıllı olmadığı için de diferansiyel kilidi diye birşey var "ihtiyaca göre" gerekli müdahaleyi siz yapıyorsunuz. Elektronik kontrollü diferansiyel kilitleri de var belki onlar "ihtyaca göre" birşeyler düşünüp karar veriyorlardır. LSD tipi ise içindeki yağın bir özelliği sayesinde "sınırlı kaydırma" yapıyor. Yani bir tekerlek biraz fazla boşa döndüğünde içindeki yağın özelliği bunun miktarını sınırlıyor, artık nasıl oluyorsa bilmiyorum. O da "ihtiyaca göre" kelimesinin anlamına biraz yakın bir durum. Bütün bu elektronik ya da mekanik müdahalelerin ihtiyaç belirleme kabiliyetini şuna benzetebiliriz: Otomatik vitesli bir araç düşünün genelde doğru vitesi seçer ama bayır aşağı inerken en yüksek vitese atar ve bol bol frene basmak zorunda kalırsınız, bu durumda müdahale edip vitesi küçültmeniz gerekir. Aracın "ihtiyaca göre" vereceği her tür kararda bu tür kusurlar vardır sonuçta aletin gözü kulağı yok nereden gittiğinizi yolun durumunu vs bilmiyor.
 

murat köseoğlu

Ana Kamp
Mesajlar
40
Tepkime Puanı
0
Ynt: Yeni Grand Vitara 3 Kapı Çekiş Sistemi Hakkında

Elektronik kontrollü diferansiyel kilitleri de var belki onlar "ihtyaca göre" birşeyler düşünüp karar veriyorlardır. LSD tipi ise içindeki yağın bir özelliği sayesinde "sınırlı kaydırma" yapıyor. Yani bir tekerlek biraz fazla boşa döndüğünde içindeki yağın özelliği bunun miktarını sınırlıyor, artık nasıl oluyorsa bilmiyorum. O da "ihtiyaca göre" kelimesinin anlamına biraz yakın bir durum

lsd bildiğim kadarıyla yağ prensibine göre değil de mekanik sistem bizdeki nissan terrano da liftte iken arka tekerleklerden birisini döndürünce öbür teker de aynı yöne dönüyordu arac çalışmıyor ve serviste liftte iken böyle ise bence yağlama sistemiyle pek alakalı değil
saygılar :smiley:
 

olasiliksiz

98'rav4
Mesajlar
1,572
Tepkime Puanı
1
Yer
Ankara
Ynt: Yeni Grand Vitara 3 Kapı Çekiş Sistemi Hakkında

sd bildiğim kadarıyla yağ prensibine göre değil de mekanik sistem bizdeki nissan terrano da liftte iken arka tekerleklerden birisini döndürünce öbür teker de aynı yöne dönüyordu arac çalışmıyor ve serviste liftte iken böyle ise bence yağlama sistemiyle pek alakalı değil
saygılar Smiley

Aslına bakarsanız bunların çok çeşidi var, yağın özelliği (yağ derken silikon bazlı birşey) ile çalışanlar da mevcut.

Meraklısına wikide bol bol bilgi mevcut:

http://en.wikipedia.org/wiki/Limited_slip_differential
 

freegraf

uzun aradan sonra bakalım neler olmuş hayatta
Mesajlar
2,806
Tepkime Puanı
13
Yer
istanbul
Ynt: Yeni Grand Vitara 3 Kapı Çekiş Sistemi Hakkında

arkadaş ve ailen seni zorlamazsa alınabilinir.insanın kafasını bazen karıştırıyor.bigi veren herkese teşekürler.
 sselman

Yeni Üye
Mesajlar
1
Tepkime Puanı
0
Yer
İstanbul
Telsiz Çağrı Kodu
TA2LAS
Merhaba . Epeydir kafamı meşgul eden bir soruydu.Aşağıda resminide vereceğim aracı kullanıpta bilgi veren olursa mutlu olacağım.Bu araçlar sürekli 4 çekermi yoksa önden çekiş olup patinajda arkalarmı devreye girp 4 çeker oluyor.

5 kapı olanların sistemini biliyorum fakat bu 3 kapılar bir muamma.[attachment=1]

Ekli dosyayı görüntüle 125577
2011 model gv 3 kapı kullanıyorum
Geçmiş yıllarda 1.6 jlx 3kapı 2.0 jlx ve 2.5 gv kullandım. Diğer Japon ve Amerikan menşeli araçlarım da oldu.
Araç sx4 gibi değil yani önler çalışıyor lastik boşa çıkınca arkaya hareket veren sistem değil. Bir arkadaş öyle mi diye sormuş o yüzden açıkladım. Kendi çapımda artı ve eksileri ni söyleyim önceki kasa grand vitaralara göre
Araç sürekli dört çeker benim bildiğim ön dif e %40 arka dif e %60 güç aktarımı yapıyor orta diferansiyeli lsd kilitli olduğu için arka lastikler patinaja düştüğünde 50 ye 50 güç dağılımını gerçekleştiriyor. Ayrıca 2010 sonrası esp sistemi eklendi. Yani makyajlı kasa dedikleri. Yani ön veya arkada bir lastik patinaja düşerse ona firen yaparak diğer lastiğe aktarıyor çekişi.
Dolayısı ile her zaman her koşulda ön ve arkadan çekiş yapabilen bir sistemi var. 1. Vites dişli oranı baya büyük olduğu için çok zorlu şartlarda gerekli Torku sağlayabiliyor fakat hiç bir zaman arazi şanzımanına sahip olanlar kadar tork sağlamaz. Ve sadece 1 vites
Diğer bir artı özelliği ise araç dört teker bağımsız süspansiyon bu da diğerlerine göre her türlü zemin de daha iyi yere basmasını ve daha iyi yol tutmasını sağlıyor. Bir önceki kasa arazi şanzımanına sahip olduğu için ağır arazide ve modifikasyon da daha mantıklı fakat esp lsd orta diferansiyeli ve bağımsız süspansiyonu ile bence çoğu yol koşulunda daha başarılı olacaktır.
Bu aracın eksi yönü ise motor hac mi bu da aslında ülkemizdeki vergi dilimlerinden kaynaklı bu araç aslında 1.9 dizel ve 2.4 benzinli olarak tasarlanmış. Avrupa’da ve Amerika’da 1.6 sı çok nadirdir bizim gibi saçma vergilendirme sistemi olan ve fahiş fiyatta akaryakıt satılan ülkelere göre motor koymuş göndermiş Suzuki bı da suzukinin suçu değil. Aracın bagaj hacmine zaten herkes bilir. Birde LPG varsa benimkisi gibi bagaj orta boy bir valiz o kadar. Ben çoğu zaman iki kişi olduğum için arka koltuklar katlanmış şekilde kullanıyorum. Çekiş sistemi derken kullanıcı yorumu gibi oldu. Kusura bakmayın sonuç olarak tavsiye edermiyim evet şiddetle tavsiye ederim
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,568
Mesajlar
1,506,845
Kayıtlı Üye Sayımız
171,041
Kaydolan Son Üyemiz
koray09

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst