Yeni Kanunlar Ve Değişiklik Projeleri Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozgurgul Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,694

ozgurgul

Yeni Üye
Herkese selamlar. Geçmiş konulara göz gezdirirken yeni çıkan kanunlardan dolayı hidrolik direksiyon değiştirmenin zor olduğunu hatta değiştirilemediğini artık motor atarken aynı motorun atıldığı konusunda bilgilere ulaştım. benim merak ettiğim konu ise su anda bir araba almak üzereyim ve bu arabada 300 td motor mevcut hidrolik direksiyon 4 disk firen klima vb sonradan ekleme 87 model bir araç. Aracın sahibi muayenesinin 2015 kadar olduğunu belirtiyor. ben bu aracı aldıgımda yıl 2015 olupta muayeneye gittigimde benden tekrardan proje istiyeceklermi ? yada her muayenede projemi defalarca görmek istiyeceklermi ? daha önce boyle bir işlem yapmadıgımdan dolayı projeyi her hangi bir yere teslim edilip edilmedigimden bir bilgim yok. yani herhangi bir değisiklik yapıldıgında muayene istayonu projeyi benden alıyormu almıyormu ruhsat cıkmadan önce bilmedigim icin bunuda sormak istedim.

Etiketler
Ynt: Yeni Kanunlar Ve Değişiklik Projeleri Hakkında

Özgür bey bizde kanun yönetmelik uygulama , bölgeden bölgeye , bu günden yarına değişir . Motor ve direksiyon konusu en son sizin bildiğiniz gibiydi ancak dün yeni bir uygulama duydum , eski model motora izin vermemişler yeni model ford motoruna izin vermişler , anlamak mümkün değil . En iyisi en son durumu ilinizde bu işleri çokça yapan bir makine mühendisinden öğrenmek.

Ahmet Bey öncelikle ilginize Teşekkürler . Bende dün Maslak sanayide bi iki kişiyle görüştüm nissan motor artırıp taktirabilecegimi motor numarasına az kusur olarak muayeneden geçeceğine falan bahsettiler . Iste insanın içine birden kuşku düşünce az da değil pazarlık aşamasındadır 35000 tl para verip aracı alaçam ama korkuyorum işte yarın bigün bi sıkıntı çıkar mi diye kimseden net bi yanıt almamaktayim . Sizin dediğiniz gibi bi mühendis bulup onunla görüşüseyim hatta yakın bi muayene istasyonuna gidip bizzat bilgi almaya çalışırım . Tekrardan teşekkür ederim

Bu "az kusur" konusuna çok itibar etmeyin , motorun başka marka olduğunu anlarlarsa iş çok zor hale gelebilir .

Araca 300tdi sonradan atıldıysa muayeneye gittiğinizde işletilebilecek olsa bile faturasını isterler.

Faturası yok ve çalıntı ise sıkıntı çok büyük olabilir.

Nissan motor turbosuz olduğu için binde bir hafif kusur olarak geçebilir ama üst kapak ve motor numarası taşlanmalı.
Eğer ki kontrolde motor numarasıyla oynanmış olarak farkedilirse yine büyük bir sıkıntı ortaya çıkar.

Bu riskleri almak muayeneye gireceğiniz güne kadar aklınızı kurcalar durur.

Hidrolik direksiyon olayına gelince belki sıkıntı çıksada sökebilirsiniz ama motor konusu hiçe sayılacak bir olay olmaz.

Sözün özü şu : O dedi bu dedi ,forumda böyle yazdı ile bu iş olmaz .İlinizdeki proje çizen makine mühendisine gideceksiniz son durumu ondan öğreneceksiniz ve hemen de uygulamaya geçin Makine mühendisinin dediği de bir ay sonra değişebilir.

Bu işlerden hiç anlamayan, Defender'i olmayan bir Defender sempatizanı olarak ve üsdatların affına sığınarak bir ekleme yapmak isterim. Yukarıda 35.000 TL vereceğim demişsiniz. Kimsenin alışverişine mani olmak istemem. Umarım yapacağınız alışveriş sonrasında her iki taraf ta memnun kalır. Yaklaşık 2 ay kadar önce aylarca 45.000 tl' den alıcı bekleyen bir Defender fiyatı 36.000 tl' ye çekilerek alıcı buldu. 98 model 300 tdi idi. Hatta Kayseri Otokar' da toplanmış pırıl pırıl bir Antalya aracıydı. Üzerinde ekstra ısı ve ses izolasyonları vardı. Motor, hidrolik direksiyon vs. işletme derdi olmayan güncel modellerdendi. Hepsi bu.

TÜV istasyonlarının hangisinin ne yaptığı belli olmuyor. bir istasyon olur derken bir diğeri olmaz diyor. Konu tamamen istasyon çalışanlarının insiyatifinde gibi.

TUV ruhsata işlenmiş bir motor için, bir sonraki muayenede tekrar proje istemeye hakkı var mı?

ozgurgul' Alıntı:
Ahmet Bey öncelikle ilginize Teşekkürler . Bende dün Maslak sanayide bi iki kişiyle görüştüm nissan motor artırıp taktirabilecegimi motor numarasına az kusur olarak muayeneden geçeceğine falan bahsettiler . Iste insanın içine birden kuşku düşünce az da değil pazarlık aşamasındadır 35000 tl para verip aracı alaçam ama korkuyorum işte yarın bigün bi sıkıntı çıkar mi diye kimseden net bi yanıt almamaktayim . Sizin dediğiniz gibi bi mühendis bulup onunla görüşüseyim hatta yakın bi muayene istasyonuna gidip bizzat bilgi almaya çalışırım . Tekrardan teşekkür ederim
Özgür Söylediğiniz fiyata piyasada gerçekten çok derli toplu ve belirttiğiniz motor sıkıntıları olmayab TDI lar var, nacizhane fikrim acele etmeyin, iyi araştırın farklı illerdeki araçları da düşünün hatta forumun ilanlar kısmında ve defender konusu altında başlık açarsanız Alınık defender arıyorum diye eminim birileri size yardımcı olacaktır. en azından site içerisinden tanıdık birinden alma şansınız olabilir. vermeyi düşündüğünüz mebla az bir mebla değil, yukarıda diğer arkadaşın da belirttiği gibi 45bin istenen defenderlar 35 e satılıyor sadece biraz sabır ve iyi araştırma yapmak gerekli diye düşünüyorum. tabi netice de karar sizin.
Saygılar
Alkım.

sefik33' Alıntı:
TUV ruhsata işlenmiş bir motor için, bir sonraki muayenede tekrar proje istemeye hakkı var mı?
Bilgim dahilinde yasalar nezdinde projesi kabul görmüş ve ruhsata işlendikten sonra TUV ün böyle bir yetkisi yok hayır, ama kesin cevap verebilecek makine müh. bir arkadaş veya yanlışım varsa düzeltecek bilen varsa bende bunu bilmek isterim.
Teşekkürler.

sefik33' Alıntı:
Benim elimde em.müd. Verdiği ruhsat varken ve hatta o ruhsatla 2 kere muayeneden geçmişken koltuk sayısı fazla dediler, ağır kusurla geçirmediler. Gittik ruhsat değiştirdik mecbur.

Tek mantıklı tarafları "zaten bizim işimiz hatayı bulup düzelttirmek" diyorlar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Merhaba,geçen yıl vergi düşüm dilekçesi vermek için gittiğimde sizin aracınız 1999 model gidin düzeltin dediler.
Yahu 12 yıldır 2000 model olan son beş yıldır düşüm dilekçesini işleme koyduğunuz araç,nasıl olur dedim.
Aynen sizin dediğiniz gibi bizim işimiz hatayı bulmak,polnet kayıtlarından doğrusunu yazdırın getirin dediler.
Polnet trafikteki bilgisayar sistemi,hemen Tr Md ne gidip durumu izah ettim,doğru belgeyi istedim.
Oradaki memur,önceki yıl maliyenin sisteme yükleme yaptığını o yüzden bir sürü yanlışlıkları olduğunu söyledi.
Bu arada benim aracın 2000 model olduğunu gösterir çıktıyı, götür de doğrusu neymiş görsünler dediğini ekleyeyim.
Neyse bana yaklaşık iki saate,iki otopark ile bir fotokopi parasına maloldu,halloldu.

derinmai' Alıntı:
Bu işlerden hiç anlamayan, Defender'i olmayan bir Defender sempatizanı olarak ve üsdatların affına sığınarak bir ekleme yapmak isterim. Yukarıda 35.000 TL vereceğim demişsiniz. Kimsenin alışverişine mani olmak istemem. Umarım yapacağınız alışveriş sonrasında her iki taraf ta memnun kalır. Yaklaşık 2 ay kadar önce aylarca 45.000 tl' den alıcı bekleyen bir Defender fiyatı 36.000 tl' ye çekilerek alıcı buldu. 98 model 300 tdi idi. Hatta Kayseri Otokar' da toplanmış pırıl pırıl bir Antalya aracıydı. Üzerinde ekstra ısı ve ses izolasyonları vardı. Motor, hidrolik direksiyon vs. işletme derdi olmayan güncel modellerdendi. Hepsi bu.

Merhabalar benim bu konuyu acmaktaki amacık bazı bilinmiyenleri ortaya cıkarmaktı. benim eksik bildiklerimi yada yanlış bildiklerimi, bizzat yasamıs basından gecmiş tecrubeli abilerimizce dogrulamak yada düzeltmekti. inşallah beminde kısmetim bi yerlerde duruyordur bende uygun fiyata alırım bütceme göre inşallah . sitede okudurum başka konulardada sadece motor numarası icin degil aracın üretildigi yıla göre hidrolik direksiyonu klimasına ve baska sonradan eklenmiş techizatları söktürdüklerini yada projelerini istediklerini makina mühendisleri odasınında artık projeye onay vermedigini okudum bununla ilgili bilgilere ulaşmak istemiştim. Teşekkur ederim.

Netice itibari ile ortada kesin olmayan bir sürü konu var , bende bu konular üstünde makina mühendisi bir arkadas bulup yada odaya gidip araştırma yapıcam ve muayene istasyonu da gidip bizzat da görüşmeyi düşünüyorum neticesinde burhanda elde ettigim son bilgileri paylaşıcam.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR