Yeni Karavan İçin Kafamda Deli Sorular

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan selo0072002 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,838

selo0072002

Yeni Üye
Merhaba Gezenbilir Karavan dostları. Yıllardır yaptığım kamp maceralarımdan sonra artık çekme karavan alma kararı almış bulunmaktayım. Bu karar dolayısı ile yaptığım araştırmalar sonunda birçok kriterden dolayı aklımda deli sorular oluşmuştur. Siz değerli üyelerden ricam bu sorular için bana yardımcı olmanız. Yardımcı olacak arkadaşlar için şimdiden teşekkürler.

İstenen Özellikler
1-Maksimum 3 kişilik olmalı. 1 çift ve 1 çocuk kullanacak. (Öyle 2 aile, 6 kişilik vb. kalabalık olaracak masa oturacak yer gibi şeyler için karavanın için doldurulmasın.)
2-Tuvalet kasetli. Öyle portatıf falan olmayacak.
3-Banyo içerde olacak, sadece dış duşlu olmayacak. Ekstra olarak olabilir.
4-Kullanım amacı, günlük-birkaç günlük-haftalık tatillere uygun olacak. Yol yapacak. Yılda maksimum 4-5.000 km yapacak.
5-Yani haftasonu balık'a, yakın kamplara gidilecek, haftasonu festivale, şehir içinde küçük turlar yapılacak.
6-Yılda 2-3 defa 1-2 haftalık bölge turları yapılacak. (Karadeniz turu, doğu turu gibi.) Asla haftalarca bir yere kurup emekli hesabı takılınmayacak.
7-Bütçe 20.000 TL. Maksimum 25.000 TL
8-3-5 yıl arasında bir kullanım süresi planlanmakta sonrası için alternatifler yada satış yapılacak.
9-1,6 TDI Ford Focus aracım var. Maks. 1.000 Kg civari bir karavanı çekebilecegimi düşünüyorum.
10-Boy 1.90 kilo 110 kg olunca yatak bunun için uygun olmalı. Ayrıca öyle 3-5 parçalı minderli yatak olmasın. Yatarken dağılıp rahatsızlık veriyorlar.
11-Kullanıcak aile genç-orta yaş.
Bu istekler üzerinden sorular.
1-Hangi marka model bir karavan tercih edilmeli ?
2-Karavan boyu tavsiyesi ne olmalı ?
3-Bütçeme göre olan araştırmalarımdaki bulduğum 1990-2000 model aralındaki 15-20 yaşındaki karavanlar tavsiye edilir mi ?
4-Bu kullanım özelliklerine göre güneş enerjisi sistemi tavsiye edilir mi ?
5-Isıtma-sogutma sistemi şart mı ?
6-İkinci el eksi bir karavan alırken karavanın hangi noktaları kritik olarak kontrol edilmeli.
7-Eksi bir karavanı alıp uğraşarak düzenlemek mantıklı mı ? Bu bütçe çerçevesinde.
8-Yukarıda bahsettiğim kullanım çerçevesinden alacagin karavanda olmazsa olmaz diye tavsiye edeceginiz özellik ne olmalı ?

Su an adapazarındaki markalardan birinde (Erba yanılmıyorsam) acaip güzel kampamya var. Sahibinden.coM'da ilanını gördüm bence cok iyi fiyat.
Ancak yazdıklarınızı çekme karavanda yapmanız o kadar da kolay degil bunu belirteyim.
Sorularınızın yanıtlarını forumlardaki yüzlerce konudaki farklı cevapları okuyarak almanız lehinizedir.

Merhaba Selo,
Sadece Adapazarı üreticileriyle sınırlı kalmayın. Ankara'ya da bir bakın derim.

Herkese merhaba,

yaklaşık 3 senedir karavan planlarım var , tanışma köşesinde uzun uzun bahsettim.
Sitede yer alan herkese emeklerinden/katkılarından dolayı da teşekkürlerime , ustalara saygılarımı iletiyorum.

Araştırma öğrenme kısmını uzun tutuyorum , bu safhada sizlerden bir tavsiye isteğim var :

6 kişi için , gezi amaçlı (bağlanıp kalmayacak , konforlu çadır niyetine kullanılmayacak , kısmetse avrupa görecek) bir karavan tavsiyesine ihtiyacım var.
İlk önce kiralayıp kendimden ve ailemin isteklerinde emin olma seçeneği de var ama 6 kişiye uygun bir karavan kiralama imkanı pek yok. (Ben , eşim , kayınvalide , baldız , 8 yaşında kızım ve 6 yaşında oğlum)

sıfır bir avrupa karavanı alıp sonra da aaa bize uygun değilmiş , karavan tatillerini çok sevmedik (kendimden eminim ama hanımı ve çocukları bilemiyorum) sonra elimde kaldı , yarı fiyatına sattım durumunu yaşamak istemiyorum. özellikle dövizin bu uçuşunda...

tek seçenek malum sitede görebildiğim Başoğlu'nun bir zamanlar ürettiği Alchera modelleri...

çekici aracım Fiat Freemont 2.0 Dizel 4x4 (otomatik olması biraz riskli ama o kadarını göze alıcam artık) , 170 HP , 350 NM Tork (1750-2500 devir aralığında)

Karavan uzunluğu çeki oku hariç 6.20 görünüyor , biliyorum tecrübe ve tam dikkat istiyor. Karavanı ruhsatlı ve muayene yapılmış olarak almak elbette olmazsa olmazım .

ne dersiniz bu tip bir karavanın artı ve eksileri için , aklımda birçoğu var (ağırlık , manevra/park zorluğu , tüketime negatif aşırı etkisi , vs vs) ve siteyi de okuyorum yıllardır ama göremediklerim de vardır , destek lütfen ustalardan , okuyanlardan , izleyenlerden...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri