Yeni Karavan Kurulumu Için Birkaç Soru...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Poyrito Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 65
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,352

Poyrito

Ana Kamp
Arkadaşlar merhaba.
Sitede araştırmalar yaptım ve cevap bulamadığım konular için bir kaç soru sormak istiyorum.
Karavanım uzun süre hareket etmeyecek. Hep olduğu yerde kalacak.
Ancak 8 - 17 arası işte olacağım.

1-Sıcak su için Hermetik Şofben önermişsiniz. Daha ucuz bir öneriniz varmıdır daha ekonomik?
2-Fanlı Isıtıcı ile karavan içini ısıtmak mümkün mü?
https://www.hepsiburada.com/kumtel-lx-6331-fanli-isitici-pembe-pm-HB00000I57BW (sadece örnek)
3-Mobil klima kullanan arkadaşlar gördüm. Mümkün mü?
Evaporatif Soğutucu ZSS988 (sadece örnek)
4-Evimde bu buzdolabı var kamp için almıştım kullanabilir miyim ancak Normal priz ile çalışıyor.
4-Karavan içi olmazsa olmaz kullanacaklarım.
Bilgisayar- Laptop - LCD Televizyon - Buzdolabı
Ve karavanımın uzun süre hareket edemeyeceği ile İzmir'de oluşum göz önüne alınırsa bana nasıl bir cihaz lazım.
(Akü - Güneş Paneli tarzı)
Bu soruları kafamdan silersem bir adım daha atmış olacağım.
Teşekkür ediyorum.

Etiketler
Arkadaşlar merhaba.
Sitede araştırmalar yaptım ve cevap bulamadığım konular için bir kaç soru sormak istiyorum.
Ancak 8 - 17 arası işte olacağım.

1-Sıcak su için Hermetik Şofben önermişsiniz. Daha ucuz bir öneriniz varmıdır daha ekonomik?
2-Fanlı Isıtıcı ile karavan içini ısıtmak mümkün mü?
https://www.hepsiburada.com/kumtel-lx-6331-fanli-isitici-pembe-pm-HB00000I57BW (sadece örnek)
3-Mobil klima kullanan arkadaşlar gördüm. Mümkün mü?
Evaporatif Soğutucu ZSS988 (sadece örnek)
4-Evimde bu buzdolabı var kamp için almıştım kullanabilir miyim ancak Normal priz ile çalışıyor.
4-Karavan içi olmazsa olmaz kullanacaklarım.
Bilgisayar- Laptop - LCD Televizyon - Buzdolabı
Ve karavanımın uzun süre hareket edemeyeceği ile İzmir'de oluşum göz önüne alınırsa bana nasıl bir cihaz lazım.
(Akü - Güneş Paneli tarzı)
Bu soruları kafamdan silersem bir adım daha atmış olacağım.
Teşekkür ediyorum.

1-Daha ucuzu ocak üstünde su ısıtıp, banyoda kullanmak (gerekirse pompa ile)
2-Fanlı ısıtıcı ile ısıtmanız çok soğuk günlerde zor olur.Isıtıcıda sonuçta güç tüketecek ve aküden besleniyorsanız ilave yük getirecek.
3-Mobil klima kullanmak içinde şebek imkanınız yoksa çok iyi akü sistemi gerekecektir.
4-Buzdolabını kullanmak için 220 volt ise o gücü karşılyacaka inverter de ihtiyacınız olacak.
5-Kullanacağınız cihazların isimleri yerine tüketim değerlerini yazarsanız bir şeyleri ortaya çıkabilir.

Toplam tüketim değerlerinizi öncelikli olarak tespit edin,size yeterszi bilgilerle kimse şu kapsitede akü şu panel diyemez.Sadece afaki bilgi sahibi olursunuz.

Ayrıca ,hangi cihazlar 220 ile beslenecek tespit edin.O 220 v ile çalışan cihazların toplam gücünden daha fazlası olacak şekilde inverter ihticanızda oluşacak.

1-Daha ucuzu ocak üstünde su ısıtıp, banyoda kullanmak (gerekirse pompa ile)
2-Fanlı ısıtıcı ile ısıtmanız çok soğuk günlerde zor olur.Isıtıcıda sonuçta güç tüketecek ve aküden besleniyorsanız ilave yük getirecek.
3-Mobil klima kullanmak içinde şebek imkanınız yoksa çok iyi akü sistemi gerekecektir.
4-Buzdolabını kullanmak için 220 volt ise o gücü karşılyacaka inverter de ihtiyacınız olacak.
5-Kullanacağınız cihazların isimleri yerine tüketim değerlerini yazarsanız bir şeyleri ortaya çıkabilir.

Toplam tüketim değerlerinizi öncelikli olarak tespit edin,size yeterszi bilgilerle kimse şu kapsitede akü şu panel diyemez.Sadece afaki bilgi sahibi olursunuz.

Ayrıca ,hangi cihazlar 220 ile beslenecek tespit edin.O 220 v ile çalışan cihazların toplam gücünden daha fazlası olacak şekilde inverter ihticanızda oluşacak.
Tamamdır hocam biraz daha çalışma yapmalıyım ne kadar güç harcayacağım konusunda.

Bir yerden 220v elektrik almayacaksanız
Güneş enerjisi ile Klima pek mümkün değil
Ayrıca güneş enerjisinden kazandığınız enerji ile karavanın içini elektrikli ısıtıcı ile ısıtmak mümkün değil
Bunlar için dışardan elektrik almanız lazım
Bunu yapamıyorsanız
Isınma için mazotlu vebasto (mazot ve elektrik harcar) yada LPG karavan sobası
Soğutma için 12 v vantilatör
Diğer bahsettiğiniz cihazlarda uzun süre çalışacaksa karavanın üstüne bol miktarda panel,( bununla ilgili enerji bölümünde solar panel hesabı var)
bunlardan toplanacak enerjiyi depolamak için jel yada agm aküler,
220 v cihazlar için yüksek kapasiteli bir invertör gerekiyor

Fanlı ısıtıcı ile ancak 220'yi bulduğunuz yerlerde ısınırsınız. Eğer konforlu ve güçlü bir ısıtma istiyorsanız vebasto tek seçenek ama o da 12V elektrik harcıyor. Günde 35-40Ah harcaması mümkün. Bu değeri akünüze geri koyabilecek bir Güneş Paneli'ne ihtiyacınız olacak. Buzdolabı çalıştıracaksanız en azından 200Ah jel aküye ihtiyacınız olabilir. Bunların hepsi de maliyetli şeyler...

Arkadaşlar güzel özetlemişler. Ben de bu ısıtma ile ilgili geçen hafta sorduğum soruya aldığım cevaplardan şunu anladım:

Eğer dışarıdan 220V alamıyorsanız tek yolu benzinli jeneratör alıp 220V'u o şekilde temin edip 2kW'lık ısıtıcınızı öyle çalıştırmak. Solar-Akü-inverter sistemiyle bu kadar güçlü ısıtıcıyı 220V ile çalıştırmanın kurulum maliyeti çok yüksek, kaldı ki LiFePO4 olmadıktan sonra diğer aküleri özellikle kış şartlarında nasıl dolduracaksınız? Karavanı soğuk havalarda kullanacaksanız en ekonomik ve akılcı çözüm dizel ortam ısıtıcılar (Webasto, Eberspacher, yerli ve Çin malları da var).

Kişisel tecrübeme göre karavanda banyo yapmak biraz fantazi boyutunda. Eğer çok uzun süreler karavanda vakit geçirmeyecekseniz banyoyu hiç düşünmeyerek hem cebinizi hem kafanızı rahatlatırsınız. Çünkü banyo deyince işin içine büyük hacimli su tankları, sonra su ısıtıcısı ve onun enerji kaynağı, banyonun kapladığı alan, bu alanın sızdırmazlığı giriyor. Tabii bir de atık su var. Neticede kaç kere banyo yapılacak? Harcanan para ve enerji buna değecek mi? Her yerde hamamlar var veya lazım olduğunda kampinge bir gece uğrayıp ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Sizin gönderdiğiniz linkteki mobil klima değil, evaporatif soğutucu. İkisi çok farklı şeyler. Güneydoğu Anadolu bölgesi gibi kuru havası olmayan bölgelerde (mesela İzmir'de) kısa süreli serinleme sağlar ama sonra içerdeki havanın bağıl nemi çok yükseldiği için şıpır şıpır terlemeye başlarsınız.

Mobil klima konusuna gelirsek; mobil klimanın ana gövdesi de içerde olmak zorunda. Hem gürültülü çalışıyor, hem de çıkan sıcak havayı da bir boru vasıtasıyla pencereden dışarıya veriyorsunuz. Ancak havadaki su buharı yoğuştuğu için tıpkı diğer klimalarda olduğu gibi bu klimadan da yoğuşmuş su geliyor. Onu da bir kapta muhafaz etmeniz lazım veya uygun bir drenaj hattı kurup dışarıya akıtmanız gerekiyor. Ben de yazın araştırmıştım mobil klimayı ama kullanmasını çok meşakkatli bulduğum için vazgeçmiştim. Araştırmalarımda okuduğum yorumlarda kimisi harika bir icat, odadan odaya taşıyorum, evden taşınırken de koltuğumun altına alıp gidiyorum, aman aman bir gürültüsü de yok diyor; kimisi de çok gürültülü bununla uyunmaz aynı odada diyordu. Sanırım gürültü ve sıcaklık olayı çok kişisel bir konu. Herkesin tahammül seviyesi farklı.

Uzun süreli karavanda yaşam konusunda çok yazıp çizdik, öyle kolay değil. Elektriği, tuvaleti, banyosu olan kamp alani gerek.

.
İzninizle, forumdaşlarımın yukarıda özenle yazdıklarını tek cümle ile özetleyeyim.

Karavan ev değil !..

Eğer ona,
şeklinde, yani bir barınak olarak bakarsanız, şimdi tahmin ettiğinizden daha fazla uyacağınız yeni durum ve gereksinimlerinizin olacağını küçümsemeyin..

...
Bostanlı'da cami yanındaki park yeri, hem gürültülü hem de ilerde izin sorunu olabilir. Galiba burası pek tekin de değil. İskele ise zaten devamlı kalınacak yer sayılmaz. Sanırım İnciraltı park yeri de kapalı. Üstelik buralarda elektrik, su tedariği ve atık su ile yeterli çöp boşaltım olasılıkları bulunmamakta. Bostanlı'da camiye de güvenmeyin derim. Cemaaten iseniz bilemem.. :yum:

Son düzenleme:

Karavanın uzun zaman nerede duracağını yazarsanız daha kısa zamanda ihtiyacınız olan cevapları alırsınız.

Jeneratörün sesli çalışması, harcadığı yakıtın parası ve ilk satın alma maliyeti göz önüne alındığında 220V olarak pek de cazip bir seçenek olmadığı konusunda hemfikiriz Murat Bey.

izmirde yaşıyorsanız biraz daha şanslısınız ancak kış mevsiminde hava her zaman güneşli olmuyor,aküleri şarj etmek için panel akü hesabını iyi yapmalısınız.

Bir yerden 220v elektrik almayacaksanız
Güneş enerjisi ile Klima pek mümkün değil
Ayrıca güneş enerjisinden kazandığınız enerji ile karavanın içini elektrikli ısıtıcı ile ısıtmak mümkün değil
Bunlar için dışardan elektrik almanız lazım
Bunu yapamıyorsanız
Isınma için mazotlu vebasto (mazot ve elektrik harcar) yada LPG karavan sobası
Soğutma için 12 v vantilatör
Diğer bahsettiğiniz cihazlarda uzun süre çalışacaksa karavanın üstüne bol miktarda panel,( bununla ilgili enerji bölümünde solar panel hesabı var)
bunlardan toplanacak enerjiyi depolamak için jel yada agm aküler,
220 v cihazlar için yüksek kapasiteli bir invertör gerekiyor
Hocam tam aradığım cevaplar nokta atışı çok teşekkür ediyorum.

Uzun süreli karavanda yaşam konusunda çok yazıp çizdik, öyle kolay değil. Elektriği, tuvaleti, banyosu olan kamp alani gerek.
Yapan nasıl yapıyor hocam bir sürü video var , bir sürü sahil tarafında yaşayan var. Hiçbirinde elektrik yok. Tuvalet banyo içinde. Az ile yetinmeyi bilenler yaşayabilirler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri