Yeni Karavan Kurulumu Için Birkaç Soru...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Poyrito Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 65
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,286
izmirde yaşıyorsanız biraz daha şanslısınız ancak kış mevsiminde hava her zaman güneşli olmuyor,aküleri şarj etmek için panel akü hesabını iyi yapmalısınız.
Evet hocam. Anladığım kadarıyla Fan ısıtıcısı iptal. TV - Dolap - Bilgisayar için elektrik hesabı yapmam gerekiyor. Başka elektrik birşeye ihtiyacım yok gibi şu an.

Etiketler
İzmir'de yaşıyorum. Karşıyaka sahil tarafına herkesin koyduğu bir parka koymayı düşünüyorum.
Bostanlı'daki otopark geceleri bir başka oluyor. Oraya içmeye gelip sesi son ses açanlar karavanların arasına girip işiyorlar. Bu nedenle ortamda kesif bir idrar kokusu olur. Pek nezih bir yer olduğunu söyleyemeyeceğim.

Bostanlı'daki otopark geceleri bir başka oluyor. Oraya içmeye gelip sesi son ses açanlar karavanların arasına girip işiyorlar. Bu nedenle ortamda kesif bir idrar kokusu olur. Pek nezih bir yer olduğunu söyleyemeyeceğim.
Maalesef bir yer bulmak zorundayım. Bu işi kafaya koydum hocam. Elbet uygun bir yer bulacağım.
Sadece Sıcak su- ısınma - TV ve bilgisayar sorununu çözmem lazım.
Bunlar için güneş enerjisi , akü böyle şeyleri hesaplamam gerekiyor.

TV ve bilgisayar konusunu çözmek kolay. Ancak ısınma ve sıcak su konusu biraz bütçeye bağlı.

Bütçeniz genişse Truma Combi ya da Truma Gazlı Soba ve Gazlı Boiler ikilisini araştırabilirsiniz. Boiler ve gazlı soba seçerseniz tüple, truma combi seçerseniz dizel yakıtla bu ihtiyaçlarınızı olabilecek en lüks şekilde karşılayabilirsiniz.

Bütçeniz orta ise ısınmayı dizel ortam ısıtıcı (nam-ı diğer webasto) ile sağlarken sıcak suyu ince hermetik şofben'le ya da bazı dizel ortam ısıtıcılardaki su ısıtma özelliğini kullanarak yapabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam dai shava ve coolman'ın bu şekilde su ısıtma eklentileri mevcuttu. Ancak elde edebileceğiniz su ancak ılık su olacaktır.

Son olarak bütçeniz dar ise ısınmayı şartlara uygun uyku tulumu ile sağlarken sıcak suyu ocakta ısıtarak sağlayabilirsiniz.

TV ve bilgisayar konusunu çözmek kolay. Ancak ısınma ve sıcak su konusu biraz bütçeye bağlı.

Bütçeniz genişse Truma Combi ya da Truma Gazlı Soba ve Gazlı Boiler ikilisini araştırabilirsiniz. Boiler ve gazlı soba seçerseniz tüple, truma combi seçerseniz dizel yakıtla bu ihtiyaçlarınızı olabilecek en lüks şekilde karşılayabilirsiniz.

Bütçeniz orta ise ısınmayı dizel ortam ısıtıcı (nam-ı diğer webasto) ile sağlarken sıcak suyu ince hermetik şofben'le ya da bazı dizel ortam ısıtıcılardaki su ısıtma özelliğini kullanarak yapabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam dai shava ve coolman'ın bu şekilde su ısıtma eklentileri mevcuttu. Ancak elde edebileceğiniz su ancak ılık su olacaktır.

Son olarak bütçeniz dar ise ısınmayı şartlara uygun uyku tulumu ile sağlarken sıcak suyu ocakta ısıtarak sağlayabilirsiniz.
Hermetik Şofben araştırdım. O bütçeme yetebilir. Ancak araç içi ısıtma konusu biraz pahalıya patlıyor. Bu sebeple kimi arkadaş odun sobası kurmuş araç içine, ya da gazlı sobalar vardı eskiden, ya da tüplü ısıtıcı .... onları kullanabilmek Mümkün mü?

Son düzenleme:

Hermetik Şofben araştırdım. O bütçeme yetebilir. Ancak araç içi ısıtma konusu biraz pahalıya patlıyor. Bu sebeple kimi arkadaş odun sobası kurmuş araç içine, ya da gazlı sobalar vardı eskiden, ya da tüplü ısıtıcı .... onları kullanabilmek Mümkün mü?

Saydıklarızın tamamı ciddi riskler barındıran ısıtma sistemleri. Canınızın kıymetini en iyi siz değerleyebilirsiniz. O yüzden yorum yapamam.

Isınma için tavsiyem mıra karavan gaz sobası.Fiyatı trumadan çok daha uygun. Webasto tarzı ısıtıcıların karavan için uygun olmadığını düşünüyorum.Ben daha önce kompresörlü buzdolabı kullanıyordum ama artık üç sistem buzdolabına döndüm,elektrik den günlük 40 a/h tasarruf ediyorum.Duş ve lavabo için kullanacağınız suyu 150 lik pimaş borular ile aracın tavanında depolarsanız hidrofora da ihtiyacınız kalmaz.Güneş olan her gün de sıcak suyunuz olur.Kışında sıcak su istiyorsanız motor suyu ile kullanım suyu arasına kombi eşanjörü takıp ,motor suyunun sıcaklığı ile suyunuzu ısıtabilirsiniz..Üç sistem buzdolabi kullanırsanız ,şarj etmek istediğiniz cihazlar için 100 amperlik bir jel akü ile 100 watt lık panel yeterli olacaktır.

Arkadaşlar güzel özetlemişler. Ben de bu ısıtma ile ilgili geçen hafta sorduğum soruya aldığım cevaplardan şunu anla

Kişisel tecrübeme göre karavanda banyo yapmak biraz fantazi boyutunda. Eğer çok uzun süreler karavanda vakit geçirmeyecekseniz banyoyu hiç düşünmeyerek hem cebinizi hem kafanızı rahatlatırsınız. Çünkü banyo deyince işin içine büyük hacimli su tankları, sonra su ısıtıcısı ve onun enerji kaynağı, banyonun kapladığı alan, bu alanın sızdırmazlığı giriyor. Tabii bir de atık su var. Neticede kaç kere banyo yapılacak? Harcanan para ve enerji buna değecek mi? Her yerde hamamlar var veya lazım olduğunda kampinge bir gece uğrayıp ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.
Duş konusunda size katılmıyorum.Ben de dış duş yeter ne olacak ki diyenlerdendim ama yaşayınca gördüm ki karavanı çadırdan ayıran en önemli özellik istediğiniz zaman yapabileceğiniz ılık bir duşmuş.Bütün gün toz toprak için de ,güneşin altıda gezdikten sonra,İnsan adeta yenileniyor,enerji depoluyor.Çadır konaklamalı uzun motosiklet gezileri yapanlar beni daha iyi anlayacaktır.

Isınma için tavsiyem mıra karavan gaz sobası.Fiyatı trumadan çok daha uygun. Webasto tarzı ısıtıcıların karavan için uygun olmadığını düşünüyorum.Ben daha önce kompresörlü buzdolabı kullanıyordum ama artık üç sistem buzdolabına döndüm,elektrik den günlük 40 a/h tasarruf ediyorum.Duş ve lavabo için kullanacağınız suyu 150 lik pimaş borular ile aracın tavanında depolarsanız hidrofora da ihtiyacınız kalmaz.Güneş olan her gün de sıcak suyunuz olur.Kışında sıcak su istiyorsanız motor suyu ile kullanım suyu arasına kombi eşanjörü takıp ,motor suyunun sıcaklığı ile suyunuzu ısıtabilirsiniz..Üç sistem buzdolabi kullanırsanız ,şarj etmek istediğiniz cihazlar için 100 amperlik bir jel akü ile 100 watt lık panel yeterli olacaktır.
Üf hocam aspirin gibi geldiniz. Tek tek hepsine bakıyorum şimdi Google'dan.

.
Sorularınızın bir karavan forumunda teknik olarak cevaplandırılması gayet normal.
Ama siz çakma bir gayrimenkul arayışındasınız..
Hem sizin hem de forumdaşlarımın bunu es geçmemesi gerekirdi.
Çünkü tasarımınızın teknik dışında da cevaplandırılması gerekecek boyutları var..

Bu açıdan size en sağlam cevabı Yücel bey verebilir diye düşünüyorum.
Onun karavanda benzeri yaşam tecrübesi bütün hepimizden daha fazla.

Son düzenleme:

.
Sorularınızın bir karavan forumunda teknik olarak cevaplandırılması gayet normal.

Onun karavanda yaşam tecrübesi bütün yazanlardan daha fazla.
Çok video izledim hayatını karavanda ya da Tiny House'larda geçiren. Zaten şu an evim 40 metrekare maximum. Yapabilirim.

Tek veya çift kişiyseniz,az ile yetinirim,çok fazla konfor aramam derseniz,neden olmasın?
En önemli konu karavanı koyduğunuz yerin güvenli olması
Ben bekar olsam, çocuklar olmasa
Pekala karavanda sürekli yaşayabilirdim diye düşünüyorum
İzmir gibi bir yerde
Öncelikle karavan için güvenli bir yer bulurdum
Mümkünse 220 elektrik alabileceğim,duş WC imkanları olan bir yer bakardım
Böyle bir durumda elektrikli küçük bir ısıtıcı,pencere tipi yada mobil klima kullanabilirdim
Buzdolabı aküyü bitirecek mi diye düşünmez
Karavana hırsız girer mi,zarar verirler mi endişem olmazdı
Ayrıca komşularım olurdu

Belki şehir merkezinde böyle bir olasılık olmayabilir
Ama Urla, Foça vb çevre ilçelerde vardır
Diyelim ki merkezde olmak zorundayım ve kamp yeri yok
O zaman mümkün olan en güvenilir yeri seçerdim
Panel,akü,az sarfiyat yapan bir buzdolabı
Vebasto yada gazlı ısıtıcı, vantilatör
Sadece küçük tuvalet için bir portatif tuvalet
Büyük tuvalet işini dışarda cafe-benzinlik vb hallederdim
Ocakta su ısıtıp bir leğende soğuk su ile
karıştırıp ılıtarak karavanda banyo yapardım
Sex işi karavanda gürültü ve sallantı yapacağı için ara sıra günübirlik kiralık evler tercih ederdim :smiley:

.
Çünkü tasarımınızın teknik dışında da cevaplandırılması gerekecek boyutları var..

Onun karavanda benzeri yaşam tecrübesi bütün hepimizden daha fazla.
Ben uzun süreler kamping ortamlarında kaldım ve yeri geldiğinde halen kalıyorum. Bir ara da okulumda kaldı karavanım. Karavanın zarar vericisi, şikayet edip rahatsızlık vereni, taş atanı, kapısını çalıp kaçanı çok olur. Bu iş öyle dışarıdan göründüğü gibi değil. Ben kamping ortamı dışında ancak bana ayrılmış özel arazilerde kalabileceğimi düşünürüm. Açıkta uzun süre konaklayabileceğimi düşünmüyorum. Kampinge bile çamaşır, ütü gibi konularda sıkıntı yaşanabiliyor. Kamping ortamında kalmayı düşünürsem bu mümkündür, ama zorlukları vardır. Kampingde bile olsanız zamanla küçük bir ortamda olmaktan ruhen sıkılabilirsiniz. Bilginize.

Tek veya çift kişiyseniz,az ile yetinirim,çok fazla konfor aramam derseniz,neden olmasın?
İzmir gibi bir yerde
Böyle bir durumda elektrikli küçük bir ısıtıcı,pencere tipi yada mobil klima kullanabilirdim
Ayrıca komşularım olurdu

Sex işi karavanda gürültü ve sallantı yapacağı için ara sıra günübirlik kiralık evler tercih ederdim :smiley:
Haa banyo işi de o arada hallolur :smiley:

İzmir gibi bir yerde
Ayrıca komşularım olurdu

Hocam benim kafa da sizden. Ben tek başıma yaşıyorum. Memur olarak çalışıyorum. Bu sebeple sabah 8 akşam 17 arası karavanda olmayacağım. O sırada İzmir'de akülerim şarj olur diye düşünüyorum :smiley: Karavanım şehir merkezinde elektrik su ve tesis olmayan bir yerde kalacak maalesef. Evimi kapatacağım. Az eşya ile bu karavan içine taşınacağım. Planım bu. Benim için vazgeçilmezler 1- Gardırop gibi birşey. İşe gidip gelirken giyinmem lazım malum devlet dairesi. 2-Duş ve wc. Pis pis işe gitmek istemem. 3-TV - Netflix için. 4-Bilgisayar - Bazen eve iş getirdiğim için. Yazdığın her kelimeyi tek tek defalarca okuyup araştırmalarımı yapıyorum. Teşekkür ediyorum.

Ben uzun süreler kamping ortamlarında kaldım ve yeri geldiğinde halen kalıyorum. Bir ara da okulumda kaldı karavanım. Karavanın zarar vericisi, şikayet edip rahatsızlık vereni, taş atanı, kapısını çalıp kaçanı çok olur. Bu iş öyle dışarıdan göründüğü gibi değil. Ben kamping ortamı dışında ancak bana ayrılmış özel arazilerde kalabileceğimi düşünürüm. Açıkta uzun süre konaklayabileceğimi düşünmüyorum. Kampinge bile çamaşır, ütü gibi konularda sıkıntı yaşanabiliyor. Kamping ortamında kalmayı düşünürsem bu mümkündür, ama zorlukları vardır. Kampingde bile olsanız zamanla küçük bir ortamda olmaktan ruhen sıkılabilirsiniz. Bilginize.
Anlıyorum Hocam sizleri. Haklısınız. Ütü ve çamaşır işini en sona bıraktım. Zaten ütü pek kullanan biri değilim. Çamaşır da eş dost akraba herkes İzmir'de onlardan yardım alırım belki. Şu kışı atlatırsam İzmir gibi bir yerde her yaz karavan önüne sandalyemi atarım mis gibi , ruhen sıkılacağımı düşünmüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.