Yeni Karavan Kurulumu Için Birkaç Soru...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Poyrito Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 65
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,275
Bazı insanlar yaşayarak öğrenir, siz de vazgeçmezseniz yaşayarak , zor yoldan öğreneceksiniz. Mazoşist değilseniz harici elektrik almadan bu iş olmaz. NOKTA :smiley:

Etiketler

Hocam harici elektrik olmadan. 1-Hermetik Şofben 2-Tv 3-Bilgisayar 3-12 V Buzdolabı çalışmaz mı?

Doğru soru günde kaç Watt’a gereksiniminiz olduğuydu.
Eğer düşüncenizde ciddiyseniz hesabını hemen verebilmeniz gerekirdi.

Daha sonra somut veriler üzerinden ne çeşit bir sistemin anlamlı olabileceği, detaylı konuşulabilir..
Aşağıdaki dosyanın ilk cetvelinden, günlük tüketiminizi hesap edebilirsiniz.

...
@bartek işin teknik yanından çok, madden de anlamlı olup olmadığına dikkat çekiyor sanırım..

Ekli dosyalar

• SOLAR CETVEL.xlsx
    923.5 KB · Görüntüleme: 87
Son düzenleme:

@Doğrucu Davut a ek olarak bence daha düşük öncelikli şeyleri düşünüyorsunuz şu anda. Alttaki konular hakkında ne düşünüyorsunuz?

1- Temiz suya ne şekilde erişeceksiniz? Duş aldığınızda kaç litre su harcayacağınızı hesapladınız mı?
2- Gri su yani elinizi yıkadığınız, duş aldığınız suyu nereye ve ne şekilde boşaltacaksınız?
3- Portatif WC kullanacağınızı varsayarak WC atıkları konusundaki düşünceleriniz nedir?
4- Çamaşır işini nasıl çözmeyi planlıyorsunuz? Kıyafetleriniz kirlendikçe yenisini mi alacaksınız?

Bir de şahsi merakımdır. Memurum diyorsunuz ancak ütüye ihtiyacım yok diyorsunuz? Memurluk artık bu kadar kolaylaştı mı?

Alttaki konular hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benim için en önemli konu, birkaç ay sonra kaybettiğim mahremiyetimin getirdiği bulantı.
Hep ulu orta olmak, uzunca dışarının etkilerine açık kalmak.
Sanırım sadece birkaç hafta yolda olanların bu tarz bir tecrübesi olmuyor.
Bazıları zor olabilir ama diğer teknik soruların çözümleri forumda defalarca yazıldı.

Günlük alıştıklarımızın değişimi ve mahremiyetin kaybı ise öyle kolay şeyler değil.. İçimize derin işlemiş şeylerin değerini, kaybetmeyince fark etmiyoruz.
Bunlardan bahseden bir videoya rastlamadım.
Allah’ın aşkına bir insan neden video yapar, yanılgılarını ilan etmeyi matah sananlara rastladınız mı ? Devrimiz selfie devri..

Yaşam, bir video görünce değiştirilecek kadar ucuz olmamalı ?..
Bu taş sizeydi @Poyrito Tabi teşekkür beklemiyorum.. :yum:

....neden olmasın?
Walla Murat bey öyle bunalmış olmalı ki, bu gün hastaneden izin alsa, bütün seneyi Yunanistan'da karavanda geçireceğine kalıbımı basarım.. :p

Son düzenleme:

Benim için en önemli konu, birkaç ay sonra kaybettiğim mahremiyetimin getirdiği bulantı.
Hep ulu orta olmak, uzunca dışarının etkilerine açık kalmak.
Sanırım sadece birkaç hafta yolda olanların bu tarz bir tecrübesi olmuyor.
Bazıları zor olabilir ama diğer teknik soruların çözümleri forumda defalarca yazıldı.

Günlük alıştıklarımızın değişimi ve mahremiyetin kaybı ise öyle kolay şeyler değil.. İçimize derin işlemiş şeylerin değerini, kaybetmeyince fark etmiyoruz.
Bunlardan bahseden bir videoya rastlamadım.
Allah’ın aşkına bir insan neden video yapar, yanılgılarını ilan etmeyi matah sananlara rastladınız mı ? Devrimiz selfie devri..

Yaşam, bir video görünce değiştirilecek kadar ucuz olmamalı ?..
Bu taş sizeydi @Poyrito Tabi teşekkür beklemiyorum.. :yum:

Walla Murat bey öyle bunalmış olmalı ki, bu gün hastaneden izin alsa, bütün seneyi Yunanistan'da karavanda geçireceğine kalıbımı basarım.. :p
Aynen, Avustralya'ya yada Tayland'a gidip karavan kiralayıp bir hafta gezip,deniz tatili yapasım var
Sonra döviz kurlarına bakınca Eskişehir'de kartopu oynamak mantıklı geliyor
Konuya dönersek arkadaşın su temini konusunda,pis suyu nereye boşaltacağı konusunda bir planı vardır diye düşünüyorum

Hocam harici elektrik olmadan. 1-Hermetik Şofben 2-Tv 3-Bilgisayar 3-12 V Buzdolabı çalışmaz mı?
200 amper jel akü olmuş 5000 TL. Bir hatanda çöp olacak. Gözün sürekli akü de olacak. İki gün bulut olsa aküler dolmayacak. Elektrik olunca fırının da olur, ütü de, hatta küçük camasir makinen de. Elektrikli radyatör ile kışı atlatırsın, yazın gece boyu fan çalıştırırsın. Hafta sonu netflix seyredersin akü mu bitti demeden.
Bu arada şimdiye kadar foruma yazıp ta bu hayata başlayan görmedim. Gerçekten istiyorsanız ince görmeniz gerek.

Karavanda yaşam konusunda neden bu kadar karamsarsınız? Bu gün uzak doğuda ki metropollerde yaşayan binlerce beyaz yakalı , dört metrekarelik uyku kabinlerinde yaşıyor.Bütün mesele alışmak ,zorlukları kabullenmek ve planlı yaşamak bence.

Amaç tabii ki biraz da insanca, zevk alarak yaşamak, mutlu olmak. Benim tek derdim kesintisiz enerji. Gerisi bir şekilde hallolur.

* Karavanın güvenlik açısından sorunlu olduğu tartışmasız. Tedirginlik düzenli bir yaşam için gereksiz stres.

* Kamping dışı park edilen yerlerin garantisi yok. Yani diken üzerinde yaşanmakta. Park yerinizi kiralamıyorsanız, hakkınız da yok demektir.

* Şehir içinde böyle yaşayanların sosyal açıdan damgalanmaları kaçınılmaz. Karavancının kendi yaşamı için ne düşündüğünün önemi yok.

* Her ülkenin normalleri farklı. Karşılaştırma yapmak yanıltıcı sayılmalı.

* Karavancı ülkelerin kampinglerinde bile devamlı yaşayanların sayısı zannedildiğinden çok ama çok daha az. Sebebi olmalı..

Bunları bir tek ben mi görüyorum ?..

Son düzenleme:

* Karavanın güvenlik açısından sorunlu olduğu tartışmasız. Tedirginlik düzenli bir yaşam için gereksiz stres.
* Kamping dışı park edilen yerlerin garantisi yok. Her an değişim beklenmeli. Park yerini kiralamıyorsanız hakkınız da yok demektir.
* Şehir içinde böyle yaşayanların sosyal açıdan damgalanmaları kaçınılmaz. Karavancının kendi yaşamı için ne düşündüğünün önemi yok.
Her ülkenin normalleri farklı. Karşılaştırma yapmak yanıltıcı sayılmalı.
* Karavancı ülkelerin kampinglerinde bile devamlı yaşayanların sayısı zannedildiğinden çok ama çok daha az.
Maalesef korkularımız ve konfora olan bağımlılığımız hepimizin iliklerine kadar işlemiş durumda:smiley: .Dünya tekin bir yer değil kabul ediyorum,karavan da yaşanabilecek en ağır travmalardan birini yaşamış biri olarak, yine de bu şekilde korkularımızın bizi esir almasını kabul edemiyorum.

Arkadaşlar İzmir Karşıyaka'ya Bostanlı sahiline gelin. O insanlar nasıl yaşıyor? Elektrik yok , su yok. Gidip konuşacağım en kısa zamanda hepsinin kapısını çalacağım. O karavanlar orada sadece park halinde durmuyor içinde yaşayan insanlar nasıl yaşayabiliyor? En iyisi benim gibi karavanda yaşamayı kafasına koymuş biri ile yüz yüze görüşmek sanırım. Sizlere kalırsa hayallere taş atan çok maalesef.

Sn. @Poyrito nasıl bir karavanda yaşamayı düşünüyorsunuz? Çekme karavan, moto karavan yada alkovenli. Sizin bu konuda bütçe, yaşam alanı ve konfor kriteriniz nedir?

Son düzenleme:

Size tek tavsiyem; İzmir'de çekme ve motokaravan kiralayan pek çok kişi ve firma var. İstediğiniz yere çekip bırakıyorlar. Karar vermeden evvel hayal ettiğiniz yere çektirip 2 hafta kiralayıp tam zamanlı kalın. Sonrası size kalmış.

Konuyu takip edeceğim ancak ciddiye alabileceğim bir noktaya gelene kadar son mesajım budur.

@tapatalk

Sn. @Poyrito nasıl bir karavanda yaşamayı düşünüyorsunuz? Çekme karavan, moto karavan yada alkovenli. Sizin bu konuda bütçe, yaşam alanı ve konfor kriteriniz nedir?
İveco ya da Ducato tarzı bir araç alıp kendim karavana çevirmek istiyorum. Ne kadar kısıtlı bütçe ile yaparsam o kadar iyi. Bu sebeple herşeyi tek tek araştırıyorum.

PXL 20220120 090357988

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR