Yeni Karavan Kurulumu Için Birkaç Soru...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Poyrito Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 65
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,288

Etiketler
İveco ya da Ducato tarzı bir araç alıp kendim karavana çevirmek istiyorum. Ne kadar kısıtlı bütçe ile yaparsam o kadar iyi. Bu sebeple herşeyi tek tek araştırıyorum.

Bence bu araçlar tam zamanlı yaşamak için uygun değil. Paylaştığınız resimdede yatak sabit ve çok yer kaplıyor. Yatağın olduğu yer oturma gurubu ve aynı zamanda yatak olarak kullanılsa daha çok hareket alanı sağlar. Yinede bence tam zamanlı kalınacaksa midibüs yada otobüs tarzı araçlar daha uygun, çünkü karavandan çok ev gibi kullanılacak, ve hareket alanı daha rahat olacak.

Sn. @pasolvon a katılıyorum karavan tecrübeniz yoksa böyle bir yatırıma girmeden önce kiralayıp on, onbeş gün bir vakit geçirin karar vermeniz daha kolay olur.

Bende İzmirdeyim ve hiç karavan deneyimim yok. Eşimle evimizi boşaltıp 7/24 karavan hayatına geçiş yapıyoruz. Aracı aldım VW 2005 Volt ve kendim yapıyorum. Bitince dünya turuna çıkacağız (5 yıl planladım). Bizde gündüz net ile çalışacağımız için aşağıda liste ona göre aldım

Şimdi gelelim neleri hesapladım ve yaptım/yapıyorum

2x150 litre temiz su tankı iştirak
2x110 litre su tankı (ayrı ayrı)
450W güneş paneli.
3000w inverter.
2x200 Amper akü.
20 Amper mmpt.
5 KE demmon Diesel ısıtıcı (Harici depolu)
Tüp uyumlu termodinamik şofben.
LG 2.5 KG çamaşır makinesi.
12V ile de çalışabilen TV.
Beko 220V buzdolabı.
Aracın kendi klimasını sökmedim. Safkar.

Süreci instagram : emileyt.vanlife dan takip edebilirsin

Araçın aküleri hem motordan hem panelden şarj hemde dışarıdan elektrik alınabilir olacak şekilde ayarladım. Uzun süre araç yattığında araç aküsü bitebilir diye. Yaşam akülerim,araç akülerinidi şarj edebilecek

Aklında varsa soruların elimden geldiğince instadan sorabilirsin yardımcı olurum

Aküler hem

Bende İzmirdeyim ve hiç karavan deneyimim yok. Eşimle evimizi boşaltıp 7/24 karavan hayatına geçiş yapıyoruz. Aracı aldım VW 2005 Volt ve kendim yapıyorum. Bitince dünya turuna çıkacağız (5 yıl planladım). Bizde gündüz net ile çalışacağımız için aşağıda liste ona göre aldım

450W güneş paneli.
3000w inverter.
2x200 Amper akü.
20 Amper mmpt.
Beko 220V buzdolabı.

Araçın aküleri hem motordan hem panelden şarj hemde dışarıdan elektrik alınabilir olacak şekilde ayarladım. Uzun süre araç yattığında araç aküsü bitebilir diye. Yaşam akülerim,araç akülerinidi şarj edebilecek

Aklında varsa soruların elimden geldiğince instadan sorabilirsin yardımcı olurum

Aküler hem

Güneş panelleriniz kaç volt acaba? 20 amp MMPT yetersiz sanki.

Güneş panelleriniz kaç volt acaba? 20 amp MMPT yetersiz sanki.

OmCAVY

.
Paneliniz şu anda piyasada olan en kapasiteli yapısıyla, parçalı gölgelenmeye karşı diyot korumalı, 5 yerine 9 buslu ve son teknik yarım hücreli tarzıyla Doğu Avrupa montajlı bir Alman firmasının ürünü. Yazılanlara %20 üzeri olan tesirini de ekleyince, kalitesi üzerine başka söylenecek söz kalmıyor.
Fakat bu panel Residensiyal denen cins olarak aslında ev ve bina çatıları için üretiliyor ve ikiye bir metre üzeri boyutuyla, araç titreşimlerinde oluşacak gözle görülmeyen boyuttaki mikro çatlaklara açık bir yapıda.
Bu mikro çatlaklar zamanla kapasite kaybına sebep olmaktalar.

Karavanlar için aslında 12V sınıfı küçük boyuttaki paneller ilk tercih olmalıydı.
Bu durumda tek bir panel olduğu için MPPT yerine, beklenenden daha az kayıbıyla, bendeki gibi PWM regülatör bile bağlanabilirdi.

Bence de arkadaşlar regülatörünüzün kapasitesi için kaygılanmalarında haksız değiller. Regülatörünüzün sıcak ve güneşli günlerde tam gaz çalışma durumu göz önüne alınırsa kapasitesini %20 daha fazla seçmek yanlış olmazdı. Biliyorsunuz, ısı elektronik aletlerin ömrünü orantısız kısaltmakta.
Sizinki bence de ucu ucuna bir çözüm gibi gözüküyor.

Fakat sonuçta sadece regülatörü değiştirmek de yeterli olabilir. Paneller artık eskisi kadar pahalı değiller. Ben on sene evvel kalın çerçeveli ve tuza dayanıklı 90 Watt karavan panelim için sizinkinden fazla ödemiştim..
Tabi durum çoklu bağlantı noktalarıyla da belki çözüme kavuşturulabilir.

Hangi marka regülatör tercih ettiniz diye sorabilir miyim ? MPPT olduğu için çok fazlı dolum da yapabileceğini tahmin ediyorum.
Aküleriniz de sanırım VRLA sınıfından olmalı ?

Daha fazla meşgul etmeyeyim.
Keyifli çalışmalar.

Son düzenleme:

Ben
.
Paneliniz şu anda piyasada olan en kapasiteli cinslerinden, parçalı gölgelenmeye karşı diyot korumalı, 5 yerine 9 buslu ve son teknik yarım hücreli yapısıyla doğu Avrupa montajlı bir Alman ürünü.
%20 üzeri tesiri de göz önüne alınınca kalitesi üzerine söylenecek söz kalmıyor.
Fakat bu panel Residental denen cins olarak aslında ev çatıları için üretiliyor ve ikiye bir metre boyutuyla araç titreşimlerinde oluşacak gözle görülmeyecek boyuttaki mikro çatlaklara açık bir yapıda.

Karavanlar için aslında 12V sınıfı küçük boyuttaki paneller ilk tercih olmalıydı.
Bu durumda tek bir panel için beklenenden daha az kayıpla MPPT yerine PWM regülatör bile bağlanabilirdi.

Bence de arkadaşlar regülatörünüzün kapasitesinde kaygılanmalarında haklılar. Regülatörünüzün sıcak ve güneşli günlerde tam gaz çalışma durumu göz önüne alınırsa kapasitesini %20 daha fazla seçmek yerinde olurdu..
Tam bir bilgi deryası gibisiniz.

.
Paneliniz şu anda piyasada olan en kapasiteli yapısıyla, parçalı gölgelenmeye karşı diyot korumalı, 5 yerine 9 buslu ve son teknik yarım hücreli tarzıyla Doğu Avrupa montajlı bir Alman firmasının ürünü. Yazılanlara %20 üzeri olan tesirini de ekleyince, kalitesi üzerine başka söylenecek söz kalmıyor.
Fakat bu panel Residensiyal denen cins olarak aslında ev ve bina çatıları için üretiliyor ve ikiye bir metre üzeri boyutuyla, araç titreşimlerinde oluşacak gözle görülmeyen boyuttaki mikro çatlaklara açık bir yapıda.
Bu mikro çatlaklar zamanla kapasite kaybına sebep olmaktalar.

Bu durumda tek bir panel olduğu için MPPT yerine, beklenenden daha az kayıbıyla, bendeki gibi PWM regülatör bile bağlanabilirdi.

Bence de arkadaşlar regülatörünüzün kapasitesi için kaygılanmalarında haksız değiller. Regülatörünüzün sıcak ve güneşli günlerde tam gaz çalışma durumu göz önüne alınırsa kapasitesini %20 daha fazla seçmek yanlış olmazdı. Biliyorsunuz, ısı elektronik aletlerin ömrünü orantısız kısaltmakta.
Sizinki bence de ucu ucuna bir çözüm gibi gözüküyor.

Fakat sonuçta sadece regülatörü değiştirmek de yeterli olabilir. Paneller artık eskisi kadar pahalı değiller. Ben on sene evvel kalın çerçeveli ve tuza dayanıklı 90 Watt karavan panelim için sizinkinden fazla ödemiştim..
Tabi durum çoklu bağlantı noktalarıyla da belki çözüme kavuşturulabilir.

Hangi marka regülatör tercih ettiniz diye sorabilir miyim ? MPPT olduğu için çok fazlı dolum da yapabileceğini tahmin ediyorum.
Aküleriniz de sanırım VRLA sınıfından olmalı ?

Daha fazla meşgul etmeyeyim.
Keyifli çalışmalar.
Pazartesi bakıp dönüş yapayım. Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim

450W güneş paneli.
3000w inverter.
2x200 Amper akü.
20 Amper mmpt.
Beko 220V buzdolabı.

Aküler hem

VW Volt’un boṣ ağırlığı 2 ton civarında olsa gerek. Taṣıyabileceği yüklü ağırlık ta 3,5 ton.

Sizin yerinizde olsam önce ağırlık durumunu gözden geҫiririm.

VW Volt’un boṣ ağırlığı 2 ton civarında olsa gerek. Taṣıyabileceği yüklü ağırlık ta 3,5 ton.

Sizin yerinizde olsam önce ağırlık durumunu gözden geҫiririm.
Aynen ruhsat ağırlığı 2255 KG buda bana geriye max 1200 KG oyun alanı bırakıyor.

Sular hepis dolu anında (ki aslında teoride imkansız,pis sular dolu olması demek,temiz suların az boşalması demek) 520 litre = 536 KG

2 Adet Akü = 120 KG
2 Adet 18 mm MDF = 185 KG
4 adet 18 mm Huş = 150 KG
Çamaşır makinesi ve buzdolabı = 100 KG (kabaca)
Tente ve solar panel = 50 KG

Şu an 1141KG dayım aslında haftaya bir kantara gireyim gerekirse bazı şeyleri değişikliğe gideyim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR