Yeni Katıldım Ve Tavsiyeye Ihtiyacım Var...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan murater100 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,597

murater100

Yeni Üye
Merhabalar, ben aranıza yeni katıldım. CB telsiz mi yoksa Amatör telsiz mi? Konusunda yardım ihtiyacım var. 40 yaşından sonra telsizlere merak saldım. O yüzden biraz yardıma ihtiyacım var.

Amatör telsizcilik için ruhsat almak gerekiyor ve anladığım kadarıyla bu ruhsatı her yıl yeniletmek gerekiyor;
Yenileme işlemi için yeniden sınava mı giriliyor yoksa sadece yıllık harç mı yatırılıyor? Ruhsat her yıl mı yenileniyor?

CB ve Amatör telsizcilik arasındaki fark nedir?
Yani CB telsizle de, iyi bir anten ile, çok uzun mesafelerle (yurt dışı ile bile) görüşülebiliyor.
Amatör telsizler’de CB Halk bandı yok mu?
Telsizi evde sabit olarak kullanmayı düşünüyorum.
Bir de Türkiye’de bulabileceğim CB ve Amatör telsiz markası önerebilir misiniz?

Son düzenleme:

Etiketler
Hallo arkadaş
Halk band telsis 1m uzun anten ile 2- 3km göreşmek mümkün

5.5m uzun Antenn 8km göreşmek mümkün

Arada bir dış ülke bir istatıon yakaliyorsun
Birgün sonra ayını station bulamazin
Selam Reiner

Amatör Telsizcilik için ruhsat değil Amatör Telsizcilik Belgesi gereklidir. Kıyı Emniyeti Genel müdürlüğü yılda 2 kez sınav yapmaktadır. Her yıl değil belgenin geçerliliği 10 yıldır, 10 yıl sonra kart ücreti ile yenilenmektedir. Kural dışı bir şey yapmadığınızda Amatör Telsizcilik ten uzaklaştırılmazsınız. Sadece hobi amaçlı telsiz ve röleleri kullanabilirsiniz. El telsizi ile mobil görüşmelerde yapabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederim.... Hobi amaçlı düşünüyorum, bir CB telsiz aldım (Midland Alan 48) ancak antenini kuvvetlendirmem gerek, şu an çok zor arada bir çekiyor... eldeki malzemelerle anten yapabilir miyim bilmiyorum ama deniyorum... Lisans alana kadar CB ile kendimi geliştirmeye çalışıyorum şu ara...

kitaplar Merhaba CB Antenn uzunluğu tam ölçü olmak gerekiyor ve bağlantılı sonra tekrar ayarlama gemiye bu konu kitapla bilgileri veriyor piyasa yükseltici belke bulabilirsiniz aman sonuç pek yok
Varza bile 8km geçmez
Selam reiner

iDeal CB anten 5.50cm 8km
amten 2.75cm 4km
Bazı gün ve saat daha uzk olabilir
Ben almanya yükseltece kulandim biraz faydali aman yasak ......Türkiye yasak mı bilemiyorum
Lütfen araştır

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++olarak araç cihazı ve evinizde (

Öncelik ile cevapların bir bölümün tamamen yanlış olduğunda başlıyayım.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
CB ( CitizenBand) Halk Bandı Telsizler 26.965 - 27.405 Mhz arasında ( diğerlerini saymıyorum ) görüşürler , bu demek yatay dalgada 4 watt el cihazı ile şehir içinde görüşemezsiniz.

Görüşmek için Mobil ( aracınızda bir cihaz ) ve evinizde bir cihaz ( tepede iseniz ) zor da olsa belli yerlerden ( İstanbul ) görüşebilirsiniz.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Diğer alternatif PMR el telsizi dir ve taşınması , kulanılması kolay olduğundan ( gücü 0.5 watt dır ) şehir içinde , yapıya ve mesafeye göre , 500 metre ile 5 km , açık arazide iyi bir PMR ile 15 - 25 km rahat görüşürsünüz.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Gelelim Amatör belgesi ne ve RADYO AMATÖRLÜĞÜ ne : bu bölümde Amatör olmak için KIYI EMNİYETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ tarafından yolda 2 defa açılan Sınavlarda
A - B - C belgelerinden birini alırsanız , SADECE amatör frekanslarda görüşebilirsiniz ( AMA ) karşınızdakilerinde AMATÖR olması gerekir.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Şimdi seçim sizin..
Görüşmek üzere demeden önce ANTENLERİN hepsi yanlıştır...

CB anten ( SIRTEL , SIRIO , COBRA , MIDLAND gibi markalarda olur :smiley:

İyi günler
Görüşmek üzere
A.Tevfik ATABEY

Merhabalar, ben aranıza yeni katıldım. CB telsiz mi yoksa Amatör telsiz mi? Konusunda yardım ihtiyacım var. 40 yaşından sonra telsizlere merak saldım. O yüzden biraz yardıma ihtiyacım var.

Amatör telsizcilik için ruhsat almak gerekiyor ve anladığım kadarıyla bu ruhsatı her yıl yeniletmek gerekiyor;
Yenileme işlemi için yeniden sınava mı giriliyor yoksa sadece yıllık harç mı yatırılıyor? Ruhsat her yıl mı yenileniyor?

Yani CB telsizle de, iyi bir anten ile, çok uzun mesafelerle (yurt dışı ile bile) görüşülebiliyor.

merhabalar,
yardımcı olmayı istiyorum. detaylı bilgi için 0 216 457 14 66

Ekli dosyalar

• A-510T.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 174

Merhabalar,
bu bölümün yöneticileri , "telsiz ve telsizcilkle" ilgili sabit bir başlık açıp, ders notları biçiminde ön bilgilendirme verseler ne kadar yararlı olurdu.

Merhabalar,
bu bölümün yöneticileri , "telsiz ve telsizcilkle" ilgili sabit bir başlık açıp, ders notları biçiminde ön bilgilendirme verseler ne kadar yararlı olurdu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR