Yeni Offroadcuyum Tavsiyeleriniz Altın Niteliğinde

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Betulakın Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 330
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 49,663

Betulakın

Kamp I
Yer
İstanbul/Düzce
Hepinize merhaba arkadaşlar, yeni bir off-road sever olarak sizlerin
tecrübelerinden faydalanarak bir araç satın almak istiyorum. Kuzenimden gördüm offroad olayını ve hayran kaldım bunun sonucundada bir offroad aracı almak istiyorum bütçem 10 bin ile maksimum 20 bin arasında iki aracı tavsiye etti kuzenim lada niva ve suzuki samurai . Bana ilk baş sürekli masraf çıkartmaması en önemlilerinden bir bayan olarak sürekli sanayide bulunamayabilirim ve aracı görsel olarakta dizayn etmek istiyorum eklentiler vs gibi hangi aracı almalıyım?hangisi daha az arıza verir?usta bulma açısından sıkıntı yaşamam?arazi vitesi hangisi daha kolay ve sağlam? Arazide hangisi daha iyidir? Yorumlarınızı, tavsiyelerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim..Offroad tur ekiplerinizede katılmayı çok isterim bu konuda özelden mesaj atabilirseniz mutlu olurum sağolun

Etiketler
Bütçenizi arttırıp hidrolik direksiyon klima olan ayrılabilir 4x4 ve ağır takviyesi olan modeli yüksek bir araç alın ve en önemlisi off road yapıcaksanız diferansiyel kilidi şart

Şu an durumum yok mevcut durum üzerinden bir değerlendirme yapabilirseniz sevinirim
Off road beni aşıyor bence zengin hobisi gerçi bende kia sorento 2.5lt 4x4 araç var ama ağır arazi şartları aracın masraf çıkarmasına sebep oluyor bununda benim bütcem karşılamaz
Yine de lada niva vaya suzuki samurai olabilir

-Şu anki bütçenizle masrafsız araç almanız imkansız.(Hoşunuza gitmesede bu gerçek )
-Bir süre kuzeninizle beraber etkinliklere katılın.Tecrübenizi arttırın.
-Yok illaki alıcam diyorsanız mutlaka size en yakın sanayiden bu araçlardan anlayan bir mekanikçi bir elektrikçi
güvenilir işi bilen vicdanlı bir usta bulun.
- Şu anki bütçenizle Samurai de Niva da alsanız muhtelif zamanlarda motor ve yürüyen elektrik için harcayacağınız en az 5.000 tl bütçenizi hazırlayın.
- Benim tavsiyem Niva dır yedek parçaları hesaplı olup işletme giderleri makuldür.
- Görsel yapılandırma masrafları , 4 offroad jant yaklaşık 2500 4 çamur lastiği yaklaşık 2500 (makul markalar ) tavan sepeti, kaya kaydırıcı , ön tampon koruma yaklaşık 3000 , led ışıkladırma yaklaşık 1500 , vinç yaklaşık 2500.
- Araca yükseltme yapacaksanız ustalar yükseltme işçilik için en az 1.000 tl talep ediyorlar , amortisör yaylar takozlar yine yaklaşık 1.000 tl tutabilir.
- El telsizi yaklaşık 250 tl.
- İzmir de iseniz Egeoffroad ve İzmiroffroad aktif gruplardır ve hafta sonları etkinlikleri olur FB taki sayfalarından takip edip etkinliklere katılabilirsiniz.
-Muhakkak araziye profesyonel gruplar ile çıkınız , offroad güzel ama tehlikeli bir hobidir.
-Yanınızda muhakkak bir co-pilot ile çıkın tek başınıza araziye çıkmayın.
-Cebinizde her zaman yolda kaldığınızda sizi alacak çekici için 300/400 tl bulundurun.

Benim unuttuğum atladığım konular varsa forumdaki arkadaşlar sizi bilgilendirecektir.
Çamurunuz bol olsun ! ..
Selamlar Saygılar...

-Şu anki bütçenizle masrafsız araç almanız imkansız.(Hoşunuza gitmesede bu gerçek )
-Bir süre kuzeninizle beraber etkinliklere katılın.Tecrübenizi arttırın.
-Yok illaki alıcam diyorsanız mutlaka size en yakın sanayiden bu araçlardan anlayan bir mekanikçi bir elektrikçi
güvenilir işi bilen vicdanlı bir usta bulun.
- Şu anki bütçenizle Samurai de Niva da alsanız muhtelif zamanlarda motor ve yürüyen elektrik için harcayacağınız en az 5.000 tl bütçenizi hazırlayın.
- Benim tavsiyem Niva dır yedek parçaları hesaplı olup işletme giderleri makuldür.
- Görsel yapılandırma masrafları , 4 offroad jant yaklaşık 2500 4 çamur lastiği yaklaşık 2500 (makul markalar ) tavan sepeti, kaya kaydırıcı , ön tampon koruma yaklaşık 3000 , led ışıkladırma yaklaşık 1500 , vinç yaklaşık 2500.
- Araca yükseltme yapacaksanız ustalar yükseltme işçilik için en az 1.000 tl talep ediyorlar , amortisör yaylar takozlar yine yaklaşık 1.000 tl tutabilir.
- El telsizi yaklaşık 250 tl.
- İzmir de iseniz Egeoffroad ve İzmiroffroad aktif gruplardır ve hafta sonları etkinlikleri olur FB taki sayfalarından takip edip etkinliklere katılabilirsiniz.
-Muhakkak araziye profesyonel gruplar ile çıkınız , offroad güzel ama tehlikeli bir hobidir.
-Yanınızda muhakkak bir co-pilot ile çıkın tek başınıza araziye çıkmayın.
-Cebinizde her zaman yolda kaldığınızda sizi alacak çekici için 300/400 tl bulundurun.

Benim unuttuğum atladığım konular varsa forumdaki arkadaşlar sizi bilgilendirecektir.
Çamurunuz bol olsun ! ..
Selamlar Saygılar...
Öncelikle yazdığınız her kelime için tek tek teşekkür ederim
O zaman lada nivaya yönelmeliyim görsel yapılandırma fiyatlarını en uygun nerelerden bulabilirim
İstanbulda yapmayı düşünüyorum artık nereler uygunsa çünkü düzceye en yakın orası
Motor veya elektrik olarak niva ustası daha mı yaygın? Şimdiden sağolun

Off road beni aşıyor bence zengin hobisi gerçi bende kia sorento 2.5lt 4x4 araç var ama ağır arazi şartları aracın masraf çıkarmasına sebep oluyor bununda benim bütcem karşılamaz
Yine de lada niva vaya suzuki samurai olabilir
Zengin olduğun için değil sevdiğim için kolay kolay bu tarz şeyleri sevmiyorum ama baya ısındım o yüzden

bence de bir kaç geziye çıkın, akabinde araçlarda ne gibi sorunlar çıkıyor görün, çözümü için sanayiye gittiklerinde yanlarında olun, sonra kesin karar verirseniz araç bakın.

bütçeye göre en mantıklı seçim niva gibi duruyor.

bence de bir kaç geziye çıkın, akabinde araçlarda ne gibi sorunlar çıkıyor görün, çözümü için sanayiye gittiklerinde yanlarında olun, sonra kesin karar verirseniz araç bakın.

bütçeye göre en mantıklı seçim niva gibi duruyor.
Sağlam bir checkup yaptırsam orta düzeyde offroadlarda da sürekli sanayiye gitmem gerekirmi

Sağlam bir checkup yaptırsam orta düzeyde offroadlarda da sürekli sanayiye gitmem gerekirmi
alacağınız araç yaş olarak tahmini 15-20 civarında olacaktır, sürekli eli üzerinde olan birinin aracında bile ufak tefek masraf çıkar.
çamur vs ortama girince zaten sorunlar büyümeye başlayacak, eskiyen parçalar kırılacak vs vs.

yani alacağınız aracın ekspertizi ilerleyen günlerde çıkabilecek sorunları göstermeyebilir / göstermez diyebiliriz.

ne tür bir off road düşündüğünüzü gösteren bir video paylaşırsanız tecrübeli arkadaşlar daha iyi fikir verecektir.

alacağınız araç yaş olarak tahmini 15-20 civarında olacaktır, sürekli eli üzerinde olan birinin aracında bile ufak tefek masraf çıkar.
çamur vs ortama girince zaten sorunlar büyümeye başlayacak, eskiyen parçalar kırılacak vs vs.

yani alacağınız aracın ekspertizi ilerleyen günlerde çıkabilecek sorunları göstermeyebilir / göstermez diyebiliriz.

ne tür bir off road düşündüğünüzü gösteren bir video paylaşırsanız tecrübeli arkadaşlar daha iyi fikir verecektir.
Videodaki tarzda düşünüyorum suzuki samurai parçaları pahalıymış öyleyse niva araştırmaya başladım bende tekrardan ustasını bulmama gerek varmı sürekli sağlam bir bakımla birde usta sıkıntısı yaşarmıyım eski motor galiba bunlar

063546A5 21FF 4995 ADD6 111881D96C21

Size aracı satın almadan bir usta bulmanızı tavsiye ederken , bu usta araç alım sürecinde size yardımcı olacaktır.( bölgenizde muhakkak Lada tamircisi vardır genelikle Bulgar göçmeni ustalar bu işte oldukça iyidir.)

Offroad araçlarını normal binek araç gibi düşünmeyin normal binek araçlardan farklıdır , öncelikle eski bir araç aldığınızın bilincinde olun , muhtelif yağ kaçakları olacaktır , sağından solundan ses gelecektir , Nivalara özel şanzıman dan dolayı titreşim sorunları vardır bunlar sizi rahatsız etmemesi lazım , bu araçlarda konfor bektentiniz olmasın , yükseltme yaptığınızda bazı olumsuzlukar yaşayacaksınız misal araçta yalpalama ( wobble ) gibi , çamur lastikleri ile asfaltta bilhassa yağmurlu havalarda araç yere tutunmayacak ve savrulmalar olabilecektir , arazide çamurda , buz yüzeylerde kayma , yoldan çıkma olabilecektir vs vs

Bu sebeple araç edindiğinizde ufak ufak asfaltta ve arazi gezileri yaparak ve aracın kabileyetlerini , limitlerini öğrenin ve piltojınızı geliştirin.

Selamlar Saygılar...

bu tip geziler için cebinizde toplam 30-35 bin bütçe yok ise biraz zor gibi.

aşağıdaki araçlar ilanda gördüğüm fena değil gibi duranlar, servise gitse bunlarda -lada olmasına rağmen- iyi bir kondisyona ulaşabilmesi için 3-5 bin masraf kesin çıkar, lastik ve 1-2 zorunlu aksesuar da eklenince min 25 gibi düşünmeli, tabi bir de sonradan çıkacak masraflar için 3-5 bin cepte olmalı..

son olarak bu araçlar serttir, hatta kütük gibidir, normal yolda bile rahatsızken arazide çok iyi el ayak koordinasyonu ister.

Lada / Niva / 1.6 / Satılık Lada Niva. sahibinden.comda - 764402721

Lada / Niva / 1.6 / Bakımlı keçi satışta ... sahibinden.comda - 763966037

Merhaba, arkadaşlar çok doğru noktalara değinmişler. Araç almadan önce Düzce Offroad Grubu olması lazım yanılmıyorsam. Önce facebook veya başka sosyal ortamlardan onları bulun. Olmadı Lada Niva Türkiye Gurubu vs facebook araştırması yapın. Mutlaka onların bakım yaptırdıkları yerler vardır. Yardımcı olacaklardır. Güvenilir ve arkadaşımızın altını çizdiği gibi vicdanlı bir usta bulmaya çalışın.

Niva çok yaygın ve ilk başlayanların genelde düşük bütçe ile girdikleri bu macerada, kullandıkları araçtır. Direksiyon genelde kuru tiptir. Arazide hayli zorlayıcıdır, iyi kas yaptırır. Mümkünse power direksiyonlu bulmaya çalışın. İlk başlarda soft offroad yaparak kırmadan dökmeden idare edersiniz. Zamanla aracınızın eksiklerini giderir, gerekli donanımları yavaş yavaş tamamlarsınız.

Yedek akçe arkadaşların dediği gibi çok önemlidir. Aldığınız yaşlı aracın, eski sahibi tarafından bile bilinmeyen sırada bekleyen sorunları olabilir. Sık sık sorun çıkaran araç sizi bu spordan soğutur. En önemlisi çürük olmayan bir aracı almanızdır. Gerisi yavaş yavaş toplanır gider. Hayırlısı olsun.

Bu arada Mauvais arkadaşımızın önerdiği araçlar güzel gözüküyor. İstanbul'daki araç 1,7 olabilir. Kasası ve modeli öyle olması gerekir diyor ama 1,6 yazmışlar açıp sormak gerekir. Donanımı da tamam (vinç hariç) gibi. Lastikleri iyi marka ama durumunu fotolardan anlayamıyorum. İç fotoları yok kozmetik ne durumda anlaşılmıyor.

Diğer araçta şnorkel yok ama çeki demiri var. Ruhsata işli mi değil mi sormak lazım. Lastkleri standart asfalt tipi ve durumu fotolardan anlaşılmıyor. Kilometresi çok az ve yeni boyanmış. Eğer kasası temizse daha tercih edilebilir bir araç. Her ikisinin de port bagajı olması ayrıca iyi bir avantaj. İç kozmetiği fena değil. Koltuklar yıpranmış ve kılıf koymuşlar. Taban halısı yerine para kauçuk dediğimiz plastik zemin yapmışlar bu offroad için iyi.

Daha çok alternatif araştırın. Bahsettiğim face guruplarına da bakın kolay gelsin.

Önce bir Niva alın sonra da bir sponsor bulun. Çok ciddiyim. Sponsor varsa aracı da toplarsınız. Dif'ini, ağır hizmet takımlarını, roll cage'ini, lastiklerini taktırırsınız, sonra istediğiniz yerde off road yapın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri