Yeni Telsiz Aldım Fakat Doğru Bilgiye Ulaşamadım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EarthSong Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,777

EarthSong

Yeni Üye
Hepinize Merhabalar.
Bu benim ilk konum,sevdiğim hobilerden biride telsizler.Fakat bu telsiz konularında acemi olduğum için,bayağı bir ürkek birisiyim.Bir amatör lisans sahibi olmadığım için bu yersiz korkularım dahada artıyor.
İnternette telsiz konusunda bayağı araştırma yaptım,pek detaylı bilgi öğrenemesemde.Ucuz,şimdilik işimi görecek olan çift retevis s446,0.5w çıkış gücü diye belirtilen uhf 400-480 Mhz dişi antene sahip,Bataryasında 500mw,arkasında s446 etiketi olan,16 kanal sahip,Pmr olduğu ve lisans gerektirmeyen PMR 446 Frekanslarının yüklü olarak gönderildiği,sadece birbiri ile iletişim kuracak şekilde tonlamalara sahip olduğu söylenen,sfe s780 pmr modeli ile aynı özelliklere sahip,çift telsiz aldım.Alalı ve deneyeli 1 ay oldu,fakat şehir içinde,evde açtığımda açmam ila kapamam bir oldu.Telsizin bir ucunda ben diğer ucunda babam konuşurken araya birisinin sesi karıştı,kanal 1'deydi,sonra beklediğimde daha başka sesleride çektiğini gördüm,başıma bir iş gelmesin doğada kullanırım ben bunu en iyisi şehir içinde olmaz diyerek kapatıp kenara koydum.Dedimki bilen birine,bu konularda profesyonel birilerine danışayım,satıcıya değil birazda kullanıcılara sorayım dedim,sizleri buldum.Sizlerden öğrenmek istediğim.
1)Bu satın aldığım retevis s446 telsiz modeli gerçekten lisans gerektirmeyen bir modelmi ?
2)İnternetten satın aldım ve faturasız geldi,ve elimde internetteki satın alma geçmişimden başka bilgi yok.Cihazın batarya yatağında ve anteninde yazan bilgiler herhangi bir arama çevirmede pmr olduğunu belirtmeye yetermi ?
3)Bu telsizi kullanmam herhangi bir sorun yaratırmı ? Yoksa şehir içinde ve şehir dışında özgürce kullanabilirmiyim ?
4)Bu telsize,yasal 446 frekansları atılıp tek uhf bandında,0.5w anten takılarak kullanıma sunulduğu için sorun yaratmayacağı,hatta okul,köy,sporcu,kahveci,güvenlikçi,kantinci,her türden insanın kullanabileceği,herhangi bir sorun olmayacağı,annelerin çocuklarına bile hediye olarak aldığı konusunda bilgilendirildim,buna güvenip telsizi satın aldım,peki bu doğrumu ?
5) Birbiri ile görüşecek şekilde programlanan telsiz,başkasının sesinide kesik olarak çekmesi normal bir olaymı ? Sorun yaratırmı ? Bundan nasıl kurtulunabilinir ?
6) Diğer küçük antenli pmr telsizlerde bu şekil başkasının görüşmesini çekiyormu ?

Kusura bakmayın,çok soru sordum,sizi çok meşgul ettim,fakat telsiz konusunda bu sorulara cevap bulamadıkça,bir sorun yaratırmı diye kullanmakta endişeleniyorum,Hani çok sevdiğim bir hobi olan telsizdende,bu edindiğim tutarsız bilgiler sebebi ile soğumaya başladım bile denilebilir.Bu modeller anteni bitişik olmadığı için yasal sorun oluşturur,gücü 0.5 değil 5w onun gibi vs yorumlar okuduğum için,içim hiç rahat değil.
Bu modeli seçmemdeki amaç analog telsizi sevmemdi,diğer pmr ve dpmr gibi air tr446,aselsan a446 gibi telsizlere oranla fiyatının daha uygun olmasıydı,bu modelleri çift olarak almaya kalksam neredeyse telefon parası tuttuğu için bütçem ancak retevis modeline yetti,acemi olduğum için bu modelden başlayayım,kullanmayı öğreneyim,elim alışsın,seversem belki sonra lisanslıya geçerim diye düşündüm,küçük yapışık antenli pmr telsizleri kullananlarda çekim mesafesinden ve telsizmi telefonmu belli olmayan modelinden memnun değiller,gerçek telsiz hissiyatını vermiyor diyorlar.Şimdilik lisan almaya,sınava girmeye,çalışmaya hatta uğraşmaya hem sağlık hemde iş açısından vaktim yok denecek kadar az,Sizce ne yapmalıyım ? Bu aldığım telsizleri rahat bir şekilde,sorunsuz kullanabilirmiyim ?

Etiketler
Keşke cinazları almadan önce sorsaymışsınız. Aldığınız cihazlar 400-480 MHz arası çalışan, hem amatör hem profesyonel (tahsisli) frekanslara programlanabilecek cihazlar. Yalnız PMR frekanslarına programlanmış olması sizi kurtarabilir de kurtarmayabilir de. Bu hangi yasal otoritenin nasıl yorumlayacağına bağlı. Satıcı sorun olmayacağına dair size yazılı bir taahhüt vermediği sürece bu sorumluluktan kurtulamazsınız. Şu aşamada tavsiyem bir an önce amatör lisans almanız.

Diğer sorularınızın cevabını telsiz eğitim kitapçığımda ve videolarımda bulabilirsiniz. Videoların devamı gelecek ama ne zaman olur, şu anda bilemiyorum. Ayrıca şurada da çok faydalı bilgiler var.

Keşke cinazları almadan önce sorsaymışsınız. Aldığınız cihazlar 400-480 MHz arası çalışan, hem amatör hem profesyonel (tahsisli) frekanslara programlanabilecek cihazlar. Yalnız PMR frekanslarına programlanmış olması sizi kurtarabilir de kurtarmayabilir de. Bu hangi yasal otoritenin nasıl yorumlayacağına bağlı. Satıcı sorun olmayacağına dair size yazılı bir taahhüt vermediği sürece bu sorumluluktan kurtulamazsınız. Şu aşamada tavsiyem bir an önce amatör lisans almanız.

Diğer sorularınızın cevabını telsiz eğitim kitapçığımda ve videolarımda bulabilirsiniz. Videoların devamı gelecek ama ne zaman olur, şu anda bilemiyorum. Ayrıca şurada da çok faydalı bilgiler var.
Hocam keşke daha önce sizlere danışsaydım,Fakat bu işe yeni başlayan birisinin hemen daha bilgili biri bulması zor,bu forumu geç keşfettim,şimdi satıcıya ,Benim anlayamadığım nokta şu,telsiz konusunda kurallar böyle sıkı iken,satıcıların amatör belgesi gerektiren cihazlara pmr yükleyip lisanssız diyerek rahat bir şekilde satma eylemi gerçekleştirebiliyor olması kanun ve denetleme tüketiciyi suçlayamaz anlamına gelmiyormu ? Mesela yazılan pmr ve lisanssız yazısına güvenip alan çok kişi var, ticari iş yapan kişiler,oteldeki personeller,güvenlik görevlileri,şantiyeciler,inşaat işçileri gibi vs. Kişiler lisans yüzünden ve diğer telefona benzer anteni bitişik pmr modellerinin pahalı ve çekim gücünün şehir içinde 500 metreyi bile zar zor görmesi gibi konularıda ele alırsak,benim gibi bu modeli kullanan şuan binlerce lisanssız kişi vardır,bu kişiler satıcının lisanssız ve pmr dediğine güvenip aldıysa,satıcı değilde kullananmı suç işlemiş oluyor ? Benim esas bilmek istediğim konu bu hocam,sizide meşgul ettim kusura bakmayın.

Hocam keşke daha önce sizlere danışsaydım,Fakat bu işe yeni başlayan birisinin hemen daha bilgili biri bulması zor,bu forumu geç keşfettim,şimdi satıcıya ,Benim anlayamadığım nokta şu,telsiz konusunda kurallar böyle sıkı iken,satıcıların amatör belgesi gerektiren cihazlara pmr yükleyip lisanssız diyerek rahat bir şekilde satma eylemi gerçekleştirebiliyor olması kanun ve denetleme tüketiciyi suçlayamaz anlamına gelmiyormu ? Mesela yazılan pmr ve lisanssız yazısına güvenip alan çok kişi var, ticari iş yapan kişiler,oteldeki personeller,güvenlik görevlileri,şantiyeciler,inşaat işçileri gibi vs. Kişiler lisans yüzünden ve diğer telefona benzer anteni bitişik pmr modellerinin pahalı ve çekim gücünün şehir içinde 500 metreyi bile zar zor görmesi gibi konularıda ele alırsak,benim gibi bu modeli kullanan şuan binlerce lisanssız kişi vardır,bu kişiler satıcının lisanssız ve pmr dediğine güvenip aldıysa,satıcı değilde kullananmı suç işlemiş oluyor ? Benim esas bilmek istediğim konu bu hocam,sizide meşgul ettim kusura bakmayın.

Mesele denetim meselesi. Piyasada kaçak yolla gelmiş dünya kadar cihaz var. Nasıl durdurulur sorusunun cevabını devlet biliyor olmalı diye umuyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri