Yeni Toyota Land Cruiser Vx 100 Aracım Ve Yapılacaklar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Abdulkadirtekin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,155

Abdulkadirtekin

Yeni Üye
Herkese selam arkadaşlar;

Öncelikle yaklaşık 6 aydır kendime bir arazi aracı almayı düşünüyordum. Bu süreçte gerek forumda yaptığım araştırmalar gerek ise reel hayatta gördüğüm araçların sonunda nihayet geçen hafta gözüme kestirdiğim 99 model bir vx 100 ü almış bulunmaktayım. Öncelikle bu forumun bu kadar bilgilendirici olmasını sağlayan herkese teşekkür ederim.

Aracımı alırken çeşitli kriterleri gözönüne aldım;

1 Sağlamlık; vx 100 için yaptığım araştırmalar neticesinde piyasadaki çoğu suv den daha sağlam olduğu kanaatine vardım. Aracı bozmanın çok zor olduğu ve ölümsüz bir araç olduğu izlenimine kapıldım :D
2 Yakıt; aracım artık evin 2. aracı olacağı ve haftada 100-150 km arası yol yapacağım için yakıt açıkcası benim için çok fazla önem arzeden bir konu olmadı. Nitekim araçta halihazırda atiker marka 90lt tüp mevcut ve onu bile çıkartmayı düşünüyorum :D
3 Sürüş keyfi; aracı incelerken kardeşimle beraber biraz iriyarı statusune girdiğimiz ( 185 boy 110 kilo ) için önlü arkalı oturumda bile rahat etmeyi baz aldığımızda aracım bunu fazlasıyla verebiliyor. Ayrıca geniş iç hacmi ile beraber inanılmaz geniş bagajda cabası :D
4 Yürürünün sağlamlığı; araç ikinci el olduğu için tabiki de kozmetik olarak eksiklikleri kabul edilebilir düzeyde olması ancak yürürünün ve mekaniğinin iyi olması için aramalarımız bu kadar uzun sürdü. Aracı almadan önce detaylı ekspertize sokmuş olmam ( şehir dışından aldım ) sonrasında da kendi ustama göstermiş olmam neticesinde motor ve yürüyeninin sağlamlığına ikna olarak aracı aldım.

Bundan sonra artık bazı açıklamalarım ve sorularım olacak;

1 Öncelikle aracı off roadda kullanmış oldukları için ve benim de amacımın off road olmaması ( yukarıda yazdığım gibi evin 2. aracı olacak ve keyif için binelecek ) nedeniyle aracın mekaniği ile ilgili öncelikle şanzıman, difransiyel, motor yağı gibi aracın bütün sıvılarını ( yağlarını ) baştan aşağıya sıfırladım ve yerine yenilerini koydurdum.
2 Aracı offroadda kullandıkları için ön salıncaklar-rot-rotbaşları gibi ön takımda yapılması gerekenişlemleri yaptırdım.
3 Ön silecekleri değiştirdim ve çalışmayan arka silecek için motor taktırıp çalışır hale getirdim.

Şu ana kadar aracıma yaptıklarım bunlar.

Bundan sonrası için siz değerli forum üyelerine birkaç sorum olacak;

1 Aracı off roadda kullandıkları için ön tarafın karda kullanım ve suyun içinden geçtiğini tahmin ettiğim için su almış yerleri mevcut. Özellikle ön konsolda bazı elektrik aksamlarının çalışmaması ( ör: a/c tuşuna bastığınızda çalışmaması, arka cam ısıtıcının çalışmaması ) gibi ufak bir kaç sorum var. Bu durum elektrik aksamının bozulmasından dolayı mı yoksa sigortaların çalışmamasından dolayı mıdır ?

2 Aracı off roadda kullandıkları için muavin tarafının taban zemini sürekli nemli bir halde ve ufak bir pas durumu söz konusu. Bu durumun çözümü için aracın taban zeminini komple sökerek mi işlem yapılması gerekiyor ?

3 Ahc sistemi çalışmıyor ancak aracta ironman amortisorleri olduğu için araç oldukça yüksek bir seviyede durduğundan beni rahatsız etmiyor. Sizce ahc bu aracın olmazsa olmazı mı?

4 araçla ilgili bundan sonra yapmak istediklerim, aracın dışına komple boya, içine gizli vinç takılabilecek şekilde yeni bir ön tampon, tavana sepet, sis farları, koltuk döşeme, tavan döşeme, taban döşeme, yeni bir dokunmatik ekranlı araç içi eğlence sistemi, led farlar, elektrik sisteminin komple revize edilmesi. Bu saydıklarımı sizce hangi sırası ile yapabilirim?

5 araçla ilgili iki ufak eksik mevcut, birincisi sağ ön kapı çıtası ikincisi iki adet jant kapağı. Bu parçaları bulabileceğim bir yer biliyormusunuz ?

Şimdilik söyleyeceklerim bunlardan ibaret. Konu ile ilgili değerlendirmelerinizi yaparken lütfen bu aracın evin ikinci aracı olacağını, haftada max 100-150 km yapacağını ve satmayı da düşünmeyeceğimi göze alarak yorumlayın :D

Herkese selamlar saygılar

Etiketler
AHC sıstemi çalışmadıgı kötü..adam etmeye kalkmak ondan kötü ..ne akıl nede para yeter..

lpg si olan vx 100 her 30 bin km de bir sibob ayarı olmalı..

egerki 50-60bin yada fazlası var ise 32 sibob degişir gibi..?

çok fena usta secer..ahc nın çalışmama sebebinin mazisinden bile çıkar..

obd soketinden her cihaz ecu ya ulaşıp arıza silmez..toyotanın kendine has cıhazı nı ister illaki..

koltugun ileri gerisi..kalorifer..şipitak..çart dı curt du tam 10 beyin var..

ne marka ne numara buji takılı aracınızda..? tırnak aralıgı ne..? buji bobinlerini karanlık da bakın etrafa kıvılçım kaçırmaca yapıyormu..?
çalışırken her birini tek tek yukarı kaldırıp test ettinizmi..?
bobinler orjınalmi..? vs

altta 56 şavrole gibim gres pompası ıle gres basılan yerleri var..basıldımı..?

vx 100 tecrübesi olmıyan bi yer de tamir onarım işi başınızı agrıtır..

kolay gelsin..

Tam 10 gün olmuş foruma giremeyeli ancak yine de kendi yaptığım kurguyu paylaşmak istiyorum.

Öncelikle geçen hafta aracımın tavan lambalarını beyaz led yaptırdım ve bence çok şık oldu. Ayrıca sıfır park sensoru eklemesi de ( aracın arkası çok geniş olduğundan ) yapıldı

Onun dışında aracın sol ön kapı çıtasını buldum ve getirttim, şimdi ise parçayı takmak için gerekli vidaya benzer küçük aparaları bekliyorum. Sol arka cam için düğme siparişi vermiştim o da gelmek üzere ve böylece motoru çalışan ama açılmayan sol arka camı da halletmiş olacağım. Son olarak jant göbeklerinden ikisinin eksik olması ( 5 Bijon ) sebebiyle vermiş olduğum 4 adet yeni jant göbeklerini de takınca nisan ayı için sadece aklımda aracın farlarının ( uzun-kısa ) xenon led e döndürme projesi kalıyor.

Kendi kendime yaptığım araştırmalar neticdesinde sıralamamı da yapmış bulunmaktayım. İlk olarak aracın boyasını komple kazıtıp yeni baştan mat siyah renge boyatacağım. Tabi bunun için bir miktar bütçe ayırmam gerekiyor ve bende onun hazırlığını yapıyorum.

Sizlere şu aşamada tek sorum istanbulda işini dürüstçe yapan servis önerisi olacaktır.

Yaptığım işlemleride buraya yazmaya devam edeceğim. Böylece hem kendime not hem de sizlere paylaşım olacaktır.

AHC sıstemi çalışmadıgı kötü..adam etmeye kalkmak ondan kötü ..ne akıl nede para yeter..

lpg si olan vx 100 her 30 bin km de bir sibob ayarı olmalı..

egerki 50-60bin yada fazlası var ise 32 sibob degişir gibi..?

çok fena usta secer..ahc nın çalışmama sebebinin mazisinden bile çıkar..

obd soketinden her cihaz ecu ya ulaşıp arıza silmez..toyotanın kendine has cıhazı nı ister illaki..

koltugun ileri gerisi..kalorifer..şipitak..çart dı curt du tam 10 beyin var..

ne marka ne numara buji takılı aracınızda..? tırnak aralıgı ne..? buji bobinlerini karanlık da bakın etrafa kıvılçım kaçırmaca yapıyormu..?
çalışırken her birini tek tek yukarı kaldırıp test ettinizmi..?
bobinler orjınalmi..? vs

altta 56 şavrole gibim gres pompası ıle gres basılan yerleri var..basıldımı..?

vx 100 tecrübesi olmıyan bi yer de tamir onarım işi başınızı agrıtır..

kolay gelsin..

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Aracın lpg ayarlarının yapılıp yapılmadığını maalesef bilemiyorum ancak 3-5 bin km içerisinde lpg yi komple çıkarttırmayı düşündüğüm için çok dert ettiğim bir durum değil.

Ahc yukarıda anlattığım gibi en son ilgileneceğim konu olacak. Aracımın yüksekte olmasını istiyordum zaten ve ironman amortisorlerde araç oldukça yüksekte duruyor.

Diğer bahsettiğiniz hususlar benim bilgim dahilinde olmayan oldukça teknik konular açıkcası o yuzden yorum yapamayacağım ancak bu konularda bilgili iyi bir servis öneriniz varsa tavsiyenizi merakla beklediğimi söylemeliyim.

Birde son olarak araçtaki ufak tefek iç mekan eksiklerini ( mesela en ön tavan aydınlatmasının koruma camı yok ) nereden temin edebilirim ?

Selamlar

servis olarak park toyo maslak da tavsiye ederim.

lpg sistemi brc marka ise brc 'çi ye gitmen lazım lpg ayarı için..atıker ise atikerciye gidilecek o ayrı bi konu..

lpg ile kullanıldı ise adres 32 siboblu 4 eksantirikli bu motor için iş bilen toyotacıdır..
sibob ayarı olmak zorunda..
ayar bazı arabalarda 15 dakika sürer..
bunda 2-3 gün den başlar aksilik çıkarsa 1 hafta süren bi olay..

parca için de yurt dışı sitelere göz atın derim..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri