Yeni Türk Malı Spor Araba "Onuk Sazan"

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan epineprin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,534

Etiketler
Ynt: Yeni Türk Malı Spor Araba "Onuk Sazan"

Hayırlı olsun da...Yerli malı ucuz olur diye düşünüyodum. 200 bin euro diyorlar ayıp yaa...

20000 € sazan yapmış yurdum insanı ama 1600cc makine atmış üzerine yakıt zamlarına purotesto olsun diye LPG takmak gerek buna
şaka gibi

1970'li yıllarda tamamen Türk mühendislerce tasarlanarak hayata geçirilen STC-16 model "Spor Anadol"dan sonra Türk mühendisler spor otomobil alanında yeni bir projeye imza attı.
Tamamen Türk tasarımı iki spor araba daha görücüye çıktı.

Tasarımı ile "süper araba" sınıfında bir ilk olan "Onuk Sazan"ın üretimine 2010 yılı ortalarında başlanacak.

Yılda sadece 5 adet üretilecek Onuk Sazan 200 bin Avro'ya satılacak.

Aynı ekibin ürettiği diğer araç da 'ONUK S56'.

Dört kişilik binek olarak tasarlanan araç, 1600 cc'lik motor hacmine sahip.

Seri üretime hazır hale getirilen Onuk S56'dan yılda 50 adet üretilecek

ya bu adamlar 200 bin euro ya neler satıldığını bilmiyor yada milleti embesil zannediyorlar,toplam 50 adette üretim euro milyarderi olcaklarmış birde :smiley: allah bilir motorda 70 ps olan murat 131 lerin 1600 cc karburötörlü motorudur !!! tek söylenecek kelime sağlam bir fiberciyle çalışmışlar .

200000 euro...

en az 400.000 lira yapıyor...

4oo milyar yani.....

Tasarımda kırıtmayı biliyorlar ;) hesap makinası kullanmayı bilmiyorlar....

Birini yaparız, tanıtımında yakıt konulmadı diye küser rafa kaldırırız... Devrim...
Bi daha yaparız, süper yarıştırırız, satmayı, geliştirmeyi felan beceremeyip rafa kaldırırız... STC 16...
Bide Süper Sport tipi şık bişey yaparız. 1.6 mtr koyup, 200.000 euro isteriz... Sazan...

Biz adam olmayız....

Atam Atam, kalkta ben yatam.... !!!

Bir alıntıyı paylaşmak istiyorum burada. Şimdi kim sazan, ne sazan?
alıntı: http://forum.donanimhaber.com/m_35636651/mpage_1/key_/tm.htm#35641772

BU ARABA 1 ADET ULTIMA GTR DIR !

http://www.ultimasports.co.uk/Content.aspx?f=gtrcomp

ultima.jpg

Yukarıdaki resim, üstündeki linkten alıntıdır, Ultima GTR yani bir kit car üretisinin sitesindendir

Makul fiyatlar ile kitler üretirler sizde arabayı evinzide kendi başınıza yaparsınız 4-6 ay içinde

Yazıda söylediği, jantlarımızı kalite husunda emin olmak için kendi bünyemizde üretiyoruz diyor

II. birşey ise Ultima GTR lar, AP racing fren kiti ile gelir aynı yukarıdaki araba gibi

Şimdi sıfırdan araba yapıyorsanız neden bir "kit car" üreticisinin jantını kullanıyorsunuz diye sorarlar adama ?

Ben baktım fark göremedim aralarında fark gören varsa kabulümdür

ultima-gtr-640-002.jpg

body6t.jpg

Arka alt şase ayaklarının yukarı çıkış açılarına bakın, profil boylarına bakın...

ultima2.jpg

Bilmeyenler için Ultima GTR, bir ingiliz "kit car" üreticisinin modelidir

Parayı werdiğiniz zaman size motor ile şanzuman hariç arabanın her parçasını yollarlar, klima tertibatından taşıyıcılarına kadar

Sizde bu parçaları 4 cilt ansiklobedi buyuklugundeki kitap wede DVD ler ile monte edersiniz sonrada binersiniz

Arabanın şasisi, amortisörleri, poryaları, taşıyıcıları, denge kolları, fren sistemi, jantları, elektirik tesisatı hem Ultima Sports firması tarafından üretilir

Firma araçlarına motor wede şanzuman eklemez çunki arabaların çoğunu ithal etmektedirleri, ithal ederkende motoru ingiltereden alıp, kargolamak, kargolandığı yerde tekrardan gümrük wergisi wermek saçma olacağından

Hemde çıkma diye tabir edilen bir sürü motor 3.000 7.000 dolar arasında satılıyorken motor şanzuman eklemek saçmadır

Firma epey eskidir, araç son derece nefen kesen bir arabadır, hem hafif hem güçlü olduğu için piyasadaki çoğu süper sporta fark atmaktadır

Sazan adına bende takılmak istemiş vazgeçmiştim.....

Aracın üreticisinin vefat eden oğlunun adıymış....
Bence isim dışında sardırmaya devam.... ;D

Bakın, makine dizaynı v.s. taklitte olsa destek olmak lazım...
Bunu hepimiz zaten gönülden yapmak ister zaten..
Ama samimi olunmayınca veya şapşalca tanıtım satış politilkaları uygulanınca cin fikirli, alıngan ve hassas biz Türkler yakalıyoruz bi kenarından...

Okudum biraz daha... İthal motor konacakmış.... İthal motorla yerli araç olmaz.... Biz yapamıyomuyuz, yaparız....
Üretim maliyetinden tercih edilmemiştir, malitey söz konusu ise nerede samimiyet....
Ayrıca böyle bi makineye prome mtr verecek yerli üretici rahat bulunur.... bence üreticiler v.s sahibini samimi bulmuyor, kaçıyorlar....

1.6 mtr olacakmış.... Bence sığdıramıyorlar veya ekonomik kaygılar taşıyorlar... Niye sığdıramıyosunuz, kılıfı yaptınız, neden minareyi düşünmüyorsunuz?
Ekonomiklik kaygıları varsa 200000 euro saçmalık....

Sonuçta bunun heryeri çeşiki ve saçmalık dolu...

Hepsi yanlışsa bunların bile, tanıtımdaki yanlışlıklardan olmuş.... İyi reklamla kötü mal satan Türk, iyi malı kötü reklam yüzünden satamaz...

arkadaşlar burda benim büyük bir hatam oldu herkesten özür diliyorum...hiç bir bilgi vermedn direk linki verip konu açtım...

bu girişimle ilgili nette dolaşan haberler şöyle:

videoda görülen aracın yani SAZAN ONUK'un renault/nissan ait 3.5 litrelik V6 motora ve karbon fiber gövdeğe sahip olacakmış.ve senede 10 adet üretilecekmiş.

yine aynı firmanın s56 modeli 1.6 hacimindeki yine renault ait 110 beygirlik bir motor kulanılacakmış bu aracı daha ucuz olarak pazarlama düşüncesi içerisindeler (35.000 euro)

kişisel görüşlerime gelince günümüzde her şeyi sıfırdan üretip yada herşeyin kendi imkanlarına çöz devrinin kapandığı kanatindeyim
özellikle araba konusunda, zira daha önce attığım bir mesajda otomoobil şirketlerinin ilişki şeması mevcut

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=35039.msg334557#msg334557

yine aynı şey tasarım konusunda da söylenebilir. mesleği tasarımcılık olan bir kişi olarak söylebilrimki bu konu çok açık bir konu, kaldıki ford ve wolkwagende tasarım yapmış birisi olarak murat günak bu arabayı beğenmiştir.

en son olarak üretimi yapan firma ilede bir kaç vermek istiyorum.

yonca onuk firması deniz kuvvetlerine hücumbotlar üreten oldukça kaliteli bir firmadır.bu rabanın tasarımında ise anadol ve stc yi tasarlayan/ekibinde bulunan eralp noyan'la çalışmışlardır.jan nahumdan da destek almışdır.sokakta dolaşam onca çin,hindistan iran malı arablar dolaşırken biz gidip kendi üretimizim olan bir aramın ismine ve motoruna takılıyoruz (ayrıca motorunda parasını verip aldık, o zamn kullandığımız hiç bir araç bizim değil :smiley: ).. ben en azından bizim forumdan böyle bir şey beklemzdim...

sabah sabah çok konuştum :smiley::smiley::smiley: kalın sağlıcakla...

kaynakarı belirtmeği unutmuşum umarım ileriki günlerde daha verimli çalışmalar yapılır..

http://www.facebook.com/car.world#/photo.php?pid=2878026&id=40004253307
http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=3&ArticleID=1076635&Date=29.03.2009&b=Turk%20Ferrarisi%20Sazan,%206%20ay%20sonra%20yollarda

Öyle veya böyle yapilmiş olmasi beni sevindirdi. Diger guruplarda cesaret alirda adam gibi kendi arabamiza bineriz.

Abi biz burda arabanın ne isminde nede motoruna takılıyoruz. Adı ister sazan olsun ister kefal olsun. Bu güne kadar kuş serisine yerli diye binmedik mi ? Biraz da balık serisine bineriz önemli değil. Ama söyleyin bana bu araca Türkiyede 200 bin euro verip te kaç kişi binebilir. Hoş zaten fazla sayıda çıkarılmayacakmış ama o beğenmediğimiz çin, hindistan, iran malı arablar sonuçta sınırdan geçiyor ve bunların fiyatının üzerine bildiğim kadarıyla gümrük vergisi de konmasına rağmen fiyatları en kralı 30-40 milyar oluyor.

Öyle motorunda parasını verip almakla olmuyor; hani tamamen yerli (!) diyorduk ne oldu şimdi. Siz tamamen sözünden ne anlıyorsunuz bilmiyorum ama benim anladığım bu değil.
Madem motor dışarıdan bunu kimse söylemiyor belirtmiyor nedendir anlam verebilmiş değilim. yada tamamen denmesin buna. Motoru aldıktan sonra zaten geriye ne kaldı ki. Kaporta...
Heralde ben de isterim kendi yerli aracımıza binmek ama bu şartlarda değil...

öncelikle çin ve diğer menşeili aaçların sınıflarıla bu aracın bir olduğnu düşünmüyorum.o araçlar halk tipi arabayken bu araç kimse konduramasada spor otomobil klasmanında.

sözüm meclisten dışarı bçyle konularda illaki böyke kişiler çıkacaktır, motorunu yapsak bile kulp takacak başka bir yerlerni bulacaklardı.
birde benim gerçektende anlamakta zorluk çektiğim "motor" kısmı biz renault/nissan** ile ticaret yapıp parasını verip hizmetimizi almışız yani o motor artık bizim dışarıda üretilmiş olması başka bir fabrikadan çıkmış olması o motorun arabaya monte edildiğinde arabanın bizim olduğu gerçeğini değiştirmiyor.kaldiki yonca onuk'un yeni bir motor yapacak kapasitede olduğunu düşünüyorum.

bu durumu şuna benzetiyorum mesela kendimiz atelyemizde arkadaşlarımızla özgün bir offroad aracı yapmaya kalkasak tüm parçalarını kendimizmi üreteceğiz?eminim bir durum değerlendirmesi yapıp şurayı ordan alırız,burasını ordan sökeriz diyeceğiz motor kısmına ise hiç girmiyorum :smiley::smiley::smiley::smiley: bu durumda bu araç bizim olmayacakmı? kimbilir ne kda sahipleniriz yaşadığımız zorlukları burada nasıl keyifle anlatırız....kaldıki "yerli otomobil" damgasının şipşakcı basın tarafından mı yoksa üretici tarafındanmı çıkarlıdığını bilmiyoruz...kendi görüşüme göre ise böyle bir girişimin bir yada bazı parçalarının ithal olması buna karşılık yerli otomobil olarakanılması benim için çok önmeli bir bir detay değil.

NOT**: dikkat ettiyseniz renault/nissan motoru özellikle otomobil sektöründeki şirket evliliklerini günüzmüzde çok görüyoruz dünyanın iki ayrı ucundaki bambaşka tarzda arabalar yapan iki dev firma ortaklığa gitmişken bizim bir motor yüzünden bu aracı yargılamamız ne kadar doğru....
NOT: dünyadaki kriz nedeniyle en büyük otomobil şirketlerinin zarar açıkladığı devlet yardımlarıyla ayakta durduğu br ortamda bu teşebbüs daha işin başındayken bu kadar yargılanmayınmı hak etmiyor bence.. belki de kuş serisinden sonra dünya klasmanında binebileceğimiz bir aracın ilk adımları bunlar...esenlikler dilerim...

10 sene 20 sene yada 30 sene önce yapabilirlerdi ama birileri yapyırmadı. Spor yada arazi kimsenin aklına gelmedi mi ???
Şimdi ise fiyatı ve sınırlı üretimi sıkıntı yapmaz 8) Biz binmesekde bir binen olur elbette, hatta iddisına girerim üretilmeden hepsi satılır :eek:

Başlasinda birileri on ayak olsunda fiyati motoru fark etmez. Türk milleti bir anlasa neler yapabilecegini tut tutabilirsen. Şahsen en iyi yaptigimiz şey tatlit etmek.
Ben tekrar tebrik ediyorum. Arkadaşin söyledigi gibi kesinlikle sahipleri olacaktir.

Ben aracın isminde değilim...
Zaten, öncedende yazdığım gibi, Sazan üreticinin vefat eden oğlunun ismi. Bu ismle dalga geçmek hoş değil, ki bunu kimse yapmadı zaten...bence...

Hoşuma gitmeyenler kanımca şunlar....
Reon nissan v.s. motor yada başka parça kullanılıp, araca yerli denir. Küreselleşen dünyada bunun hiç bi sakıncası yok... ama bu ve bunun gibi ithal parçalar kullanıldıktan sonra "tamamyle Türk yapımı" denmesi kandırmaya yönelik bi tanıtım bence...

Spor araçta olsa.... 35000 euro fazla rakam. hemen hemen 70000 tl ediyor. Türkiye ithal edilen araçların vergisi hemen hemen araç kadar...

Yani ithalatta v.s. vergi ödenmediğine göre, ki tamamiyle türk yapımı deniyor, 70000 fazla bi rakam, ayrıca kalitesi performansı v.s. bu kadar iyimi acaba....

Bu çelişkiler beni üzüyor ve rekleme yönelik farklı çıkarlar sebebiyle bunlar yapılıyor gibi geliyor...

Reno motoruyla, üstün kalitede bi araç dizayn ettik.. Türk tüketicisine spor modelini 45000 Tl' den, binek olanını 35000' den sunacağız denseydi mantıklı idi....
Hem yerli araç yaptılarsa, hammade, işçilik v.s. (mtr dışında) yerli ise neden euro rakamlar konuşuyorlar....
Yerli ise TL fiyat konur.... Yerli ise TL fiyat konmalıydı..... Yakışıklı olmamış....

Adı ne olursa olsun, zaten biz onun arkasına harfleri satın alıp başka şeyler yazacağız ;D ;D
Mesala, "Ne Çakır, ne Polat, Haymanalı FUat" gibi ;D ;D

Ha bu rakamlara satacağımız arac maliyetini karşılamaz deniyorsa, yapmayalım.... Akıl işi bu, matematik bu....

Bende destekliyorum Türk projelerini tabiki ama biraz güven versinler lütfen....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR