Yeni Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmetnart Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,688

mehmetnart

mehmet20
Yer
istanbul
Merhaba arkadaşlar,
Yeni çıkacak zorunlu trafik sigortası hakkında haberlerde bir çok şey söyleniyor,
Benim ilgimi çeken 20 yaş ve üzeri araçlarda, neredeyse araç fiyatına yakın bir sigorta ücreti çıkacağından bahsediyorlar. Yakın tarih de cj alıp satan arkadaş oldu mu, bu araçların noterde fiyatları ne çıkıyor acaba??

Etiketler

mehmetnart' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,
Yeni çıkacak zorunlu trafik sigortası hakkında haberlerde bir çok şey söyleniyor,
Benim ilgimi çeken 20 yaş ve üzeri araçlarda, neredeyse araç fiyatına yakın bir sigorta ücreti çıkacağından bahsediyorlar. Yakın tarih de cj alıp satan arkadaş oldu mu, bu araçların noterde fiyatları ne çıkıyor acaba??

412 TL zorunlu trafik sigortası yaptım 500 diyende vardı 90 küsürde noter tutar.Sigorta çok geldi bana

Teeşekkürler arkadaşlar, peki noterde aracın bir bedeli çıkıyor yani devletin tespit ettiği bedel.
Aracın piyasa değeri 9000TL veya 13000TL gibi, bu bedel kaç TL çıkıyor?? söyledilermi noterde??

Bana satış bedelini sordular (örnein 5000tl) onun üzerinden masraf olarak 97TL. Yıllık trafik sikortası 214tl teklif aldım bu gün.Bu da bana çok geldi..

RK.209' Alıntı:
Bana satış bedelini sordular (örnein 5000tl) onun üzerinden masraf olarak 97TL. Yıllık trafik sikortası 214tl teklif aldım bu gün.Bu da bana çok geldi..

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Yeni çıkacak zorunlu araç sigorta yasasında 20 yaş ve üzeri araçlar neredeyse araç bedeline yakın olacak şeklinde haber okudum. Yani 214TL ye bence şimdi dua etmek lazım yasa çıktıktan sonra umarım çok farklar çıkmaz.

Haber den alıntı;

Eski araç sahipleri dikkat!
ZORUNLU Trafik Sigortası’nda serbest tarifeye geçiş, eski araç sahiplerine pahalıya patlayacak.
Güncelleme:10 Mart 2013 11:26
Bu araçlarda poliçe bedelleri, aracın ikinci el fiyatlarına ulaşacak. Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, “Ekonomik ömrü dolmuş araçların trafikten çekilmesini hızlanacak” dedi

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, SİGORTA şirketlerinin son 6 yılda 3 milyar lira zarar etmesine yol açan Zorunlu Trafik Sigortası’nda serbest tarifeye geçiş, Doğan, Şahin Kartal, Broadway, Renault 9, Taunus, Anadol gibi eski model araç sahiplerine pahalıya patlayacak. Buna da eski model araçların yeni nesil araçlarda artık standard olarak yer alan ABS, ESP, EBD, ROP, TCS gibi sürüş güvenliğini artıran sistemlerden yoksun olması yol açacak. Bu uygulamadan ayrıca, sık sık kaza yapan sürücüler de nasibini alacak. Kaza riski yüksek olan araçlar, Zorunlu Trafik Sigortası yaptırırken 10-12 kata varan fiyat farklarını üstlenmek zorunda kalacak. Bu tip araçlarda Trafik Sigortası poliçe bedelleri, aracın neredeyse ikinci el fiyatlarına ulaşabilecek. Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, “Artık 33 farklı sigorta şirketinden 33 farklı poliçe teklifi alınabilecek. Bu durum gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik ömrünü tamamlamış araçların trafikten çekilmesini hızlandıracak” dedi.

haberin linki; Tv de haberlerde duydum bende araştırmak istedim:(
http://haber.mynet.com/eski-arac-sahipleri-dikkat-682614-guncel/

Gecen hafta policemi yeniledim 266 tl 2001 WJ bence cok fazla zaten vergiye gelen zamlarla birlikte insani ciledej cikariyor...

Trafik sigortalarında bir düzenleme olacak diye söylenti var sonuç ne oldu bilmiyorum ama şimdiye kadar olan ve muhtemelen devam edecek bir uygulama var. bu uygulama sigorta tutarına etkileyen faktörler.
aracın bulunduğu il (büyük şehir olarak geçen ya da trafik yoğunluğu fazla olan yerlerdeki primler daha yüksek. devamında aracın marka modeli, araç sahibinin yaşı (25 yaş altında prim daha yüksek oluyor), araç sahibinin geçmiş sicili (kaza, alkol vs.) ve sigorta şirketinin yıllık/aylık müşteri hedef tutturma politikası da eklenirse çok değişkenli bir sistem ortaya çıkıyor.
bundan dolayı sigorta yaptırırken birkaç firmadan fiyat araştırması yapmak şart bazen astronomik farklarla karşılaşılabiliyor.

Sigortalar illere gore değişiyor
büyüksehirlerin fiyatları cok daha farklı
ben cj5 icin teklif aldım 217 lira verdiler
gecen ay cj6 nınkini 275 liraya yaptırdık.

Teşekkürler bilgiler için arkadaşlar,
Sigortacı bir arkadaşımdan öğrendi, haber linkini eklediğim yasa 2014 de yürürlüğe girecekmiş. Tam olarak yasanın içeriği ne olacak bilinmez ama umarım haberlerde bakanın söylediği gibi 20 yaş üzeri arabalara dokunmaz ucu.

Konuyu öğrenmişsiniz fakat diğer arkadaşların işine yarar diye yazıyorum. Türkiye sigorta birliğinin sayfasının linki aşağıda sayfa içerisindeki linke tıkladığınızda exel dosyası olarak açılıyor. 2013 yılında her ilde ve her türlü araca uygulanacak sigorta bedelleri.

http://www.tsrsb.org.tr/sayfa/trafik-sigortasi-rehber-tarifesi-1

Kendi sigortacımdan aldığım rakama göre geçen yıl ödediğim 125 TL sigorta ücreti bu yıl en düşük rakamları olarak 205 TL görünüyor.
Ticarette kar da vardır zarar da.Sigorta şirketleri alkollü sürücülerin kaza yapıp ardından direksiyonda olan kişi diye rapora alkolsüz birilerini işletmeleri,ehliyetsiz olarak kaza yapanlar yerine ehliyeti olan başkalarını rapora geçirtmeleri yüzünden zarar ediyormuş.İşte artık Milli olmayan,arkasında başta Fransa olmak üzere kimi AB Ülkeleri ile diğer dış ülkelerin bulunduğu bu şirketlere zarar ettirmemek için faturanın sonuçta yine bize kesildiği bir diğer yaklaşımdır.
Hem adını " Zorunlu" koyup yasa çıkartacaksın, hemde kesinlikle zarar etmemeleri gerekir.Mutlaka kar ediyor olmak zorundalar mantığıyla istediğin gibi zam yapıp faturayı vatandaşın önüne koyacaksın.
Madem öyle o zaman bu sigortayı zorunlu olmaktan çıkarsınlar.Kendine güvenen yaptırmaz.Güvenemeyen de gider sigorta yaptırır.

fiyatın aracla ilgisi yok..?

söförünle ilğisi var..!

şimdilerde şu da yok ..anahtar teslim fiyatı 0 aracta.. yeni arac aldığınızda bir kişi 50 bine anahtar teslim alıyor digeri 55 bine..

cok kaza yapan hatlı minibüslere 10 bin üstü zorunlu trafik sigortası çıkabiliyor.. ::smiley:

şöför 30 yaş altı ise yüksek..

şöför büyük şehirde yaşıyor ise yüksek ..

şöför ilk defa hayatında araba alıyor ise yüksek..

şöför 'ün ehliyeti taze ise yüksek..

şöför 'ün ehliyeti eski + kendide eski ise biraz düşüyor..

şöför 'ün son 3-5 senede kazası yok ise ciddi indirim alıyor..

şöför 'ün kazası var ama duvara direge vs vurup kaskodan yaptırıyor aracı ..o bunu etkilemiyor..

şöför 'ün kazası başka araclara zarar verdiren o zararları trafik sigortasından ödetme durumu var ise o cok fena katlıyor.. ;)

caresi aracı bir yakınınıza noterden devri 100 tl altı..bende olmadı ehliyet yeni idi yaştanda tuturamadık olanlar..denesin derim.. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri