Yeniden Anadolu Parsı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan lamella Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,511
Ynt: Yeniden Anadolu Parsı

Anadolu parsını doğuda bir köyün muhtarının elleriyle öldürdüğünü bir gazetede okumuştum bir kaç ay önce nesilleri yok olmak üzere olan bu hayvanların belgesellerde izlediğimiz gibi belli başlı bölgeler özel üreme alanı ilan edilip koruma altına almalıyız ancak bu şekilde yok olmaktan kurtarabilirz.

Etiketler

Kaybettikten sonra değerini anlıyoruz ama iş işten geçmiş oluyor önemli olan hayattayken ona gereken değeri vermek yok olduktan sonra istersen dünyayı bağışla faydası yok, inşallah bizim Anadolu Pars ının kökü kazınmamıştır.

Yaklaşık 40 yıldır çizgili sırtlan için de aynı şey geçerli idi ancak biraz etrafa bakınca heryerden çizgili sırtlan fışkırmaya başladı artık hatayda görmediğimiz yer kalmadı neredeyse antepten ve urfadan da kayıtlar var hatta marmara bölgesinden de dolayısıyla çok uzak olmayan bir zamanda bulunur

henüz görülmemiş bir hayvanıda koruma altına alamazlar,ki hala var olup olmadıklarıda tartışılıyor

Bu bölüm de benim dedikodumla başlamış yine.
Günümüzde bir Milli Parkın kaç görevli ile korunduğu, bu Milli Parkların ebatlarının ne olduğu, diğer ülkeler ile bu değerlerin kıyaslaması, diğer ülkeler ve ülkemizdeki avcılık bilnci kıyaslandığında, son öldürülenin postu için yapılan kavgalar, ben bilinçli avcıyım çok aradım ama göremedim!!! diyenleri de dinledikten sonra benim Anadolu Parsını severken fotoğrafımı görmek istemeyeceğinize eminim. Değil bu hayvanı görüntülemek bu konuyu tartışmak bile eminim ona zarar veriyordur. Yaşıyor mu yaşamıyor mu tartışmaları sonucu artık çocuklar bile hayvanın tipini ezberledi. E avcılar da tabii. Eskiden yaban kedisi dr geçerlerdi şimdi özellikle arayanlar olduğunu biliyorum. Bu gün ülkemizde bu hayvanın üremesini de sağlayabileceğiniz bir koruma alanı bulunmamaktadır. "Hayvanat bahçesi hariç" Benim de bu hayvanların yakalanıp kafese kapatılması, avlanması gibi bir arzum yok. Bu yüzden bırakın insanlar nesli tükendi bilsin.

izciler' Alıntı:
Bu bölüm de benim dedikodumla başlamış yine.
Günümüzde bir Milli Parkın kaç görevli ile korunduğu, bu Milli Parkların ebatlarının ne olduğu, diğer ülkeler ile bu değerlerin kıyaslaması, diğer ülkeler ve ülkemizdeki avcılık bilnci kıyaslandığında, son öldürülenin postu için yapılan kavgalar, ben bilinçli avcıyım çok aradım ama göremedim!!! diyenleri de dinledikten sonra benim Anadolu Parsını severken fotoğrafımı görmek istemeyeceğinize eminim. Değil bu hayvanı görüntülemek bu konuyu tartışmak bile eminim ona zarar veriyordur. Yaşıyor mu yaşamıyor mu tartışmaları sonucu artık çocuklar bile hayvanın tipini ezberledi. E avcılar da tabii. Eskiden yaban kedisi dr geçerlerdi şimdi özellikle arayanlar olduğunu biliyorum. Bu gün ülkemizde bu hayvanın üremesini de sağlayabileceğiniz bir koruma alanı bulunmamaktadır. "Hayvanat bahçesi hariç" Benim de bu hayvanların yakalanıp kafese kapatılması, avlanması gibi bir arzum yok. Bu yüzden bırakın insanlar nesli tükendi bilsin.

Hasan Hocam haklısınız aslında. Geçen sene ereğlide bir tanesi vuruldu (baştan söyleyeyim, tabi ki onu avcılık harcını ödeyen doğaya saygılı, limitlere uyarak son kalan hayvanları öldüren avcılar değil de diğer kesimdeki avcılar vurdu). Zaten bu memleketteki son aslanı da (1906) avcılık harcını bile ödemeyen o namussuzlar vurmuştu (gerçi o zaman sanırım avcılık harcını düyun-u umumiye topluyordur). Hatta şu an türkiyedeki yaban keçilerini de o ruhsatsız avlanan, avcılık harcını bile ödemeyen namussuzlar vuruyor sonra da boynuz yarıştırıyorlar yok senin boynuzun bu kadar hayır benim boynuzlar seninkini geçer diye.

avcılık spor değil, cinayettir. bir canlıyı katletmenin hiçbir açıklaması olamaz. anlamadığım şey şu bir insana başka bir canlıyı katletme hakkı kim tarafından veriliyor. hayvan olunca yaşama hakkı olmuyor mu?

Zevk için heba edilen onca canlı..
Gerçekten çiğ süt emmişiz ve zevk uğruna yok ediyoruz ya bu güzelim canlıları..:((
.................................................................
........................................................................
.................................................................................
........................................................................................:(:(:(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri