Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 310,291

Burada daha yeni eleştiri yazmışken bu hafta Allah bana bir daha yaşattı aynı olayı, 20 gün önce karavanımı sattım ama gözüm halen karavan ilanlarında geçen hafta Muğla'da bir 5,25 karavan buldum 2008 model 5,25, 28 nisanda gittim aldım getirdim evin önüne tabi biraz bakımsız kalmış yavaş yavaş elden geçireceğim onları çok kafaya takmıyorum. Başoğlu firması satarken bu karavana ait olması gereken tüm evrakları vermiş, faturası, uygunluk belgesi, tip onayı yani bu evrakları alıp gidip direk plakasını ruhsatını çıkarabiliyorsunuz, bende öyle yaptım gittim ruhsat çıkartmaya(BU BELGELERİNİZ ELİNİZDE İSE RUHSATI NE ZAMAN ÇIKARTACAĞINIZA DEVLET KARIŞMIYOR, ENGEL BİR DURUM YOK) işleme başladılar girişi yaptıkları anda karşımıza şöyle bir sorun çıktı, Türkiyede 2006 yılından itibaren şase numaraları 16 hane olmuş bizim tüm belgelerde 4 hane yazılı, aradım başoğlu firmasını telefonda durumu izah ettim, şuan bu yazıyı okuyan ve hiç bu işlerle uğraşmamış arkadaşlarımız bile eminim ilk okumada ne anlattığımı anladı özetle 2006YILINDA ÇIKAN KANUN DİYOR Kİ ŞASE NUMARALARI 16 HANELİ OLACAK FAKAT ANONİM ŞİRKET OLARAK ÜRETİM YAPAN VE TEK İŞİ BU OLAN BAŞOGLU BUNU GÖRMÜYOR BU KANUNDAN 2 YIL SONRA SATTIĞI KARAVANA 4 HANELİ EVRAK VERİYOR MÜŞTERİSİNE. Firma yetkilisinin verdiği cevaplar gerçekten içler acısı, 1-Zamanında çıkartsaydınız sorun olmazdı, olsada o zaman hallederdik 2-Biz karavanı size mi sattık 3-Eski tarihli karavanlara birşey yapamıyoruz ve buna benzer yardımcılıktan uzak cevaplar.
Burada yanlış olan zaten baştan siz bu evrakları yanlış vermişsiniz o zamanda gidilse şimdide gidilse aynı sorunla karşılaşılacaktı alan kişi nasıl olsa gezmiyeceğim her sene muayne ile uğraşmayayım diye plaka çıkarmamış şimdi ben aldım gezeceğim plaka çıkartmak istedim bu gayet doğal bir durum firma istese tüm belgeler elimde, 15 dakikada çözer bu işi şase numarası etiketindeki numarayı yeni sisteme uygun hale getirip uygunluk belgesinede yeni numarayı yazacak hani firma aynı firma olmasa veya kapanmış olsa tamam aynı firma ve halen karavan üretiyor.
Sonuç olarak zaten kalite olarak Avrupa karavanlarla yarışmamız imkansız bari sattığınız malın ve yaptığınız yanlışın arkasında durun çünkü halen bu ülkenin insanlarına satış yapıyorsunuz.
Bu arada gezenbilirin eski bir üyesiyim, emekli askerim, ne bu firmayla nede başka bir firmayla karavancı olmamın dışında hiçbir alakam yoktur, yani şahsi olarak hiçbir bağlantım olmamıştır, yazdıklarım kasıt değil yaşadıklarım ve yaşayabileceklerinizdir, tecrübeye dayalı bilğilerimi paylaşıyorum sadece, bana göre bir firma karavan satıyorsa en az 10 yıl garanti etmelidir yaşanacak her türlü olumsuzlukta malının arkasında olduğunu.

Sonuç olarak zaten kalite olarak Avrupa karavanlarla yarışmamız imkansız bari sattığınız malın ve yaptığınız yanlışın arkasında durun çünkü halen bu ülkenin insanlarına satış yapıyorsunuz.
---------------------------------------------------------

👍

Başoğlu Engin Bey i sever ve takdir ederim.
Ama Firmasının bu tip cevaplarını yadırgıyorum.
Vural Bey in yukarıya aldığım yargısını çok doğru buluyorum..

Geçenlerde bir video yolladı Engin Bey.
Norveçte caretta kullanan biri kullanım videosu yollamış.
Tüm dünyaya satıyor, çok güzel.

Ama yurt içinde sattığı eski karavanlara, yardımcı olamasalar bile,
sert ifadelerle cevap veren personelini, eğitmeli..

Son düzenleme:

---------------------------------------------------------

👍

Başoğlu Engin Bey i sever ve takdir ederim.
Ama Firmasının bu tip cevaplarını yadırgıyorum.
Vural Bey in yukarıya aldığım yargısını çok doğru buluyorum..

Geçenlerde bir video yolladı Engin Bey.
Norveçte caretta kullanan biri kullanım videosu yollamış.
Tüm dünyaya satıyor, çok güzel.

Ama yurt içinde sattığı eski karavanlara, yardımcı olamasalar bile,
sert ifadelerle cevap veren personelini, eğitmeli..
Ben gerçekten bir karavancı olarak kullandığım karavanı üreten firmanın sıcakkanlı, yardımsever, ürettiği markalı ürünü kaç yıllık olursa olsun sorunu dinleyen bir yaklaşım içerisinde hoş karşılanmak beklentisinde olduğumdan garipsiyorum bu durumları, üzülüyor insan. Daha önce hiç karavancılık yapmamış bir sürü arkadaşımız aramıştır beni buradan tanıyan, diğer karavancı arkadaşlarımızada fikir sormuşlardır, elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışmışımdır, hatta bir arkadaşımızın cam kolları ve mandallarına ihtiyacı vardı fabrikadan yine artık biz üretmiyoruz elimizde yok cevabını almış kendimde olan yedeklerden göndermiştim ki ben üretici değilim sadece temkinli davranıp yedek almıştım bulduğum yerden. Daha önce yazdığım konu içinde BAŞOĞLU firmasının whatsup hattına belgeleri gönderdim halen cevap bekliyorum belki Engin beyin haberi var belki yok benim isteğim zaten firmanın yaptığı yanlışın düzeltilmesi gerçekten yardımcı olsunlar seve seve buradan paylaşırım.

Burada daha yeni eleştiri yazmışken bu hafta Allah bana bir daha yaşattı aynı olayı, 20 gün önce karavanımı sattım ama gözüm halen karavan ilanlarında geçen hafta Muğla'da bir 5,25 karavan buldum 2008 model 5,25, 28 nisanda gittim aldım getirdim evin önüne tabi biraz bakımsız kalmış yavaş yavaş elden geçireceğim onları çok kafaya takmıyorum. Başoğlu firması satarken bu karavana ait olması gereken tüm evrakları vermiş, faturası, uygunluk belgesi, tip onayı yani bu evrakları alıp gidip direk plakasını ruhsatını çıkarabiliyorsunuz, bende öyle yaptım gittim ruhsat çıkartmaya(BU BELGELERİNİZ ELİNİZDE İSE RUHSATI NE ZAMAN ÇIKARTACAĞINIZA DEVLET KARIŞMIYOR, ENGEL BİR DURUM YOK) işleme başladılar girişi yaptıkları anda karşımıza şöyle bir sorun çıktı, Türkiyede 2006 yılından itibaren şase numaraları 16 hane olmuş bizim tüm belgelerde 4 hane yazılı, aradım başoğlu firmasını telefonda durumu izah ettim, şuan bu yazıyı okuyan ve hiç bu işlerle uğraşmamış arkadaşlarımız bile eminim ilk okumada ne anlattığımı anladı özetle 2006YILINDA ÇIKAN KANUN DİYOR Kİ ŞASE NUMARALARI 16 HANELİ OLACAK FAKAT ANONİM ŞİRKET OLARAK ÜRETİM YAPAN VE TEK İŞİ BU OLAN BAŞOGLU BUNU GÖRMÜYOR BU KANUNDAN 2 YIL SONRA SATTIĞI KARAVANA 4 HANELİ EVRAK VERİYOR MÜŞTERİSİNE. Firma yetkilisinin verdiği cevaplar gerçekten içler acısı, 1-Zamanında çıkartsaydınız sorun olmazdı, olsada o zaman hallederdik 2-Biz karavanı size mi sattık 3-Eski tarihli karavanlara birşey yapamıyoruz ve buna benzer yardımcılıktan uzak cevaplar.
Burada yanlış olan zaten baştan siz bu evrakları yanlış vermişsiniz o zamanda gidilse şimdide gidilse aynı sorunla karşılaşılacaktı alan kişi nasıl olsa gezmiyeceğim her sene muayne ile uğraşmayayım diye plaka çıkarmamış şimdi ben aldım gezeceğim plaka çıkartmak istedim bu gayet doğal bir durum firma istese tüm belgeler elimde, 15 dakikada çözer bu işi şase numarası etiketindeki numarayı yeni sisteme uygun hale getirip uygunluk belgesinede yeni numarayı yazacak hani firma aynı firma olmasa veya kapanmış olsa tamam aynı firma ve halen karavan üretiyor.
Bu arada gezenbilirin eski bir üyesiyim, emekli askerim, ne bu firmayla nede başka bir firmayla karavancı olmamın dışında hiçbir alakam yoktur, yani şahsi olarak hiçbir bağlantım olmamıştır, yazdıklarım kasıt değil yaşadıklarım ve yaşayabileceklerinizdir, tecrübeye dayalı bilğilerimi paylaşıyorum sadece, bana göre bir firma karavan satıyorsa en az 10 yıl garanti etmelidir yaşanacak her türlü olumsuzlukta malının arkasında olduğunu.
"Deveye sormuşlar neden boynun eğri, nerem doğru ki" demiş.

Bürokrasimiz bir acaip, prosedür üretip uygulayanımız bir acaip, standart belirleyenimiz bir acaip.

30 yıllık bir yabancı karavana bakın, 1 yaşında bir yabancı karavana bakın aynıdır üzerindeki şasi numarası vb.

Bu tip uygulama ve prosedürler iyi hesaplanıp uygulanmalı,

Üretici kafasına göre 10 yıl geriden geliyor, kontrol mekanizmaları kontrol etmekten aciz, vs. vs. Eleştirecek çok şey var. Hep madur olan tüketici.

Tekerlek üzerinde olan her ürün, belli periyotlarla muayneye girmeli, ama hakkı ile detaylı kontrol edilmeli. Ancak böyle biter bu sorunlar sanırım.

....
Bürokrasimiz bir acaip, prosedür üretip uygulayanımız bir acaip, standart belirleyenimiz bir acaip.
....

Aktif üye olduğum Alman Karavanforum (Wohnmobilforum) ve Gezenbilir‘ de karșılaștığım aynı konuların farklı ele alınıșları bende ruh sağlığı sorunu (çok kișilik bozukluğu) yaratacak diye endișe etmeye bașladım.:smiley:

Türkiye’de karavancılık sektöründe yapılan hatalar sorunları daha da karmașık hale getiriyor.

Son düzenleme:

@fthkrdmn

Yoğunluktan yeni gördüm mesajınızı. Hayırlısı olsun tekrardan.

Buradaki benim rahatsız olduğum durumu sizde yaşamışsınız. Sen deneyimli değilsin çekil kenara. Burada büyüklerin konuşuyor :smiley: Neyse.

Carvan ile ilgili değişiklikler çok olumlu olmuş. Teslim aldığınızda resimde paylaşırsanız sevinirim. Fuar resimleri(prototip dışında) resim yok.

Güney Karavan Ender bey ile yaptığımız görüşmede, önceki sayfalarda paylaşılan iç dizayn çiziimde bazı değişiklikleri kabul ettirdik:

Elbette kendisinin ve bizlerin endişesi olan ucuz karavandan vazgeçmeme olayı radikal değişikliklerden ziyade ufak çözümler önermemizi sağladı. Örneğin: Ön tarafra sol bölümde cam yoktu. Kabul ettiği kadarıyla ekleyecek. Ben ön tüplük iptal olduğu için mutfak altı dolabına dıştan kapaklı menfezli tüplük öderdim, yaparız dedi. Birde ranza camlarını büyütüp yana alıp en azından bir tanesinin açılması ile ilgili de önerimizi Mantıklı buldu Ender bey.

Burada oulşturmaya çalıştığım ama çok bilgelerimizin gereksiz egoları sebebiyle oluşturamadığım gücü, Facebook'da oluşturduk. 3 hafta 500 üye ile karavan üreticilerine yönelik girişimlerimiz daha iyi sonuçlar veriyor.

Şuan Fiyat/Performans olarak en iyi çözüm 1.80 yatak genişliği yani 3 kişilik kapasitesi + 1 bebek hamak yatağı ile Erba 3.75. Ancak Ender bey fiyatlamada vergi hariç Erba gibi 28.000 TL bandında satarsa yeni modelini fiyat/performans olarak Güney öne gecek diyebilirim. Tamam Erba'da 185 W panel 100 Amper akü standart ama Güney karavanda da plexi camlar ve en önemlisi ranza standart olduğu için gerçek bir 4 kişilik karavan olacak. Ve en güzel gelişmede 650-700 kg arasında beklediğimiz kilosu olacak.

Haziran'ı iple çekiyorum.

Tüm dostlara sevgiler.

@fthkrdmn

Buradaki benim rahatsız olduğum durumu sizde yaşamışsınız. Sen deneyimli değilsin çekil kenara. Burada büyüklerin konuşuyor :smiley: Neyse.

Carvan ile ilgili değişiklikler çok olumlu olmuş. Teslim aldığınızda resimde paylaşırsanız sevinirim. Fuar resimleri(prototip dışında) resim yok.

Güney Karavan Ender bey ile yaptığımız görüşmede, önceki sayfalarda paylaşılan iç dizayn çiziimde bazı değişiklikleri kabul ettirdik:

Elbette kendisinin ve bizlerin endişesi olan ucuz karavandan vazgeçmeme olayı radikal değişikliklerden ziyade ufak çözümler önermemizi sağladı. Örneğin: Ön tarafra sol bölümde cam yoktu. Kabul ettiği kadarıyla ekleyecek. Ben ön tüplük iptal olduğu için mutfak altı dolabına dıştan kapaklı menfezli tüplük öderdim, yaparız dedi. Birde ranza camlarını büyütüp yana alıp en azından bir tanesinin açılması ile ilgili de önerimizi Mantıklı buldu Ender bey.

Burada oulşturmaya çalıştığım ama çok bilgelerimizin gereksiz egoları sebebiyle oluşturamadığım gücü, Facebook'da oluşturduk. 3 hafta 500 üye ile karavan üreticilerine yönelik girişimlerimiz daha iyi sonuçlar veriyor.

Şuan Fiyat/Performans olarak en iyi çözüm 1.80 yatak genişliği yani 3 kişilik kapasitesi + 1 bebek hamak yatağı ile Erba 3.75. Ancak Ender bey fiyatlamada vergi hariç Erba gibi 28.000 TL bandında satarsa yeni modelini fiyat/performans olarak Güney öne gecek diyebilirim. Tamam Erba'da 185 W panel 100 Amper akü standart ama Güney karavanda da plexi camlar ve en önemlisi ranza standart olduğu için gerçek bir 4 kişilik karavan olacak. Ve en güzel gelişmede 650-700 kg arasında beklediğimiz kilosu olacak.

Tüm dostlara sevgiler.
Güney Karavan için Önceki sayfalarda paylaşılandan farklı bir yerleşme düzeni mi olacak?
Bende sipariş verdim bu karavandan hazirani iple çekiyorum.
Bana tüp için içeri ile bağımsız dışarıdan kapağı olan bir alanda muhafaza edileceği söylenmişti. Koltuk altı ama içeri için bir tehlike oluşturmaz denildi.
Fiyat performansta güzel bir karavan olacağını dusunenlerdenim. Bu işlerde yeniyim demek bile fazla benim için ama araştırdığım kadarıyla 4 kişilik olupta 750 kg alti alınabilecek en iyi karavan gibi duruyor Midi 360 Bombe, tabi ki kağıt üzerinde gördüğüm kadarıyla. Prototipi ne zaman çıkacak kesin tarih var mı sizde?

@fthkrdmn

Tüm dostlara sevgiler.
650-700 kg aralığında olursa fevkalade olur. Üzerine güneş paneli içine birkaç parça malzeme okuyanca sınırı asmaz.

Sevgili Dostlar,
Geocamper ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
3 kişilik bir aile için. Delikanlı artık pek çocuk sayılmayacak ebatlarda olmasını da dikkate alırsanız. Amaç daha çok kış gezileri olmak kaydı ile.

Sevgili Dostlar,
Geocamper ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
3 kişilik bir aile için. Delikanlı artık pek çocuk sayılmayacak ebatlarda olmasını da dikkate alırsanız. Amaç daha çok kış gezileri olmak kaydı ile.
-------------------------------------------------------------------

Güzel ve özenli bir imalat olarak görünüyor.
Ama içi bence kullanışlı değil, 3 kişi için..
Ben off road kavramından uzak olduğum için,
çok zor dağ bayır yolları gezmeyeceksem,
dere tepe aşmayacaksam,
bu tip dar bir karavan almazdım.

Daha rahat, az dağda ve az da normal tabiatta gezecek,
daha ferah ve 2-3 kişinin rahat yaşayacağı bir karavan tercih ederdim.

Ama off road çular herhalde, günlük gezdikleri için olsa gerek,
devamlı yaşamaktan ziyade, günlük geziler için uygun bulurlar bu tip karavanları.

Seçiminiz hayırlı olsun.

Son düzenleme:

3 kişilik karavan bakanlar için sarı siteye geçenlerde gümrükten ihaleyle satılan 2004 bir adria 390 düşmüş. Karavanı canlı görenler çok temiz olduğundan bahsedip duruyorlar. Mover'ina kadar dolu gibi. Plakalı, ruhsatlı.

İlgilenen arkadaşların bilgilerine.

Son düzenleme:

-------------------------------------------------------------------

Güzel ve özenli bir imalat olarak görünüyor.
Ama içi bence kullanışlı değil, 3 kişi için..
Ben off road kavramından uzak olduğum için,
çok zor dağa bayır yolları gezmeyeceksem,
dere tepe aşmayacaksam,
bu tip dar bir karavan almazdım.
Daha rahat, ferah ve 2-3 kişinin rahat yaşayacağı bir karavan tercih ederdim.

Ama off road çular herhalde, günlük gezdikleri için olsa gerek,
devamlı yaşamaktan ziyade, günlük geziler için uygun bulurlar bu tip karavanları.

Seçiminiz hayırlı olsun.
Üstadım,
Herhangi bir seçim şu aşamada yok, ancak araştırma ve değerlendirme aşaması devam ediyor.
Buradaki amaç, daha önceki bir mesajımda da belirtmiştim, kısa süreli bahar ve kış kamplarında kullanılacak sağlıklı ve güvenli bir mekan teşkil edebilmek. Ben, şahsen çok kalabalık olan ortamlarda bulunmaktan pek memnun olmuyorum. Bu sebeple daha çok dağ başları, orman köyleri kıyıları tercih ettiğim dinlenme mekanları. Ailem de kısa süreli olması nedeni ile bu zamanlarda bana eşlik ederek yanlız bırakmıyorlar. Hali ile, tariflediğim yerlere ulaşmak, normal binek araçlar ile oldukça zor, bazende imkansız olabilir.
Standart tipte olan karavanlar şase güçlendirmeleri (gerek duyulması halinde) ve yükseltme uygulanarak off road amaçlı kullanılabilinir mi?
Bu şekilde gezi düzenlemiş, benzer tecrübeye haiz aramızda kimler var?
Paylaşımlar için teşekkür ederim.

Akın Bey,

Mesajınızda belirtmiş olduğunuz;

Alıntı:
Daha rahat, az dağda ve az da normal tabiatta gezecek,
daha ferah ve 2-3 kişinin rahat yaşayacağı bir karavan tercih ederdim.
Alıntı Sonu.

Tercihleriniz, sizin gözünüzle neler olabilir?

Saygılar,
Burak

Ben, şahsen çok kalabalık olan ortamlarda bulunmaktan pek memnun olmuyorum. Bu sebeple daha çok dağ başları, orman köyleri kıyıları tercih ettiğim dinlenme mekanları. Ailem de kısa süreli olması nedeni ile bu zamanlarda bana eşlik ederek yanlız bırakmıyorlar. Hali ile, tariflediğim yerlere ulaşmak, normal binek araçlar ile oldukça zor, bazende imkansız olabilir.
----------------------------------------------------------------------

Nazik iltifatınıza teşekkür ederim, üstadlıktan ziyade, bildiklerini paylaşan,
tecrübeli karavancıyım.
Yani ,havadan ahkam kesen ve sağa sola bulaşma gayretinde olmayan biriyim ..:smiley:

Yukarıdaki gezi şartlarının % 100 ü benim için de geçerli.
Çok kere yazdım,
mokampa değil gitmek, kapısının önünden geçmem.
Sesiz ve huzurlu, şamatası olmayan yerlerde gezer ve konaklarım.

Karasu dan başlayıp, Samsuna uzanan çok güzel bir Batı Karadeniz seyehati yapmıştım 99 da.
20 günde 550 Km. yol gitmişim.. Koy koy gezerek..!
Ayrıca, Ayvalık tan, İskenderun a Bütün Ege ve Akdeniz sahillerini, tabiatını gezdim.

Orta karar tabiat içi yerlere normal araç ve karavanla girdim, sıkıntı olmadı.
Ama off road yerlere tırmanmadım..

Seçiminiz hayırlı olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.