Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 310,216
Merhaba, 28 Mart 2020 günü Antalya dan Ankara'ya gidip Güney Maksi model karavanı teslim aldım. Gidiş yolu fazla hızlı, 4 saat 45 dk, dönüş yolu ise 70-90 ortalama ile 8 saat kadar sürdü, yoğun yağmur altında. Daha önce karavan çekme tecrübem hiç olmamıştı, çekmesi, bağlaması, sökmesi, itmesi döndürmesi son derece kolay geldi bana, hiç zorlanmadım. Tam bir fiyat fayda ürünü, 1. Sınıf malzemelerden yapılmış bir ürün değil elbette, ama fiyatı ile oranlandığında rüya gibi bir ürün. Malum karantina vs. Kamp denemesi yapamadık, mutlaka zaman içinde biz de karavandan ne beklememiz gerektiğini öğreneceğiz, kendi ihtiyaçlarımızı da daha net belirledikçe artı eksi yönlerini buradan paylaşıyor olacağım. Markanın sahibi Ender bey güzel bir insan. Ürününü biliyor ve her durumda ürününün yanında bir üretici. Her şeyden öte iyi bir insan. Zamanla mutlaka eleştirileriniz de olacaktır, hele dünya şu süreci bir atlatsın. Not: Bu süreçte lütfen dövizli ürünlerden uzak durun, önümüz pek aydınlık değil.
Hayırlı uğurlu olsun, Güzel gezilerde, kamplarda kullanılsın inşallah...

Merhaba, 28 Mart 2020 günü Antalya dan Ankara'ya gidip Güney Maksi model karavanı teslim aldım.
.....Kamp denemesi yapamadık, mutlaka zaman içinde biz de karavandan ne beklememiz gerektiğini öğreneceğiz, kendi ihtiyaçlarımızı da daha net belirledikçe artı eksi yönlerini buradan paylaşıyor olacağım. Markanın sahibi Ender bey güzel bir insan. Ürününü biliyor ve her durumda ürününün yanında bir üretici. Her şeyden öte iyi bir insan. Zamanla mutlaka eleştirilerimiz de olacaktır, hele dünya şu süreci bir atlatsın. Not: Bu süreçte lütfen dövizli ürünlerden uzak durun, önümüz pek aydınlık değil.

Öncelikle karavanınız hayırlı olsun.
Şu badireler atlatıldığında ;güzel ve keyifli geziler yaparsınız inşallah.
Sizde deneyimlerinizi buradan paylaşırsınız.

Merhaba, 28 Mart 2020 günü Antalya dan Ankara'ya gidip Güney Maksi model karavanı teslim aldım. Gidiş yolu fazla hızlı, 4 saat 45 dk, dönüş yolu ise 70-90 ortalama ile 8 saat kadar sürdü, yoğun yağmur altında. Daha önce karavan çekme tecrübem hiç olmamıştı, çekmesi, bağlaması, sökmesi, itmesi döndürmesi son derece kolay geldi bana, hiç zorlanmadım. Tam bir fiyat fayda ürünü, 1. Sınıf malzemelerden yapılmış bir ürün değil elbette, ama fiyatı ile oranlandığında rüya gibi bir ürün. Malum karantina vs. Kamp denemesi yapamadık, mutlaka zaman içinde biz de karavandan ne beklememiz gerektiğini öğreneceğiz, kendi ihtiyaçlarımızı da daha net belirledikçe artı eksi yönlerini buradan paylaşıyor olacağım. Markanın sahibi Ender bey güzel bir insan. Ürününü biliyor ve her durumda ürününün yanında bir üretici. Her şeyden öte iyi bir insan. Zamanla mutlaka eleştirilerimiz de olacaktır, hele dünya şu süreci bir atlatsın. Not: Bu süreçte lütfen dövizli ürünlerden uzak durun, önümüz pek aydınlık değil.

Bu sıkıntılı günlerde bir karavan alma haberi iyi geldi valla.

Güzel günlerde, güle güle kullanın.

Merhaba, 28 Mart 2020 günü Antalya dan Ankara'ya gidip Güney Maksi model karavanı teslim aldım. Gidiş yolu fazla hızlı, 4 saat 45 dk, dönüş yolu ise 70-90 ortalama ile 8 saat kadar sürdü, yoğun yağmur altında. Daha önce karavan çekme tecrübem hiç olmamıştı, çekmesi, bağlaması, sökmesi, itmesi döndürmesi son derece kolay geldi bana, hiç zorlanmadım. Tam bir fiyat fayda ürünü, 1. Sınıf malzemelerden yapılmış bir ürün değil elbette, ama fiyatı ile oranlandığında rüya gibi bir ürün. Malum karantina vs. Kamp denemesi yapamadık, mutlaka zaman içinde biz de karavandan ne beklememiz gerektiğini öğreneceğiz, kendi ihtiyaçlarımızı da daha net belirledikçe artı eksi yönlerini buradan paylaşıyor olacağım. Markanın sahibi Ender bey güzel bir insan. Ürününü biliyor ve her durumda ürününün yanında bir üretici. Her şeyden öte iyi bir insan. Zamanla mutlaka eleştirilerimiz de olacaktır, hele dünya şu süreci bir atlatsın. Not: Bu süreçte lütfen dövizli ürünlerden uzak durun, önümüz pek aydınlık değil.

hayırlı uğurlu olsun. sevdiklerinizle sağlıklı ve mutlu günlerde kullanın.

Hayırlı olsun yeni bir karavancı aramıza katıldı ne güzel emin olun ki aramızdan birileriyle biryerlerde illaki karşılaşacaksınız

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sn.AKMühendis: Akın bey çok doğru tespitiniz var. Ben bir kamu kurumunda müdür olarak çalışıyorum. Dünya olarak geçirdiğimiz şu günlerde gelir durumu açısından şanslı sayılanlar arasında olduğumu düşünüyorum.En azından sabit gelirimiz var diye şükrediyorum. Allah vatandaşımızın yardımcısı olsun. Yaklaşık 4 ay önce çekme karavan almak için kredi çektim. Gerek iş yoğunluğu gerek başka nedenlerden dolayı bir türlü karavan siparişi veremedim. İstanbul fuarında ise az sayıdaki katılımcı arasında karar veremedim. Aslında ithal karavanlardan ailece beğendiğimiz oldu ancak fiyatları çok yüksekti. Saly, erba,güney gibi markaların fuara katılmayışları da benim açımdan iyi olamadı. Sonuç olarak bende iç yerleşim planı açısından istediğim planı çizdim. İki firma ile telefonda görüştüm. Ancak siparişleri yoğun olduğundan neredeyse beni ciddiye bile almadıkları izlenimi edindim. Erba yı iki defa aradım ikisinde de yetkili yok denildi. Bu arada virüs olayı ülkemizde de patladı. Herşeyde bir hayır vardır derler. Uzmanları her akşam dinliyoruz. Kimisi 3 ay sürecek derken bazıları 2 yıl sürecek diyorlar. Böyle bir ortamda bir çok kişi bu hayalini beklemeye alacaktır. Belki yerli üreticilerde müşterilerin kıymetini öğrenirler. Birazda arge yaparak gerçekten iyi karavanlar yaparlar. Hiç karavanım olmadı bu nedenle kullanış açısından bu işi bilenleri, tecrübesi olanları dikkatle takip ediyorum. Başta size ve tecrübelerini paylaşan herkese teşekkür ediyorum. Hep birlikte bu zor günleri en kısa sürede atlatmayı ve güzel günlere çıkmayı dilerim.

Son düzenleme:

Site sürekli hata veriyor ne mesajımı doğru yazabiliyoruz ne yazdığımızı düzenleyebiliyoruz

Sevgili white 2 kardeşim,
nazik iltifatınıza teşekkür ediyorum, sağolun varolun.

Hem imalatçı mühendis olmam, hem karavan kullanım
tecrübesi çok olan bir üye oluşum ve de bizzat
römork ve karavan imal etmiş bir üye olarak,
bilgi ve tecrübelerimi, faydalı olması temennisi ile, buraya aktarıyorum.
Eksiklenmeden takip edip, faydalananlara ne mutlu..

Avrupa çekme karavanlara çok karşıyım ..:confused:
Ödenmesine gerek olmayan, havada uçan fiyatlara satılıyor bu karavanlar.
ERBA nın klasik 5.25 yerleşimli karavanının fiyatına bir bakın,
bir de aynı yerleşimdeki avrupa herhangi bir karavana bakın.
En az 5 ERBA fiyatı ödüyorsunuz.

Ben sanayici olduğumdan herhalde, elim sıkı..:sweatsmile:
Evet arada epey çok aksesuar ve kalite farkı var,
ama bence altı üstü senede 15 gün, 1 ay kullanacağınız bir
araca 150-200 bin TL vermek, benim kavlimde gereksiz bir seçim.

Siz ne kadarlık bir bütçe ayırdınız bilmiyorum.
İlk karavan alacaklara, ucuz, gösterişsiz, biraz sade ama,
fonksiyonel olması dolayısıyle GÜNEY Maksi'yi öneriyorum.
Bütçe biraz daha müsaitse, ufak tefek satış sonrası sıkıntılarına rağmen;
Saly yi öneririm.

Herhangi bir sorunuz olursa memnuniyetle yardımcı olurum.

Allah memleketimizdeki bütün insanımıza yardımcı olsun.

Son düzenleme:

Merhaba Arkadaşlar,

Carpento'yu baya yerden yere vurmuşsunuz ama 750 kg altı böyle bir karavan varsa bana bildirirseniz memnun olurum. Linki aşağıda belittim. Tasarım vekullanışlılık olarak Ortiz ile Carpento arasında kaldım Ortiz 3,90 ranzalı olan, Carpento ise 4,10 biraz daha hafif Ortize göre. Tabi arada da yaklaşık 8000-10000 tl lik bir fark var.8 yaşında iki oğlum var 4 kişilik bir aileyiz. Sizce hangisini almalıyım.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=s1cJPge-HY8

Son düzenleme:

Sevgili white 2 kardeşim,
nazik iltifatınıza teşekkür ediyorum, sağolun varolun.

Hem imalatçı mühendis olmam, hem karavan kullanım
tecrübesi çok olan bir üye oluşum ve de bizzat
römork ve karavan imal etmiş bir üye olarak,
bilgi ve tecrübelerimi, faydalı olması temennisi ile, buraya aktarıyorum.
Eksiklenmeden takip edip, faydalananlara ne mutlu..

Avrupa çekme karavanlara çok karşıyım ..:confused:
Ödenmesine gerek olmayan, havada uçan fiyatlara satılıyor bu karavanlar.
ERBA nın klasik 5.25 yerleşimli karavanının fiyatına bir bakın,
bir de aynı yerleşimdeki avrupa herhangi bir karavana bakın.
En az 5 ERBA fiyatı ödüyorsunuz.

Ben sanayici olduğumdan herhalde, elim sıkı..:sweatsmile:
Evet arada epey çok aksesuar ve kalite farkı var,
ama bence altı üstü senede 15 gün, 1 ay kullanacağınız bir
araca 150-200 bin TL vermek, benim kavlimde gereksiz bir seçim.

Siz ne kadarlık bir bütçe ayırdınız bilmiyorum.
İlk karavan alacaklara, ucuz, gösterişsiz, biraz sade ama,
fonksiyonel olması dolayısıyle GÜNEY Maksi'yi öneriyorum.
Bütçe biraz daha müsaitse, ufak tefek satış sonrası sıkıntılarına rağmen;
Saly yi öneririm.

Herhangi bir sorunuz olursa memnuniyetle yardımcı olurum.

Allah memleketimizdeki bütün insanımıza yardımcı olsun.

Avrupa karavanlar aslında pahalı değil .Bizim gelir seviyemiz ve paramızın değeri çok düşük böyle olunca bize çok para gibi görünüyor Türk firmaları da bunu çok iyi bildikleri için aslında bize ucuz karavan satıyormuş gibi bir karavanda olması gereken her türkü donanımı çıkarıyorlar 220 volt bir buzdolabı + birde isteğe bağlı portatif tuvalet koyup çokta ucuz olmayan fiyatlara satıyorlar.Mesela Caretta uncle karavanın fiyatı 74000 bu mu ucuzdur?En ucuz butik karavan üreten firmalar 45000-50000 tl ye karavan satıyorlar. Aslında isteseler Avrupa karavanlar gibi full karavan üretip onlardan daha ucuz satabilirler ama o satış politikaları ile para kazanamazlar vede hedef kitlelerinide değiştirmiş olurlar.Avrupa karavan satan firmaların ve Türk malı karavan satan karavan firmalarının hedef kitlesi çok farklı .Pazarı paylaşmışlar yani hiç kimse size bedavaya bişey satmıyor.Aslında yerliside avrupasıda iyi para kazanıyor.Zaten çok yakın zamanda yerli karavanda bizim için lüks olacak gibi dua edelimde bu corona belasını en az zararla atlatalım.

Merhaba Arkadaşlar,

Carpento'yu baya yerden yere vurmuşsunuz ama 750 kg altı böyle bir karavan varsa bana bildirirseniz memnun olurum. Linki aşağıda belittim. Tasarım vekullanışlılık olarak Ortiz ile Carpento arasında kaldım Ortiz 3,90 ranzalı olan, Carpento ise 4,10 biraz daha hafif Ortize göre. Tabi arada da yaklaşık 8000-10000 tl lik bir fark var.8 yaşında iki oğlum var 4 kişilik bir aileyiz. Sizce hangisini almalıyım.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=s1cJPge-HY8
--------------------------------------------------------------------------------

Murat bey merhaba.
Ben olsam ikisini de almam.
Bu ağırlıklar, karavanların bomboş hali için verilmiş.
Artı çok da kullanışlı karavanlar değil.
Bir de,ortiz 3.90, yarısı kesilmiş, görünüş fakiri bir karavan.

Bu ağırlıklar boş karavan ağırlığı..
Su Deposu boş, yaşam aküsü yok, mutfak malzemesi yok, giyim kuşam yok.
Bunlar 120-200 Kg arası tutar.
Ortiz bu tipden satıyor, ama Carpentoyu gören, tanıyan yok.
Malum üstat, Türkiyeye değil,dünyaya satıyor imiş.. !!

Sizin yerinizde olsam;
Saly nin Smart 4.06
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...rt-s-kendi-kucuk-etkisi-buyuk-804058107/detay
veya
carabinata XL (O2 belgesi ile satın almak gerek.)
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...ta-xl-710-kg-frenli-5-kisilik-804033946/detay
modellerine yönelirdim.

Bir de PİNO karavanda çok çok iyi gelişmeler var.
Biliyorsunuz , PİNO yu yerden yere vuranların başında ben gelirim.
Geçenlerde, bir vesile ile Faruk Karatan Bey ile uzun uzun sohbet ettim.
Karavancı olarak, imalatlarındaki hataları, satış politikasındaki yanlışları,
kendini çok beğenmesindeki iticiliği anlattım.

Ve hayretle gördüm ki, Faruk Bey dinliyor ve hak veriyor !!!
Yepyeni bir işe girmenin ve kendini ispat etmenin gayreti ile yanlışları olduğunu kabul ediyor.
Hata yaptım, diyenin hatırı büyüktür bizde..

Yeni ürünleri, çok güzel görünüyor ve eski imalat hatalarının olmadığını söylüyor.
Bence bu mantalite ile, bundan sonra Pino yu incelemeye değer buluyorum.
2019 2020 ürünlerini kullanan arkadaşlarımız varsa,
tecrübelerini öğrenmek isterim.

Kararınız hayırlı olsun, karavancılık çok zevklidir.

Son düzenleme:

Sn.AKMühendis: Akın bey çok doğru tespitiniz var. Ben bir kamu kurumunda müdür olarak çalışıyorum. Dünya olarak geçirdiğimiz şu günlerde gelir durumu açısından şanslı sayılanlar arasında olduğumu düşünüyorum.En azından sabit gelirimiz var diye şükrediyorum. Allah vatandaşımızın yardımcısı olsun. Yaklaşık 4 ay önce çekme karavan almak için kredi çektim. Gerek iş yoğunluğu gerek başka nedenlerden dolayı bir türlü karavan siparişi veremedim. İstanbul fuarında ise az sayıdaki katılımcı arasında karar veremedim. Aslında ithal karavanlardan ailece beğendiğimiz oldu ancak fiyatları çok yüksekti. Saly, erba,güney gibi markaların fuara katılmayışları da benim açımdan iyi olamadı. Sonuç olarak bende iç yerleşim planı açısından istediğim planı çizdim. İki firma ile telefonda görüştüm. Ancak siparişleri yoğun olduğundan neredeyse beni ciddiye bile almadıkları izlenimi edindim. Erba yı iki defa aradım ikisinde de yetkili yok denildi. Bu arada virüs olayı ülkemizde de patladı. Herşeyde bir hayır vardır derler. Uzmanları her akşam dinliyoruz. Kimisi 3 ay sürecek derken bazıları 2 yıl sürecek diyorlar. Böyle bir ortamda bir çok kişi bu hayalini beklemeye alacaktır. Belki yerli üreticilerde müşterilerin kıymetini öğrenirler. Birazda arge yaparak gerçekten iyi karavanlar yaparlar. Hiç karavanım olmadı bu nedenle kullanış açısından bu işi bilenleri, tecrübesi olanları dikkatle takip ediyorum. Başta size ve tecrübelerini paylaşan herkese teşekkür ediyorum. Hep birlikte bu zor günleri en kısa sürede atlatmayı ve güzel günlere çıkmayı dilerim.
Karavanı kaç kişi kullanacaksınız
Yanlız karavan olayına yeni başlayan kişiler şöyle bir hata yapıyor
Efendim damatla kızda gelir,bizim Mahmut ve eşi de gelir,işte kuzenlerim de gelir
Olmaaaz
Bunlar yılda 2-3 gün ya gelir ya gelmez
Gelirse açarsanız bir çadır kalırlar
Düzenli olarak karavanı kaç kişi kullanacaksınız

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

--------------------------------------------------------------------------------

Murat bey merhaba.
Ben olsam ikisini de almam.
Bu ağırlıklar, karavanların bomboş hali için verilmiş.
Artı çok da kullanışlı karavanlar değil.
Bir de,ortiz 3.90, yarısı kesilmiş, görünüş fakiri bir karavan.

Bu ağırlıklar boş karavan ağırlığı..
Su Deposu boş, yaşam aküsü yok, mutfak malzemesi yok, giyim kuşam yok.
Bunlar 120-200 Kg arası tutar.
Ortiz bu tipden satıyor, ama Carpentoyu gören, tanıyan yok.
Malum üstat, Türkiyeye değil,dünyaya satıyor imiş.. !!

Sizin yerinizde olsam;
Saly nin Smart 4.06
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...rt-s-kendi-kucuk-etkisi-buyuk-804058107/detay
veya
carabinata XL (O2 belgesi ile satın almak gerek.)
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...ta-xl-710-kg-frenli-5-kisilik-804033946/detay
modellerine yönelirdim.

Bir de PİNO karavanda çok çok iyi gelişmeler var.
Biliyorsunuz , PİNO yu yerden yere vuranların başında ben gelirim.
Geçenlerde, bir vesile ile Faruk Karatan Bey ile uzun uzun sohbet ettim.
Karavancı olarak, imalatlarındaki hataları, satış politikasındaki yanlışları,
kendini çok beğenmesindeki iticiliği anlattım.

Ve hayretle gördüm ki, Faruk Bey dinliyor ve hak veriyor !!!
Yepyeni bir işe girmenin ve kendini ispat etmenin gayreti ile yanlışları olduğunu kabul ediyor.
Hata yaptım, diyenin hatırı büyüktür bizde..

Yeni ürünleri, çok güzel görünüyor ve eski imalat hatalarının olmadığını söylüyor.
Bence bu mantalite ile, bundan sonra Pino yu incelemeye değer buluyorum.
2019 2020 ürünlerini kullanan arkadaşlarımız varsa,
tecrübelerini öğrenmek isterim.

Kararınız hayırlı olsun, karavancılık çok zevklidir.

Merhaba,

Önerileriniz için teşekkür ederim. Henüz Ortiz ve Carabinatayı bizzat canlı inceleyemedim. Saly XL ve Caretta Uncle ranzalı modelini de listeme ekliyorum. Korona tehlikesi biter bitmez bir fuarda veya üretim yerlerinde gidip bizzat görmek isterim. Birkaç ay önce Kocaeli'ndeki fuara katılmıştım orada Pino ve Umarsanı görme şansım oldu. Ancak 750 altı olan modellerinin malzeme kalitesi düşük ve 4 kişilik bir aile için yetersiz geldi bana. Benim için karavan seçiminde önemli olan şeyler erkonomi, tasarım, uzun ömürlülük, 750 kg altı olması (en azından belgeler üzerinde... çünkü bir kazaya karışmadıkça polisin karavanı durdurup tarttırdığını hiç duymadım) 4 kişilik (2 si çocuk) bir aileyi yaz kış rahat ettirecek hacimde ferah olması gibi. Tabi bunları 750 kg altı küçük karavanlarda toplamak zor biliyorum ancak bu karavanları incelediğimde belki karar verebilirim.

Bir araçüstü çadır kullanıcısı olarak artık karavancılığa terfi etmenin zamanı artık geldi sanırım. O güne kadar sürekli takipte olacağım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.