Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 309,069

Benim de nacizane fikrim de 750kg alti karavan almamaktan yana. Ruhsatsiz bir karavan içime sinmiyor. Mümkünse her durumda o2 tercih ederim.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Karavanım 700 kg (ruhsatlı 02). 750 kg altı karavanlarda her şartta ek donanım ısıtıcı su deposu boiler akü güneş sistemi içindeki eşyalarla750 kg ı aşıyor. Bu stresi yaşamaktansa ruhsatlı almak daha mantıklı. Yılda bikere muayenesi var.Vergi yok. Hem sinyalizasyon elektrik bağlantı kontrolleri yapılır zorunlu olarak.

Evet ama yarın karavanı elden çıkarmak istediğinizde alacak kişi için bunları yapamayacak olmak bir eleme sebebi olur.

Naçizane fikrim. Ben olsam 700 kg ağırlığındaki karavanı 750 kg taşıma kapasitesi olan bir alt yapı ile almazdım.

İyi bayramlar...
Her ürün bir şekilde satılır, panel, Webasto ve ısıtıcı dediğinizde ek 10-12 k maliyet demek, yani 15 k altına sattığınızda zaten satarsınız. İlanlarda 2002 model karavanlar var 80 k istiyorlar. Her şey satılır. Kiloya her şekilde takılıyor olacaksınız zaten şasiniz 1 tonluk da olsa yoldaki ağırlığı 750 k geçemezsiniz yasal olarak, bu gün için kontroller çok detaylı yapılmasa da, bunca karavan reytinginin yükselmesi sonrası eminim kontroller artacaktır. Yani karavanınız 600 kg civarı bir ağırlıkta değilse satın aldığınızda zaten panel vs durumu yasal olarak sorun olacaktır. 1 tonluk şasi olması çok da bir şey ifade etmez. Aslında en güzeli O2 belgeli ruhsatlı bir ürün almak en mantıklısı olacaktır, paneldir, webastodur vs. Olmazsa olmaz ise.

Şimdi farkına vardım. :(

B sınıfı ehliyetin römork ҫekme bakımından Türkiye’deki kapsamı Avrupa Birliğinden farklı:

Türkiye‘ de B sınıfı ehliyetle sadece 750 kiloya kadar olan römorklar ҫekilebiliyor.

Avrupa Birliğinde B sınıfı ehliyetle 750 kilo üstü römork/karavan ҫekmek mümkün yalnız, römork ve ҫekici aracın toplam ağırlığının 3.500 kiloyu geҫmemesi gerekiyor.

Neden böyle bir fark istenilmiș olabilir?

Ilginҫ bir durum.

Her ürün bir şekilde satılır, panel, Webasto ve ısıtıcı dediğinizde ek 10-12 k maliyet demek, yani 15 k altına sattığınızda zaten satarsınız. İlanlarda 2002 model karavanlar var 80 k istiyorlar. Her şey satılır. Kiloya her şekilde takılıyor olacaksınız zaten şasiniz 1 tonluk da olsa yoldaki ağırlığı 750 k geçemezsiniz yasal olarak, bu gün için kontroller çok detaylı yapılmasa da, bunca karavan reytinginin yükselmesi sonrası eminim kontroller artacaktır. Yani karavanınız 600 kg civarı bir ağırlıkta değilse satın aldığınızda zaten panel vs durumu yasal olarak sorun olacaktır. 1 tonluk şasi olması çok da bir şey ifade etmez. Aslında en güzeli O2 belgeli ruhsatlı bir ürün almak en mantıklısı olacaktır, paneldir, webastodur vs. Olmazsa olmaz ise.

Yasal prosedürler her durumda sorun evet, peki ya güvenlik?

750 kg'a kadar müsade eden alt yapı ile 1 ton taşımak emniyetsiz. Ben bunu kastetmiştim.

Alt yapı, şasi, aks(Frenli/Frensiz) ve çeki(Frenli/Frensiz) başlığından oluşan sistemdir.
Teşekkür ederim sayın @AKMühendis. Burda şunu merak ettiğim için sordum. Frenli ya da frensiz olması mutlaka güvenlik için önemli değişkenler. Ama atıyorum Güney karavanın midisi 650 kg, bombesi 700 kg, maxisi 740 kg ve hepsinin şasisi de kutu profil ve frenli karavanlar. Bunların yüklü ağırlığı ortalama 150 kg fazla olsa, hepsi de 750 kg sınırını geçiyor; o zaman altyapının yetersiz olması gibi bir şey söz konusu olabilir mi?

Bu 3 sistemin maks. yük kapasitesini Ender Bey e sormak lazım.
İmalatı ve seçimleri o yaptı,

Şasi yük kapasitesi nedir?
Aks kaç kg. kapasiteli seçilmiş.
Çeki başlığı kaç kg. lık seçilmiş.

Bu bilgiler önemli.

Bu bilgiler önemli.

Bombe siparişini verirken ben sasiyi sormuştum.

Şasi yük kapasitesinin 1 ton olduğunu söylemişti Ender Bey.

Diğerlerini bilmiyorum.

Bu bilgiler önemli.

Ender Bey'in kendisine sordum bunları.

Midi, Bombe ve Maksi için;

Şasi yük kapasitesi ve dingil 1 ton. Dingil alko marka. Şasi galvanizli degil fakat pütürlü epoksi denilen yeni nesil elastik bir malzeme. Arabaların camurluklarinda yıllarca sorunsuz kullanılan bir malzeme olduğunu söyledi.

Çeki başlığının kapasitesi 100 kg fakat bindirilmesi gereken ideal yük 50 kg imiş.

Son düzenleme:

Fakat bu değerlerin artısı eksisi nedir, bunu degerlendirebilecek yeti de değilim.

Sasinin pütürlü epoksi olması iyi midir, dayanıklı mıdır tecrübem yok. Ben galvanizli şasi nedir onu da bilmem.

Fakat Ender Bey'in pütürlü epoksi denilen elastik yapıdaki malzemenin araba camurluklarinda kullanılan sorun çıkarmayan uzun ömürlü bir malzeme olduğunu soylemesinden dolayı Güney Karavanlar'in sasisinin galvanizli sasiyi aratmayacak bir şasi olabilecegini düşünüyorum.

Son düzenleme:

Fakat bu değerlerin artısı eksisi nedir, bunu degerlendirebilecek yeti de değilim.

Sasinin pütürlü epoksi olması iyi midir, dayanıklı mıdır tecrübem yok. Ben galvanizli şasi nedir onu da bilmem.

Fakat Ender Bey'in pütürlü epoksi denilen elastik yapıdaki malzemenin araba camurluklarinda kullanılan sorun çıkarmayan uzun ömürlü bir malzeme olduğunu soylemesinden dolayı Güney Karavanlar'in sasisinin galvanizli sasiyi aratmayacak bir şasi olabilecegini düşünüyorum.
Artısı çok mutlaka. Fakat limitlerinde kullanıldıktan sonra 750 kg da da büyük bir sorun olacağını sanmıyorum doğrusu.

@hanvan

Epoksi boya gibi sürülen ve korozyona karşı koruyan bir malzeme. Ancak özellikle denizcilikte galvaniz üzerine sürülür. Yani korozyona karşı hem sıcak daldırma galvaniz hem de epoksi kullanılır. Ancak Ender bey galvanizin maliyetli olması sebebiyle sadece epoksi kullanıyor.

Ben uzun vadede bunu çok sakıncalı olduğunu ve özellikle deniz kenarı kalmalarında yani tuzlu su etkisinde zamanla ciddi sorunlar yaratacağını düşünüyorum. Sonuçta sadece epoksi yeterli olsa, tekne romörklerinden tutun da tüm karavan şaselerinde ek yatırım ile galvaniz kullanılmazdı.

Bazı arkadaşlarımız karavan denize girmiyor, tekne romörkü gibi değil diyor. Ancak Deniz kenarında evi olanlar beni daha iyi anlar ki, korozyon denizin içine girmeseniz bile havayla ve rüzgar ile çok çabuk taşınabilen ve etki eden bir sonuçtur.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

750 kg'lık karavanda ek olarak 750 değil de 1 tonluk şase tercih edilirse bu durum mevcut ağırlığın +30 kg artması demektir. (Al-ko şase ağırlığını baz alarak yazdım. Farklı markalarda bu daha fazla bir fark yaratabilir.)
Bu noktada 750 kg altı karavanların gerçekten 750 altı olması tartışılırken +30 kg daha fazla ağırlık karşımıza çıkar.

750 kg altı karavanlar bir tercihtir. Benim gibi BE ehliyet alamayanlar için bir zounluluktur. Bu tercihte siz tente, akü vb yükleri bahane gösterip 750 üstü olur derseniz zaten O2 tercih etmiş olursunuz.

750 kg altı tercih eden kişiler zaten donanımlarda asgariye gider, minimalistik yaşar, uzun dönemli değilde kısa dönemli ağırlıklı hafta sonu için bu karavanı kullanır...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri