Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 309,037
Selamlar, arkadaşlar gerçekten tüm karavan sahibi arkadaşlardan rica ediyorum, aramızda çok tecrübeli karavancı arkadaşlarımızda var yeni başlayanlarımızda, insan başına gelmeyince bir şey olmaz sanıyor ama oluyor. Gideceğimiz yol kısada olsa uzunda olsa eğer seyahat ediyorsak en azından yılda bir lastiklerin fiziksel durumunu, fren balatalarının ve kampanaların durumunu, dingil bilyalarının durumunu, sibopların sağlamlığını, bijonların torkunu mutlaka kontrol edelim, daha 15 gün önce seyir halinde 5,25 karavanımın lastiği seyir halinde dingilden ayrıldı, 20 metre kampana üzerinde asfaltta sürüklendikten sonra durdu.
Bilya dağılmış kampanayı parçalamış Allahtan sesten şüphelendim 90 km. hızla seyrederken sinyal verdim 30 km.hıza düşmüşken daha durmadan çıktı lastik, birde tek dingil çift dingil olsa bir derece tek dingilde bırakın 90-100 km.sürati 70 km. sürat olsa facia olurdu gerçekten.
Bu olaydan sonra geçen hafta 2 karavanımıda muayaneye götürdüm ikisininde frenleri hemen hemen hiç tutmuyordu, bahsettiğim iki karavanda belki toplamda 1000 km.yol yapmamıştır ama frenler tutmuyordu, balatalar kampanalar, bilyalar elden geçti oradan muayeneye girdim ölçümler güzel çıktı, geçtim muayaneden. Bu kontrolleri yapmadan yada yaptırmadan özellikle 5 metre ve üzerindeki karavanlarda nasıl olsa frenim var deyip seyahat etmemek lazım, durmaz dursada arabaya zarar verir, ihmal etmemek lazım.
Çok doğru ve önemli bir tespit. Ben de benzer bir durumu ucuz atlattım. 2.7 tonluk çift dingil kapalı kasa römorkumun frenlerinin çalışmadığını fark ettim. Açınca balataların bittiğini vs olumsuzlukları tespit ettik bakımı yaptık fakat tekerleklerin kampanaya değil bijon saplamalarına oturduğunu fark ettik. Jantla uyumlu değildi ve tüm yükü bijon saplamalarının taşıdığını gördük. Allahtan yüklüyken kasise çukura düşmedik de başımıza iş açılmadı.
Orjinal donanımdan şaşmamayı böylesi tecrübelerle öğreniyor insan.
Konu can ve mal güvenliği olunca durup düşünmek lazım.
Denizin kuralları kanla yazılmıştır. Her kural mutlak ölümlü bir kaza sonrası konmuştur.
Trafikte de durum aynı aslında.
Hobi bütçesinden tasarruf edilebilir ama güvenlik bütçesinden kesinti yapılmaz

Sonuçta karavanlar tartılmıyor, Defacto durum bu arkadaşlar.
Haklısınız karavan tartılmıyor rahat olun. İzmir otoyolu açılırken iddialı söylemi bizzat devletin en tepesi yaptı ve izmir istanbul artık 3.5 saat dedi.

Osmangazi gişeden Kemalpaşa Gişeye 150km/saat sabit hızla bile zor tutturursunuz bu süreyi!.

Reisin de teşvik ettiği bu sürati şarkıcı Alişan'da yaptı (bu yolda 2.7 ton römorkla farkında olmadan 120km hıza çıktığımı bile gördüm)

Alişan'ın Discovery'sinin aksı kırıldı ve takla attı. Mevzuat Alişan'ı kusurlu buldu!.

Aslında Range Rover'i teknik hatadan dolayı dava eden bir Türk var ve uluslararasına döndü bu dava ve araçların toplatılması aşamasına gelmişti. Dava nasıl sonuçlandı bilmiyorum.

Araçtaki kusur kazada gözardı edildi ve Alişan 150km hız yaptığı için asli kusurlu raporlandı.

Defacto bir durum!...
Yakalanmadıkça herkes haklıdır!

Tüm belgeleri tamam olan karavanım ile 780 kg mertebesinde seyahat ediyorum, tartılmıyor diye 1 ton a çıkmıyorum, er yada geç tartılacaktır bu yıl ya da 3 yıl sonra, karavanım limitte olduğundan, araç üstü port bagaj kullanıyorum, dünyaları alıyor içine. Çözüm bulunuyor, yeter ki çözüme yönelik olalım.

Burada Antalya Konyaaltında serbest duran karavancılar efeleniyorlardı, kaldırsınlar da görelim, denerlerse ortalık karışır falan, şimdi tüm konyaaltında karavan yasak. Ortalık falan da karışmadı. Er ya da geç kontroller başlayacak.

Dün karavanımızın siparişini verdik, hayırlısı ile perşembe günü de teslim alacağız. Çocuklar çok heyecanlı, eşim ile bende çocuklardan aşağı kalmayız hani :smiley: Şimdiden karavan parkı araştırmaları, nasıl kalınır, ne yapılır, hanımın tabak, çanak, ıvır zıvır planları, uzatma elektrik kablosu, seyyar aydınlatma, yanımızda neler olmalı vb. kafada bin bir soru, bundan sonrasını zamanla yaşayıp göreceğiz inşallah! Az önce internette Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Ormanya Kamping diye bir yeri gözüme ilişti. Karavanı teslim alacağımız yer ile kamp arası 28km. Direk alıp buraya geçmeyi ve 1 gece burada kalmayı planladık. :smiley:

Firma sahibi Engin Bey ile ilgili bir kaç cümle yazmadan geçemeyeceğim. Her iki gidişimizde de bizimle çok yakından ilgilendi, "0" bilgimizle yönelttiiğimiz sorusuz soruya hep gülümseyerek ve içtenlikle uzun uzadıya cevaplar verdi, anlattı, anlattı. Gittiğimiz diğer 3 firmadaki zoraki(!) satış temsilcilerinin aksine, firma sahibi'nin bizimle bu kadar yakından ve uzun uzadıya ilgilenmesi, bir çok konuda yaptığı hoşluklar, boşuna sektörün lideri olmadığını göstermiş oldu.

Son düzenleme:

Dün karavanımızın siparişini verdik, hayırlısı ile perşembe günü de teslim alacağız. Çocuklar çok heyecanlı, eşim ile bende çocuklardan aşağı kalmayız hani :smiley: Şimdiden karavan parkı araştırmaları, nasıl kalınır, ne yapılır, hanımın tabak, çanak, ıvır zıvır planları, uzatma elektrik kablosu, seyyar aydınlatma, yanımızda neler olmalı vb. kafada bin bir soru, bundan sonrasını zamanla yaşayıp göreceğiz inşallah! Az önce internette Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Ormanya Kamping diye bir yeri gözüme ilişti. Karavanı teslim alacağımız yer ile kamp arası 28km. Direk alıp buraya geçmeyi ve 1 gece burada kalmayı planladık. :smiley:

Firma sahibi Engin Bey ile ilgili bir kaç cümle yazmadan geçemeyeceğim. Her iki gidişimizde de bizimle çok yakından ilgilendi, "0" bilgimizle yönelttiiğimiz sorusuz soruya hep gülümseyerek ve içtenlikle uzun uzadıya cevaplar verdi, anlattı, anlattı. Kardeş firmaları da dahil gittiğimiz diğer 3 firmalardaki zoraki(!) satış temsilcilerinin aksine, firma sahibi'nin bizimle bu kadar yakından ve uzun uzadıya ilgilenmesi, bir çok konuda yaptığı hoşluklar, boşuna sektörün lideri olmadığını göstermiş oldu.
Hayırlı olsun.

Firma sahibi Engin Bey ile ilgili bir kaç cümle yazmadan geçemeyeceğim. Her iki gidişimizde de bizimle çok yakından ilgilendi, "0" bilgimizle yönelttiiğimiz sorusuz soruya hep gülümseyerek ve içtenlikle uzun uzadıya cevaplar verdi, anlattı, anlattı.
----------------------------------------------------
Güzel bir insandan, çok kaliteli güzel bir karavan aldınız.
Kullandıkça, karavan gezilerini çok seveceğinizi zannediyorum.
İyi günlerde kullanın.

Firma sahibi Engin Bey ile ilgili bir kaç cümle yazmadan geçemeyeceğim. Her iki gidişimizde de bizimle çok yakından ilgilendi, "0" bilgimizle yönelttiiğimiz sorusuz soruya hep gülümseyerek ve içtenlikle uzun uzadıya cevaplar verdi, anlattı, anlattı. Kardeş firmaları da dahil gittiğimiz diğer 3 firmalardaki zoraki(!) satış temsilcilerinin aksine, firma sahibi'nin bizimle bu kadar yakından ve uzun uzadıya ilgilenmesi, bir çok konuda yaptığı hoşluklar, boşuna sektörün lideri olmadığını göstermiş oldu.
Hayırlı olsun seçiminiz, sağlıklı güzel günlerde kullanın.

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayırlı uğurlu olsun.

Seçiminiz hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

----------------------------------------------------
Güzel bir insandan, çok kaliteli güzel bir karavan aldınız.
Kullandıkça, karavan gezilerini çok seveceğinizi zannediyorum.
İyi günlerde kullanın.

Hayırlı olsun seçiminiz, sağlıklı güzel günlerde kullanın.

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayırlı uğurlu olsun.

Bundan böyle arkamızda evimiz içimizde heyecanımız umuyorum ki bir çok yeni yer keşfedip, bir çok yeni insan tanıyacağız. Hepinize teşekkür ediyorum.

Hayırlı olsun güzel günlerde binin

Hayırlı olsun iyi gezmeler

Asıl merak ettiğim şuydu.
Güney Karavan ile Carpento ya da Saly aynı para olsa hangisini almak istediğimiz.
Avrupa almak istemeyişimin tek nedeni ehliyet ve arabamın yeterli olmaması.
3 kişi için tipi güzel olan
işlevselliği kullanım kolaylığı çekilmesi kolay hafif olan bir karavan istiyorum
evin önüne çekip h.içi de kalmak
her hafta sonu Gelibolu yapabilmek
Karavan a ucuz diye 40bin verip tipini beğenmediğin gerçekte 750 kg olmayan bir karavan bana riskli geliyor
gerçi 500 tl imiş cezası
kimseyi neden Güney aldın diye eleştirmek bnm ilkelere aykırı bir kere
sadece bu kadar övülmesi bana ilginç gelmişti.
Carpento bana hafif ,tipi sempatik kolay kullanımı var gibi geldi
en kısa süre de gidip göreceğim.
aynı şekilde Saly de öyle

niewiadow nt 126 alabilirsiniz. 750 kg altı ve donanım olarak full.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR