Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 309,050
Ehliyet yeterliliği ile ilgili yönetmelik maddesine kişisel görüşümü ve yorumumu paylaşmak istiyorum.

Önce B ve BE sınıfı ehliyetin yönetmelikteki açıklamasını okuyun sonra da altta görüşümü değerlendirin.

YÖNETMELİKTE;
B sınıfı belgeye sahip sürücüler hangi araçları kullanabilir?
Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. 2016 Yılı itibariyle B sınıfına başvuru yapanlar artık minibüs kullanamayacak. D1 sınıfı için başvuru da bulunmaları gerekecek.

Azami yüklü ağırlığı 4.250 kg olan birleşik araçları kullanabilirler.

BE sınıfı belgeye sahip sürücüler hangi araçları kullanabilir?
B sınıfı sürücü belge ile kullanılan araçlarda römorklu yük taşımacılığı yapanlara verilir. Römork veya yarı römorkun yüklü ağırlığının 3.500 kg’ı geçmemesi esastır.

B grubu ehliyeti B aldıktan hemen sonra BE alınabilir, yönetmelikte belli bir zaman “deneyim gerekiyor” şartı koşulmamıştır.

B sınıfı; "azami yüklü ağırlığı 4250 Kg olan "BİRLEŞİK" araçları kullanır" dip notu mevcut.

B sınıfı ehliyet 3500 Kg'a kadar minibüs kamyonet kullanır. Arkasına da 750Kg römork takabilir ve 4250 Kg "Birleşik" katar kullanır şeklinde yorumlanmakta.

BE sınıfında ise "ticari" taşımacılığa atıfta bulunulmakta ve "yük taşımacılığı" vurgusu yapılmakta. Kısaca kapasite 3500 Araç istiabı + 3500 kg römork istiabı = 7000Kg "Birleşik" araç kullanımı söz konusu olmaktadır.

Karavan çekenler "Yük taşımacılığı" yapmamaktadır. Genelde çekme aracı olarak 1200 ila 2250 Kg binek araç kullanmaktadır.

Aracın istiabını 2500 Kg kabul edersek karavanında yüklü ağırlığını 1750 kg kabul edersek 4250 Kg "Birleşik" araç çekmiş oluruz ve yönetmelik bize bu konuda cevaz veriyor.

Şayet bu kombinasyonu yük taşıma römorku şeklinde kullanmak istersek belki yönetmelik aleyhimizde yorumlanabilir ama karavanda bu yorum hukuki çekişmede lehimize sonuçlanır.

Kısaca katar istiabınız 4250 kg geçmiyorsa ehliyeti kafaya takmayınız zaten polis ticari katarla seyahat ederken dahi çevirdiğinde ehliyet sınıfıyla ilgili bugüne dek bir tartışma yaşamadım. İnatlaşılsaydı denetim istasyonuna sokup tartıp belgeleyip idari mahkemede itiraz eder cezayı iptal ettirirdim.

Yönetmeliği dikkatli okursanız 2016 sonrası ehliyet alanlara kamyonet ve minibüs için D sınıfı şartı getirildi. Dolayısıyla birleşik araç yorumu tamamen lehimize bir durum yaratmakta. Forumdaki hukukçular bu görüşüme nasıl bir yorumla katkı koyar bilemem.

Aracınız 4250 kg birleşik araç çekişine uygunsa KATAR limitİ dahilinde 750kg üstü KARAVAN çekersiniz.

Karavan çekmeyi gözünüzde büyütmeyin. Yoğun şehir trafiğinde orta şeride yapışın ve orta şeridi kullanın. Yanlış yola girerseniz manevrayla u dönüş yapmayın dönüş göbeklerini kullanın. Yolu uzatın "trafik adasını" dolaşın.

Geri manevrada zorlanıyorsan pratiğin gelişinceye dek manuel manevradan çekinme.

Sorunlu trafik yoğunluğu olan bilmediğin lokasyonda karavanını park et araçla keşif yap sonra karavanını çek getir.

Mümkün olduğunca tatil sezonunda varış lokasyonuna hafta sonu giriş yapmayın. Mecbur kalırsan defansta römorku bırak gece geç saatte yada çok erken saatte hedef noktana çekerek getir.

Tekrar olacak 750kg sınırına çok takılmayın. Donatılmış konforlu bir römorkun 900-1100 kg arası bir ağırlığı olur aksi takdirde konfordan çok fedakarlık gerekir. Yaşam biçiminiz doğal olarak tercihinizi de biçimlendirdiğinden bu konuda herkesin kendine göre haklı gerekçeleri var ve saygı duymakran başka bir sözümüz olamaz.

@ertunk
Şuan müsait olmadığım için kanun maddesini yazamadım. Ancak dediğiniz maddenin yanında 750 kg ve üstü romörk için BE ehliyet verilir şeklinde bir ek madde var. Yani ikilem var.
Bunu Kulübümüzdeki arkadaşlar CİMER'e sordular. Ve şuan mevcut sürücü kurslarının alt yapısında romörklü B ehliyet eğitimi yerleşmediği için yani alt yapı yetersizliği sebebiyle belirttiğini madde uygulanmıyormuş. Benim belirttiğim ek madde uygulanıyormuş.
Ancak gelecekte sürücü kurslarında bu alt yapı sağlandığında dediğiniz şekilde uygulamaya geçilecekmiş. Ama eski ehliyetler ne olur orasını bilmiyorum.

teşekkürler,
carpento ya 75bin üstü vermek istemedim açıkçası.
yeni araba da almak durumunda kaldım
Allah uzun ömür verirse
4 yıl sonra kredi bittiğinde hem Amarok tarzı araba almak hem de Avrupa Karavan alma hayalım var, lüx için değil o farkı da deneyimleyebilmek için istiyorum.
Maksat anı yaşamak tadını çıkarmak
oğluma çocuktan bu hayatı aşılamak ter derdim,
Saygılar,

Merhaba, 4 mt bir karavanda normal dozdaki mobilyalar ile, kavak kontranın sağlayacağı ağırlık avantajı 60-80 kg aralığında olabilir maksimum. 200-250 kg çok zor.
4.10 da zaten mdf kullanmıyorlar gerçi benim kastım 5.25 lerde hiçte azımsanmıyacak kadar mdf kullanılyor, yatak, yatak altı, oturma gurubu, banyo bölümü, mutfak tezgahı, üst dolaplar epey kullanım alanı var tabi net ölçü olarak ne kadar gidiyor bilmiyorum ama agırlık olarak aşağı yukarı mdf 4 kat daha ağır diye biliyorum

merhaba, benim orada bulunduğum 1,5 saat süre zarfında 3 kişi karavanı teslim alıp çıktı, bahçedeki 5-6 tane uncle modelin üstünde daha isim ve şehir yazıyordu, teslim için hazırdı yani. Geçen hafta İstanbul Maltepe sahilinde karavan parkında da hiç görmediysem 4-5 tane aynı modelden vardı. Satılmadığı konusuna katılmıyorum tam tersi band sisteminde aynı anda çok fazla sayıda karavan üretiliyor, büyük bir kısmının ihraç edildiğini söylemişlerdi. Firmanın üretim tesisini görmeniz gerek!
Lakin fiyatının yüksek olması bakımından bütçeyi zorladığı konusunda hem fikirim. Ama bu fiyatlara ithal karavan nasıl bulabiliyoruz onu bilemedim. Uzun zamandır nette karavan fiyatlarını araştırıyorum, 15bin Euro altına denk gelmedim.

Ekli dosyayı görüntüle 519959
Hayırlı olsun, bencede iyi bir karar vermişsiniz, derli toplu görünümü güzel bir karavan en azından genişliği ve markası var ikinci eli her zaman para yapıyor, firmayla müşteri olarak çok iyi ilişkiler yaşamasamda malını kötüleyemem, ben yıllardır kullanıyorum şuan sizin aldığınız karavanın 2008-2009 modellerine 70000 lira isteniyor, ithal karavan konusuna gelince gönül isterki gerçekten alalım en ucuzu 150.000 liranın üzerinde, eski bir karavancı olarak doğru bir karar vermişsiniz diyorum, güzel günlerde kullanın kazasız belasız

@ertunk
Şuan müsait olmadığım için kanun maddesini yazamadım. Ancak dediğiniz maddenin yanında 750 kg ve üstü romörk için BE ehliyet verilir şeklinde bir ek madde var. Yani ikilem var.
Bunu Kulübümüzdeki arkadaşlar CİMER'e sordular. Ve şuan mevcut sürücü kurslarının alt yapısında romörklü B ehliyet eğitimi yerleşmediği için yani alt yapı yetersizliği sebebiyle belirttiğini madde uygulanmıyormuş. Benim belirttiğim ek madde uygulanıyormuş.
Ancak gelecekte sürücü kurslarında bu alt yapı sağlandığında dediğiniz şekilde uygulamaya geçilecekmiş. Ama eski ehliyetler ne olur orasını bilmiyorum.
Haziran ayında Balıkesirden çanakkaleye giderken Biga bölge trafik ekipleri durdurdu ve ehliyet sınıfımın uygun olmadığını BE sınıfı ehliyetim olması gerektiğini ve bununla ilğili 39/2 den işlem yapacaklarını belirterek evraklarımı aldılar.Sürücü kurslarında tamamında olmasada BE sınıfı ehliyet eğitimi veriliyor, 1200 lira kurs ücreti ve sınav harcı karşılığında, ben Balıkesirde başvurdum çünkü ehliyet sınıflandırmalarında açıkça belirtilmiş ceza ödemek başka bir mesele ya birde kazaya karışılırsa hiç çıkılmaz işin içinden

Haziran ayında Balıkesirden çanakkaleye giderken Biga bölge trafik ekipleri durdurdu ve ehliyet sınıfımın uygun olmadığını BE sınıfı ehliyetim olması gerektiğini ve bununla ilğili 39/2 den işlem yapacaklarını belirterek evraklarımı aldılar.Sürücü kurslarında tamamında olmasada BE sınıfı ehliyet eğitimi veriliyor, 1200 lira kurs ücreti ve sınav harcı karşılığında, ben Balıkesirde başvurdum çünkü ehliyet sınıflandırmalarında açıkça belirtilmiş ceza ödemek başka bir mesele ya birde kazaya karışılırsa hiç çıkılmaz işin içinden
Başka böyle bir uygulamaya takılan oldumu içimizde acaba kendimizi nasıl savunacağız forumda herkes hatta karavan satıcıları bile B sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz diyor 750 kg altı O1 belgeli karavanı

Başka böyle bir uygulamaya takılan oldumu içimizde acaba kendimizi nasıl savunacağız forumda herkes hatta karavan satıcıları bile B sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz diyor 750 kg altı O1 belgeli karavanı
750 Kg altındaki römorkta ehliyet sıkıntısı yok.

Keşke itiraz davası açsaydınız. Mektupla bile başvuru yapabiliyorsunuz.

Ekli dosyalar

• Trafik yönetmeliğinde karavanların durumu.pdf
    287.2 KB · Görüntüleme: 583

Hayırlı olsun, bencede iyi bir karar vermişsiniz, derli toplu görünümü güzel bir karavan en azından genişliği ve markası var ikinci eli her zaman para yapıyor, firmayla müşteri olarak çok iyi ilişkiler yaşamasamda malını kötüleyemem, ben yıllardır kullanıyorum şuan sizin aldığınız karavanın 2008-2009 modellerine 70000 lira isteniyor, ithal karavan konusuna gelince gönül isterki gerçekten alalım en ucuzu 150.000 liranın üzerinde, eski bir karavancı olarak doğru bir karar vermişsiniz diyorum, güzel günlerde kullanın kazasız belasız

Teşekkür ederim. Dün akşamüstü aldık ve 20km. ötedeki Ormanya karavan kampa çektik. İlk geceleme ve ardından şu ana kadar ki düşüncemiz de doğru karar verdiğimiz yönünde. Allah herkese gönlünce, istediğine ve bütçesine göre nasip etsin.

Merhaba, bugün Balıkesir TÜV de muayneye girdim, 2010 model Başoğlu 5,25 ile, önce fren testi yaptılar güzel sonra el freni kontrolü yapıldı el freni kitlemiyor yani test silindirini durdurmuyor dediler ağır kusur, çıkışa doğru karavanı aldılar bunun geri vites lambası yok dediler ağır kusur aldım raporu çıktım istasyom sorumlusunun yanına izah etmeye çalıştım, bu karavanın üzerinde Başoğlu firmasının taktığı ve orjinal duran stop lambaları olduğunu ve bu stopların üzerinde zaten geri vites lambası olmadığını şimdiye kadarda kimsenin sormadığını anlattım ama anlamadı, belge getir o zaman dedi bende hangi belge olduğunu anlamadım anlasam getirecektim.Muayane istasyonundan ayrıldım frenciye tekrar gittim ne kadar uğraşırsak uğraşalım fren testini durduracak şekilde ayarlayamadık el frenini, kampanalar torna oldu sıfır olan balatalar yenisiyle değişti, çubuk biraz daha gerildi yok mümkün değil aracımla çekerken el freni aşırı şekilde hissediliyor fakat test silindirini durduramıyor en üst seviyeye ayarlayıp bıraktık artık, oradan elektrikçiye gidip ilave bir geri vites lambası taktırdım saat 17 de tekrar gittim Allahtan kontrole gelen arkadaş anlattığımı ve ricamı kabul etti ve zorlamayla muayneden geçtim.
sanırım bu sene şansım kontrollere takılmaktan yana çok iyi gittikçe zorlanıyoruz sanırım eskiden tüm ülkeyi gezerdim kimsenin birşey sorduğunu hatırlamıyorum en zor soruda çeki demiri ruhsata işlimi sinyaller yanıyormuydu şimdi direk karavana yöneliyor memur arkadaşlar, bence eksiksiz seyahate başlamak lazım cezalar ağır.
Birde Türkiye'de bu karavan tanımı halen biraz karışık ruhsatlarda karavan-Römork yazıyor yada direk römork yazıyor sanki biz tır römorkü gibi her yıl muayeneye giriyoruz bu konuda bir açıklama yapanda yok, bu konunun gündeme getirilmesi lazım işte bugün illa el freni kitliyecek diye direttiler bir sürü para harcadım boşu boşuna halbuki el freniyle bir işimizde yok zaten 4 ayağı yere basıyor ben el freni tutmasın demiyorum fakat testi durduracak kadarda profosyenel sistem yokki basit bir çubukla 3 metre ilerideki teli germeye çalışıyoruz sanki hidrolik yada havalı sistem performansı beklemek biraz abartı geliyor bana daha şimdiden bir sonraki muayane geliyor aklıma.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri