Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 309,056
Karavan fiyatları için siteleribiraz gezdim..
Maşallah hepsi, fırsat bu fırsat demiş.. :mad:

Saly' de de fiyatlar uçmuş..

Hayret maliyet artışları, fiyatların arttığı kadar olmadı ama...

Fiyatlar uçtu resmen
Halbuki döviz bir süredir yatay seyrediyor
Hastalık sürecinde karavana talep arttı
Kötü niyetli bazı satıcılar bunu fırsat bildiler
Ortiz benim için ölmüştü
Saly de öldü
Benim için artık yok hükmünde

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şu anda en mantıklı karavan
Erba 3,75
KDV dahil 33 bin tl
Hemde güneş enerji seti dahil
Oturma grubundan oluşan yatak
1.8 m x 2 m
Yani çok geniş
2 yetişkin bir çocuk rahat sığar
Ayrıca portatif ranza ile 2 yetişkin iki çocuk bu karavana sığıyor
Portatif ranza şöyle birşey 043ff00fb5f983f081ac9290c60752e4

Erba 3,75
KDV dahil 33 bin tl
1.8 m x 2 m
Yani çok geniş

Teslim tarihi çok uzun ama bildiğim kadarıyla

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selamlar,

Ben yoğunluktan ara ara girip son haberleri paylaşıyorum, takip eden arkadaşlar için.

Güney Bombe 3.70:
Ender bey ile son konuşmamızda "üzgün" olduğu bir ağırlık sıkıntısı vardı. kendisi Bombe modelinde hedeflediği 700 kg altı ağırlığı yakalayamadığını belirtti. Gerçi dolu bir su deposu konusu var ama anladığım kadarıyla su deposu boşken bir daha tartıya alıp bakacaklar.
Tüplük için ek tüp kapağı yapmamış. Mevcut sağ bagaj kapağına tüp alanı yapmış. En azından dışarıdan ulaşılması güzel olsa da ben bu bagaj kapağında menfez göremedim. Dolayısıyla bu konudaki hassasiyet giderilmemiş oldu.
Fiyat konusunda 35'e alıştık derken, yeni siparişler 40.000 TL olmuş.

Hiç bir karavan üreticisi benim babam, arkadaşım vb değil. Ben fiyat/performansa göre değerlendirdiğimde ranzalı karavanlarda şuan 38.000 TL ye buzdolabı ve portatif tuvalet ekstrası olan 3.75 metre bir Başkent karavan var.
40.000 TL uzunca konuşulup yazılan bir güney karavan var.
Yine 40.000 TL civarına alınan bir NK Bora serisi var.
Şuan için içi kavak kontra satılan 42.000 TL fiyatla çok bilinmeyen bir Doğa karavan var.
Tüm bu modellerin eksikleir olsa da, fiyat/sunulan ve kilo olarak bakıldığında rakip olarak değerlendirilebilirler.

Erba 4.10 -4.00 Modelleri:

Erba Onur bey, aldığı radikal bir karar ile 4.10 siparişlerini kapattı. Şuan mevcut siparişleri teslim ediyor. 1-2 ay içnide yeni modeli 4 metrenin tanıtımını yapacak ve yıl başından sonrası içinde sipariş alacak.
Bu modelin içi kavak kontra olacak. Camları amortisörlü tam açılır tamperli cam olacak.
Tıpkı 3.75'deki gibi standart güneş paneli ile 45-.50.000 TL arasına satmasını öngörüyoruz. Birebir konuşmalarda da kendisi bu rakamları telafuz ediyor.
Bu yenilikler harika derken, Kulüpten arkadaşımıza gönderdiği iç plan ciddi bir hayal kırıklığı yarattı. Çünkü ranzalı karavan yerine küçük 2 çift kişilik yatak çalışıp, o şekilde 4 kişilik karavan düşünüyor. Ama bana göre iç dizaynındaki sıkıntılardan ötürü, WC ve yatak boyları sıkıntılı olacak.
Kilo olarak 700 kg altını yakalayacağını düşünüyoruz. Baktığınızda güneş panelli olarak fiyatı da cazip kalacak. Ama işte o iç plan bana çok başarısız geldi.
Kavak maliyetlerini aşağıyaç ekmiş Onur bey. Bu noktada 2021 model 3.75 ve 5.25 karavanlarında da ben kavak uygulamasını bekliyorum.

Başkent Karavan 3.75 Medusa ve Yeni Modelleri:

Firma sahibi reklamcı Mustafa bey. Ara ara görüşüyüroruz. Hiç gocunmuyor, gelişime açık. Tasarıma ve görselliğe reklamcı olması sebebiyle önem veriyor. Fiyat anlamında 3.75 dolap kapakları sunta olan modeli ekonomik. İlerde camları tam açılır yapacakmış. Şimdi fiyatı daha da uygun 2 kişilik Petra modelini hazırlıyor.
Birde yakın zamanda benimle paylaştığı ama kimseyle paylaşmadığı bir planı daha varmış.
Bence karavan markalarına renk kattı. Ne kadar karavanını buzdolabı ve portatif tuvalet olmadan satıp, isteyen müşterilerine hediye de etse fiyat/sunulan anlamında başarılı karavanlar yapmaya çalışıyor.

Şuan 50.000 TL barajı altında satılan karavan marka/model sayısı azalıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren kavak mobilyalı tüm modeller muhtemelen 50.000 TL üstü satılacak.
Ne kadar fiyat politikalarını eleştirsek de, şuan hem yeni markaların rekabeti ile farklı karavanlar görmemiz ve hem de Erba'nın yaptığı gibi "Economies of scale" yaparak yani sürümden kazanarak maliyetleri aşağıya çekip, aynı fiyata daha donanımlı karavanlar satabiliyorlar.

Umuyorum maliyet/fiyatlardan dolayı 2. planda kalan ağırlık konusunda da, benim beklentim olan 700 kg üstü karavan kalmaz da (Hatta 600 kg ulaşan karavanlar artar da) bu sayede gerçek 750 kg altı karavanları konuşabiliriz.
Selam,
Foruma yeni katılan ve çekme karavan araştırması yapan biri olarak Erba 4.0 planını ben de beğenmediğimi iletmek istiyorum. Özellikle pencerelerde eski ferahlık yok. Onur beyin planda revizyon yapmasını ümit ediyorum. Saygılar

Merhaba, bugün Balıkesir TÜV de muayneye girdim, 2010 model Başoğlu 5,25 ile, önce fren testi yaptılar güzel sonra el freni kontrolü yapıldı el freni kitlemiyor yani test silindirini durdurmuyor dediler ağır kusur, çıkışa doğru karavanı aldılar bunun geri vites lambası yok dediler ağır kusur aldım raporu çıktım istasyom sorumlusunun yanına izah etmeye çalıştım, bu karavanın üzerinde Başoğlu firmasının taktığı ve orjinal duran stop lambaları olduğunu ve bu stopların üzerinde zaten geri vites lambası olmadığını şimdiye kadarda kimsenin sormadığını anlattım ama anlamadı, belge getir o zaman dedi bende hangi belge olduğunu anlamadım anlasam getirecektim.Muayane istasyonundan ayrıldım frenciye tekrar gittim ne kadar uğraşırsak uğraşalım fren testini durduracak şekilde ayarlayamadık el frenini, kampanalar torna oldu sıfır olan balatalar yenisiyle değişti, çubuk biraz daha gerildi yok mümkün değil aracımla çekerken el freni aşırı şekilde hissediliyor fakat test silindirini durduramıyor en üst seviyeye ayarlayıp bıraktık artık, oradan elektrikçiye gidip ilave bir geri vites lambası taktırdım saat 17 de tekrar gittim Allahtan kontrole gelen arkadaş anlattığımı ve ricamı kabul etti ve zorlamayla muayneden geçtim.
sanırım bu sene şansım kontrollere takılmaktan yana çok iyi gittikçe zorlanıyoruz sanırım eskiden tüm ülkeyi gezerdim kimsenin birşey sorduğunu hatırlamıyorum en zor soruda çeki demiri ruhsata işlimi sinyaller yanıyormuydu şimdi direk karavana yöneliyor memur arkadaşlar, bence eksiksiz seyahate başlamak lazım cezalar ağır.
Birde Türkiye'de bu karavan tanımı halen biraz karışık ruhsatlarda karavan-Römork yazıyor yada direk römork yazıyor sanki biz tır römorkü gibi her yıl muayeneye giriyoruz bu konuda bir açıklama yapanda yok, bu konunun gündeme getirilmesi lazım işte bugün illa el freni kitliyecek diye direttiler bir sürü para harcadım boşu boşuna halbuki el freniyle bir işimizde yok zaten 4 ayağı yere basıyor ben el freni tutmasın demiyorum fakat testi durduracak kadarda profosyenel sistem yokki basit bir çubukla 3 metre ilerideki teli germeye çalışıyoruz sanki hidrolik yada havalı sistem performansı beklemek biraz abartı geliyor bana daha şimdiden bir sonraki muayane geliyor aklıma.
Muayenede bu not yanınızda bulunsun hatırlatın kontrollerde karavancıları zorlamasınlar

RMORK MUAYENE AKIL NOTU

Selam,
Foruma yeni katılan ve çekme karavan araştırması yapan biri olarak Erba 4.0 planını ben de beğenmediğimi iletmek istiyorum. Özellikle pencerelerde eski ferahlık yok. Onur beyin planda revizyon yapmasını ümit ediyorum. Saygılar

Merhabalar, erba 4.0 ı bekleyenler arasında ben de varım. Siz planı ya da dizayn detaylarını nereden öğrendiniz? Var mı bakabileceğimiz bir yer?

Merhabalar, erba 4.0 ı bekleyenler arasında ben de varım. Siz planı ya da dizayn detaylarını nereden öğrendiniz? Var mı bakabileceğimiz bir yer?
Onur beyle görüşebilirsiniz., taslak plandan daha çok bitmiş halini görmek lazım, kavak kontra mobilya, çift oturma grubu, standart güneş panel ve gerçek 750 kg altı ağırlık nedeniyle ben de son halini bekliyorum karar vermek için.

Son düzenleme:

Erba 3,75
KDV dahil 33 bin tl
1.8 m x 2 m
Yani çok geniş

Bu karavan standart ranzalı olsa (4 kişilik) hemen sipariş veririm. Tam bir F/P ürünü.

Merhaba arkadaşlar yeni üyeyim tavsiyelerinizi görüşlerinizi epey takip ettim paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Karavan almak için güney karavana yakındım güneş paneli olmadan 740 kg civarında olunca uzaklaştım erba 3.75 için Haziran’ın ilk haftasına sıra aldım 33.000 ₺ güneş panelli 650kg civarı çok fiyat performans ürünü gibi geldi ( sabit yatak olmaması üzen yönü )Asıl istediğim çıkacak olan 4.00metre olan bakalım büyük fiyat farkı olmaz dizaynı da iyi olursa ballı börek

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR