Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 310,342
Merhaba, ben de yaklaşık 2,5 aydır kullanmakta olduğumuz Başoğlu Caretta Uncle karavan modeli hakkında nacizane yaşadığımız kadarı ile tecrübelerimizi paylaşmak isterim. İstanbul-Saroz, İstanbul- Ayvalık, İstanbul-İzmit, ve İstanbul için de 10+ kamp alanında kaldık. İstanbul'da karavanın sabit durduğu Maltepe sahil parkda kaldığımız sürede de hemen her gün kullanma fırsatı yaşadık. Bu süre boyunca kamplarda çok arkadaş edindik, yerli yabancı bir çok karavan gördük, yerli karavancılarla karavanlarımızın artı ve eksileri üzerine, yaşadıkları problemler üzerine sohbetler ettik. Karavanları yakından görme fırsatı bulduk. Aldığımız karavandan genel anlamda çok keyif aldığımızı belirtmek isterim. Fakat verdiğimiz ücret karşılığında kısa sürede ufak da olsa çok da problemle karşılaştık.

Yaşadığımız problemler;
*Dış duş sistemi arada çalışıyor arada çalışmıyor.
*Mutfak lavabo altı giderden su damlatıyordu sıvı conta ve kelepçeyi sıkmak suretiyle çözdüm
*Temiz su deposu kapağı tam oturtulmamış ve o şekilde sıvı conta ile mühürlenmişti. Kapaktaki dalgıç pompa tesisatı ve kapağı söküp düzgün takarak sorunu çözdüm.
*Dalgıç pompadan 1 aydır ciyaklama sesi gelmekte.
*Gardolap kilidi problemli.
*Lavabo altında bulunan buvat kapağı unutulmuş, takılmamış.
*Tuvalet kapı menteşelerinden birinin rüekli pimi düşüyor, ben takıyorum.
*Mutfak açılır yan tezgah pimi düştü, yerine cam çivisi takarak çözdüm.
*Yan camlardan bir tanesi çok rahat çalışmıyor.
*Ranza altında, bazı dolap iç çerçeveleri içinde, koltuk altlarındaki kapaklarda vb. bir çok yerdeki göz önünde olmayan ahşap yüzeylerde zımpara bile yapılmadan montaj yapılmasından dolayı ele sürekli kıymık batması ve kesikler oluşması söz konusu olmakta.

Cumartesi günü sorunları göstermek ve çözümleri için firmanın üretim yerine gideceğiz. Bu kadar yüksek ücret ödedeğimiz ve belkide sektöre yön veren Türkiye'nin en köklü firmasının ürettiği bu karavanda bu kadar kısa sürede bu kadar basit sorunlar yaşamamamız gerekirdi. Böyle bir firma ürününü teslim etmeden önce kalite kontrol mühendisleri tarafından her bir noktanın kontrolünü ve bir çok defa testini gerçekleştirerek müşteriye teslim etmiş olmasını beklerdik.
En basiti ve en çok kızdığım nokta ise mobilyanın göze batmayan yerlerinde zımparasız yüzeylerin olması!

Tabi başta 750kg kuralına takıldığımdan, akabinde ilk karavan tecrübemiz olduğundan, bütçeden, eşimden yana bazı tereddütlerimin bulunmasından, kısa sürede teslim almak istememizden vb. daha bir çok etkenden dolayı hem yerli karavan hem de Başoğlu Caretta modelini seçtik. Ama yaşadığımız deneyimlere 3 ay önce sahip olsaydık ve şu an ilk defa karavan alacak olsak yerli karavan alırmıydık büyük bir soru işareti. Bütçemizi biraz daha zorlayıp, biraz sıkışıp vs. bir Bürstner Premio serisi karavan alırdık diye düşünüyorum. Yok yine yerli karavan almak durumunda olsaydık hemen teslime de takılmasaydık, 750kg altı değil de üstü Sally veya belki Erba da fiyat / performans açısından Başoğlu Caretta tercihimizi zorlayabilirdi.

Merhaba;

Geçmiş olsun öncelikle.

Elinizdeki karavan yabancı karavanlar ile aynı para hatta daha pahalı aslında, üç sistem buzdolabı, üç sistem ısıtıce ve Pleksi Glass karavan camlarını koyun, muhtemelen bir çok yabancı karavan ile kafa kafaya belki daha yüksek bir ücrete mal olacaktır.

Merhaba;

Geçmiş olsun öncelikle.

Elinizdeki karavan yabancı karavanlar ile aynı para hatta daha pahalı aslında, üç sistem buzdolabı, üç sistem ısıtıce ve Pleksi Glass karavan camlarını koyun, muhtemelen bir çok yabancı karavan ile kafa kafaya belki daha yüksek bir ücrete mal olacaktır.

Ben orijinal donanıma ilaveten pleksi glas ön cam, 12V buzdolabı, dış duş sistemi vb. ufak tefek ilaveler ekletmiştim. Bu haldeki fiyatı ile benzer ranzalı 4 kişilik yabancı karavanlar ile neredeyse yarısı olmasa da ona yakın fiyat farkı vardı. Tamam yabancı karavanlarda standartta 3 sistem dolap, karavan camları, webasto vs. standart ama yine de arada ciddi denilecek kadar fiyat farkı oluyor.

Eğer Erba almayı düşünüyorsanız Kuddusi Kurbanzade ve karavanı başlığı altında hikayeleştirilen karavan macerasını okuyup ondan sonra tekrar bir değerlendirme yapmanızı öneririm.

Yok bu saatten sonra Erba alacağımı sanmıyorum. Olur da seneye kendimi biraz zorlayıp değiştirmeyi düşünürsem ki şu an çok keyifli şekilde kullanıyorum, max. 1-2 yaşında veya belki sıfır yabancı karavan almayı çok isterim. Lakin malum, bu devirde hiç kimse için para kolay kazanılmıyor, hayallerimizdekileri gerçekleştirebilmek için çok çalışıyoruz. İmkanlar dahilinde bakacağız artık, şu an ki karavan bizim için çok yeterli, gerisi biraz lüks onun da üst sınırı yok :smiley:

Merhaba, ben de yaklaşık 2,5 aydır kullanmakta olduğumuz Başoğlu Caretta Uncle karavan modeli hakkında nacizane yaşadığımız kadarı ile tecrübelerimizi paylaşmak isterim. İstanbul-Saroz, İstanbul- Ayvalık, İstanbul-İzmit, ve İstanbul için de 10+ kamp alanında kaldık. İstanbul'da karavanın sabit durduğu Maltepe sahil parkda kaldığımız sürede de hemen her gün kullanma fırsatı yaşadık. Bu süre boyunca kamplarda çok arkadaş edindik, yerli yabancı bir çok karavan gördük, yerli karavancılarla karavanlarımızın artı ve eksileri üzerine, yaşadıkları problemler üzerine sohbetler ettik. Karavanları yakından görme fırsatı bulduk. Aldığımız karavandan genel anlamda çok keyif aldığımızı belirtmek isterim. Fakat verdiğimiz ücret karşılığında kısa sürede ufak da olsa çok da problemle karşılaştık.

Yaşadığımız problemler;
*Dış duş sistemi arada çalışıyor arada çalışmıyor.
*Mutfak lavabo altı giderden su damlatıyordu sıvı conta ve kelepçeyi sıkmak suretiyle çözdüm
*Temiz su deposu kapağı tam oturtulmamış ve o şekilde sıvı conta ile mühürlenmişti. Kapaktaki dalgıç pompa tesisatı ve kapağı söküp düzgün takarak sorunu çözdüm.
*Dalgıç pompadan 1 aydır ciyaklama sesi gelmekte.
*Gardolap kilidi problemli.
*Lavabo altında bulunan buvat kapağı unutulmuş, takılmamış.
*Tuvalet kapı menteşelerinden birinin rüekli pimi düşüyor, ben takıyorum.
*Mutfak açılır yan tezgah pimi düştü, yerine cam çivisi takarak çözdüm.
*Yan camlardan bir tanesi çok rahat çalışmıyor.
*Ranza altında, bazı dolap iç çerçeveleri içinde, koltuk altlarındaki kapaklarda vb. bir çok yerdeki göz önünde olmayan ahşap yüzeylerde zımpara bile yapılmadan montaj yapılmasından dolayı ele sürekli kıymık batması ve kesikler oluşması söz konusu olmakta.

Cumartesi günü sorunları göstermek ve çözümleri için firmanın üretim yerine gideceğiz. Bu kadar yüksek ücret ödedeğimiz ve belkide sektöre yön veren Türkiye'nin en köklü firmasının ürettiği bu karavanda bu kadar kısa sürede bu kadar basit sorunlar yaşamamamız gerekirdi. Böyle bir firma ürününü teslim etmeden önce kalite kontrol mühendisleri tarafından her bir noktanın kontrolünü ve bir çok defa testini gerçekleştirerek müşteriye teslim etmiş olmasını beklerdik.
En basiti ve en çok kızdığım nokta ise mobilyanın göze batmayan yerlerinde zımparasız yüzeylerin olması!

Tabi başta 750kg kuralına takıldığımdan, akabinde ilk karavan tecrübemiz olduğundan, bütçeden, eşimden yana bazı tereddütlerimin bulunmasından, kısa sürede teslim almak istememizden vb. daha bir çok etkenden dolayı hem yerli karavan hem de Başoğlu Caretta modelini seçtik. Ama yaşadığımız deneyimlere 3 ay önce sahip olsaydık ve şu an ilk defa karavan alacak olsak yerli karavan alırmıydık büyük bir soru işareti. Bütçemizi biraz daha zorlayıp, biraz sıkışıp vs. bir Bürstner Premio serisi karavan alırdık diye düşünüyorum. Yok yine yerli karavan almak durumunda olsaydık hemen teslime de takılmasaydık, 750kg altı değil de üstü Sally veya belki Erba da fiyat / performans açısından Başoğlu Caretta tercihimizi zorlayabilirdi.

Sorunlarini yazdığınız karavan 80000 + KDV ile satılıyor şu an ve boş haliyle. Diyecek birşey bulamıyorum. Geçmiş olsun, güzel gezileriniz olsun.

Ben orijinal donanıma ilaveten pleksi glas ön cam, 12V buzdolabı, dış duş sistemi vb. ufak tefek ilaveler ekletmiştim. Bu haldeki fiyatı ile benzer ranzalı 4 kişilik yabancı karavanlar ile neredeyse yarısı olmasa da ona yakın fiyat farkı vardı. Tamam yabancı karavanlarda standartta 3 sistem dolap, karavan camları, webasto vs. standart ama yine de arada ciddi denilecek kadar fiyat farkı oluyor.
---------------------------------------------------
Bence fiyat farkı tespitiniz doğru...

Yalnız karavancıların en iyisi, en ustası bildiğimiz Engin Başaoğlu nun
bu hataları yapmasını anlıyamıyor ve sebebi ne olursa olsun kabul edemiyorum..!

Engin Bey lütfen düzgün imalat yapan nadir karavancı yargımızı bozma.
Zaten piyasa bir sürü bozuk ve çaylak karavancı kaynıyor..

Lütfen..

Son düzenleme:

Hesapta bir hata olabilir, üç sistem buzdolabı, Dometic ya da Truma, 12 000- 15 000 + KDV aralığında sanırım şu sıra Dometic ya da Truma üç sitem ısıtıcı 10 000- 12 000 + KDV aralığında sanırım şu sıra, tavan heki, mutfak camı, ön cam, banyo camı + bir cam daha sanırım en kötü yerli camlar bile olsa 4-5 bin civarını bulur sizin karavan şu an KDV dahil 80 000 olsa bu ilavelerle 110 - 120 aralığına gelir. 135 e sıfır yabancı karavanlar vardı son baktığımda.

40-50 k üzerinde reel ederi olan hiç bir yerli.karavan yok benim algımda şahsen.

Ha yabancı karavanlar da da sorunlarla karşılaşanlar yok mıdır, vardır mutlaka.

Ama yerli üreticilerimizin bu fiyat politikalarını anlayamıyorum.

Eğer Erba almayı düşünüyorsanız Kuddusi Kurbanzade ve karavanı başlığı altında hikayeleştirilen karavan macerasını okuyup ondan sonra tekrar bir değerlendirme yapmanızı öneririm.
O oldukça eski bir hikaye, son dönem bu denli sorunlar var mıdır hala, bilmiyorum. Ama başoğlu 80k erba 50 k dersek üç vida , iki conta daha sıkılır fazladan aradaki 30 k için

Zaten piyasa bir sürübozuk ve çaylak karavancı kaynıyor..

Lütfen..
Hiç çekme karavana binmemiş uzmanlarımız varken, eli karavana değmemiş ustalarımız da olur Akın abi. Burası Türkiye.

O oldukça eski bir hikaye, son dönem bu denli sorunlar var mıdır hala, bilmiyorum. Ama başoğlu 80k erba 50 k dersek üç vida , iki conta daha sıkılır fazladan aradaki 30 k için
Keşke dediğiniz gibi eski bir hikaye olsa da bu gibi imalat vurdumduymazlıkları anılarda kalmış olsa. Oysa daha dün Karavan Kulübü facebook sayfasında yeni bir karavanın kaynak yerinden kopan şasisinden bir fotoğraf paylaşıldı. Ancak ilgilisi ısrarla sorulmasına rağmen firma ismi belirtmedi, yalnız camianın yeni olmayan bir firması şeklinde ipucu vermekle yetindi. Kuddusi Kurbanzadenin karavanı 2009 model bir karavandı. Ancak şasisi kopan yeni bir karavan olunca 11 yılda değişen pek birşey yok galiba diye de düşünmeden edemiyor insan.

Keşke dediğiniz gibi eski bir hikaye olsa da bu gibi imalat vurdumduymazlıkları anılarda kalmış olsa. Oysa daha dün Karavan Kulübü facebook sayfasında yeni bir karavanın kaynak yerinden kopan şasisinden bir fotoğraf paylaşıldı. Ancak ilgilisi ısrarla sorulmasına rağmen firma ismi belirtmedi, yalnız camianın yeni olmayan bir firması şeklinde ipucu vermekle yetindi. Kuddusi Kurbanzadenin karavanı 2009 model bir karavandı. Ancak şasisi kopan yeni bir karavan olunca 11 yılda değişen pek birşey yok galiba diye de düşünmeden edemiyor insan.
Siz daha iyi biliyorsunuz mutlaka, benimki iyi niyetli bir gelişim temennisiydi yalnızca. Ama tabi kapalı grubumuzda başoğlu ile ilgili de bu yılın üretimleri ile ilgili hiç de yenilir yutulur olmayan konular geçmedi değil. Durum böyle olunca da, yok birinin diğerinden farkı diyeceğim, bu durumda.

Son düzenleme:

Zaten piyasa bir sürübozuk ve çaylak karavancı kaynıyor..

Lütfen..
En iyisi,en ustası olduğuna katılmıyorum abi
Başoğlu'dan da çok şikayet var
Malesef bizim genetiğimizde var yalap şalap iş yapmak,kısa zamanda hızlıca para kazanma isteği
Az çalışıp çok kazanma hırsı
Az sayıda iyi örnekleri tenzih ediyorum
Bence bu başlığın ulaştığı ana fikir belli oldu.
Başlık sonuca ulaştı
O sonuç da şu:
Paranız az ise ki ,bu işe heves edenlerin % 95'i bir karavana 150 bin tl bütçe ayıracak durumda değil
Avrupalı karavancıların kullandığı ısıtma-soğutma-enerji-güvenlik-altyapı-wc
Gibi opsiyonları olmayan,yalap şalap yapılmış karavanlara 50 bin ila yüz bin lira para vererek kullanacaksınız
Yada 150-200 bin tl vererek donanımlı bir Avrupa sıfır karavan alacaksınız
Bu durum halkımızı şu noktaya mecburen getiriyor
maddi nedenlerden dolayı ucuz-donanımsız, kalitesiz 40-70 bin TL'ye bir karavan alıp, zamanla
Çin'den ısıtıcı getirtmek, eline para geçtikçe evdeki klimayı,şohbeni, tuvaleti karavana bağlamak,gibi uydurma çözümlere itiyor

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sevgili Murat,
yazdıkların, tespitlerin çok üzücü....

Ama ne yazık ki.... GERÇEK !!!
--------------------------------------------------------------
Malesef bizim genetiğimizde var yalap şalap iş yapmak,kısa zamanda hızlıca para kazanma isteği
Az çalışıp çok kazanma hırsı
-------------------------------------------------------------

Genetikle uğraşıp bu;
" Köşe dönme becerisi" halkamızı ve
"Yaptım oldu" zihniyetini,
"Bu iş adam gibi, layıkı ile yaptım!" a çevirmek lazım ama...

Hiç çekme karavana binmemiş uzmanlarımız varken,
eli karavana değmemiş ustalarımız da olur Akın abi.
Burası Türkiye. Emoji23 Emoji23
-----------------------------------------------------------------------------

"Böyle başa, böyle traş ! " hikayesi yani...

En mantıklı ve iyi başlangıç bana göre şüphesiz tiril tiril bir Avrupa karavan satın alınarak yapılır ve hiçbir şey yapmadan yıllarca binilir.
Ama malesef bizde böyle bir bütçe yok.
Biz yerli karavan almasaydık on yıl daha
bu işi tadamazdık.
Ayrıca yerli karavanımızın bize sunduğu imkanları,
yok sayamayız.
Yani imkanlar elvermiyorsa yerli karavan şart oluyor.
Çünkü bence hobiyi ertelemek doğru değil.
Herkesin yaşamaya hakkı var.
Dünya sadece zenginlerin dünyası olmamalı.

Sonuçta avrupalı üreticiler Amerika yı yeniden keşfetmiyor, kullanılan malzeme ve ne yapılacağı belli, evet adetleri yüksek olduğu için aksesuarları daha ucuza malediyorlar ama asıl mesele işine ve müşterine saygı, ciddiyet eksikliği ve çabuk para kazanma hırsı. Bir karavanı en azından hortum ile yıkayarak gözle su kaçağı kontrol etmenin, veya beyefendinin bahsettiği gibi lıymıkların tıraşlanması, vs neye mal olabilir. Tüm doğa ve karavan sever arkadaşlara en güzelleri nasip olsun inşallah ama kendi adıma, bu saatten sonra imkanım olmazda Avrupa bir karavan kullanamazsam çok severek yaptığım gibi, römorkuma çadırını ve malzemelerimi koyup sobamı yakar oturur en azından sinir stres sahibi olmam.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri