Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 309,111
Bu arada arkadaşımız Bürstner den bahsetmiş, Adria karavanı mı almadan önce onlarıda inceledim İstanbul'da. Bana aldığım karavan daha sıcak geldi ve donanımı iyiydi ancak Bürstner in karavanların fiyat kalite açısından çok iyi.,yerlilerde olmayan 3 adet aksesuarı çıkarırsanız ciddi manada daha ucuza geliyor, bu da ilginç bir konu yerli üreticiler adına.

Merhaba, ben de yaklaşık 2,5 aydır kullanmakta olduğumuz Başoğlu Caretta Uncle karavan modeli hakkında nacizane yaşadığımız kadarı ile tecrübelerimizi paylaşmak isterim. İstanbul-Saroz, İstanbul- Ayvalık, İstanbul-İzmit, ve İstanbul için de 10+ kamp alanında kaldık. İstanbul'da karavanın sabit durduğu Maltepe sahil parkda kaldığımız sürede de hemen her gün kullanma fırsatı yaşadık. Bu süre boyunca kamplarda çok arkadaş edindik, yerli yabancı bir çok karavan gördük, yerli karavancılarla karavanlarımızın artı ve eksileri üzerine, yaşadıkları problemler üzerine sohbetler ettik. Karavanları yakından görme fırsatı bulduk. Aldığımız karavandan genel anlamda çok keyif aldığımızı belirtmek isterim. Fakat verdiğimiz ücret karşılığında kısa sürede ufak da olsa çok da problemle karşılaştık.

Yaşadığımız problemler;
*Dış duş sistemi arada çalışıyor arada çalışmıyor.
*Mutfak lavabo altı giderden su damlatıyordu sıvı conta ve kelepçeyi sıkmak suretiyle çözdüm
*Temiz su deposu kapağı tam oturtulmamış ve o şekilde sıvı conta ile mühürlenmişti. Kapaktaki dalgıç pompa tesisatı ve kapağı söküp düzgün takarak sorunu çözdüm.
*Dalgıç pompadan 1 aydır ciyaklama sesi gelmekte.
*Gardolap kilidi problemli.
*Lavabo altında bulunan buvat kapağı unutulmuş, takılmamış.
*Tuvalet kapı menteşelerinden birinin rüekli pimi düşüyor, ben takıyorum.
*Mutfak açılır yan tezgah pimi düştü, yerine cam çivisi takarak çözdüm.
*Yan camlardan bir tanesi çok rahat çalışmıyor.
*Ranza altında, bazı dolap iç çerçeveleri içinde, koltuk altlarındaki kapaklarda vb. bir çok yerdeki göz önünde olmayan ahşap yüzeylerde zımpara bile yapılmadan montaj yapılmasından dolayı ele sürekli kıymık batması ve kesikler oluşması söz konusu olmakta.

Cumartesi günü sorunları göstermek ve çözümleri için firmanın üretim yerine gideceğiz. Bu kadar yüksek ücret ödedeğimiz ve belkide sektöre yön veren Türkiye'nin en köklü firmasının ürettiği bu karavanda bu kadar kısa sürede bu kadar basit sorunlar yaşamamamız gerekirdi. Böyle bir firma ürününü teslim etmeden önce kalite kontrol mühendisleri tarafından her bir noktanın kontrolünü ve bir çok defa testini gerçekleştirerek müşteriye teslim etmiş olmasını beklerdik.
En basiti ve en çok kızdığım nokta ise mobilyanın göze batmayan yerlerinde zımparasız yüzeylerin olması!

Tabi başta 750kg kuralına takıldığımdan, akabinde ilk karavan tecrübemiz olduğundan, bütçeden, eşimden yana bazı tereddütlerimin bulunmasından, kısa sürede teslim almak istememizden vb. daha bir çok etkenden dolayı hem yerli karavan hem de Başoğlu Caretta modelini seçtik. Ama yaşadığımız deneyimlere 3 ay önce sahip olsaydık ve şu an ilk defa karavan alacak olsak yerli karavan alırmıydık büyük bir soru işareti. Bütçemizi biraz daha zorlayıp, biraz sıkışıp vs. bir Bürstner Premio serisi karavan alırdık diye düşünüyorum. Yok yine yerli karavan almak durumunda olsaydık hemen teslime de takılmasaydık, 750kg altı değil de üstü Sally veya belki Erba da fiyat / performans açısından Başoğlu Caretta tercihimizi zorlayabilirdi.
Merhabalar,
Bende Mayıs ayı itibariyle Caretta Uncle sahibi oldum. Ön camlı, Webastolu, 12v buzdolabı ve güneş paneli opsiyonları ile Bursa bayisi olan bir satıcıdan aldım. Yasakların kalkması ile birlikte Haziran ortası itibariyle gezme firsatı buldum. Saros, İznik, İstanbul içi olmak üzere 3 ila 7 gün arasında olmak üzere 4-5 kamp tecrübesi yaşadım.
* Karavanı aldığımda yaşadığım tek sıkıntı alt ranzanın alt kısmına konumlandırılan 220v prizine elektrik gelmiyordu. Elimden geldiği için kendim kontrolünü yaptım, kablo bağlantısında sıkıntı görüp, düzelttim.
* 12v buzdolabı çok verimli gelmediği için elimde olan 220v dolapla değiştirdim.
Başka bir sıkıntı yaşamadım.
Genel olarak ince mobilya işçiliği daha iyi olabilir, biraz daha özen gösterilebilirdi.
Yalıtım anlamında sıcak havalarda başarılı. İznik kampı 36-37 derecelerde ful güneş altı olmasına rağmen hiç bunaltmadı, bir kış kampı yapıp ondan sonra yalıtım konusunda fikrimi belirtmek istiyorum.

@YurdaCooL Yukarıda yazanları okuyunca, biraz sıkıntılı bir karavanın sahibi olmuşsunuz. Umarım firma sıkıntılarınıza olumlu ve yapıcı yaklaşmıştır. Aslında basit ve kolayca düzeltilebilecek hatalar. Üretim sonrası ürünleri direk kullanıcıya sunmak yerine üretim aşamalarında ve üretim sonrası etkin ve yeterli kalite kontrol sağlanabilse bu tür sıkıntılar kullanıcılara gelmeden önlenebilir. Malesef ülkemizde bunun çok uygulandığını düşünmüyorum.

Merhabalar,
Bende Mayıs ayı itibariyle Caretta Uncle sahibi oldum. Ön camlı, Webastolu, 12v buzdolabı ve güneş paneli opsiyonları ile Bursa bayisi olan bir satıcıdan aldım. Yasakların kalkması ile birlikte Haziran ortası itibariyle gezme firsatı buldum. Saros, İznik, İstanbul içi olmak üzere 3 ila 7 gün arasında olmak üzere 4-5 kamp tecrübesi yaşadım.
* Karavanı aldığımda yaşadığım tek sıkıntı alt ranzanın alt kısmına konumlandırılan 220v prizine elektrik gelmiyordu. Elimden geldiği için kendim kontrolünü yaptım, kablo bağlantısında sıkıntı görüp, düzelttim.
* 12v buzdolabı çok verimli gelmediği için elimde olan 220v dolapla değiştirdim.
Genel olarak ince mobilya işçiliği daha iyi olabilir, biraz daha özen gösterilebilirdi.
Yalıtım anlamında sıcak havalarda başarılı. İznik kampı 36-37 derecelerde ful güneş altı olmasına rağmen hiç bunaltmadı, bir kış kampı yapıp ondan sonra yalıtım konusunda fikrimi belirtmek istiyorum.

@YurdaCooL Yukarıda yazanları okuyunca, biraz sıkıntılı bir karavanın sahibi olmuşsunuz. Umarım firma sıkıntılarınıza olumlu ve yapıcı yaklaşmıştır. Aslında basit ve kolayca düzeltilebilecek hatalar. Üretim sonrası ürünleri direk kullanıcıya sunmak yerine üretim aşamalarında ve üretim sonrası etkin ve yeterli kalite kontrol sağlanabilse bu tür sıkıntılar kullanıcılara gelmeden önlenebilir. Malesef ülkemizde bunun çok uygulandığını düşünmüyorum.
Konu dışı olacak ama 12v buzdolabından neden memnun kalmadınjz. kompresörü ne markaydı?,Uygulamada mı sorun oldu acaba?

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu dışı olacak ama 12v buzdolabından neden memnun kalmadınjz. kompresörü ne markaydı?,Uygulamada mı sorun oldu acaba?

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Regal marka 12v a çevrilmiş bir dolap vardı aldığımda. Toronto marka ZH25G 12v motor takılarak çevrilmiş. Buzdolabı yerinde 220v prizde mevcuttu. Meraktan denemek için 220v dolap ile yaptığım kampta daha iyi soğutma performansı aldım. Daha çabuk soğuttu, daha kısa sürelerde çalışıp, daha uzun sürelerde kendini dinlenmeye aldı 220v dolap.

Regal marka 12v a çevrilmiş bir dolap vardı aldığımda. Toronto marka ZH25G 12v motor takılarak çevrilmiş. Buzdolabı yerinde 220v prizde mevcuttu. Meraktan denemek için 220v dolap ile yaptığım kampta daha iyi soğutma performansı aldım. Daha çabuk soğuttu, daha kısa sürelerde çalışıp, daha uzun sürelerde kendini dinlenmeye aldı 220v dolap.
Profesyonel bir karavan dönüşümcüsünün bir yazısında okumuştum. Buzdolabı vs cihazların 220 olarak kullanılması daha doğru diyordu. Voltaj yükseldikçe amper düşer, voltaj düştükçe amper yükselir dolayısıyla yüksek amper akü sistemine yüktür gibi pek de bilgim dahilinde olmayan açıklamalar yapmıştı. Diğer avantajında harici elektrik alımında da rahat edileceğini belirtmişti.
Yabancı karavanlarda da artık 3 sistem dolap tercih edilmediğinden bahsetmişti.
Tezgah altı dolaplar içinde A++ sadece Uğur'da var.

.
Mustafa bey, iki sonuca da ayni dış ortam ısısından başlayarak mı vardınız ?
ZH25G agregatınız için gerekli 12VDC geriliminin, aküden mi yoksa transformatör üzerinden şebekeden mi kazanıldığının önemi olmamalıydı.

@ertunk , bahsettiğiniz kişi, ihtimal vermiyorum ama Avrupa’lı profesyonel bir karavan dönüşümcüsü mü ?
.

Son düzenleme:

@ertunk , bahsettiğiniz kişi, ihtimal vermiyorum ama Avrupa’lı profesyonel bir karavan dönüşümcüsü mü ?
[/QUOTE]

Tahmin ettiğiniz gibi Türk. Muhtemelen de her söktüğü aygıtı tekrar toparladığında üreticinin gereksiz yere koyduğu parçaları bulup çıkaran ve çalıştırabilen beceriklilerden biri

.
Mustafa bey, iki sonuca da ayni dış ortam ısısından başlayarak mı vardınız ?
ZH25G agregatınız için gerekli 12VDC gerilimininin, aküden mi yoksa transformatör üzerinden şebekeden mi kazanıldığının önemi olmamalıydı.

.
Mesut Bey merhaba,
12v dolabı kullandığımda dış sıcaklıklar 30-32 dereceler civarında idi. Hem gölge alanda, hem de güneş altında tecrübe etme şansım oldu.
220v olan dolabı kullandığımda karavan güneş altında ve 35-36 derecelerde dış ortam sıcaklığı mevcut idi.
ZH25G kısmına gelecek olursa, motorun ne olduğunu sormuşlardı ben de motor üzerinde yazan bilgileri iletmek istedim. O yüzden o şekilde yazdım. Akü ya da transformatör anlamında birşey yazmadım., gerçi ne demek istediğinizi tam anlayamadım :smiley:

Mesut Bey merhaba,
12v dolabı kullandığımda dış sıcaklıklar 30-32 dereceler civarında idi. Hem gölge alanda, hem de güneş altında tecrübe etme şansım oldu.
220v olan dolabı kullandığımda karavan güneş altında ve 35-36 derecelerde dış ortam sıcaklığı mevcut idi.
ZH25G kısmına gelecek olursa, motorun ne olduğunu sormuşlardı ben de motor üzerinde yazan bilgileri iletmek istedim. O yüzden o şekilde yazdım. Akü ya da transformatör anlamında birşey yazmadım., gerçi ne demek istediğinizi tam anlayamadım :smiley:
Gerçi bu yazdıklarımla 12v dolap, 220v dolap tartışması açmak istemiyorum. Elimdeki veriler şu an 220v dolap ile daha mutlu olduğum sonucunu çıkarsa da, elimdeki 12v dolabın doğru bir şekilde dönüşüm yapılıp yapılmadığı, içerisinde kompresör motorunda belirtildiği gibi R134A tipi gaz konulup konulmadığı, buzdolabında harici bir sıkıntının olup olmadığı konusunda bir bilgi sahibi değilim.

Mustafa Bey merhaba.
Büyük ihtimal sistemde r134a gazı vardır. Az soğutmasının nedenini başka bir yerde armak gerkirdi.

Zira r134a gazlı kompresörlerin strok hacimleri büyüktür
ve gazın özelliğinden dolayı bu volüme göre motor güçleri, diğer gazların motorundan daha azdır.
Bu motor bir başka gazın yükünü kaldıramaz, yanar.

Soğutma sistemleri bir halkalar/elemanlar bütünüdür.
Sistem en küçük kapasiteli eleman kadar soğutma yapar.

Son düzenleme:

Merhabalar,

12 Volt buzdolabınızın gazını boşalttırın sonra vakum motoru ile güzel bir vakum yaptırın, tekrar gaz şarzı yaptırın gaz ayarı çok önemlidir, az veya fazla olması soğutmayı olumsuz etkiler, buna dönüş borusunun (eşanjör) soğukluğu kontrol edilerek karar verilir. Tecrübeli bir usta ile deneyin bence randıman alırsınız.

.
İlker, Mustafa beyin kompressörü zaten 12VDC olduğundan, ona gelen akımın transformatör üzerindan şebekeden mi yoksa doğrudan aküden mi olmasının farkı olmadığına, yani sonuçta hep ayni randımanı vermesi gerektiğine dikkati çekmek istemiştim.
Bu açıdan durum 220 VAC ile 12VDC buzdolabı karşılaştırması şekilde anlaşılmamalı.
Sanırım atladığım bir nokta yok ?

HT1zFwuFLpXXXagOFbXG

.
İlker, Mustafa beyin kompressörü zaten 12VDC olduğundan, ona gelen akımın transformatör üzerindan şebekeden mi yoksa doğrudan aküden mi olmasının farkı olmadığına, yani sonuçta hep ayni randımanı vermesi gerektiğine dikkati çekmek istemiştim.
Bu açıdan durum 220 VAC ile 12VDC buzdolabı karşılaştırması şekilde anlaşılmamalı.
Sanırım atladığım bir nokta yok ?

HT1zFwuFLpXXXagOFbXG

Yanlış anlaşılma yok abi, ben sadece Mustafa bey soğutma randımanı düşük deyince başka bir ihtimali gözönünde bulundurmasını önerdim. Kompresörün montajı iyi yapıldıysa gaz şarzıda olması gerektiği gibi ise sorun olmamalı diye düşünüyorum.

KOÇTAŞ KARTAL SHOWROOM YORUMSUZ ZİRA İNCELEDİĞİMDE SÖYLEYECEK SÖZ BULAMADIM.
FEVKALADENİN FEVKİNDE!..

Ekli dosyalar

• CARETTA UNCLE.pdf
    433.7 KB · Görüntüleme: 418

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.