Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 310,393

HEPİMİZİN CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN...
EN BÜYÜK TÜRK ATATÜRKÜMÜZÜN AZİZ HATIRASINA SONSUZ SAYGI ve SEVGİLERLE..

2yNAi4 ']NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ![/URL]

TRKYEATATRK

İÇ İŞÇİLİĞİGÜZEL-DIŞI ŞEKİLSİZ

Yeni bir üretici.
Dış şekli bana çok itici geldi.
Ama üretici bu şekli çook beğenmiş,
çalınmasın, taklit edilmesin diye tescil ettirmiş. :confused:
Zevk/beğeni meselesi, kişiye göre çok farklı olabiliyor.

İç yerleşimi de bana uygun değil.
Ama hakkını teslim etmek gerekir ki,
iç mobilya işçiliği çok güzel . 👍

Kendini tanıtma gayreti içinde,
Alı-moru-sarısı- pembesi..
Her rengi s.com da ilanda.

Hayırlı olsun.

Son düzenleme:

İÇ İŞÇİLİĞİGÜZEL-DIŞI ŞEKİLSİZ

Yeni bir üretici.
Dış şekli bana çok itici geldi.
Ama üretici bu şekli çook beğenmiş,
çalınmasın, taklit edilmesin diye tescil ettirmiş. :confused:
Zevk/beğeni meselesi, kişiye göre çok farklı olabiliyor.

İç yerleşimi de bana uygun değil.
Ama hakkını teslim etmek gerekir ki,
iç mobilya işçiliği çok güzel . 👍

Kendini tanıtma gayreti içinde,
Alı-moru-sarısı- pembesi..
Her rengi s.com da ilanda.

Hayırlı olsun.
Sayın AKMühendis, dikkatli incelenirse karavanın bütün resimleri bilgisayarda çizilmiş, ortada üretimi bitmiş bir ürün yok sanırım. Önce ürünü bitirseler daha hayırlı olurdu. Firmaya başarılar.

Ben o kadar dikkatli bakmamışım demek ki..
Dikkatinizi tebrik ederim.
Gerçekten bilgisayar resimleri imiş..

Bu kadar reklamla uğraşacağına keşke üretime yönelseydi..

merhaba, yürürlüğe girecek yönetmelik nerededir acaba?

çok teşekkürler. yeni yönetmelkte 1) O1 kategorisi: Azami kütlesi 0,75 tonu aşmayan römorklardır. denmiş. kütle tabiri ile aksesuarları ve üzerindeki yükler ile birlikte ağırlığı .... tabirinden çok farklı. aynı araçlarımız gibi, benim aracım boş ağırlık ~2500 kg, yüklü ağırlık ~3000kg müsade ediyor, ama kim beni çevirip sayın yolcular birer birer basküle lütfen diye kontrol eder ki. kütle tanımı, fabrikadan çıkan halini tasvir etiğinden daha net bir ifade olmuş. yani ben 750kg altı diye aldığım karavanı, teorik olarak aksesuarları vs ile 1 tona kadar yükleyebilirim eğer şasem, torsiyonum, lastiğimin yük sınıfı vs uygun ise

Merhaba arkadaşlar,

Damdan düşer gibi direk soracağım, umarım forumu oku araştır, armut piş ağzıma düş yapma burada diyen olmaz :smiley:

1- %40 engelli raporu olanlar sadece sıfır araç alımında KDV ödemiyor diye biliyorum. Çekme yada motokaravan için farklı bir durum söz var mı?

2- Bulgaristan'da 2. el çekme karavanlar çok ucuz. Karavanla giriş yaparken işleniyordur herhalde. Aracıyla çıkış yaparken karavanı burada bırakabilir mi? Normalde orada yaşayan emekli çifte vatandaşlar en az 2 yıl burada araçlarını tutabiliyor ve isterse aracını burada bırakarak da çıkış yapabiliyor.

3- Bu yaz kendi yaptığı çekme karavanıyla ailece gezen biriyle tanıştım. Herşeyini amatörce kendi yapmış, ne ruhsat ne başka birşey var. Akdeniz ege 1 aydır geziyorlarmış. Trafikte sıkıntı olmuyor mu dedim, şimdiye kadar hiçbir polis ruhsat vs sormadı dedi??

@waffle , :smiley:
Çekme karavancı olmadığımdan, göz ucuyla baktığım iletinize yardımı olabileceğini tahmin ettiğim bir bilgiden bahsedeyim.
Ülke dışında yaşayan bir emekli olarak, evvelki sene motokaravanımı Türkiye’de bırakırken, bahsettiğiniz şekilde bir olanağın olduğunu da duymuştum. Yönetmenliğe ulaşamıyorsanız bile, konuyu bir telefonla yerinden öğrenmek, buradan edileceğiniz bilgilerden daha sağlıklı olmalı ?
Kesin olan şey ise, akraba bile olsa, Türkiye’de oturan bir kişinin sahibi yanında olmadan bu aracı kullanamaması !...

Üç numaralı maddede soru olanın ne olduğunu ise anlayamadım..
Umarım yasa dışı böyle bir yaklaşım için, durum yoklaması yapmıyorsunuzdur ? ;)

Son düzenleme:

Hafif römork : „Azami yüklü ağırlığı 0.75 tonu geçmeyen römork veya yarı römorktur“ tanımını anlamak için aşağıdaki linkten aldığım, araçlarda ağırlık konusundaki tanımları aşağıda sıraladım ama, işin içinden çıkamadım. Azami ağırlık ile azami toplam ağırlık arasındaki fark ne oluyor?

Kafamı karıştıran bir nokta da, 31 numaradaki romork tanımı oldu.

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

11) Hafif römork: Azami yüklü ağırlığı 0.75 tonu geçmeyen römork veya yarı römorktur.

30) Römork: Motorlu araçla çekilen insan veya yük taşımak için imal edilmiş motorsuz araçtır.

31) Römork azami yüklü ağırlığı: Motorlu aracın çekebileceği frenli ve frensiz römorkların azami yüklü ağırlığıdır.

4) Azami ağırlık: Aracın güvenle taşıyabileceği azami yükle birlikte ağırlığıdır.

6) Azami toplam ağırlık: Araçların karayollarında güvenle ve yapıya zarar vermeden geçebilmeleri için saptanan toplam ağırlıktır.

39) Yüklü ağırlık: Bir taşıtın yüksüz ağırlığı ile taşımakta olduğu sürücü, hizmetli, yolcu ve eşyanın toplam ağırlığıdır.

40) Yüksüz (Net) ağırlık: Üzerinde insan veya eşya (yük) bulunmayan ve akaryakıt deposu dolu olan bir aracın taşınması zorunlu alet, edevat ve donatımı ile birlikte toplam ağırlığıdır.

11) Hafif römork: Azami yüklü ağırlığı 0.75 tonu geçmeyen römork veya yarı römorktur.

30) Römork: Motorlu araçla çekilen insan veya yük taşımak için imal edilmiş motorsuz araçtır.

31) Römork azami yüklü ağırlığı: Motorlu aracın çekebileceği frenli ve frensiz römorkların azami yüklü ağırlığıdır.

4) Azami ağırlık: Aracın güvenle taşıyabileceği azami yükle birlikte ağırlığıdır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri