Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 309,154

.
Hüseyin bey,
hep haklı olarak benim çetrefilli yazdığımdan dem vururdunuz. Fakat heyhat benim kıymetimi nedense bilemediniz. Görüyorsunuz beterin beteri de var. Hiç olmazsa ben bilmeceli cümlelerimi bilinen kelimelerle kuruyordum..
Buyurun sizi burada Theo ile baş başa bırakayım. :p

Azizim Theo,

Bütün bu kepaze ve rezil akademi ortamında....”
“TR menşeili tüm bilimsel(!) yayınlar şaibelidir. Geçerliği yoktur.
Citation yapanlar da bu ahlaksızlığa ortaktır.”

şeklindeki nedense iştahla toptanı kapsayan cümlelerinizle, beni aramızda verimli, ciddi ve yararlı bir tartışmanın olabilmesi düşüncesinden maalesef uzaklaştırmış bulunuyorsunuz. Üstelik bilmem burası ne kadar da yeri ?

Siz yazdıklarınızın ön yargı olmadığını, ben ise araştırmanın kendisi yerine adresine bakmanın bilimsel olmadığını tekrarlayıp millete gına getireceğimize, gelin baştan mevzilerimize çekilip, ne zaman tekrar yollarda olacağımızın hayalini kuralım.

Bu dünya biz olmasak da dönüyor... :yum:

Son düzenleme:

.

Bu dünya biz olmasak da dönüyor... :yum:

Dünya dönüyor diye ona eşlik edip dönenlerde olmasaydı keşke.:smiley:

1606854157222

Carvan Karavan'ın yeni modeli hakkında ufak bir yapıcı eleştirim var.

Şu sıralar çok yaygın olan sky window konseptini sabit temperli ve tek kat olarak geliştirmiş. Üreticiye nacizane tavsiyem bu karavanın belki de tek yumuşak karnı olan bu tek katlı temperli camı çift katlı hale getirip yalıtımı daha güçlü bir karavan haline getirmesidir. Hatta inovatif bir yaklaşım sergilemek isterse bu camın hafiften açılır hale getirilmesi bile söz konusu olabilir. Sky window çalışmasına örnek olarak Adria Altea 4Four modeli ele alınabilir. Bir de ön cam ve sky window'da sürgülü sistem perde sistemi geliştirilirse pratikte daha keyifli ve dertsiz olacaktır.

Teşekkür ederim.
U Karavan'ın son yaptığı kampanyadan aldık. Tente, güneş enerjisi, gazlı ısıtıcı, kaplin kilidi, mover, atık su deposuna kadar her şey düşünülmüş. Tam da bizim ihtiyaçlarımızı karşılayan bir paket yapmışlar.
Ağır bir karavan değil, 6 kişilik olduğu halde (4 kişilik sabit yatak) Max 1360kg.
Bürnster.

Yukarıdaki linkte tüm detayları ve fiyatı var.

Defalarca eşimle, keşke bu standartlarda yerli üretim olsa ve beklemeye de hatta daha fazla ödemeye bile razı gelerek onu alabilsek diye konuştuk. Keşke...
Sevgiler
Öncelikle hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Tüm yazdıklarınızı harfiyen katılmak ve benzer diyalogları yaşamakla beraber, mesajın sonundaki keşke aynı fiyata yapan yerli olsa da alsak ihtimalini hala aramaktan vaz geçmeyenlerdenim.

Iki sebebi var:

Burstner ve benzeri "her detayı çözülüp seti üretim kalitesine ulaşmış, lüks olmayan ancak hatası da olmayan Ikea, Decathlon markaları fiyat/kalite düzeyinde gördüğüm 15" boy sınıfı karavanlar, bugün euroyu 9 saysak baz modelde 160.000 bandindalar. Zaten u caravan kampanyasindan 10bin mover, 5bin tente, 5bin de solar ekipmanı çıkınca 2020 sonu 4 kişilik Avrupa karavan başlangıç fiyatımız min. 150.000 TL

Yerlilerin bence mimari detay çözümleri bakımından en kalitelisi başoğlu uncle baz olarak en son 85+KDV yani yakladik 100.000 lira iken ki ilave tente, aydınlatma vs çözümleri bence çok güzeldi, aradaki 50.000 lirayı verecek gerekçeyi hala bulamıyorum. Hatta o aradaki 50.000 lirayı gümrük vergisi, ithalat masrafları, ÖTV, vs vs karşılığı "yerli varken yabancı almanın cezası" bedeller olarak görüyorum.

Ikinci olarak ise, hep hayal edip projelerini çizdiğim ancak en yakın satıcısı Amerika ve Avusturalyada olan 4 kişilik off-road karavanin nirvanasi HQ15 modelini, bir yerli üretici ile 100.000 lira altında üretebilir olma ihtimalini bana açan Akçelik Karavan.

Muhtemelen bu proje başarısız olursa biz de Aydos ya da U Caravanin yolunu tutacağız. Ama "benim hala umudum var"

Selamlar

.
Başlık karavan yapımında, ciddi bir Know-How birikimi yerine, Türkiye’deki bakarak yapabilme (?) kültürünü kabul ve umut eder bir yapıda.
Üretici ve tüketicinin birbirlerini etkilediğini düşünürsek, aslında bu şaşılacak bir durum sayılmamalı.

Sonuçta iki taraf da sadece görüntü ve kullanıma odaklanıyor. Fakat bence ikisinden önce, kaliteli yapım ve malzeme bilgisi gelmeliydi. Güzel ve kullanışlı bir karavan her şeyden önce dayanıklı oluşuyla anlam ve değer kazanmakta..

Bu açıdan adına layık olması beklenen başlıkta, aluminyum terlemesi, duvar köşelerinin yapım teknikleri, statiğin sağlanma yolları, nem ölçümü, aşınım beklentileri gibi konulardaki eleştiri ve yazılara, ne yazık ki rastlanmamakta. :confused:

Son düzenleme:

Merhaba Red Kit son mesajınızın son paragrafını yazınızdan devşirip aha buraya kotardım:
"Bu açıdan adına layık olması beklenen başlıkta, alüminyum terlemesi, duvar köşelerinin yapım teknikleri, statiğin sağlanma yolları, nem ölçümü, aşınım beklentileri gibi konulardaki eleştiri ve yazılara, ne yazık ki rastlanmamakta."
Abooo nelerden bahsediyorsun böyle yoksam sen merihten mi geldin vaşşşş!!!!!!!! Bunları üreticiyim diyen o bir şeyleri yapana söylesek acaba ne olur?:eek:

Öncelikle hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Tüm yazdıklarınızı harfiyen katılmak ve benzer diyalogları yaşamakla beraber, mesajın sonundaki keşke aynı fiyata yapan yerli olsa da alsak ihtimalini hala aramaktan vaz geçmeyenlerdenim.

Iki sebebi var:

Burstner ve benzeri "her detayı çözülüp seti üretim kalitesine ulaşmış, lüks olmayan ancak hatası da olmayan Ikea, Decathlon markaları fiyat/kalite düzeyinde gördüğüm 15" boy sınıfı karavanlar, bugün euroyu 9 saysak baz modelde 160.000 bandindalar. Zaten u caravan kampanyasindan 10bin mover, 5bin tente, 5bin de solar ekipmanı çıkınca 2020 sonu 4 kişilik Avrupa karavan başlangıç fiyatımız min. 150.000 TL

Yerlilerin bence mimari detay çözümleri bakımından en kalitelisi başoğlu uncle baz olarak en son 85+KDV yani yakladik 100.000 lira iken ki ilave tente, aydınlatma vs çözümleri bence çok güzeldi, aradaki 50.000 lirayı verecek gerekçeyi hala bulamıyorum. Hatta o aradaki 50.000 lirayı gümrük vergisi, ithalat masrafları, ÖTV, vs vs karşılığı "yerli varken yabancı almanın cezası" bedeller olarak görüyorum.

Ikinci olarak ise, hep hayal edip projelerini çizdiğim ancak en yakın satıcısı Amerika ve Avusturalyada olan 4 kişilik off-road karavanin nirvanasi HQ15 modelini, bir yerli üretici ile 100.000 lira altında üretebilir olma ihtimalini bana açan Akçelik Karavan.

Muhtemelen bu proje başarısız olursa biz de Aydos ya da U Caravanin yolunu tutacağız. Ama "benim hala umudum var"

Selamlar
Buna benzer daha küçük bir karavanı Decamp diye bir firma üretiyor Kayışdağı'nda tır garajının içinde. O1-O2 Belgeleri var mıdır bilmiyorum açıkçası. İnternet sitesi yok. Sarı sitede ve Instagram 'da var fotoğrafları.

Avrupa karavanlar aslında pahalı değil .Bizim gelir seviyemiz ve paramızın değeri çok düşük böyle olunca bize çok para gibi görünüyor Türk firmaları da bunu çok iyi bildikleri için aslında bize ucuz karavan satıyormuş gibi bir karavanda olması gereken her türkü donanımı çıkarıyorlar 220 volt bir buzdolabı + birde isteğe bağlı portatif tuvalet koyup çokta ucuz olmayan fiyatlara satıyorlar.Mesela Caretta uncle karavanın fiyatı 74000 bu mu ucuzdur?En ucuz butik karavan üreten firmalar 45000-50000 tl ye karavan satıyorlar. Aslında isteseler Avrupa karavanlar gibi full karavan üretip onlardan daha ucuz satabilirler ama o satış politikaları ile para kazanamazlar vede hedef kitlelerinide değiştirmiş olurlar.Avrupa karavan satan firmaların ve Türk malı karavan satan karavan firmalarının hedef kitlesi çok farklı .Pazarı paylaşmışlar yani hiç kimse size bedavaya bişey satmıyor.Aslında yerliside avrupasıda iyi para kazanıyor.Zaten çok yakın zamanda yerli karavanda bizim için lüks olacak gibi dua edelimde bu corona belasını en az zararla atlatalım.
Altına imzamı atarım başlığı yeni tkip etmeye başladım. CARpento güzel görünüyor. Havalandırma nerden nasıl sağlanıyor kapıyımı açacak alan kişi.Ön taraf komple cam.

Merhaba

Ticaret bir değerleme ve pazarlama olayıdır aslında, her kurum sunduğu ürüne bir değer biçer ve o ürünü çeşitli stratejiler ile pazarlar, tüketiciler ise kendi standatlarında bir değelendirme yaparlar ve sunulan ürünü tüketmek ya da tüketmemek yönünde bir karar verirler, bu kadar basit aslında.

€ şu kadar artmış $ böyle olmuş Enflasyon şuymuş vs bunlar tüketicinin kriterleri olabilir mutlaka ve kendi pencrelerinde de haklıdırlar fakat üreticiler böyle düşünmek zorunda değiller, işine gelirse alırsın gelmezse işine geleni arar bulur ve alırsın bu kadar basit aslında. Fiyat konusu çok görece, bana yüksek gelen bir başkasına yüksek gelmeyebilir. Üretici arttıkça fiyatlar düşer mi bilemem ama kalite mecburen artacaktır.
Başlangıç iktisada giriş dersi arz talep eğrisi, Sonu fiyatlar düşer mi? Bilemem.
Üstat mal satıcı tarafından belirlenen fiyata müşteri bulmadığında nereden ne kıssam diye düşünceler başlar.Rakamı düşük gösterip müşteriyi kandırmaya yönelik hareketler başlar. Her şey opsiyonel olur. Sizinde kafanız karışır asıl istenen de budur. Çünkü.
Bizim Türk Malları maalesef böyle yabancılar farklı mı? Onlarda aynı ticaretin raconu yok maalesef.
Maliyetler artarsa fiyatlar düşmez. Fiyatlar rekabet ortamı artarsa düşer. Aynı kalitede ürün buldumu müşteri düşük fiyatın üzerine atlar.
Herkes pazarpayını kaptırmamak istiyor. Bu ortamda kapasite ön plana çıkıyor. Kapasiteniz yüksek ise sabit maliyetleriniz yüksektir. Bu sabit maliyetleri karşılamak için daha düşük oranda kar ile satış yapmak istersiniz.
bu yüzden en büyük üretici kim ise onları gezin derim. Bu ortamda.
Konuyu hortlatıyorum :smiley:)

Avrupa karavanlar aslında pahalı değil .Bizim gelir seviyemiz ve paramızın değeri çok düşük böyle olunca bize çok para gibi görünüyor Türk firmaları da bunu çok iyi bildikleri için aslında bize ucuz karavan satıyormuş gibi bir karavanda olması gereken her türkü donanımı çıkarıyorlar 220 volt bir buzdolabı + birde isteğe bağlı portatif tuvalet koyup çokta ucuz olmayan fiyatlara satıyorlar.Mesela Caretta uncle karavanın fiyatı 74000 bu mu ucuzdur?En ucuz butik karavan üreten firmalar 45000-50000 tl ye karavan satıyorlar. Aslında isteseler Avrupa karavanlar gibi full karavan üretip onlardan daha ucuz satabilirler ama o satış politikaları ile para kazanamazlar vede hedef kitlelerinide değiştirmiş olurlar.Avrupa karavan satan firmaların ve Türk malı karavan satan karavan firmalarının hedef kitlesi çok farklı .Pazarı paylaşmışlar yani hiç kimse size bedavaya bişey satmıyor.Aslında yerliside avrupasıda iyi para kazanıyor.Zaten çok yakın zamanda yerli karavanda bizim için lüks olacak gibi dua edelimde bu corona belasını en az zararla atlatalım.
bu yerinde yoruma bir de ben katkı sunmak isterim.

sarı sitede ilanı olan Bürstner Premio Life 430 veya 490TK U edition modellerini baz alıp bu karavanlardaki buzdolabı, ısıtıcı, mover, tente, kasetli tuvalet, can ocak, pleksi cam, solar panel ve stabilizatörü alt alta yazarsam yaklaşık 60.000 lira ediyor. 164.000 liraya satılan Burstnerin baz fiyatı geldi mi sana 100.000 TL?

3-5 eklenti ve 3-5 bin farklarla Saly de o fiyata satıyor, Başoğlu da, Pino da, Ortiz de.

alıcının neye ihtiyacı olduğu ve aldığı fiyat tekliflerinin içinde nelerin dahil nelerin hariç olduğu bilinci gerçekten çok önemli

bu yerinde yoruma bir de ben katkı sunmak isterim.

sarı sitede ilanı olan Bürstner Premio Life 430 veya 490TK U edition modellerini baz alıp bu karavanlardaki buzdolabı, ısıtıcı, mover, tente, kasetli tuvalet, can ocak, pleksi cam, solar panel ve stabilizatörü alt alta yazarsam yaklaşık 60.000 lira ediyor. 164.000 liraya satılan Burstnerin baz fiyatı geldi mi sana 100.000 TL?

3-5 eklenti ve 3-5 bin farklarla Saly de o fiyata satıyor, Başoğlu da, Pino da, Ortiz de.

alıcının neye ihtiyacı olduğu ve aldığı fiyat tekliflerinin içinde nelerin dahil nelerin hariç olduğu bilinci gerçekten çok önemli
Hesap belli
Aslında Avrupa karavan üreticilerinin Türkiye distribütörleri bu donanımları koymadan,bizim yerliler gibi ısıtıcısız,boilersiz,moversiz,tentesiz, dıştan kasetli tuvaletsiz,plexi camsız bir model ithal etseler
İçine buradan temin edip 200 TL'ye poropotti bir wc ,800 TL'ye Altus büro tipi 220 buzdolabı koysalar 80-90 bine satarlar
Hem de peynir ekmek gibi satarlar
O zaman yerli üreticiler ya fiyat düşürürler,ya da kaliteyi artırmak zorunda kalırlar,Hep söylediğimiz gibi yerli ve yabancı karavanların fiyatları aslında aynı

@ozanpinar

Bu değerlendirmeyi daha öncede yapmıştık dediğiniz gibi. Ancak verdiğiniz ithal örneklerden yola çıkarak O2 belgeli 4-5 metre karavan satan örneğin Pino'yu ele alalım. Yine sarı sayfalı ilan sitesinde belirttiğiniz donanımlar olmadan KDV dahil indirimli 100-110.000 TL ye bıraktığı karavana belirttiğiniz 60.000 TL yi eklesek aynı fiyata çıkıyorlar.

Bu noktada neden ithal alıyoruz?

Yerli olduğu için ucuz olmalı kafamıza kazınmış ama örneğin Pino özelinde baktığınızda bazı donanımları ilthal olduğu gibi birçok donanımı yerli. Şase yerli, camlar yerli, işçilik yerli vb. Ve bu yerli uygulamalar AB ayarında. Yani tamperli cam görmüyorsunuz, belgeli çift kat plexi camlar. Şase'de galvaniz yok diye görmüyorsunuz. Belgeli teste tabi tutulmuş galvanizli şase.

Sonuç olarak yerli karavan aynı donanımlar ile ithal ile aynı fiyatlara geliyorsa, ağırlık olarak da arada fark yoksa (Pino özelinde yazdım.) niye ithal alıyoruz?

Bende bunu anlamıyorum.

@ozanpinar

Bu değerlendirmeyi daha öncede yapmıştık dediğiniz gibi. Ancak verdiğiniz ithal örneklerden yola çıkarak O2 belgeli 4-5 mvetre karavan satan örneğin Pino'yu ele alalım. Yine sarı sayfalı ilan sitesinde belirttiğiniz donanımlar olmadan KDV dahil indirimli 100-110.000 TL ye bıraktığı karavana belirttiğiniz 60.000 TL yi eklesek aynı fiyata çıkıyorlar.

Yerli olduğu için ucuz olmalı kafamıza kazınmış ama örneğin Pino özelinde baktığınızda bazı donanımları ilthal olduğu gibi birçok donanımı yerli. Şase yerli, camlar yerli, işçilik yerli vb. Ve bu yerli uygulamalar AB ayarında. Yani tamperli cam görmüyorsunuz, belgeli çift kat plexi camlar. Şase'de galvaniz yok diye görmüyorsunuz. Belgeli teste tabi tutulmuş galvanizli şase.

Sonuç olarak yerli karavan aynı donanımlar ile ithal ile aynı fiyatlara geliyorsa, ağırlık olarak da arada fark yoksa (Pino özelinde yazdım.) niye ithal alıyoruz?

Bende bunu anlamıyorum.
Pino karavan sponsorunuz mu ? Sponsorunuz ise bildirmeniz gerekir.

@ozanpinar

Bu değerlendirmeyi daha öncede yapmıştık dediğiniz gibi. Ancak verdiğiniz ithal örneklerden yola çıkarak O2 belgeli 4-5 metre karavan satan örneğin Pino'yu ele alalım. Yine sarı sayfalı ilan sitesinde belirttiğiniz donanımlar olmadan KDV dahil indirimli 100-110.000 TL ye bıraktığı karavana belirttiğiniz 60.000 TL yi eklesek aynı fiyata çıkıyorlar.

Bende bunu anlamıyorum.

Sayın Burak Demiral,
Paylaşımlarınızda adı geçen firmaların sponsorunuz olup olmadığını kontrol etmemiz mümkün değil. Bu nedenle bundan sonraki paylaşımlarınızda firma ismi yazmamanız gerekir.

Bu paylaşım tartışmaya açık değildir. Lütfen cevap yazılmasın.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR