Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 310,132
Konu uzun zamandır sessizliğe bürünmüş. Biraz canlandıralım. Malum pandemi döneminde mantar gibi yerli firmalarımız türedi.

Swan karavan hakkında fikirlerimi paylaşmak isterim. Bence son yıllarda Türkiye'de çekme karavancılık alanındaki en büyük yenilik oldu bu firma. Fiyat argümanını dışarda bırakırsak Avrupa standartlarına en yakın karavan markamız oldu. İngiliz tarzını benimsedikleri ortada ve bu benim hoşuma giden bir durum. Fiyat dışında illa ki eleştirecek bir şeyler yazmak gerekirse;

1- Buzdolabını 3 sistem değil de sadece 12V kullanmaları tercih aşamasında oyun dışı kalmalarına sebebiyet verebilir.
2- Böyle büyük yatırımlarla bir işe girişilecekse gelecek planında mutlaka yerli üretim donanımlara da yer verilmeli diye düşünüyorum. Aksi halde avrupa ürünlerin ithal edilip karkasa monte edildiği bir karavan olarak akıllarda kalacaklar. Yerli/milli kavramı tam olarak oturmayacak.

Fiyat konusuna gelince, evet ürünleri çok pahalı. Yabancı markalarla yarışıyor, hatta genelde daha önde oluyor. Bu konuda tercih sebebi olmak için kusursuz bir satış sonrası hizmet ağı kurulması işlerini kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum.

Bu kış Abant'ta bir Avrupa karavan karda kayma sonucu arkadan ciddi bir darbe almıştı. Bu hasar Türkiye'de tamir edilemediğinden fabrika transfer masraflarının karşılanması karşılığında fabrikaya gönderilmesini ve tamir edilip gönderilmesi teklifini yapmıştı. (Hobby diye hatırlıyorum markasını) Hesap edildiğinde bu masraflar neredeyse karavanın bedeline denk geliyordu. Bence işte tam burası bu markanın rekabet alanı.

Internet siteleri : https://swancaravan.com/index.html

Umarım daha iyi karavanlar üretir ve ülkemizden bir çekme karavan markasının da dünya çapında premium markalar arasına girmesini sağlayacak köprümüz olur.

Son düzenleme:

İki üreticiyi atlamışım hatırları kalmasın;

16- Pino Karavan : İç tasarıma oldukça önem veren bir firmamız. Şahsen dış tasarımı özellikle de tüplük bulunmayan bombeli ön bölümü benim zevkime hitap etmiyor. Sahibi beyefendinin bir kaç videosunu izlediğinizde avrupa karavanların bu işi iyi bilmediğini söyleyebilecek bir öz güveni olduğunu görebilirsiniz. Geçmiş zamanlarda oldukça şikayet almış, forumda da konuları mevcut. Yakın dönemde hatırladığım son şikayet ise ikinci el satışlarında eski müşterilerinin karavanlarını onlara soranlara, kendi üretimleri olan eski ürünlerini kötülemek ve sıfır satmaya çalışmak olmuştu. Bu tarz davranışlardan vazgeçmelerini ve eski üretimlerinin de gerek firma gerek teknik servis olarak arkasında durmalarını tavsiye ediyorum. Satış sonrası memnuniyet size kat ve kat müşteri olarak geri dönecektir emin olabilirsiniz.

17- Saly Karavan : Türkiye'de yerli çekme karavan demek düne kadar başoğlu ailesi (erba, saly, başoğlu), can karavan'dı. Doğal olarak tecrübeleri çok yüksek. Baz donanım olarak pleksi karavan camları ile üretim yapıyor. Satış sonrasındaki destekleri de oldukça güçlü aldığım duyumlara göre. Özellikle son dönemde 750kg altına ağırlık veriyor ancak şahsi fikrim bu karavanları biraz daha uzatıp ağırlığı tutturmaları. 3,25 bir karavanda 4 kişi ancak ve ancak yatabilir. Kafanı çevirsen birine çarpma ihtimali var. Bir tavsiyem de 4.25 modeline ranza ile 4 kişilik bir yerleşim planı sunmaları üzerine. İnanın 750kg altı takıntısı olmayan kesimin çok ilgisini çekersiniz bu şekilde. Henüz haklarında duyduğum bir şikayet yok. Fiyatlar konusunda başoğlu'na önerdiğim politikayı size de önermek isterim. Bir ödeme programı yapabilirseniz gerçekten bu ülkeye çok büyük bir hizmet sağlamış olursunuz.
Merhabalar,
Karavan hayatına geçiş yapmayı planlıyorum. Ve yazınız çok bilgilendirici oldu. Teşekkür ederim. Yazınızın tarihi 2020. 2021 yılında üretime başlayan Swan karavan hakkındaki görüşünüzü merak ettim. Acaba inlceleyebilme şansınız oldu mu?

Konu uzun zamandır sessizliğe bürünmüş. Biraz canlandıralım. Malum pandemi döneminde mantar gibi yerli firmalarımız türedi.

Swan karavan hakkında fikirlerimi paylaşmak isterim. Bence son yıllarda Türkiye'de çekme karavancılık alanındaki en büyük yenilik oldu bu firma. Fiyat argümanını dışarda bırakırsak Avrupa standartlarına en yakın karavan markamız oldu. İngiliz tarzını benimsedikleri ortada ve bu benim hoşuma giden bir durum. Fiyat dışında illa ki eleştirecek bir şeyler yazmak gerekirse;

1- Buzdolabını 3 sistem değil de sadece 12V kullanmaları tercih aşamasında oyun dışı kalmalarına sebebiyet verebilir.
2- Böyle büyük yatırımlarla bir işe girişilecekse gelecek planında mutlaka yerli üretim donanımlara da yer verilmeli diye düşünüyorum. Aksi halde avrupa ürünlerin ithal edilip karkasa monte edildiği bir karavan olarak akıllarda kalacaklar. Yerli/milli kavramı tam olarak oturmayacak.

Fiyat konusuna gelince, evet ürünleri çok pahalı. Yabancı markalarla yarışıyor, hatta genelde daha önde oluyor. Bu konuda tercih sebebi olmak için kusursuz bir satış sonrası hizmet ağı kurulması işlerini kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum.

Bu kış Abant'ta bir Avrupa karavan karda kayma sonucu arkadan ciddi bir darbe almıştı. Bu hasar Türkiye'de tamir edilemediğinden fabrika transfer masraflarının karşılanması karşılığında fabrikaya gönderilmesini ve tamir edilip gönderilmesi teklifini yapmıştı. (Hobby diye hatırlıyorum markasını) Hesap edildiğinde bu masraflar neredeyse karavanın bedeline denk geliyordu. Bence işte tam burası bu markanın rekabet alanı.

Internet siteleri : https://swancaravan.com/index.html

Umarım daha iyi karavanlar üretir ve ülkemizden bir çekme karavan markasının da dünya çapında premium markalar arasına girmesini sağlayacak köprümüz olur.
Fiyat konusunda ve yerli üretim donanımların kullanılması konusunda size %100 katılıyorum. Safir modeli 1-2 ay once 165 bin TL iken acaba alsam mi diye düşünüyordum. Şimdi fiyatinin 18200 Euro oldugunu ogrendim. Yani su anki kurla 292 bin TL yapiyor. Hadi bu paralari verdik diyelim, bu karavani kac liraya kasko ettirecegiz. Kac paraya guvenlikli otopark bulacagiz. Turkiye nin daglik taslik yollarina nasil surecegiz vs. Ayrica ekonomik bunalim nedeniyle hirsizlik vakalari da iyice artti. Kadikoy de arabalarin farlarini bile calan ceteler olustu. Bu sartlar altinda Turkiye de Avrupa karavan ve benzer donanimda pahali karavanlar kullanmak ne kadar mantikli artik bilemiyorum. Ben Erba karavani daga tasa surerken ve evimin onune kaskosuz park ederken hic bas agrisi cekmiyorum. Swan karavani almis olsaydim baya cekerdim diye düşünüyorum :smiley:

Son düzenleme:

Merhabalar
Karavanlarla ilgili bilgi ararken forumu buldum. Uzun zamandır karavan alma düşüncesi var aklımda ama becerebilir miyim sorusu zihnimi meşgul ediyor. Aslında yazları 2-3 gün arabada yatmış biri olarak çok büyük bir zorluk olduğunu düşünmüyorum, zaten 2017de arabayı alırken ruhsata işli çeki demiri olması beni cezbetmişti.
Karavan konusuna çok hakim değilim, şahsi fikrim sadece.
Konunun ilk sayfası ve sonları okudum, hepsinin aynı olduğunu düşünmesem de yerli ürünlerin tasarımlarında bir sıkıntı var gibi geliyor bana. Özellikle içerisinde yapılan mobilyalar bana çok acayip geliyor.
Mobilyalardaki ağacın rengi, görüntüden ağır bir sunta izlenimi vermesi ve hantal durması. İlla ahşap mı olması gerekiyor daha hafif bir malzeme yok mu? En azından yatağı değil de hafif olsun diyedolapları plastikten yapamıyorlar mı? Yoksa bizim memleketteki en büyük sıkıntı bütçe olduğu için tek tip ev gibi, sarımsı renk eski moda dolaplar mı yapılıyor :D

Merhabalar
Karavanlarla ilgili bilgi ararken forumu buldum. Uzun zamandır karavan alma düşüncesi var aklımda ama becerebilir miyim sorusu zihnimi meşgul ediyor. Aslında yazları 2-3 gün arabada yatmış biri olarak çok büyük bir zorluk olduğunu düşünmüyorum, zaten 2017de arabayı alırken ruhsata işli çeki demiri olması beni cezbetmişti.
Karavan konusuna çok hakim değilim, şahsi fikrim sadece.
Konunun ilk sayfası ve sonları okudum, hepsinin aynı olduğunu düşünmesem de yerli ürünlerin tasarımlarında bir sıkıntı var gibi geliyor bana. Özellikle içerisinde yapılan mobilyalar bana çok acayip geliyor.
Mobilyalardaki ağacın rengi, görüntüden ağır bir sunta izlenimi vermesi ve hantal durması. İlla ahşap mı olması gerekiyor daha hafif bir malzeme yok mu? En azından yatağı değil de hafif olsun diyedolapları plastikten yapamıyorlar mı? Yoksa bizim memleketteki en büyük sıkıntı bütçe olduğu için tek tip ev gibi, sarımsı renk eski moda dolaplar mı yapılıyor :D
Hoşgeldiniz.
Yerli karavan üreticileri bazı konularda epey yol aldılar. Özellikle bazıları ama sektörün tıkandığı iki nokta var:
Bunlardan ilki seri üretmenin getireceği avantajlardan yararlanacak şekilde çoğu üretim yapamıyor.
Bir diğeri de kullandıkları malzemeler ithal gerçek karavan malzemeleri değil.
Bunları kullandıkları zaman da ortaya çıkan fiyat Avrupa karavanlarla rekabet edemiyor.
Yerli karavanseverler olarak biz malesef elden gelenin en iyisi olabilecek çözümlerle idare ediyoruz. Bu daha bir epeyce böyle gider. Gerçek bir seri üretici gerçek bir endüstri kurana kadar.
Eğer yüksek beklentileriniz var ve maddi durumunuz da yetiyorsa kesinlikle Avrupa karavanla başlayın.

Plastik evet hafif olur ancak dayanıklı olmaz,koku yapar zamanla
Ahşaba şekil vermek kolay, istediğiniz gibi kesip biçebilirsiniz
Ama plastik öyle değil,seri üretim gerekir, bunun için makinalar gerekir
Oysa ahşap işini amatör biri yada herhangi bir marangoz yapabilir
Ahşabın çok fazla rengi var,bu seçimi öncesinde yapabilirsiniz
Aslında uçaklarda ve otobüslerde ahşap dolap yokken karavanlarda sadece ahşap dolap olması da garip
Uçak ve otobüsler çok sayıda seri üretim olduğu için bunların iç aksamı da seri üretim ile yapılıyor
Yerli mi yabancı mı karavan derseniz
Tabiki yabancı
Her açıdan daha kaliteli ve donanımlı
Bizler de hiçbir tecrübemiz yokken çekme karavan ile başladık
Zor birşey değil

.
Yücel bey, dediklerinizin hepsi oluşsa da yeterli know-how olmadan, rekabet edebilecek kaliteye ulaşılabileceğini sanmam.
Mutlaka oralardan birkaç ustaya gerek olunacak.
Türk lirasının değersizliği sayesinde rekabet edebilirler. Ama bu istenen bir rekabet tarzı değil.

Daha bugün çeşitli pazarlarda Türk mallarının Çin mallarının yerini alıyor olduğunu okudum bir haberde.

Türk lirasının değersizliği sayesinde rekabet edebilirler. Ama bu istenen bir rekabet tarzı değil.

Daha bugün çeşitli pazarlarda Türk mallarının Çin mallarının yerini alıyor olduğunu okudum bir haberde.
Doğru yargı..
Bir tarafı müthiş sevindiriici ...
Diğer tarafı son derece üzücü..

Biz sanayici olarak bu durumdan rahatsızız.
Herkes (Kısmen haklı olarak) mal satışını dövize bağladı..
Biz de bu saçmalığa bulaştık malesef..
Hergün TL bazında fiyat yenilememk için,
döviz bazında fiyat veriyoruz..

Ne acı..

Merhabalar,
Grup bir uye daha kazandi :smiley:

Son 2 yildir cadir kampini aktif kullanan bir aileyiz ve kucuk kizim ile sira, karavani tecrube etmeye geldi.
Aslinda 1 yila yakin suredir, bu dusunceyi tartiyorum ama son 1-2 ayda aksiyona gecip Saly, adria, crawler gibi ureticileri ziyaret ettim. Hatta istanbuldaki karavan parklarina da bakip haftasonu nerelere kacabilecegimi ve ozetle nasil bir karavan almam gerektigini anlamaya calisiyorum.

Netlestirdigim isterler;
Kis ayi olmasada en az 3 mevsim kullanabilecegim, dolayisiyla sizdirmazlik ve yalitim onemli

Aldigim urunun uzun omurlu olmasi ve ozellikle 3-5 yasinda bile satarken ciddi deger kayiplariyla karsilasmamaliyim

Basima gelebilecek sorunlarda satis sonrasi destek anlaminda memnun kalmaliyim

750kg alti yada ustu olabilir. Ic uzunluk 4mt civari

Ozellikle oturma alaninin skywindow gibi hem yanlarinda hemde ustunde cam olmasi( adria nin 4four362 sini cok begendik)

Fiyat konusunda adria 400 binleri buluyor saly ise baslangic pakette 140 bin ve adria da bulunan sistemlere muadil olabilecek donanimlarla 200bine gelir ki Saly de panoramik cam gibi bir model yok diye biliyorum.

Yerli karavan da saly, swan,basoglu gibi bir kac markanin ovuldugunu okudum ve bu mesajla birlikte konuyu hem canladirmak hemde bilgileri derlemek istedim.

Gorundugu gibi butceler hic az degil.

Karavan tecrubesi olmayan birisi olarak , yukarida belirtilen beklentilere de cevap verebilecek dogru secimi yapmaya calisiyorum. Bu rakamlari odeyeceksem de orasi benim sadece icinde uyuyacagim yer degil , hayatima kalite katacak bir yer olmali. Iste bu cikmazdan kurtulabilmek icin deneyimli uyelerimizin fikirlerini cok onemsiyorum.

Yorumlariniz icin simdiden tesekkurler...

.
Hoş geldiniz.
İzninizle ben size beklemediğiniz bir yerden cevap vereyim.

…istanbuldaki karavan parklarina da bakip haftasonu nerelere kacabilecegimi ve ozetle nasil bir karavan almam gerektigini anlamaya calisiyorum.
Hiçbir katılımcı böyle bir cümleyle foruma giriş yapmamıştı. Gayet yerinde.
Fakat çekme karavanınızı kullanmadığınız zamanlar nerede bırakacağınızı da ayni yoğunluk ve ciddiyetle düşünmelisiniz. Yani güvenliği, oraya ulaşımı, belki ücreti, sigortası v.b.

Diğer bir nokta da karavancılık tecrübenizin olup olmadığından bahsetmemişsiniz. İnanın olmasının gerekliliği basma kalıp bir düşünce değil. Birçok şey beklediğinizden farklı çıkabilir. Çadırdan farklı olduğundan karavana geçiyorsanız bence bu farkın ne olduğunu uygulamada da sınamalısınız.

Gerisi için benim gibi bir motokaravancının yorum yapması yerinde olmazdı..

Son düzenleme:

.
Hoş geldiniz.
İzninizle ben size beklemediğiniz bir yerden cevap vereyim.

Hiçbir katılımcı böyle bir cümleyle foruma giriş yapmamıştı. Gayet yerinde.
Fakat çekme karavanınızı kullanmadığınız zamanlar nerede bırakacağınızı da ayni yoğunluk ve ciddiyetle düşünmelisiniz. Yani güvenliği, oraya ulaşımı, belki ücreti, sigortası v.b.

Diğer bir nokta da karavancılık tecrübenizin olup olmadığından bahsetmemişsiniz. İnanın olmasının gerekliliği basma kalıp bir düşünce değil. Birçok şey beklediğinizden farklı çıkabilir. Çadırdan farklı olduğundan karavana geçiyorsanız bence bu farkın ne olduğunu uygulamada da sınamalısınız.

Gerisi için benim gibi bir motokaravancının yorum yapması yerinde olmazdı..
Aslinda yazinin sonunda karavan tecrubemin olmadigindan bahsettim ama yazi uzun olunca fark edilmemis :smiley:

Neden karavan yada neden cekme karavan sorusuna gelince, daha korunakli, daha konforlu, daha kalabalik gitme imkani, daha uzun sureli tatil, daha yalitimli ve bence daha mobil (cadirda toplanip baska yere gecmek cok yorucu olabiliyor, sisme yataklar cadir vs vs)
Kamp parklarini yillik kiralamak icin dusunuyorum ki hafta sonlari aracimla gider takilirim, karavani surekli gezdirmem. Yillik izinlerimde farkli yerler deneyimlerim gibi dusunuyorum. Hep ayni hayaller ayagimiz topraga bassin, kuslar civildasin dogayla biraz daha fazla vakit gecirelim.

Ama geliyoruz hangi karavan, ithal mi yerli mi ve hangi donanimlar sorularina. Fiyatlar almis basini gitmis hadi yatirim maliyetine razi olduk sonrasinda bizi neler bekliyor? Deger kaybi, senelik muayene ucreti, servis ucreti yedek parca ucretleri vs. Burdada bu forum devreye giriyor yani tecrube 🙂

Saly, başoğlu vs değer kaybı yaşar,ben olsam yerli tercih etmem
Swan dediğiniz türk malı ama fiyatları ithalden pahalı, kesinlikle o paraları haketmiyor, ithal karavan parasına yerli karavan almak saçma olur
300-400 bin bandında bir sürü ithal karavan var, bunlardan birini tercih etmenizi öneririm

Neden karavan yada neden cekme karavan sorusuna gelince, daha korunakli, daha konforlu, daha kalabalik gitme imkani, daha uzun sureli tatil, daha yalitimli ve bence daha mobil (cadirda toplanip baska yere gecmek cok yorucu olabiliyor, sisme yataklar cadir vs vs)
Çok kereler belirtmiştim.
Çekme karavan motokaravana göre çok daha uygundur..

Bir sürü sebep sıralanabilir.
Karavanı çekiye bindirince, motokaravanınız hazır.
Motokaravan ile her yere giremezsiniz, ama karavanı bırakınca, binek aracınızla her yere gidersiniz.
Yıllık bakım v.s. derdi yoktur.
Motokaravanın sıkıcı dar ölçülerindeki gibi bunalmazsınız.

İlk yatırım olarak motokaravana göre çok hesaplıdır.

Avrupa karavanlar muhakkak ki çok iyidir,ama biraz fiyatlılar.
Ben o paraları vermem.

Saly şu anda en alınabilir yerli karavan.
Özellikle 4.06 yı öneririm.
Yerleşim planı ve malzeme kalitesi ve (Nispeten de) fiyatı uygun.

Karavancılık iyidir..
Kararınız hayırlı olsun.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri