Yerlİ Çekme Karavanlarimiz...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,780

Bu başlıkta inceleyeceğimiz karavanlar lütfen 01 ve 02 belgeli karavanlar olsun.
Özel yapım ve evraksız belgesiz karavanları bulaştırmayalım.

Son düzenleme:

bence katılması caizdir.. sonuçta ortada geçerli resmi bir belge var.

Ha..!!! içeriden, Ha..!!! dışarıdan ne farkeder.. Sen harici olanları da yaz listeye.. :confused:
---------------
Zinhar yazılmaya..
Yazanların tiz kellesi vurula.
Ama memleketin, ama gavurun belgesi geçerli olub, ordan bordan parayla alınan belge, alan satanların elleri çapraz vurula.
Ferman Padişahınızın olup, uyula..

Kimseden ses yok.. iyisimi ben başliim barii. buraya yazdıklarım umarım batmaz..

biraz sonra o kadar çok şeyin olmadığını göreceksiniz ki.. ortaya çıkan aracın karavan olduğundan bile şüphe edeceksiniz..

ilk gözüme çarpan pencerelerin düzgün olamaması.. ön pencerenin su alır korkusuyla hiç takılmaması.. ancak yine de düzgün olmasada pencere var.. bazı karavanlarda ise pencereler evlere takılan PVC sistem. o zaman 1 numaraya bazılarında ön pencere yok diyelim.

birkaç tane daha yazayım diğerlerini de siz yazın..

fazlalıklara bakacak olursak ağırlığından başka fazla yok gibi..

yerli karavanların eksikleri

1- Ön pencere yok.. olanlarda da su yalıtım problemi var.
2- Üç sistem buzdolabı ve buzdolabı havalandırması yok.
3- Dıştan kaset WC nerede ise hiç yok.
4- Isıtmada kullanılan ısıtıcı (truma v.s.) yok.
5- Sineklikli tavan sunroff yok, bazılarında minibüs sunrofu var.
6- Estetik dış görünüş yok. tüm karavanların dış görüntüsü ilkel.
7- Kaliteli oturma grubu yok. basit ve ince kesilmiş sünger koymuşlar..
8- Dolap ve çekmecelerde basmalı kilit yok, telle bağlanmış çekmece var.
9- Kaliteli sinyalizasyon yok. var desinler diye uyduruk lamba takılmış.
10- Düzgün perde, stor, sineklik v.b. yok. mevcut perdeler uyduruk.
11- Bazılarında dış kapı bile yok. aliminyum dükkan kapısı takılmış.
12- İyi yapılmış dış aydınlatma yok. dış kapı üstüne WC armatürü takılmış.
13-
14-
15-
16-
17-
18-
19-

yerli karavanların fazlalıkları

1- bazıları 1400 kg. ağırlıkları çok fazla..:p
2-
3-

Son düzenleme:

Kimseden ses yok.. iyisimi ben başliim barii. buraya yazdıklarım umarım batmaz..

biraz sonra o kadar çok şeyin olmadığını göreceksiniz ki.. ortaya çıkan aracın karavan olduğundan bile şüphe edeceksiniz..

ilk gözüme çarpan pencerelerin düzgün olamaması.. ön pencerenin su alır korkusuyla hiç takılmaması.. ancak yine de düzgün olmasada pencere var.. bazı karavanlarda ise pencereler evlere takılan PVC sistem. o zaman 1 numaraya bazılarında ön pencere yok diyelim.

birkaç tane daha yazayım diğerlerini de siz yazın..

fazlalıklara bakacak olursak ağırlığından başka fazla yok gibi..

yerli karavanların eksikleri

1- Ön pencere yok.. olanlarda da su yalıtım problemi var.
2- Üç sistem buzdolabı ve buzdolabı havalandırması yok.
3- Dıştan kaset WC nerede ise hiç yok.
4- Isıtmada kullanılan ısıtıcı (truma v.s.) yok.
5- Sineklikli tavan sunroff yok, bazılarında minibüs sunrofu var.
6- Estetik dış görünüş yok. tüm karavanların dış görüntüsü ilkel.
7- Kaliteli oturma grubu yok. basit ve ince kesilmiş sünger koymuşlar..
8- Dolap ve çekmecelerde basmalı kilit yok, telle bağlanmış çekmece var.
9- Kaliteli sinyalizasyon yok. var desinler diye uyduruk lamba takılmış.
10- Düzgün perde, stor, sineklik v.b. yok. mevcut perdeler uyduruk.
11- Bazılarında dış kapı bile yok. aliminyum dükkan kapısı takılmış.
12- İyi yapılmış dış aydınlatma yok. dış kapı üstüne WC armatürü takılmış.
13-
14-
15-
16-
17-
18-
19-

yerli karavanların fazlalıkları

1- bazıları 1400 kg. ağırlıkları çok fazla..:p
2-
3-
++++++++++++++++
Fazlalıklar konusunda 14. madde çok FAZLA dikkatimi çekti. :smiley:
Orijinal 30 senelik gülle, 2 yıllık retromuz da aynı.. :(

yerli ile yabancı karavanları incelediğimde beni avrupa karavanları önce cezbetmişti. sonra amerikan karavanlarını görünce büyülenmiştim resmen. yanlara doğru açılıyor ve resmen evden farksız oluyorlardı.

kamp kurmaktan 1 tık daha konforlu diyerek 750 kg karavana yönelmiştim.

ülkemizdeki karavanları görünce bu ne böyle demiştim. adam masa sandalye ile dışarda otur diyor sonra buna yer yapmamış yatağın üzerine kapatıp koyuyordu. uyurken ya masana saldalyene sarılacaksın yada dışarı koyup çaldıracaksın. yabancılarda ise özel yer mevcuttu. yine yabancı ile bizdeki farkı söyleyeyim. yabancıda tente mevcut masa sandalye ve ıvır zıvır için özel yer yapmışlar. buzdolabı gerçek 3 sistem buzdolabıydı. bizde ise araç buzluğu diye tabir edilen dandik buzluğu koyup buzdolabı diye satmaya çalışıyorlardı. daha dünya detay var.

düşününce araç karavan sayesinde çok yakacak. karavan varken manevra kabiliyeti azalacak. eee çadır kurmaktan da ülkemizdekilerin pek bir farkı yok. bu sebeple kamp kurmaya çadırımla yaşamaya devam dedim. çadır mat tulum katlanır sandalye katlanır masa ve ıvırı zıvırı bagaja attım mı tamamdır.

Karavan alma fikri halen kafamda mevcut ama artık 750 kilo olan saçma şeyler yerine adam akıllı neredeyse 5 yıldızlı otel konforu yaşatacak karavan alıcam. bir model şimdilik aklımda belirledim. 75 000 euro dediler sorduğumda. bakalım ilerde nasip olur mu olmaz mı bu ekonomik gidişatta görecez.

Mrb aranıza yeni katıldım dolayısıyla birçok bilgiye açım internette çok bilgi kirliliği var uzaman kişilerin yardımına ihtiyacım var . 1) 750 kg altı karavan alırsak ruhsat yada tip onay belgesine ihtiyaç yokmu ? 2) b1 ehliyetle kullanabilirmiyi? 3) avrupa karavan 2. El ruhsatlı ve tip onay belgeli bulmak imkansız mı ?? yerli karavanlardan en sağlam ve en güvenilir modelleri nelerdir ??

sorularınıza kendi araştırmalarım ve bulgularımla cevap yazacağım..

SORU - 1 - 750 kg altı karavan alırsak ruhsat yada tip onay belgesine ihtiyaç yokmu.??

CEVAP - 1 - 750kG veya altı karavan alırsanız ruhsata ihtiyacınız olmayacak.. ancak TCK. taşıt trfiğine çıkmak için tip onay belgesi olması gereken bir belgedir. tip onay belgesi olmayan yaşıtların trafiğe çıkması yasaktır...

bu arada karavanın yüklü ağırlığının 750Kg. olması gerekiyor.. bir çok karavan (özellikle avrupa bazı karavanlarda) etiketinde 740kg yada daha azı yazar. aynı etikette max. yüklü ağırlık genelde 900 Kg. dır.. burada boş ağırlığın önemi yoktur.. etiketteki yüklü ağırlık geçerlidir..

ayrıca 5 metrelik bazı yerli karavanlarımızın etiketinde 740 kg yazsa bile asıl boş ağırlıklarının 1350-1400 kg olduğu kabak gibi ortadadır.. bu durumda etiket önemli değildir kantar fişi önemlidir..

SORU - 2 - b1 ehliyetle kullanabilirmiyiZ?

CEVAP - 2 - Yüklü ağırlığı 750 Kg. geçmeyen tüm römork ve karavanları B sınıfı ehliyet ile, yüklü ağırlığı 750 Kg üstü olanları ise BE sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz..

SORU - 3 - avrupa karavan 2. El ruhsatlı ve tip onay belgeli bulmak imkansız mı ??

CEVAP - 3 - imkansız değil.. ancak bu tip karavanların hepsi Türkiyede ithal edilip satılan karavanlardır.. çoğunluğu üst modeldir.. bu sebepten fiyatları oldukça pahalıdır..

SORU - 4 - yerli karavanlardan en sağlam ve en güvenilir modelleri nelerdir ??

CEVAP - 4 - yerli karavanları tavsiye etmiyorum.. son derece kullanışsız, estetikten uzak ve güvenli değiller.. bazı tip onay belgeli olan yerli karavanlar bile bana güven vermemektedir..

cevaplar şahsi fikirlerim olup katılan arkadaşlar olacağı gibi katılmayan arkadaşlar da olabilir.. fikirlere hoşgörüm vardır..

sorularınıza kendi araştırmalarım ve bulgularımla cevap yazacağım..

SORU - 1 - 750 kg altı karavan alırsak ruhsat yada tip onay belgesine ihtiyaç yokmu.??

CEVAP - 1 - 750kG veya altı karavan alırsanız ruhsata ihtiyacınız olmayacak.. ancak TCK. taşıt trfiğine çıkmak için tip onay belgesi olması gereken bir belgedir. tip onay belgesi olmayan yaşıtların trafiğe çıkması yasaktır...

bu arada karavanın yüklü ağırlığının 750Kg. olması gerekiyor.. bir çok karavan (özellikle avrupa bazı karavanlarda) etiketinde 740kg yada daha azı yazar. aynı etikette max. yüklü ağırlık genelde 900 Kg. dır.. burada boş ağırlığın önemi yoktur.. etiketteki yüklü ağırlık geçerlidir..

ayrıca 5 metrelik bazı yerli karavanlarımızın etiketinde 740 kg yazsa bile asıl boş ağırlıklarının 1350-1400 kg olduğu kabak gibi ortadadır.. bu durumda etiket önemli değildir kantar fişi önemlidir..

SORU - 2 - b1 ehliyetle kullanabilirmiyiZ?

CEVAP - 2 - Yüklü ağırlığı 750 Kg. geçmeyen tüm römork ve karavanları B sınıfı ehliyet ile, yüklü ağırlığı 750 Kg üstü olanları ise BE sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz..

SORU - 3 - avrupa karavan 2. El ruhsatlı ve tip onay belgeli bulmak imkansız mı ??

CEVAP - 3 - imkansız değil.. ancak bu tip karavanların hepsi Türkiyede ithal edilip satılan karavanlardır.. çoğunluğu üst modeldir.. bu sebepten fiyatları oldukça pahalıdır..

SORU - 4 - yerli karavanlardan en sağlam ve en güvenilir modelleri nelerdir ??

CEVAP - 4 - yerli karavanları tavsiye etmiyorum.. son derece kullanışsız, estetikten uzak ve güvenli değiller.. bazı tip onay belgeli olan yerli karavanlar bile bana güven vermemektedir..

cevaplar şahsi fikirlerim olup katılan arkadaşlar olacağı gibi katılmayan arkadaşlar da olabilir.. fikirlere hoşgörüm vardır..
Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Peki çekme karavana yeni başlayanlar için önerebileceğiniz bir marka model varmıdır acaba ??

Türkiye de çekme karavan olayını araştıran yüzlerce meraklıdan biriyim.. insanlar araştırırken bu siteyi buluyor.. bir süre gözlem yapıyor.. sonra siteye üye olup yazıyor..

burayı okuyanların büyük çoğunluğunun karavanı yok.. karavanı olmayan bu büyük çoğunluk 2-3 sene karavan alacağım diye sizin gibi olayı öğrenmeye çalışır.. durumu öğrenince de büyük bölümü bu hobiyi bırakır.. maddi durumu çok iyi olanlar ise avrupa karavana yönelir..

size yerli karavan öneren bir takım meraklılar da olacaktır.. pişman olmak istemiyorsanız bu mesajları dikkate almayın.. malum sitede yerli ikinci el satılan karavanların çoğunluğu yeni alınmış ve pişmanlıktan dolayı satılan karavanlardır..

size tavsiyem : kesinlikle yerli karavan almayın.. bütçeniz uygunsa sıfır avrupa ya da 2. el avrupa ruhsatlı karavanlara yönelmeye çalışın..

yok olmuyor çok pahalı diyorsanız da bu hobiden diğerleri gibi vazgeçin..

Son düzenleme:

Türkiye de çekme karavan olayını araştıran yüzlerce meraklıdan biriyim.. insanlar araştırırken bu siteyi buluyor.. bir süre gözlem yapıyor.. sonra siteye üye olup yazıyor..

burayı okuyanların büyük çoğunluğunun karavanı yok.. karavanı olmayan bu büyük çoğunluk 2-3 sene karavan alacağım diye sizin gibi olayı öğrenmeye çalışır.. durumu öğrenince de büyük bölümü bu hobiyi bırakır.. maddi durumu çok iyi olanlar ise avrupa karavana yönelir..

size yerli karavan öneren bir takım meraklılar da olacaktır.. pişman olmak istemiyorsanız bu mesajları dikkate almayın.. malum sitede yerli ikinci el satılan karavanların çoğunluğu yeni alınmış ve pişmanlıktan dolayı satılan karavanlardır..

size tavsiyem : kesinlikle yerli karavan almayın.. bütçeniz uygunsa sıfır avrupa ya da 2. el avrupa ruhsatlı karavanlara yönelmeye çalışın..

yok olmuyor çok pahalı diyorsanız da bu hobiden diğerleri gibi vazgeçin..
Katılmıyorum
Daha hiç karavanı olmayan birinin
Paran azsa vazgeç demesi saçma
Yıllarca yerli karavanlarla gezmiş birisi olarak sana
May 3.60 öneririm
Gerçekten 750 kg altı ve 4 kişi yatma kapasiteli
Ekstra ücret ile O1 belgesi verebiliyor

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ekstra ücret ile O1 belgesi verebiliyor

Ücretiyle 01 belgesi vermek nasıl oluyorsa.... :confused:

ERBA başlangıçta bu taktiği uygulamıştı, ama 01 belgesi kendine ait idi.
Yaptğı yüklü belge alma masraflarının bir kısmını karşılamak ve
bazı 1450 kg. lık gülleleri de hala " 740 Kg. dır-Ruhsata gerek yok"
maskaralığına devam edebilmek içindi.
Ama belge de "ERBA" ya çıkmıştı, kendi "ERBA" marka karavanına belgeyi veriyordu.

Bahsettiğiniz iş ise, Ahmet in ehliyetine,Mehmetin resmini yapıştırmak gibi bir şey.

01 Belgesi imalata verilen bir belgedir, para ile alıp satılamaz. :mad:
Kanunen suçtur.
Belgeyi satan, alan suçlu duruma düşer.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR