Yerlİ Çekme Karavanlarimiz...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,898
May 3.60 öneririm

Ekstra ücret ile O1 belgesi verebiliyor

tamam hadi ben de MAY 3600 modelini önereyim.. en azından diğerlerine göre bir miktar bakılabilecek gibi..

MAY karavanın bu O1 belgesi hakkında yazılanlar bi açıklığa kavuşsun artık..

@AKMühendis ;

belgenin MAY karavana ait olmadığını nereden çıkarttınız.. bişey biliyorsanız kanıt koyun.. bilmiyorsanız, sadece tahminle hareket ediyorsanız susun lütfen..

" bişey biliyorsanız kanıt koyun.. bilmiyorsanız, sadece tahminle hareket ediyorsanız susun lütfen.."

Bu ifadeler biraz hadsiz ve mantıksız kaçmış.
Şu bir mantık hatasıdır: Olmadığını iddia ettiğiniz şeyi ispat ediniz..! :smiley:

Ben de diyorum ki,sizin gibi okumadan alim, dokumadan mutaf(Dokumacı) olanlar,
var olduğunu iddia ettikleri belgeyi çıkarıp göstersinler.
Varsa çıkarın GÖSTERİN.
Fotokopisini yollayın...

Gösteremeyip, laf yapanlar, susup hadlerini aşmasınlar.
Olmayan şeyin iddiasında bulunup da komik hale düşmesinler.

Türkiyede yüksüz ağırlığı 750 Kg. olan sadece 2 üretim var.
1-GÜNEY (Kesin)
2-PİNO 2.80 (Belki)

Öteki iddialar boş.
Bu kadar.
Anlaşıldımı..
Sevgili karavan dünyası acemisi arkadaşlarım.

" bişey biliyorsanız kanıt koyun.. bilmiyorsanız, sadece tahminle hareket ediyorsanız susun lütfen.."

Bu ifadeler biraz hadsiz ve mantıksız kaçmış.
Şu bir mantık hatasıdır: Olmadığını iddia ettiğiniz şeyi ispat ediniz..! :smiley:

Ben de diyorum ki,sizin gibi okumadan alim, dokumadan mutaf(Dokumacı) olanlar,
Varsa çıkarın GÖSTERİN.
Fotokopisini yollayın...

Gösteremeyip, laf yapanlar, susup hadlerini aşmasınlar.
Olmayan şeyin iddiasında bulunup da komik hale düşmesinler.

Türkiyede yüksüz ağırlığı 750 Kg. olan sadece 2 üretim var.
1-GÜNEY (Kesin)
2-PİNO 2.80 (Belki)

Öteki iddialar boş.
Bu kadar.
Anlaşıldımı..
Sevgili karavan dünyası acemisi arkadaşlarım.
Yüksüz ağırlığı 750 kg mı %10 aşabilir gibi bir ibare var mı acaba ?? Bilmediğimden soruyorum

tamam hadi ben de MAY 3600 modelini önereyim.. en azından diğerlerine göre bir miktar bakılabilecek gibi..

MAY karavanın bu O1 belgesi hakkında yazılanlar bi açıklığa kavuşsun artık..

@AKMühendis ;

belgenin MAY karavana ait olmadığını nereden çıkarttınız.. bişey biliyorsanız kanıt koyun.. bilmiyorsanız, sadece tahminle hareket ediyorsanız susun lütfen..

Çok itici bir üslubunuz var. Bir/Çok şey bilip bilmemeniz, harika ya da yavan fikirlerinizin olması vs hakikaten önemli değil. Empati kuramadığınız da kesin. Sizinle muhattap olmak oldukça keyifsiz görünüyor.
Yazdıklarımı umursayacağınızı zannetmiyorum; engelle/gizle şansım varsa sizin için o hakkımı kullanmak istiyorum.
Sağlıcakla.
Not: yorumum alıntıladığım mesajınızla sınırlı değil, genel olarak söyledim, forumda son zamanlarda yazduklarınızla ilgili olarak.

Çekme karavanla ilgili deneyimim yok denecek kadar az. Bu nedenle çekme karavan bölümünde paylaşımlarım çok az. Ama her paylaşımı okuyorum. Tip Onay Belgesinin nedeni ve önemi konusunda önce Sayın AKMühendis‘in yazdıklarının altını çizerek, konuyu biraz açmak istiyorum.
Tip onay belgesinin Almanca adı daha açıklayıcı „ Betriebserlaubnis= Kullanım izni„. Kullanım izni verildiği aracın yasalara uygun üretildiği, dolayısıyla güvenceli olduğu ve kullanılabileceğini ifade ediyor. Tip onay belgesi olmayan bir araç üretimine, devlet denetimi olmadan yapıldığı için, merdiven altı üretim de diyebiliriz. Tip onay belgesi çıkartmak masraflı bir iş olabilir. Üretici firma bu masrafı sattığı karavanların fiyatını belirlerken göz önünde bulundurur. Her üretilen karavanın satışında vermek zorunluğu olan bir belge için, tip onay belgesi istiyorsan ayrıca ödemen lazım, diyerek alıcıya bir seçenek sunuluyorsa, bence bu karavanın üretimi şaibelidir.
https://www.tse.org.tr/IcerikDetay?ID=476&ParentID=465

Ben bu konuyu firma sahibi ile konuştum
O1 belgesini kendi firmasından verebilmesi için 40-50 bin civarı bir başlangıç maliyeti gerekiyor
Bu arkadaşımız henüz yolun başında az bir sermaye ile güzel işler yapıyor
İyi niyetli olduğundan şüphem yok
Tanıyan herkes aynı şekilde düşünüyor
Kendisi marangoz
Az sermaye ve az personel ile birşeyler üretip satmak zordur
Ancak ileriye dönük olarak çok başarılı olacağını düşünüyorum
Destek olmak lazım

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben bu konuyu firma sahibi ile konuştum
O1 belgesini kendi firmasından verebilmesi için 40-50 bin civarı bir başlangıç maliyeti gerekiyor
Bu arkadaşımız henüz yolun başında az bir sermaye ile güzel işler yapıyor
İyi niyetli olduğundan şüphem yok
Tanıyan herkes aynı şekilde düşünüyor
Kendisi marangoz
Az sermaye ve az personel ile birşeyler üretip satmak zordur
Ancak ileriye dönük olarak çok başarılı olacağını düşünüyorum
Destek olmak lazım

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üzgünüm ama bizim burada karavancıları uyarmamız lazım. Bir firmanın kendi adına tip onay belgesi yoksa, bunu açık olarak alıcıya söylemesi lazım. Parayla verilen tip onay belgesinin başka bir firmaya ait olduğu ilerde meydana çıkarsa iş daha da karışabilir.

Varsa çıkarın GÖSTERİN.
Fotokopisini yollayın...

ben May karavanın sözcüsü değilim.. size de var veya yok demedim böyle bir iddiam da yok.... belgesi olup olmadığını da bilmiyorumm..

bu firmanın üretim yapıpta belgesinin olmadığını siz yazıyorsunuz.. o zaman May karavanı gidip şikayet edin bu kadar duyarlı iseniz..

hangi firmanın belgesini alıp müşteriye veriyor bunu da saklamayın burada.. biliyorsanız açıklayın.. bunları bilen ben değilim sizsiniz..

bana yazdığınız özel mesajda.. telefon numaranızı verip, telefonda bu durumu anlatmaya çalışacağınıza buraya açık açık yazın.. bu belge hangi firmaya ait.. yazın buraya herkez bilsin..

tekrar ediyorum ;bir şey bilmiyorsanız da kimseyi itham etmeyin lütfen susun..

Son düzenleme:

ben May karavanın sözcüsü değilim.. size de var veya yok demedim böyle bir iddiam da yok.... belgesi olup olmadığını da bilmiyorumm..

bu firmanın üretim yapıpta belgesinin olmadığını siz yazıyorsunuz.. o zaman May karavanı gidip şikayet edin bu kadar duyarlı iseniz..

hangi firmanın belgesini alıp müşteriye veriyor bunu da saklamayın burada.. biliyorsanız açıklayın.. bunları bilen ben değilim sizsiniz..

bana yazdığınız özel mesajda.. telefon numaranızı verip, telefonda bu durumu anlatmaya çalışacağınıza buraya açık açık yazın.. bu belge hangi firmaya ait.. yazın buraya herkez bilsin..

tekrar ediyorum ;bir şey bilmiyorsanız da kimseyi itham etmeyin lütfen susun..

May 3600 karavanını üreten firmanın tip onay belgesinin olmadığı ve nedeni bu başlıkta inandırıcı bir şekilde açıklandı.

Bir üyenin paylaşımlarını eleştirebilirsiniz ama o üyenin susmasını isteyemezsiniz.

Ayrıca lütfen üslubunuza dikkat ediniz.

Son düzenleme:

Neyse arkadaşlar fazla gerilmeyelim, önemli olan hepimizin paylaşıp bilmediğimizi öğrenmemiz.
Ben bu yerli karavanlarımız konusuna birkaç üreticimizin yeni karavan modelinden bahsetmek istiyorum. Neticede yerli karavanlarımız da avrupa kalitesini ve ağırlığını yakalayabilirse çoğumuzun tercihi olacaktır.
Ben son 3 aydır bu sitedeki çekme karavan yazılarının nerdeyse hepsini okudum, karavan almak içinde hem dövizin durumunu hemde karavan fuarını bekliyorum.

Gözüme takılanlardan bir tanesi,

Gündoğdu karavan Mavera 6.50 Modeli

IMG 20180207 WA0007 300x212 IMG 20180207 WA0001 300x232

Web Sitesi:
MAVERA 6.50 – Gündoğdu Karavan

1500 kg olacağından bahsetmiş ve tek parça fiberglas olması bir artı gibi geldi bana,
kendisi ile görüştüm ve fuara yetiştireceğiniz söyledi, ağırlık ve işçilik kalitesini merakla bekliyorum.

Diğer farkettiğim,

Erba karavanın yeni modeli,

X5 483402056n60
X5 4834020566gm
X5 483402056e5v

6 ile 10 mt arasında üretimin olacağı ve şuan sadece büfe olarak üretiminin yapıldığı bu siparişlerin ardından kamp için olan modelin üretime başlanacağıydı. Erdoğan beyle telefonla konuşmam da aynen bunları söyledi ve ayrıca seyahat halindeyken karavanın içersinde hiç ses olmadığının seyahatin çok zevkli olduğundan bahsetti. Henüz web sitelerinde bu modelin bilgisi yok, resimler sahibinden de var.

Ayrıca şuan kamp modeli üretilmediği için iç tasarımını ve ağırlığını tam olarak bilemiyoruz, fakat görünüş olarak tam bir amerikan karavanı gibi çok güzel ve kaliteli duruyor.

Bu iki modelde hanüz piyasaya sürülmedi ve yerli üreticilerimizin geldiği noktayıda gösteriyor. Avrupalının yaptığının aynısını yapacak potansiyelimiz var ama tabii bunu istemek lazım.
Bu modellerin piyasaya çıkması ile diğer markalarında kendi ürünlerinde ciddi değişiklik yapacağına inanıyorum.
Umarım bu modeller karavan fuarına yetişir ve döviz kurlarıda mantıklı seviyelere gelir de hepimiz faydalanırız.

Sağlıcakla kalın.

.......görünüş olarak tam bir amerikan karavanı gibi çok güzel ve kaliteli duruyor.

Bu....... yerli üreticilerimizin geldiği noktayıda gösteriyor. Avrupalının yaptığının aynısını yapacak potansiyelimiz var ama tabii bunu istemek lazım.
.

Etkileyici göründüğü doğru, doğru ama bunu zaten 1936 dan beri yapıyor.
Eğer yerli üreticiler 82 senelik karavan tipini örnek alıp taklide başlarlarsa, alınacak daha çook yol var demektir... :p

Kalite olarak istenen bu ise, bahsi geçen potansiyelleri üzerinde de tekrar düşünmekte yarar olmalı ? ;)

Kaplama elementlerinin birleştirmesinde perçinleme yerine günümüzde kullanılan diğer çeşitli modern mekanik bağlantılar bile yerini artık daha evvel hazırlanmış yekpare iskelet üzerine duvarların tümüyle yapıştırma metoduna bırakmakta.

* Üretiminin zor olduğunu düşündüğüm (?) tek element kırmızı işaretli.
* Açılmaz pencere sayısı klimayı zorunlu kılmalı ?
* Resimlerin son ikisi perçinleme ve olası sorunlarıyla ilgili.

A9E055B5 4749 41BB BD79 05A92B8F5960

.
B509CB2A B87E 401A A25D 52B0E125616B

.
888C41EB 32E3 4190 A8CD 38B65D7A7B3D

.
F14732B7 5A83 4CA9 AA1B 4B1504CC4F3E

...
Seyahat boyunca içinde sesin olmaması ilginç bir özellik. Bilmem kime yararı olur ki ? Çekme karavanda yolcu taşıma yasağı üretici tarafından kaldırılmış olmalı ? :yum:
Tip onay belgesini sağ olsunlar çoktan kaldırdıklarını duyuyoruz zaten.
Kimsenin aklımızla oynamasına müsaade etmemenin temeli, bilgi sahibi olmakta yatıyor.

Gündoğdu karavanın Web sayfasının da söylendiği üzere bilgi vermekte çırpındığı söylenemez. Bilmem zamanımızda Web sayfası böyle ketüm olan bir ürünün kalitesi ne kadar ciddi olabilir ? :confused:

Sanırım unutmamakta yarar var; çağımızda herşey sadece “satılık” değil, ayni zamanda “görüntü” ve “algı” oldu.
Yazık ki gerçeği çarpıtan, kazanma şansı elde ediyor.

Son paragrafı yine felsefe damarım tuttuğundan genel anlamda yazdım :yum:
Polemiliğe yol açarsa beni hesaplamayın ! Aklıselim ile sürdüğü yok çünkü..

.

Son düzenleme:

.

Etkileyici göründüğü doğru, doğru ama bunu zaten 1936 dan beri yapıyor.
Eğer yerli üreticiler 82 senelik karavan tipini örnek alıp taklide başlarlarsa, alınacak daha çook yol var demektir... :p

Kalite olarak istenen bu ise, bahsi geçen potansiyelleri üzerinde de tekrar düşünmekte yarar olmalı ? ;)

Kaplama elementlerinin birleştirmesinde perçinleme yerine günümüzde kullanılan diğer çeşitli modern mekanik bağlantılar bile yerini artık tümüyle yapıştırma metoduna bırakmakta.

* Üretiminin zor olduğunu düşündüğüm (?) tek element kırmızı işaretli.
* Açılmaz pencere sayısı klimayı zorunlu kılmalı ?
* Resimlerin son ikisi perçinleme ve olası sorunlarıyla ilgili.

Ekli dosyayı görüntüle 506527
.
Ekli dosyayı görüntüle 506529
.
Ekli dosyayı görüntüle 506530
.
Ekli dosyayı görüntüle 506528

...
Seyahat boyunca içinde sesin olmaması ilginç bir özellik. Bilmem kime yararı olur ki ? Çekme karavanda yolcu taşıma yasağı üretici tarafından kaldırılmış olmalı ? :yum:
Tip onay belgesini sağ olsunlar çoktan kaldırdıklarını duyuyoruz zaten.
Kimsenin aklımızla oynamasına müsaade etmemenin temeli, bilgi sahibi olmakta yatıyor.

Gündoğdu karavanın Web sayfasının da söylendiği üzere bilgi vermekte çırpındığı söylenemez. Bilmem zamanımızda Web sayfası böyle ketüm olan bir ürünün kalitesinden ne beklenebilir ? :confused:

Sanırım unutmamakta yarar var; çağımızda herşey sadece “satılık” değil, ayni zamanda “görüntü” ve “algı” oldu.
Yazık ki gerçeği çarpıtan, kazanma şansı elde ediyor.

Son paragrafı yine felsefe damarım tuttuğundan genel anlamda yazdım :yum:
Polemiliğe yol açarsa beni hesaplamayın ! Aklıselim ile sürdüğü yok çünkü..

.

Walla arkadaşım değil 82 senelik 150 senelik bile olsa alüminyum gövde de korozyon olmaz sağlam ve kalıcıdır, haliyle dediğin gibi bu devirde insanlar teknolojik yeniliklerin yanında görsel anlamda da beğendikleri ürünleri alıyorlar o nedenle görüntünün de önemi büyük ama sadece görüntü o ürünün kalıcı olmasının önüne geçer beraberinde fonksiyonellik de çok önemli.

ERBA amerikan airstream firmasının ürününü taklit ediyor ve etsinde bence bundan bi yanlış yok ama kendinden de birşeyler koyarak bunu yapmalı, aşağıdaki görüntüdede bu karavan modelinin halen satışı yapılıyor ve üretiliyor, içine de bakacak olursak oldukçada kullanışlı ve kaliteli görünüyor, hal böyle oluncada tercih sebebi oluyor.

Airstream Globetrotter Çekme Karavan
BGlobetrotter2B25C32587ekme2BKaravan TeknOlsun
Lobetrotter2B25C32587ekme2BKaravan TeknOlsun 2
Lobetrotter2B25C32587ekme2BKaravan TeknOlsun 3
Lobetrotter2B25C32587ekme2BKaravan TeknOlsun 5
Lobetrotter2B25C32587ekme2BKaravan TeknOlsun 6
Lobetrotter2B25C32587ekme2BKaravan TeknOlsun 7

Amerika başlangıç fiyatı 103.900 $
Bu ürünün isteyeceğimiz birkaç ekstra ile türkiyeye geldiğini ve vergilerden sonraki rakamını düşünün!!!
Web Sitesi: Globetrotter 2019 Overview | Airstream

Birleşim yerlerinin perçin olmasının sıkıntı olacağını zannetmiyorum, savaş uçaklarında bile perçin kullanılıyor ve maliyetide çok düşük, işim gereği matbaa ve ambalaj sektörü ile iç içeyim ve kullandıkları tüm yapıştırıcı kimyasallar ülkemizde üretilmiyor yurt dışından geliyor, yapışma mukavemeti ne kadar fazla olursa ücreti o oranda artıyor buda maliyeti düşürmek için bir çözüm aslında perçin kullanmak.

Bence görsellik + sağlamlık + fonksiyonellik + teknoloji tercih sebebi olmalı. Avrupa karavanlar o nedenle bayaa bi önümüzde ama yapacağımıza inanıyorum.

Her ne kadar taklit de olsa bence Airstream çok şık bir karavan.
İçini de görsek daha çok şey söyleyebiliriz. Ancak ağırlık da önemli airstreamler amerikada dodge ram gibi devasa motorlu kamyonetlerle çekilmekte genelde.
Ülkemizde de bizim çekicilerle olmaz büyük ihtimal çift kabin kamyonet gerekir o da epey bir vergi dezavantajı demektir. Bakalım mevlam neyler, Neylerse güzel eyler... Taklit airstream'i de umarım yollarda, kamplarda görürüz.
Selamlar.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gündoğdu Karavan’ın üretiği Mavera’nın etkileyici, ilginç bir görünüşü var. Karavanı görünce özelliklerine baktım.

Burada dikkatimi çekenler:
1. Ağırlık 1500 Kilo
2. Atık Su Deposu 120 Litre
3. Su Deposu 150 litre
4. Dingil 1800 KG Torsiyonlu CE Belgeli
5. 12v elektrikli tuvalet
6. Maceratör
7 Isı isolayonu taş yünü

Kafamda beliren sorular: 1500 kilo ağırlık boş ağırlık mı, yoldaki dolu ağırlık mı? Yoldaki dolu ağırlıksa, buna atık ve su depoları dahil mi? Ayrıca 12v tuvaletin aküsü bu ağırlığa dahil mi?

Iki hafta önce döndüğümüz Isveç’te yağmurlu ve soğuk gecelerde karavanın içinde iki kişi olduğumuz halde nem sorunu oluyordu. Karavanı gündüzleri bir kaç defa havalandırmak zorunda kaldım. Taş yünü uzun vadede bir sorun yaratmaz mı? Çekme karavanda taş yünü bana biraz alışılmamıs bir durum gibi geldi.

Maceratör, wc atığının kolay akmasını sağlaması bakımından faydalı bir cihaz. Wc deposu nereye boşaltılır konusu daha önce yeterince tartışıldığı için o konuya girmiyorum.
MAVERA 6.50 – Gündoğdu Karavan

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.