Yerlİ Çekme Karavanlarimiz...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,925
sayın cevizkıran ön yargılarınızı anlıyorum ben de yerli bir üreticiyim hakkımda metiyeler düzmenizi beklemiyorum tabi :smiley: ama en azından inceleyerek bana eksiklerimi bildirmenizi rica etsem sizcede uygunsa www.survivorromork.com

Üzerinden zaman geçmiş ama ben kendimce basit bir eleştiri yapayım. Yerli üreticisiniz ama bütün fiyatlarınız €
Şimdi bana ne yapayım ithal malzeme kullanıyoruz € ile alıyoruz demeyin. Şasenize kadar fiyatınızı € yazmışsınız. Herşeyiniz ithal ise bu nasıl yerli üretim ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üzerinden zaman geçmiş ama ben kendimce basit bir eleştiri yapayım. Yerli üreticisiniz ama bütün fiyatlarınız €
Şimdi bana ne yapayım ithal malzeme kullanıyoruz € ile alıyoruz demeyin. Şasenize kadar fiyatınızı € yazmışsınız. Herşeyiniz ithal ise bu nasıl yerli üretim ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Yorumunuz bana zaten sıkıntı yaşadığım bir konuyu açıklama fırsatı verdi teşekkür ederim.
Aslında bunun kısa bir cevabı var kur yükseldiğinde zam yapılmayan hiç bir ürün yok maalesef özellikle E belgeli ürünler ile çalışmak zorunda iseniz hiç kaçarınız yok, keşke düştüğünde de geri gelse ama maalesef. Daha önce TL yazmıştık zamlardan sonra ülkemin enflasyon u ve kur artışlarındaki durumundan dolayı zarar etmemek için bu yola baş vurdum inanın memnun deyilim .

Mustafa bey merhaba,
Sizinle telefonda konuşmuştuk ilk istanbul seyahatimde zaten yanınıza uğrayıp maverayı yakından görmek istiyorum. Çekme karavan sevdalısı bir kişi olarak artık alım noktasındayım ve benim gibi bu forumda birçok arkadaşımızda almak için bilgi sahibi olmak için araştırıyor paylaşıyor, tartışıyor. Yerli üretici olarak siz ve sizin gibi arkadaşlarımızın üretim yapmanın zorluğunu parça tedariğinin zorluğunu kur fiyatlarındaki dengesizliği hepimiz görüyoruz , izliyoruz ama yapmış olmak için bir ürünün piyasaya sürülmesi bence yanlış olur.

Neredeyse bütün yerli üreticilerimiz ile telefonda görüştüm modellerine göre detaylarını inceledim ve size yerli üreticilerimizde göremediğim benim gibi diğer arkadaşlarımında aradığı birkaç önemli noktayı belirtmek istiyorum.

Yerli karavanlarımızda,
Çeki başlığı AL-KO şase yerli üretim olarak hep görüyoruz ancak burada şasenin taşıyabileceği maks yük miktarı veya şaseye ilave seçenek güçlendirilmiş şase diye bir seçenek hiç yok, komple al-ko şase kullanılan modellerde bazı üreticilerimiz, ALKO STABİLİZATÖR, ALKO ATC, ALKO Amortisör gibi ekipmanlardan bi haber ve konusu açıldığında çekiniyorlar.

Karavan camları bildiğimiz dolmuş camı (Sürme cam), karavanlarda özellikle yanlarda aynı avrupa karavanlarda olduğu gibi dometic cam kullanın, yukarı doşru açılabilir çift cam UV filtreli birçok model var.

Buzdolabı sistemini mutlaka 3 sistem olarak 90 lt, 140 lt gibi seçenek sunun.

Soğutma sisteminde ev tipi split klima yerine karavan tipi tepeden soğutma sistemleri için seçenek sunun.

Karavan kapısı için çift kapı ve kapıda çöp kovası seçeneğini mutlaka ekleyin.

Düşük bir maliyet olmasına rağmen pek uygulanmayan usb şarj prizleri mutlaka ekleyin.

Bluetooth hoparlör seçeneği ekleyin veya bluetooth sd cart destekli bir araba teybi koyun.

Ev tipi ocak evye seçeneğinin yanında domatic seçeneğide sunun.

Tüm mobilyalarda kavak kontra gibi hafif malzeme kullanıp kilit mekanızması koyun.

Karavanlarınızın yurt dışına satılabileceğini ve orada da isimlerinin telaffuz edileceğini düşünerek türkçe model isimlerden kaçının.

Sosyal platformlardan hiç uzak kalmayın instagram, facebook ve web sitenizi sürekli güncel tutup birkaç dil seçeneği ekleyin, aydos karavandan Nezih beyi artık tanımayan yok paylaşımları bize o kadar çok yol gösterdi ve olması gerekenler, olupda nasıl kullanılması gerekenleri izleyerek okuyarak öğrendik, buda markanıza bir sempati ve tanıtım olanağı sağlayacaktır, faydası olur zararı olmaz.

Yukarıdaki bahsettiklerim maliyetleri ciddi oranda artıracaktır ama yinede 150-200 bin seviyesindeki avrupa karavanlardan daha ucuza mal olacaktır.

ilkleri yapmak her zaman zordur, takdir edilmek daha zordur ama yazdıklarım avrupa karavan ile yerli karavanlarımız arasındaki bariz ve beğenilmeyen farklar.

Hatam olduysa affola, tüm üreticilerimizi seviyoruz.
İzlediğiniz yolda kolaylıklar ve başarılar.
Tam da söylemek istediklerimi kaleme almışsınız. Sağolun

Mahmut bey merhaba , nerelerdesiniz , Maverada durum nedir acaba ?
Fuar yaklaşıyor merakımız ve heyecanımız artıyor :smiley:

Gezebilir ailesine öncelikle bir teşekkür etmek istiyorum. Yaklaşık 6 aydır takip ettiğim son 2 haftadır üye olduğum ve karar aşamasına geldiğim şu anda radarımdaki yerli modelleri paylaşmak istedim.

Karavanı yaşamak için değil de gezerek özgürlüğün tadını çıkartmak isteyen ve bunalan beyaz yakalıların dertlerine derman olmak için yerli karavan firmaları değişik modeller geliştirmeye başladılar gördüğüm kadarıyla nihayet.

Tam da istediğim yaklaşım. İki yeni modeli takip ediyorum. Henüz ikisinin de lansmanı yapılmadı.

İlki başoğlu caretta uncle. 3.60 boyunda 750kg altında o1 belgeli alko altyapılı, banyo/wc mevcut. Yani temel tüm ihtiyaçlar var. 2 kişilik ranzalı toplam 4 kişilik bir aile karavanı. Adria Aviva 360 DT çizgileri taşıyor biraz. Hatta May 360'a da benzetebiliriz ama üstadlarımızın yazılarından anladığım kadarıyla başoğlu tecrübesi ile May kıyaslanamaz diye düşünüyorum. Altta paylaştığım linkte de yazdığı üzere başlangıç fiyatına bugün itibariyle 48.000+KDV diyorlar. Biraz abartı bir fiyat olduğunu düşünüyorum açıkcası. Benim ihtiyacımı tam anlamıyla görüyor. Çok hoşuma gitti ancak fiyatlamanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Yine de bir haftasonu görmeye gideceğim. Belki içine girince fikrimi değiştirir. Merak edenler şu linklerden inceleyebilirler.

Link 1 : Ege Gezenbilir

Link 2 :
Video: https://www.youtube.com/watch?v=rtiqVM6f7zo

Bir diğeri ise Saly Carabinata 325. Carabinata sadece 3.25 boyunda 650kg ve 4 kişilik! Ranza, çift kişilik yatak ve oturma grubu, mutfak ve duş/wc gibi temel ihtiyaçların hepsi mevcut. Tam bir haftasonu ve kısa tatil karavanına benziyor. Sıkışık olacağını anlamak için müneccim olmaya gerek yok ancak gözle görmek gerekli diye düşünüyorum. Fiyatı diğerlerine nazaran makul olacağa benziyor. Henüz lansmanı yapılmadı ancak fiyatının daha makul olacağını düşünüyorum. Showroom'da bir tane bulunmaktaymış. Yine bir haftasonu mutlaka göreceklerim listesine soktum.

Link 1 : Saly Grup

Link 1 : Saly Grup

Link 1 : Video: https://www.facebook.com/SalyKaravan/videos/1974364415933771/

Bu arada şahsi fikrim şu May karavan 3600 için tip onay belgesini alsa ve şaseyi bildik bir marka yapsa benimle aynı paralelde karavan arayışında olan bir çok kişinin vazgeçilmezi olmaya aday olabilir. Ancak ustamız biraz fazlaca meşgul olsa gerek ki bu konudaki whatsapp mesajlarıma dahi cevap vermedi.

İhtiyaçlarımızın çakıştığı aynı fikirdeki arkadaşlara yardımcı olması amaçlı takip ettiğim yerli karavanları paylaştım. Umarım birilerinin işine yarayan bir post olur.

4 kişilik bir aile için haftasonu ve kısa süreli tatil karavanı araştırması yaparken üstteki 2sinin yanında bir karavan daha takıldı radarıma ancak bütçemi çok aştığı için bir önceki yazıma eklemeyi unutmuşum.

Emeksan EKS 3600, 3.60m uzunluğunda 710kg ağırlığında o1 tip onay belgeli bir çekme karavan. Nedense bu forumda bu marka ile ilgili çok fazla bilgi ya da yorum bulamadım. Araştırdıklarımdan yola çıkarak bu modelde beni şaşırtan ise standart donanımının bir hayli tatmin edici olması. Örneğin 90lt 12v buzdolabı, truma therme termosifon, thetford dış kasetli tuvalet gibi donanımlar bu modelde standart. Ancak fiyatı da neredeyse sıfır bir avrupa karavana yaklaşıyor. Standart donanım için bir teklif aldım ancak şahsen görüştüğüm için rakamı buraya yazmak istemem. Dileyen telefonla bilgi alabilir fiyat konusunda.

Bahsi geçen karavanın linki : EKS 3600 - Emeksan ® | Karavan ve Römork İmalat Sanayi | Çeki Demiri Servisi | Karavan ve Römork Yedek Parça

4 kişilik bir aile için haftasonu ve kısa süreli tatil karavanı araştırması yaparken üstteki 2sinin yanında bir karavan daha takıldı radarıma ancak bütçemi çok aştığı için bir önceki yazıma eklemeyi unutmuşum.

Emeksan EKS 3600, 3.60m uzunluğunda 710kg ağırlığında o1 tip onay belgeli bir çekme karavan. Nedense bu forumda bu marka ile ilgili çok fazla bilgi ya da yorum bulamadım. Araştırdıklarımdan yola çıkarak bu modelde beni şaşırtan ise standart donanımının bir hayli tatmin edici olması. Örneğin 90lt 12v buzdolabı, truma therme termosifon, thetford dış kasetli tuvalet gibi donanımlar bu modelde standart. Ancak fiyatı da neredeyse sıfır bir avrupa karavana yaklaşıyor. Standart donanım için bir teklif aldım ancak şahsen görüştüğüm için rakamı buraya yazmak istemem. Dileyen telefonla bilgi alabilir fiyat konusunda.

Bahsi geçen karavanın linki : EKS 3600 - Emeksan ® | Karavan ve Römork İmalat Sanayi | Çeki Demiri Servisi | Karavan ve Römork Yedek Parça

Dinçer Bey merhaba.
3.60 karavanlar 2 çocuklu bir aile için çok çok küçük.
Sıkıntı basar ana babayı.
Karavanda yaşam tecrübesi olan bir insan olarak söylüyorum.
4.25 in altını düşünmemenizi öneririm.

Son düzenleme:

Dinçer Bey merhaba.
3.60 karavanlar 2 çocuklu bir aile için çok çok küçük.
Sıkıntı basar ana babayı.
Karavanda yaşam tecrübesiolan bir insan olarak söylüyorum.
4.25 in altını düşünmemenizi öneririm.

Değerli Akın abim; nam-ı diğer üstadım,

Görüşlerinizin benim için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Buradaki tek korkum araç büyüdükçe kontrolün zorlaşacağı ve evimin bahçesine parketme konusunda yaşayacağım problemler. İstanbulda yaşayan birisi olarak park problemi elzem malumunuz. Ömerlideki ivagon karavan park'a sürekli bırakma şansım var mı onu da çok iyi bilmiyorum. Henüz karavanı almadan da arayıp gereksiz meşgul etmek istemedim oradaki üstadları. O nedenle 4m üstüne pek çıkmak istememiştim. Ancak diyorsanız ki içiniz daralır sizden duyarak faydalandığım tecrübeyi cebime koyup o gözle araştıracağımı siz de çok iyi biliyorsunuzdur.

Velhasılı kelam, biraz dolambaçlı bir yolmuş bu karavan seçim süreci. Çocuklara da sözüm var; bu bahara karavanla gireceğiz diye. Bana her yolu denedikten sonra içime sinen bir karavan olması için sizin sözünüze gelip Ender Bey'in yolu gözüküyor gibi görünüyor.

Değerli Akın abim; nam-ı diğer üstadım,

Görüşlerinizin benim için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Buradaki tek korkum araç büyüdükçe kontrolün zorlaşacağı ve evimin bahçesine parketme konusunda yaşayacağım problemler. İstanbulda yaşayan birisi olarak park problemi elzem malumunuz. Ömerlideki ivagon karavan park'a sürekli bırakma şansım var mı onu da çok iyi bilmiyorum. Henüz karavanı almadan da arayıp gereksiz meşgul etmek istemedim oradaki üstadları. O nedenle 4m üstüne pek çıkmak istememiştim. Ancak diyorsanız ki içiniz daralır sizden duyarak faydalandığım tecrübeyi cebime koyup o gözle araştıracağımı siz de çok iyi biliyorsunuzdur.

Velhasılı kelam, biraz dolambaçlı bir yolmuş bu karavan seçim süreci. Çocuklara da sözüm var; bu bahara karavanla gireceğiz diye. Bana her yolu denedikten sonra içime sinen bir karavan olması için sizin sözünüze gelip Ender Bey'in yolu gözüküyor gibi görünüyor.

Doğruyu bulmak çok kolay olmuyor, ama ısrar bütün zorlukları aştırıyor.
Hayırlı olsun.
4.25 in sürmesi çok zor değil. 3-5 kullanmada bayağı yol alırsınız.
Ha dar bir yere, 2 araç arasına park edicem derseniz, o çok zor.
Zaten bunu 3.60 ta da yapamazsınız .!

Parkın kolayı şu şekilde oluyor :smiley: :
Karavanı araçtan ayırıyorsunuz,
bir kişinin yardımı ile, bu eşiniz de olabilir, gayet güzel bir şekilde,
itip-çekerek karavanı park ediyorsunuz.
Tek dikkat edilecek husus, park yeri düz olmalı ve karavan dengeli yüklenmeli.
Bu durumda yükün tamamına yakını aksa biniyor.
4.25 lerin el ile yönlendirilmesi zor değil.
Ben dar yerlere halen bu metod ile park ediyorum.
Bana uğrarsanız, bunun tatbikatını yaptırırım,
zor olmadığını tatbikat ile görürsünüz.

Kararınız hayırlı olsun.

Son düzenleme:

Doğruyu bulmak çok kolay olmuyor, ama ısrar bütün zorlukları aştırıyor.
Hayırlı olsun.
4.25 in sürmesi çok zor değil. 3-5 kullanmada bayağı yol alırsınız.
Ha dar bir yere, 2 araç arasına park edicem derseniz, o çok zor.
Zaten bunu 3.60 ta da yapamazsınız .!

Parkın kolayı şu şekilde oluyor :smiley: :
Karavanı araçtan ayırıyorsunuz,
bir kişinin yardımı ile, bu eşiniz de olabilir, gayet güzel bir şekilde,
itip-çekerek karavanı park ediyorsunuz.
Tek dikkat edilecek husus, park yeri düz olmalı ve karavan dengeli yüklenmeli.
Bu durumda yükün tamamına yakını aksa biniyor.
4.25 lerin el ile yönlendirilmesi zor değil.
Ben dar yerlere halen bu metod ile park ediyorum.
Bana uğrarsanız, bunun tatbikatını yaptırırım,
zor olmadığını tatbikat ile görürsünüz.

Kararınız hayırlı olsun.

Bu davete icabet etmemek olmaz. Bu aralar denetleme zamanları o nedenle çok yoğun ama güzel İzmir'e en yakın gelişimde sizi mutlaka arayacağım ve müsaitseniz ziyaret edeceğim üstadım.

Bir süredir araştırma yaptığım için yerli üreticilerimiz ile ilgili bazı çıkarımlar yaptım. Bir acemi olarak belirtmeliyim ki üstadlarımın tüm düzeltmelerine açık bir yazıdır.

Hepimizin bildiği üzere 2018 yılı içinde en küçüğünden en büyüğüne yerli üreticilerin tamamı yıl içinde 8TL'yi gören euro kurlarını sebep gösterip ciddi zamlar yaparak koruma pozisyonuna girmişler. Artışlar yüzde 50-60'ları bulmuş.

Yanlışım varsa üstadlar düzeltsin lütfen ama esasında üreticilerin ana maliyetleri mahkum oldukları avrupa altyapı. Zaten sebep gösterilen de genelde bu. Fiyatları takip ettiğim kadarıyla bu sene içinde birden bire artışların sebebi euro'nun 8'lere dayanmış olması ile fiyatları arttırdı tüm üreticiler. Ancak euro sakinleşti ve şu sıralar 6'larda geziyor. Buna rağmen fiyatlarda bir revizyona gideni o kadar araştırma yapmama rağmen ben görmedim. Hadi enflasyon oranına göre dengeleme yapılsa yine anlayacağım. Krizden fırsat doğurma çabasına mı girdi acaba yerli karavan üreticilerimiz?

Şöyle bir örnek vereyim;

İsmi lazım değil büyük bir üreticimiz yeni çıkardığı bir modele ek olarak sadece webosto, kasetli wc ve sineklik dahil edip hadi rakam vermeyelim 6-6,5birime satabiliyor. Aynı boyutta ancak çok daha işlevsel, dıştan kasetli tuvaletli, truma ısıtma sistemli, 3 sistemli, stabilizatörlü Adria fiyatına bakıyorsunuz 9birim.

Sayın yerli üreticilerimiz yetkilileri. Biraz abartmıyor musunuz? İç pazar için kar marjınızı biraz düşürüp bandınızı hızlandırarak daha çok kazanmayı ve karavan kültürünü geliştirerek dolaylı olarak iç pazara satış potansiyelinizi daha da yükseltmeyi hiç düşündünüz mü?

Son düzenleme:

Bir süredir araştırma yaptığım için yerli üreticilerimiz ile ilgili bazı çıkarımlar yaptım. Bir acemi olarak belirtmeliyim ki üstadlarımın tüm düzeltmelerine açık bir yazıdır.

Hepimizin bildiği üzere 2018 yılı içinde en küçüğünden en büyüğüne yerli üreticilerin tamamı yıl içinde 8TL'yi gören euro kurlarını sebep gösterip ciddi zamlar yaparak koruma pozisyonuna girmişler. Artışlar yüzde 50-60'ları bulmuş.

Yanlışım varsa üstadlar düzeltsin lütfen ama esasında üreticilerin ana maliyetleri mahkum oldukları avrupa altyapı. Zaten sebep gösterilen de genelde bu. Fiyatları takip ettiğim kadarıyla bu sene içinde birden bire artışların sebebi euro'nun 8'lere dayanmış olması ile fiyatları arttırdı tüm üreticiler. Ancak euro sakinleşti ve şu sıralar 6'larda geziyor. Buna rağmen fiyatlarda bir revizyona gideni o kadar araştırma yapmama rağmen ben görmedim. Hadi enflasyon oranına göre dengeleme yapılsa yine anlayacağım. Krizden fırsat doğurma çabasına mı girdi acaba yerli karavan üreticilerimiz?

Şöyle bir örnek vereyim;

İsmi lazım değil büyük bir üreticimiz yeni çıkardığı bir modele ek olarak sadece webosto, kasetli wc ve sineklik dahil edip hadi rakam vermeyelim 6-6,5birime satabiliyor. Aynı boyutta ancak çok daha işlevsel, dıştan kasetli tuvaletli, truma ısıtma sistemli, 3 sistemli, stabilizatörlü Adria fiyatına bakıyorsunuz 9birim.

Sayın yerli üreticilerimiz yetkilileri. Biraz abartmıyor musunuz? İç pazar için kar marjınızı biraz düşürüp bandınızı hızlandırarak daha çok kazanmayı ve karavan kültürünü geliştirerek dolaylı olarak iç pazara satış potansiyelinizi daha da yükseltmeyi hiç düşündünüz mü?

Sayın pasolvon , maalesef sadece karavancılarımız da değil , birçok üretici hatta hammadde satıcılarından da aynı şekilde "görmüyor musun abicim yuroyu , uçtu uçtu" diyerek fiyatlarını "güncelleyen" arkadaşlar , dövizin biraz olsun düzeltme hareketine duyarsız kalmayı tercih ediyorlar... gibi değil tam anlamıyla fırsatçılık , keriz söğüşleme...

Sayın pasolvon , maalesef sadece karavancılarımız da değil , birçok üretici hatta hammadde satıcılarından da aynı şekilde "görmüyor musun abicim yuroyu , uçtu uçtu" diyerek fiyatlarını "güncelleyen" arkadaşlar , dövizin biraz olsun düzeltme hareketine duyarsız kalmayı tercih ediyorlar... gibi değil tam anlamıyla fırsatçılık , keriz söğüşleme...

Sayın kyenipazar41, maalesef haklısınız. Neredeyse kimse girdi nedeniyle artan fiyatı şartlar değişmesine rağmen azaltmaktan yana değil.

Krediler biraz düşse kimse yerli karavan almayacak. Farkında değiller.

VKY-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İşte bu çok doğru bir tespit.

Uzun süredir kendi çekme karavanımı yapma konusunda araştırma yapıyorum. Yıllarca otomotiv sektöründe çalıştım. Babam otomobil fabrikasından emekli. Baba oğul gayet tatminkar bir karavan üretebiliriz diye düşünüyorum. En azından bizdeki Toros görünümlü, TOKİ malzemeli yerli karavanlardan çok daha iyisini çok daha uygun fiyata.

Şubat sonu düzenlenecek olan karavan fuarını iple çekiyorum. Karavan ekipmanı ve aksesuar satıcısının katılacak olması işi çok daha kolaylaştıracak.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR