Yerlİ Çekme Karavanlarimiz...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,900
Benim anlamadığım bir nokta var. Bu 750 kg altı karavan dediğimizde yüklü ağırlığımı yoksa firmanın hiç bir opsiyon koymadan ki halimi? Devlet bu araca onay verirken içinde suyu, buzdolabı, tüpü, aküsü, wc gibişeyler olmadan ağırlığı 750 altı olsun yeter mi diyor? Forumda okuduğum kadarıyla ülkemizde 750 kg altı beyan edilen karavanın hiç bir kontrolü yok, yolda kantarada girmiyor. İçinde yatak, mobilya, mutfak gibi içeri bakınca görülecek malzemelerle 740 kg bir ağırlık olunca bu o1 mi oluyor? 740 kg bir karavan en kaba hesabıyla 900 kg gelmez mi içine eşya koyunca? Yoksa standart donanımı 750 kg altı olması yeterli oluyor mu? Yukarıdaki karavanların içine tek bir çivi çakılmamış hali 500kg ve üzeri bir ağırlıktadır.

Selamlar,
Sınıflandırma şu şekilde; 750kg ve altı o1. 750kg-3500kg arası o2.
o1 sınıfı karavanın yürür toplam ağırlığı en fazla 750kg olmalı. %9' fazlalığa kadar müsade ederler.
Hiç öyle yolda kontrol olmuyor diye düşünmeyin. Bölge trafik önlerinde ki çevirmelerine denk gelirseniz artık oralarda da seyyar tartı var. Geçen seneye kadar tek dingil ölçen tartı taşırlardı. Bu sene birbirine bağlı aynı anda 3-4 dingili ölçebilen tartı taşıyorlar. Tartı sonucu fazla kilonuz varsa, fazla kilonuza göre 2918/65 den ceza yazar.

Mrb aranıza yeni katıldım dolayısıyla birçok bilgiye açım internette çok bilgi kirliliği var uzaman kişilerin yardımına ihtiyacım var . 1) 750 kg altı karavan alırsak ruhsat yada tip onay belgesine ihtiyaç yokmu ? 2) b1 ehliyetle kullanabilirmiyi? 3) avrupa karavan 2. El ruhsatlı ve tip onay belgeli bulmak imkansız mı ?? yerli karavanlardan en sağlam ve en güvenilir modelleri nelerdir ??

merhaba,
uzman kişileri arayacağınız yer burası olmamalı zira burada uzman olduğunu iddia edenlerden başka uzman yok:D Hatta görüşleri önemsensin diye rumuzunu filan ona göre seçenler mevcut. Mümkün mertebe birkaç yorum okuyup kafanızda soracağınız soruları belirleyin ve firmalarla üşenmeden görüşmeler yapın. Ürünlere bakın süslü püslü yorumlara aldanmayın ve kullanılan malzemeleri tek tek sorun. Her markadaki malzemeleri kıyaslayın römorkları kıyaslayın ona göre otomatik olarak cevabı bulacaksınız zaten. Keyifli günler.

Türkiye de çekme karavan olayını araştıran yüzlerce meraklıdan biriyim.. insanlar araştırırken bu siteyi buluyor.. bir süre gözlem yapıyor.. sonra siteye üye olup yazıyor..

burayı okuyanların büyük çoğunluğunun karavanı yok.. karavanı olmayan bu büyük çoğunluk 2-3 sene karavan alacağım diye sizin gibi olayı öğrenmeye çalışır.. durumu öğrenince de büyük bölümü bu hobiyi bırakır.. maddi durumu çok iyi olanlar ise avrupa karavana yönelir..

size yerli karavan öneren bir takım meraklılar da olacaktır.. pişman olmak istemiyorsanız bu mesajları dikkate almayın.. malum sitede yerli ikinci el satılan karavanların çoğunluğu yeni alınmış ve pişmanlıktan dolayı satılan karavanlardır..

size tavsiyem : kesinlikle yerli karavan almayın.. bütçeniz uygunsa sıfır avrupa ya da 2. el avrupa ruhsatlı karavanlara yönelmeye çalışın..

yok olmuyor çok pahalı diyorsanız da bu hobiden diğerleri gibi vazgeçin..

Bu büyük pişmanlığınızı hangi yerli karavanla yaşadınız da hepsini aynı kefeye koydunuz çok merak ettim?
Piyasadaki tüm yerli karavanları incelediniz de mi yorum yaptınız? Veya buradaki pek çok üye gibi ezberden mi konuştunuz?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sn. Yenipazar haklı.

Ben teşvik edici bir başlangıç yazısı yazdım ama,
bu hatalarında ikaz etmeyeceğiz manasına gelmiyor.
Ortiz için de vakt-i zamanında çok pozitif yazmıştım,
" Beğeniyorum ama,bu daima beğeneceğim manasına da değil." değil diye de eklemiştim.

Onlar da 1970 lerin Renault modellerinde her mini değişikliğine göre bir harf ilavesi gibi
(esprili örnek şu: Reno 12 dümdüz bir tipti, Reno 12 TL de müthiş değişiklik sağ ayna olurdu... Reno 12 TX de ilave olarak yan tarafta Al.bir çita olurdu.. Reno 12 TXL de arka stop çerçevelerinin etrafında nikelaj olurdu ... :smiley: v.s. gib, Kayserili usulü)

Onlarda da dış küt kasa hep aynı kaldı,
içeride yerleşim değişikleri ile boyuna yeni model çıkardılar.

ERBA yı aştınız dedik ........orada çakıldınız kaldınız!

Ekran başından kalkıp Şubat 2019 Kamp ve Karavan fuarına teşrif ederseniz kimin ne kadar yol katettiğini kendi gözlerinizle görürsünüz. Pek çok yerli firma da orada olacak. Araştırmadan, yerinde incelemeden, bulguları değerlendirmeden içerik paylaşmanızı bir meslektaş olarak mesleğinize yakıştıramadım.
Üstelik paylaşımlarınızda hep yerli üreticiyi ve emekçileri yeren tavırlar içerisinde görüyorum sizi. O zaman buyrun eleştiriye mahal vermeyecek bir ürün çıkarın piyasaya, yeni bir marka yaratın veya.. Eminim ki denemiş ve bu işlerin öyle çok da kolay olmadığını farketmişsinizdir.
Erba, nkş, güney, ortiz, x,y, z ne olursa olsun ortada bir emek var. Bu demek değildir ki her yanlışa alkış tutacağız ama Türkün Türke düşmanlığına anlam vermek çok güç. Sadece üzülüyorum.

herkese merhaba.

Gündoğdu Karavan Mavera , Mahmut Bey ortaya koydu eserini.

Peki siz karavan dostlarının düşüncelerini alabilir miyim acaba buradan ?

herkese merhaba.

Gündoğdu Karavan Mavera , Mahmut Bey ortaya koydu eserini.

Peki siz karavan dostlarının düşüncelerini alabilir miyim acaba buradan ?
Bu konuya en son ben yazmışım , kendime cevap yazmış olayım , maalesef bana Magirus Minibüsten farksız göründü... İçi bitirilmiş bir modelin var olmaması da , referans olarak siteye konmaması da eksi bir puan.

Bu arada Mahmut bey bizi dinlemiyor olmalı ki , Leyli modelini bence daha da kötü bir şekle soktu...

İşte bence Magirus Deutz...
Herkesin beğenisi farklı elbette , saygıyla karşılarım başka fikirleri de , ben böyle düşündüm...

Mavera

Ben elimden geleni yapıyorum.dahada yapmaya devam edicem.bizim en ayri özelliğimiz kopya çekmiyoruz.2 modelimiz de eşi benzeri yok.yine yeni modeller yapacagiz yine farkli olacagiz.yerli üreticiler eleştiriliyor ya bende yerli alıcıları eleştirmek istiyorum.avrupa karavan olsun 3 kuruş daha fazla olsun mantigiyla Türkiyede Karavan Üretimi gelişmez gelişemez.200.000 ₺ ye en boş avrupa karavan satılan bir ülkede 150.000 ₺ ye en full model yerli karavan satılamıyorsa, uçak isteyip bisiklet fiyatina sat diyenlerin yüzünden ülkedemizde satilamayacak olmasından üretici kendini ona göre hazırlıyor ona göre ürün pazarlıyor.ben isterimki benim ürünüm Türkiyede yer bulsun Türkiyede kullanılsın.
Şunu söylemeden de gecemeyecegim.bi insan eser koyduysa ortaya onu magirus benzetmenizi bir birey olarak insan olarak hiç hoş bulmadim.sanirim siz bu forumun mikserisiniz.ne yapsak begenirsiniz.bana hayalinizdeki karavani cizin yollayin merak ediyorum hayal gucunuzun sonucunda ne çıkacak.ve ben o karavani üreticem.

@Mahmut Mustafa GÜNDOĞDU

Mücadelenizi saygıyla takdir ediyorum. Ben üç-beş kuruş az vereyim yerli olsun anlayışında olanlardanım.

Ancak şöyle bir husus var:

Türkiye'de gerek kültür, gerek ekonomik koşullar, gerekse mevzuatsal kısıtlardan dolayı karavancılık gelişmiyor. Ama girişimciler bu sektörün önünde ciddi bir potansiyel olduğunun da farkında değiller.

Bana göre, sizin son ürününüz gibi 5 mt üzeri büyük bütçeli karavanlardan ziyade, isminizi adınız marka halinde dönüştürecek, daha düşük bütçeli, mümkünse O1 belgeli karavanlara yönelseniz daha iyi olabilir.

Sonuçta, ufak karavan alıp sizden memnun kalan ve tadı damağında kalan karavan severler, zaten size büyük yapmanız konusunda baskı kuracaklar. Yani siz aslında kendi pazarınızı kendiniz yaratmış olacaksınız.

Birde son zamanlarda özellikle tatil maliyetlerinin afaki artması, devre mülk, ev kiralama gibi durumlarında ciddi anlamda fiyat artışı göstermesi sebebiyle ve geçmişte orta sınıfın göstergesi olan mütevazi yazlıkların, artık orta sınıfın yok olması ve emeklilik yaş süresinin uzaması sebebiyle önemini kaybetmesi Karavancılığın potansiyelini ciddi anlamda arttırmış durumda.

Bir başlıkta bahsetmiştim, şuan Foça'da merkeze yakın ev kiralamak isterseniz sezonluk 30.000 TL kira isteyenler var. Ben, 1 sezonluk ve özel sektörde çalıştığım için doğru düzgün izin bile yapamayacağım bir ortam (Sadece hafta sonları) için 30.000 TL para vereceğime, sizin gibi yerli üreticilerden 60-70.000 TL ye mütavazi bir karavan alırım ve tüm her yer benim olur durumundayım şuan.

Benim gibi düşünen arkadaşlarda ciddi anlamda artmaya başladı.

Sonuç olarak, yeni yeni başladılar ama yerli üreticilerin rüştlerini ispat etmek hatta bir marka haline dönüşmek için büyük ürünlerden ziyade, küçük ürünlere ve benim gibi düşünenlere hitap etmelerini öneriyorum.

Benim gibi insanlar küçük karavanlarını aldıklarında ve memnun kaldıklarında emin olun zaten büyük de isteyecekler...

Mahmut bey merhaba. Size uzun bir cevap yazacagim ancak birkaç gün bikgisayar basina geçemeyeceğim , telefonun ufacık klavyesinden de rahat olmuyor. Bu arada bana 6 kişi kapasiteli , truma isitma sistemli , alko alt yapiya sahip , büyük boy buzdolabi bulunan , camlar ve kapida sineklik bukunan , güneş enerjisi sistemi olmayan , kasetli tuvalete sahip Mavera karavan için bir fiyat teklifi olusturun lütfen.

Mahmut bey bu arada yine de sizi bekletmeyeyim üç beş satır yazayım... siz bana mikser demissiniz ya artik ben de size birçok şey demeyi kendimde hak görüyorum ve bu hakkımı saklı tutuyorum... fiyat teklifinizi beklerken sormak isterim : acaba malum sitedeki ilaninizda 75.000 tl olan fiyat hangi karavan için gecerli , 1. ve 2. Fotoğraftaki cizimler mi yoksa diğer fotoğraftaki gercek halleri icin mi ? Zira o cizimlerle gerçekleri arasinda bariz farklar var da... özellikle pencereler ve kapıda...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri