Yerlİ Çekme Karavanlarimiz...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,896
Akın abi sen şimdi böyle yazınca ben karavanı satışa çıkartmaktan korktum :smiley:

Şaka bir yana kısa haftasonu kampları için kullanabileceğim 750 altı O1 sınıfı bir modele geçeceğim. Yani karavanı küçülteceğim. Yoksa 1,5 ton aleti itmesi çekmesi insan üşeniyor haftasonu 2 günlük küçük kamplar için.

Yine yerliden gideceğim sanırım. Güney Maksi, May 3600 ya da Ortiz 3.80'den birine karar vereceğim. Abartı ek donanıma da kaçmamaya karar verdim. Karavandaki termosifonu bir kere olsun kullanmadım mesela, klimayı da sadece 1 gün kullandım, 1 gün için kapladığı yeri haketmiyor doğrusu. Güneş panelim yolda işe yarıyor buzdolabını rahat çalıştırıyor ancak anladım ki benim kamp anlayışımda onun da yeri yokmuş. Yolda da buzdolabını çalıştırmayıversin. Buz aküsüyle hallederiz o işi.

Yani yeni ufak karavanda ek donanım olarak sadece çocuklar küçük olduğu için uydu ve TV ile soğuk zamanlar için dizel ısıtıcı yeterli olacak.
-----------------------------------

Dinçer merhaba,
çok doğru yargılara varmışsın.
Karavanı gösteriş değil, fonksiyonları için alıp,
F/P ye dikkat eden insanların varacağı sonucu yakalamışsın.
PARABOLik arkadaşlara lafım yok tabii ... :rolleyes:

Güneş paneline de şiddetle karşıyım,
Üç kuruşluk enerji için, 25 kuruşluk güneş mezalimine katlanman,
yani pişmen lazım. Ağaç altı, gölge ve serinlik. YASSAH .. :mad:

Alternatiflere gelince;
Vaktin varsa, Ender Bey'in git başına ÇÖK... !
İster tatlı dille,ister tabanca dayayarak ....
Şunları yaptır ve karavanı al-git!

1-Karkasın üstünü o çirkin ve yaz-kış ısılarında,
alttaki profil yapı ile farklı genleşmelerden dolayı
buruşan/dalgalanan gofrajlı saçı kaldırt.
Genleşme farklarını absorbe edeck 5 mm lik sert ahşap çitaları
profil üzerine vidalat ve polyester levha gerdir.
2- Çok uyduruk olan 20 mm lik mısır patlağı strofor yerine
5 mm lik ahşap çita kalınlığını da dikkate lıp 25 mm ciddi bir
pu izolasyonu al ve oraya yapıştırt.
3- Ortada gereksiz kümbet gibi duran o standart ve fonksiyonsuz
kütüphanemsi mobilya yerine ,fonksiyonel bir gardrop dizayn et.
Anlamışsındır ki,gardrop çok önemli bir ihtiyaç, özellikle hanımlar için.
4- Suntalam güllesi yerine 14 mm kavak kontra al, ölçülerini ustadan aldığın
şekilde, yakında bir marangoza git,kestir, zımparalat ve cilalat.
Getir montajını yapsınlar.

Karavanını al ve güle güle kullan.
O1 belgeli, rahat ve güvenli ve gerçekten hafif bir karavan sahibi olursun.

ÖNEMLİ NOT: İnşallah bu cevabı içeriden veya hastahaneden yazmassın.. :p

Son düzenleme:

@AKMühendis

Usta selam,

Ortiz içinde böyle var mı önerilerin? (3.90 için)

* Buzdolabı üstü, dediğin gibi portmantoluk olacak, konuştum ücretsiz.
* Ek para ödenen camlarda sadece ranza camları ve yemek masası camını alacağım. Açılmayan sabit Tavan ışıklı camı hem ağırlık hem gereksiz geldi. Birde portmantoluk sebebiyle zaten yapamayacaklar.
* Banyoda boru şeklinde havalandırma var. Hem yetersiz hem karanlık. Oraya heki koyduğunda güneş paneli için tavanda yer kalmıyor (Güneş paneline karşısın ama benim için zorunlu, sonra açıklarım :smiley:) Bu yüzden mutfak bölümündeki hekiyi ücretsiz banyoya aldırıyorum. Mutfak bölümünde ayrıca cam var. Heki ye gerek yok diye düşünüyorum.
* Ben senin gibi bu işin tekniğini çok bilmiyorum. Güney Karavan ile ilgili söylediklerine benzer yalıtım ile ilgili önerin varsa yazarsan sevinirim.

Son olarak bir grupta Ortiz diyince minibüs camları var diye resmen saldırdı Carabinatacı arkadaşlar. Tüm camların plexi ve öne açılması önemli mi? Ortiz sadece ön cam dışında diğer camlar yana açılıyor ve cam.

Karavan içi senin belirttiğin gibi kavak kontra, zaten 740 kg ı böyle yakalamış.

O1 belgesi de veriyor.

Yazıların benim için önemli.

Teşekkürler.

Bak bu mesaj senin içinde geçerli.
(Senin seçtiğin karavan için bu yorumu yazdım.)

" Maşallah benim gibi gençmişsiniz. :tearsofjoy:
Karavan hayatını çok seveceğinize eminim,
müthiş zevklidir.

Seçtiğiniz ölçü, markalardan bağımsız söylüyorum,
2 kişi için devamlı yaşanacak karavan olamaz.
Çok küçük, çok kısa sürede sıkılırsınız.
Bu ve benzeri ölçüler 3-5 günlük gezilere uygundur.

5.25 bir karavan seçin.
"Kullanabilir miyim ?"korkusuna kapılmayın,
1 ay içinde ustası olursunuz.
Eğer, İzmir'de veya yakınlarındaysanız bana uğrayın,
tecrübeli bir karavancı olarak yardımcı olurum.

Karavan hayatınız mutlu, huzurlu ve sağlıklı olsun genç kardeşim...:smiley: "

@AKMühendis

750 kg altı karavan bakma sebebim, çekirdek aile ile en fazla 1 hafta 5-6 gecelik konaklamalar yapabileceğim ve ağırlıklı olarak İzmir ve çevresinde hafta sonu 1-2 gece konaklamalı yere gidebileceğim içindi.

Çünkü özellikle benim 2-3 hafta hatta 1 ay tatil yapacağım bir zamanım yok. Ve 50'li yaşlara kadar da olmayacak.

Bu yüzden şimdiden büyük bir karavan alıp, onu evin önünde 1 günlük gezilerim için tutmayı düşünmüyorum hem de zaten BE ehliyeti de alamıyorum. (Engelli olmam sebebiyle)

Motokaravan içinde dediğim gibi hem zamanım hem de bütçem yok. Ben kısa seyahatlerim için 50-60.000 TL civarı 0 bir karavan alıp, 50'li yaşlarıma kadar kullanmak istiyorum.

Anladığım kadarıyla yalıtım ve malzeme ile ilgili Ortiz 3.90 modeline söyleyeceğin bir öneri yok.

Şu cam/penceler ile ilgili fikrini yazsaydın, çok sevinirdim.

Neyse,

Teşekkürler.

Yine yerliden gideceğim sanırım. Güney Maksi, May 3600 ya da Ortiz 3.80'den birine karar vereceğim. Abartı ek donanıma da kaçmamaya karar verdim. Karavandaki termosifonu bir kere olsun kullanmadım mesela, klimayı da sadece 1 gün kullandım, 1 gün için kapladığı yeri haketmiyor doğrusu.
---------------------------------

Avrupa karavanlar, bir kaç zırva özelliği hariç, çok kaliteli.
4.80 m - 680 Kg. lık Hafif Çekme Karavan Yapıyorum (İnşallah.. :) )
Yukarıdaki linkteki 2.17 mesajımda bunları belirttim, inceleyebilirsin.

Yerli karavan konusuna gelince,
kesinlikle O belgeli, ama çakma olmayan, firmanın kendisinin
karavanını testlerden geçirerek aldığı O belgesi olan,
beğendiğin bir karavanı al.
Çok insan farkında değil ama,
gerçek O belgesi trafikteki kullanımlarınızda, hayatınızın garantisi.

Uğraşmayı seviyorsan,
benim 3-4 mesaj evvel GÜNEY- Ender Bey için yazdıklarımı uygula,
karavancılığa çok faydan olur.. :smiley:

Veya, Bartek arkadaşımızın önerisini uygula:

"Anladigim kadari ile karavan alacak en az 10 kisi var.
-Guney karavandan ici bos belgeli karavan
-May karavan tarzi bir yere mobilya aksami
-3 sistem buzdolabi, gazli isitici , karavan cami , fren gibi temel karavan ekipmanlari"

İç yerleşimi kendi tecrübe ve beğenine göre yapmak
müthiş zevkli ve fonksiyonel sonuçlar veriyor.

Ben şahsen yeni karavanımı harika buluyorum !

Ne yaparsan yap, içi boş veya dolu karavan al,
veya içini kendin yapmak için boş karavan al, ama mutlaka hakiki O belgeli karavan al.

Başıma geleni biliyorsun, konuştuk
Belge sakın çakma olmasın..

Son düzenleme:

WHITE PIGEON Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 731205106

Bu paraya değer mi..... Şüpheliyim..
Ama, herhalde iyi kötü pazar araştırması yapmışlardır.
Beğenen vardır herhalde..

Aslında imalat kaliteli, fakat model yanlış bence..
Bu beceriyi daha fonksiyonel bir modelde kullanın.
Esasında ilanın kenarında daha büyük 1-2 karavan duruyor ama:
onlarla ilgili bir bilgim yok.
Yalnız bu bücüre 40.000 TL istiyorlarsa,
büyüğüne 70-80.000 TL isterler herhalde...

Son düzenleme:

Çekme karavan ilanlarına yerleşim planı ekleseler daha iyi olur.
Hiç alıp kullanan, gören veya içine giren inceleyen oldu mu?

Çekme karavan ilanlarına yerleşim planı ekleseler daha iyi olur.
Hiç alıp kullanan, gören veya içine giren inceleyen oldu mu?

Geçtiğimiz günlerde araştırmıştım sadece. Akçelik diye bir firma. Asıl uzmanlıkları tren vagonu imalatı. White Pigeon diye marka yapmaya çalışıyorlar ancak sitelerinden gördüğüm kadarıyla şimdilik butik çalışıyorlar.

Kendi sitelerinde bir bu ufak karavan var bir de 5 metrelik var. Facebook sitelerinde de bu sene içinde atlantis diye 3.60 750kg altında iddia ettikleri bir model yapmışlar. 5 metrelik olanda O2 tip onay belgelerinin olduğunu özellikle belirtmişler sitelerinde. 1200kg net ağırlık olduğunu iddia etmişler ki yerliler içinde bu boyutta çok iddialı bir ağırlık.

White Pigeon Karavan | Özel Amaçlı Karavan | Çekme Karavan
White Pigeon
White Pigeon
Vagon Yedek Parça Tedarikçileri Vagon Yedek Parça İhracatı

Son düzenleme:

Geçtiğimiz günlerde araştırmıştım sadece. Akçelik diye bir firma. Asıl uzmanlıkları tren vagonu imalatı. White Pigeon diye marka yapmaya çalışıyorlar ancak sitelerinden gördüğüm kadarıyla şimdilik butik çalışıyorlar.

Kendi sitelerinde bir bu ufak karavan var bir de 5 metrelik var. Facebook sitelerinde de bu sene içinde atlantis diye 3.60 750kg altında iddia ettikleri bir model yapmışlar. 5 metrelik olanda O2 tip onay belgelerinin olduğunu özellikle belirtmişler sitelerinde. 1200kg net ağırlık olduğunu iddia etmişler ki yerliler içinde bu boyutta çok iddialı bir ağırlık.

White Pigeon Karavan | Özel Amaçlı Karavan | Çekme Karavan
White Pigeon
White Pigeon
Vagon Yedek Parça Tedarikçileri Vagon Yedek Parça İhracatı
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mahmut ustamıza rakip geldi..
O da vagoncuya çizdirdiğini söylüyordu 6 m lik tipi.

Bu arkadaşlarımıza gelince, karavan konusunda önlerinde epey yol gözüküyor.
3.60 ın şekli- rüzgar direnci ve estetik zayıf.

Bir de 5.00 m lik karavanlarında bir tuhaflık var..!
Ana resimde kapı solda görünüyor..
Daha Türkiyede satmayı başaramadan,
İngilterye mi sattılar..? ( Veya Sürüşü soldan olan bir ülkeye..)

Akçelik firmasını biliyorum adapazarında başoğlu karavan ile karşı karşıya adapazarına hususi bu iş için müsait olduğunda gidicem şöyle yapalım isterseniz bu karavan ile merak ettiklerimizi soru olarak belirleyelim görüşmeye gittiğimde firma yetkilisine ben soruları sorarım.

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Türkiyede Engin BAŞOĞLU nun üstüne karavan imalatı yapan yok.
Çok büyük tecrübe, mükemmel işçilik, işini büyük sevgi ve özen
ve sonuçta dünyanın dört bucağına satış..
Geçenlerde Hindistana satış bağlantıları yaptı.
Bu gün de bana bir mesajatmış, Barselona da bir fuara katılmış..
Uncle ve Carettelar bu fuarda da sergilenmiş.
Başarılar diliyorum.

İhracaat yapan ve malıyla Türkiyemin imajına gölge
düşürmeyen insanları çok takdir ediyorum.
Engin Bey kardeşimiz de bu kategoride bir işadamı.

OdlmlR
a>

EOM0MB
p5VDVn.jpg

AnRARg

@AKMühendis

Başoğlu'nu övmeniiz anlıyorum. Belki arkadaşınızdır, dostunuzdur. Tecrübesi de çok fazladır.

Ama Uncle modeli ile ilgili fikrinizi söyleyebilir misiniz?

Şuan 69.000 TL liste fiyatı ile satıyor. (Vergisi dahil) Bu fiyata Ofis tipi Termodinamik Şofben takıyor banyoya tepeye. (Karavan için üretilen boiler değil, bildiğiniz gazlı ofis tipi şofben) Camları, minibüs camı diye eleştiriliyor. (Malzeme yapısı ile ilgili bilgi bulamadım. Ama sürgülü yapısı gereği karavan tipi olmadığı kesin.) Standart olarka koyduğu buzdolabı 220 V Ofs tipi.Yani bildiğiniz Vestfrost/Vestel de olabilir.

735 kg standart ağırlığı var. Ön cam istediğinizde 750 kg larda oluyor. Bunun içinde yaşam aküsü, portatif tuvalet ve ısıtıcı gibi ekipmanlar yok. Hele karavandaki 220 ler sebebiyle birde güneş paneli vb işine girilirse eminim 900 kgı geçersiniz...

Yani şunu demek istiyorum, evet çok başarılı birçok ülkeye ihracat yapıyor, yılların tecrübesi var. Ama fiyatı yüksek, ağırlığı 750 kg gibi gözüküyor ama 750 üstü, portatif tuvalet bile standart değil, Ofis tipi donanımlar sebebiyle Karavan değil, Ofis alıyorsunuz hissi veriyor, camlarına minibüs camı deniyor...

Benim için 1 milyon İhracatta yapsa bu durumlar sebebiyle malesef paylaştığınız resimlerin anlamı kalmıyor.

Son düzenleme:

Neyse arkadaşlar fazla gerilmeyelim, önemli olan hepimizin paylaşıp bilmediğimizi öğrenmemiz.
Ben bu yerli karavanlarımız konusuna birkaç üreticimizin yeni karavan modelinden bahsetmek istiyorum. Neticede yerli karavanlarımız da avrupa kalitesini ve ağırlığını yakalayabilirse çoğumuzun tercihi olacaktır.
Ben son 3 aydır bu sitedeki çekme karavan yazılarının nerdeyse hepsini okudum, karavan almak içinde hem dövizin durumunu hemde karavan fuarını bekliyorum.

Gözüme takılanlardan bir tanesi,

Gündoğdu karavan Mavera 6.50 Modeli

IMG 20180207 WA0007 300x212
IMG 20180207 WA0001 300x232

Web Sitesi:
MAVERA 6.50 – Gündoğdu Karavan

1500 kg olacağından bahsetmiş ve tek parça fiberglas olması bir artı gibi geldi bana,
kendisi ile görüştüm ve fuara yetiştireceğiniz söyledi, ağırlık ve işçilik kalitesini merakla bekliyorum.

Diğer farkettiğim,

Erba karavanın yeni modeli,

X5 483402056n60

X5 4834020566gm

X5 483402056e5v

6 ile 10 mt arasında üretimin olacağı ve şuan sadece büfe olarak üretiminin yapıldığı bu siparişlerin ardından kamp için olan modelin üretime başlanacağıydı. Erdoğan beyle telefonla konuşmam da aynen bunları söyledi ve ayrıca seyahat halindeyken karavanın içersinde hiç ses olmadığının seyahatin çok zevkli olduğundan bahsetti. Henüz web sitelerinde bu modelin bilgisi yok, resimler sahibinden de var.

Ayrıca şuan kamp modeli üretilmediği için iç tasarımını ve ağırlığını tam olarak bilemiyoruz, fakat görünüş olarak tam bir amerikan karavanı gibi çok güzel ve kaliteli duruyor.

Bu iki modelde hanüz piyasaya sürülmedi ve yerli üreticilerimizin geldiği noktayıda gösteriyor. Avrupalının yaptığının aynısını yapacak potansiyelimiz var ama tabii bunu istemek lazım.
Bu modellerin piyasaya çıkması ile diğer markalarında kendi ürünlerinde ciddi değişiklik yapacağına inanıyorum.
Umarım bu modeller karavan fuarına yetişir ve döviz kurlarıda mantıklı seviyelere gelir de hepimiz faydalanırız.

Sağlıcakla kalın.
Gündoğdu karavan deyince bı durun, ben dahil bir sürü insana leyli 4.3 sattılar ve sonrasinda öğrendik ki ruhsat için gerekli üretim onay belgesini veremiyorlar, yani ruhsat alamıyoruz ve kendilerine ulaşmak ne mümkün, biz yandık siz yanmayın, bu adamlarla iş yapılmaz...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri