Yerli Şase

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serkanesmer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,745

serkanesmer

Yeni Üye
Merhaba. Maddi imkânlarımın elverdiği en kullanışlı cekme karavanı almaya çalışıyorum. Nk karavanda buldum herşeyi tamam hoşuma gitti fakat alko şase değil yerli malı şase. Bu yerli malı saseler hakkında bilgisi olan varmı sizce ne yapmalıyım

Etiketler

Merhaba. Maddi imkânlarımın elverdiği en kullanışlı cekme karavanı almaya çalışıyorum. Nk karavanda buldum herşeyi tamam hoşuma gitti fakat alko şase değil yerli malı şase. Bu yerli malı saseler hakkında bilgisi olan varmı sizce ne yapmalıyım
Bence Nk karavan seçiminde şaseden önce takılmanız gereken başka konular var. Bu zamana kadar sattığı karavanlar zaten alko şaseydi. Dövizdeki artış sebebiyle yerli şaseye döndü. Şasesi sırf yerli olduğu için şikayet konusu olan marka var mıdır bilmiyorum. Ancak Nk karavandaki işçilik ve malzeme yetersizliğini bizzat görmüş biri olarak aynı fiyat bandındaki başka markalara yönelmenizi tavsiye ederim.
Pino 450 model karavanım yerli şase üzerine imal edildi. Çok şükür herhangi bir sorun yaşamadım.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

merhaba şasenin doğru ve fizik kurallarına doğru yapılması şart bunun için iyi bir imalatçıdan almanızı tavsiye edrim ben güney karavan kullanıcısıyım kaplin ve fren ile tekerlekler alko ancak şase kendi üretimleri bence fiat performans olarak yeterli alko iyi ancak pahalı ancak alcağınız marka ile ilgili araştırma yapmanızı tavsiye ederim

merhaba şasenin doğru ve fizik kurallarına doğru yapılması şart bunun için iyi bir imalatçıdan almanızı tavsiye edrim ben güney karavan kullanıcısıyım kaplin ve fren ile tekerlekler alko ancak şase kendi üretimleri bence fiat performans olarak yeterli alko iyi ancak pahalı ancak alcağınız marka ile ilgili araştırma yapmanızı tavsiye ederim
karavan kullanışlı mı olmalı yoksa gösterişli mi olmalı karavan biz çadır severlerin bir üst mertebesidir bilirsiniz tecrübeli yaptığı işin arkasında durabilen bir ürün seçmenizi tavsiye ederim

Yerli şasiye karşı değilim ancak bahsettiğiniz markanın şikayetleri çok fazla. İyice araştırmadan ve emin olmadan önermiyorum.

Ben sarı site ilanlarına bakarken bile o marka hariç şeklinde arama yapıyorum.

@tapatalk

Daha evvel bu konuda epey detaylı bigiler vermiştim/verilmişti..
Çok fazla önemli değil, yeterki firma bu konuda yeterli bilgi ve deneyime sahip olsun..

O çok beğenilen AL-KO şasiyi çıplak görseniz korkar kaçarsınız..
O kadar zayıf zavallı bir görüntüsü var ki, şaşkına dönersiniz..

Ama sonuçta test edilmiş, onaylanmış ve onbinlerce çekme karavanda kullanılmış.
Paranız yeterse AL KO şasili karavan alın, yoksa BİRİNCİ PARAGRAFA UYUN, derim.

Daha evvel bu konuda epey detaylı bigiler vermiştim/verilmişti..
Çok fazla önemli değil, yeterki firma bu konuda yeterli bilgi ve deneyime sahip olsun..

O çok beğenilen AL-KO şasiyi çıplak görseniz korkar kaçarsınız..
O kadar zayıf zavallı bir görüntüsü var ki, şaşkına dönersiniz..

Ama sonuçta test edilmiş, onaylanmış ve onbinlerce çekme karavanda kullanılmış.
Paranız yeterse AL KO şasili karavan alın, yoksa BİRİNCİ PARAGRAFA UYUN, derim.
Bilgisayar üzerinde belli hesaplar yapılarak şase hafifleştirme işlemine giriyor. Göze doğranmış ve zayıflatılmış görünüyor. Gerçektende öyle zaten , Şase 1350 kg taşıyacaksa ona göre dizayn ediliyor. 1200 kg ise ona göre.
Ağır tonaj şaselerde bu görünüm pek yok.
Şase istediği kadar iyi ve dengeli olsun ; üzerine dengeli dağılım yapmazsanız virajları korkarak dönersiniz, limitler dahilindeki hızı bile yapamazsınız.
Yerli karavan konusunda ,yerli ama iyi Şase varsa eski karavancı tecrübeli abiler bilir.
Ben bizim mahalleyi anlatayım.
Avrupa markaları Knott şaseye dönmeye başladı bile.
Onlarda zam yaptılar ve düşük maliyet arayışı içerisindeler.
Bu hafta Avrupa karavanlar ortalama 1000 avro zamlandı.
Çevremde herkes kaliteli yerli İmalatçı arıyor. Avrupa Karavanlar dudak uçuklatıyor artık.

Almanya'da üretici enflasyonu % 20 civarında. Parası olan hemen alsın derim ben. Şu an anlaşıp gelmesini bekleyenler de kötü haberle karşılacak. Mücbir sebep diyip fiyatlar daha da artacak. Bence tabii. Yatırım tavsiyesi değil :smiley:

iyi günler bende kendi çekme karavanımı yapmak istiyorum.kendim tornacıyım çalıştığım firmada lazer,kesim ve büküm mevcut hazır şaseler O1 belgeli olanlar malum biraz pahalı .ben frenli dingil alıp şaseyide kendım 3mm galvaniz saç dan büktürüp takacağım ögrenmek istediğim frenli kaplin aldıgım da fren ustası bu karavanı frenliye cevirebilir mi. ayrıca ben bu karavana nasıl O1 alabilirim

iyi günler bende kendi çekme karavanımı yapmak istiyorum.kendim tornacıyım çalıştığım firmada lazer,kesim ve büküm mevcut hazır şaseler O1 belgeli olanlar malum biraz pahalı .ben frenli dingil alıp şaseyide kendım 3mm galvaniz saç dan büktürüp takacağım ögrenmek istediğim frenli kaplin aldıgım da fren ustası bu karavanı frenliye cevirebilir mi. ayrıca ben bu karavana nasıl O1 alabilirim
Selamlar,

İlk olarak sorunuza cevap vereyim.

Şasiyi kendiniz imal etseniz dahi O1 belgesi almanız mümkün değil.

Ancak yetkili bir üretici olursanız, kendi ürettiğiniz şasi numarası olan bir römorku O1 belgeli olarak piyasaya sunabilirsiniz.

Bu işler göründüğünden çok daha karmaşıktır.

Şasi üreticisi olmak için bir çok mevzuat ve yönetmelik bulunuyor. Ancak bütün koşullar sağlandığında bir şasi üretip belgelendirebilirsiniz.

Şasi bir karavanın bel kemiğidir.

Maliyetler noktasında kendinizi biraz sıkıp, hazır O1 belgeli iyi bir şasi almanızı öneririm.

Yakında beklediğimiz karavan mevzuat değişikliği geldiğinde işler ve denetimler daha ciddi bir boyuta gelecek.

Muhtemelen piyasada yer alan karavanların %70 i çeşitli sebeplerden dolayı çöp olacak.

Yada cezai yaptırımlar gelecek. Çünkü çok büyük bir kısmının mevzuatlar ile alakası yok.

O1 belgeli olanların belki de %90'ının üst yapı tip onay belgesi yok.

Genel görüş şu şekilde ; "O1 belgeli şasim var. Karavanımı yaparım gezerim" mantığında herkes.

Yada karavanım nede olsa O1 belgeli, içim rahat. O iş öyle değil malesef.

Üst yapı tip onay belgesi yoksa sıkıntı tüm O1 belgeli karavanlar için geçerli.

O1 belgesi karavanın altında yer alan römorkun trafiğe uygunluk (izin) belgesidir ve üst yapı ile ilgisi yoktur.

Yani karavanla bir alakası yoktur.

Şimdi ilanlara bakın, herkes yazmış "O1 belgeli çekme karavan" diye.

Bu kişilere karavanın üst yapı tip onay belgesi var mı? diye sorarsanız size ne üst yapısı ? diye cevap verirler.

Çünkü kimse neyin ne olduğunu bilmiyor. İnanılmaz bir bilgi eksikliği var insanlarda.

Bahsettiğim bu mevzuat değişikliğinden sonra işler yavaş yavaş rayına girmeye başlayacak.

Eğer hazır bir şasi alıp üst yapıyı kendiniz yaparsanız, ekstra diyebileceğimiz her şey dahil ( güneş paneli, tente, vs.) mutlaka 750 kg altında kalın.

Daha sonrasında da TSE den üst yapı tip onay belgesi alacaksınız.

Kolaylıklar diliyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR