Yeşilköy - Yeşilyurt - Ataköy ve Florya 'daki Gezenbilir Üyeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alpino Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 74
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,748
Ynt: Yeşilköy - Yeşilyurt - Ataköy ve Florya 'daki Gezenbilir Üyeleri

seyyah-34' Alıntı:
A.s.
Türkiyeyi dolaştım hala sana uğrayacağım sevgili Dursun ustam...Hani çay çok sağlam ellerde diyemi erteliyorum acaba !! ;) :D ::smiley:

Abi herdayim beklerim ne zaman istersen gel buyur

Etiketler

Sevgili ilkay senin olman bizler için büyük bir nimet.Arkadaşlar ilkay kardeşim nimet diye andığımız şirinmi şirin ekmekleri ve nefis pideleri hazırlamakla meşgul.Tecrübe ile sabittir. ;) :D

merhaba kemal abı herzaman beklerım ne demek sen bıze herzaman lazımsın senın sayende beles turkıyeyı gezıyoruz ;D ;D
saygılar abı

up8453' Alıntı:
Sevgili ilkay senin olman bizler için büyük bir nimet.Arkadaşlar ilkay kardeşim nimet diye andığımız şirinmi şirin ekmekleri ve nefis pideleri hazırlamakla meşgul.Tecrübe ile sabittir. ;) :D

merhaba kemal abı herzaman beklerım ne demek sen bıze herzaman lazımsın senın sayende beles turkıyeyı gezıyoruz ;D ;D
saygılar abı
Eyvallah ilkay kardeşim gezdirebiliyorsam ne mutlu bana.ama çok zaman alıyor ve daha binlerce resim var yüklenecek daha neler neler ne kareler, birde kendine saklıyanlardan olamadığımdan işte böyle detaylı bir şekilde paylaşmak istiyorum.

seyyah-34' Alıntı:
Eyvallah ilkay kardeşim gezdirebiliyorsam ne mutlu bana.ama çok zaman alıyor ve daha binlerce resim var yüklenecek daha neler neler ne kareler, birde kendine saklıyanlardan olamadığımdan işte böyle detaylı bir şekilde paylaşmak istiyorum.
paylas abı herzaman buyuk keyıf alıyorum yenı resım ne zaman yukleyeceksın dıye beklıyoruz abı ve hala daha beklıyoruz saygılar

alpino' Alıntı:
tabiki olur
açıkcası konuyu acarken yakın cevredede olsa tum semtleri yazamamıştım bu sebeple sadece kendime göre en yakın cevreyi yazmıştım,kusuruma bakmayın avcılar.bakırkoy.bahçelievler,kücükçekmece hatta buyukçekmece :D kısacası haliçten çorluya diyelim ;D

sevgili ilkay pidelerinin tadına bakmak isteriz bu kadar övguden sonra :smiley:
buyur alp abı beklıyorum ne zaman ıstersen
bız ekmekcıyız alp abı ama dostlarımıza arkadaslarımıza abılerımıze yanı kısıye ozel yapıyoruz buyur herzaman gel beklerım saygılar

up8453' Alıntı:
buyur alp abı beklıyorum ne zaman ıstersen
bız ekmekcıyız alp abı ama dostlarımıza arkadaslarımıza abılerımıze yanı kısıye ozel yapıyoruz buyur herzaman gel beklerım saygılar

ilkay kardesim bana definenin yerini pardon pidelerin yerini :smiley: söylersen oradayım (şunu gayet iyi bilimekteyimki fırıncılar istedikleri zaman en iyisini yaparlar) ,şaka bir yana ilgi ve alakana tesekkurler umarım bulundugumuz bölgede bir dostlar grubuna vesile olabiliriz ve çeşitli etkinlikleri hayata geçirebiliriz.

şahsen ben karavancılık konusuna meraklıyım bu konuya uygun bir aracım olmasına ragmen techizat olarak yeterli degil malum iş içinde kullanılınca degişim yapmak pekde kolay olmuyor gerci kemal arkadasımız buna guzel bir cozum bulmus ama bekliyoruz bakalım tavsiyelerini ::smiley:

YEŞİLKÖY ile ilgili bazı bilgileri paylaşmak istedim uygun görürseniz.

Yeşilköy ya da 1926 yılından önceki adıyla Ayastefanos (Rumca: Άγιος Στέφανος), İstanbul'da Yeşilyurt ve Florya mahalleleri arasında yer alan Marmara Denizi kıyısındaki Bakırköy şehir merkezinin yaklaşık 7 km batısında bir mahalledir. 1970'lerde İstanbul nüfusunun hızla artmasından önce Yeşilköy bir köy ve sahil dinlenme yeri idi. İstanbul'un uluslararası havaalanı olan Atatürk Hava Limanı Yeşilköy mahallesinde yer alır. Ayrıca Bakırköy'ün sınırı en geniş olan mahallesidir

Yeşilköy semti Osmanlı döneminde daha çok Rumların yaşadığı bir balıkçı köyüydü ve o zamanlar Ayastefanos yani Aziz Stefan adıyla anılmaktaydı. Cumhuriyet döneminde yer isimleri Türkçeleştirilirken bu semte de Yeşilköy adı uygun görüldü. Bu adı o dönemde semtte yaşayan ünlü edebiyatçı Halit Ziya Uşaklıgil'in yeşiline, doğasına hayran olduğu için verdiği rivayet edilir.

1203 yılında Haçlılar'ın Latin ordusu Yeşilköy sahiline çıktı. Bir yıl sonra 4. Haçlı Seferi'nde İstanbul işgal edilmiş olacaktı. 19. yüzyılda tüm köy güçlü Ermeni Dadyan ailesine aitti, Sultan'ın bir hediyesi olarak sahip olmuşlardı.

Kırım Savaşı sırasında Fransızlar buraya yerleşti ve İstanbul'un üç fenerinden birisini yaptılar. Yeşilköy semti tarihteki önemli bir kaç dönüm noktasına sahne olmuş bir semttir. 1878 Savaşında Ruslar Yeşilköy'de karargah kurdular ve 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın sonuçlarını kayda geçiren Ayastefanos Anlaşması burada imzalandı. Ayrıca Sultan II. Abdülhamit 'in Selanik'e sürgün kararı burada alındı. 1912'de Balkan Savaşları sırasında koleradan dolayı hasta olan binlerce asker buraya getirildi. Ve yaklaşık 3000 ini öldü. Ölüler tren istasyonu yakınına gömüldüler. Hareket Ordusu Selanik'ten başlayan yolculuğunda son molayı burada vermişti. Bu tarihi konaklamanın izdüşümü Yeşilköy'ün sokak ve cadde isimlerine yansımıştır: "Hareket Ordusu Sokak", "Mahmut Şevket Paşa Caddesi", "14 Nisan Sokak" gibi.

19. ve erken 20. yüzyılda Yeşilköy İstanbul'un üst sınıfının favori dinlenme sahili ve avlanma yeri idi ve karışık nüfusa sahipti. Nüfusunu Türkler, Rumlar (hemen hemen tamamı göç etti), Ermeniler (şimdilerde artık çok küçük bir parçası yaşamakta) ve Levant (İstanbul'un İtalyan ve Fransız halkı - hemen hemen tamamı göç etti). Bu halihazırdaki mevcut kalıntının işareti olarak İtalyan elçilik, İtalyan Katolik Mezarlığı, Ermeni ve Rum kliseleridir. Bütün kiliseler St.Stephene adanır.

Atatürk Hava Limanı Yeşilköy semtinin sınırları içinden büyümeye başladığından, kimi zaman Yeşilköy Hava Limanı adıyla da anılmaktadır.

www.yesilkoyum.org sitesinden derlediğim bazı resimler

Yeilky balkclar sahili

Yeilky faytonlar

Yeilyurt  fener als

Yeilyurt feneri

www.yesilkoyum.org sitesinden derlediğim bazı resimler

Yeilky motel

Yeilky migros

Mehur su damacanalar

Yeilky1

Yıl 1977 17 yaşındayım fırsat buldukça evimizin olduğu Florya kavşağından bisiklete atladığım gibi bazı akşamları veya hafta sonları yeşilköy sahildeyim elimde ise roma dondurmacısından aldığım üstü fındık,fıstığa bandırlımış karışık süslü meşhur yeşilköy roma dondurmasını hüpletiyorum.
[attachment=1]

Kendi çekimlerimin devamı gelebilir.Alp bey kardeşim sen başıma birde bu işleri açtın şimdi. ;) :D Yayınlamaya çalıştığım geziyi kim düzenliyecek peki...
Senin paylaştığın resimlerde kayda değer harika resimler ve teşekkürler.

YIL 1977 17 YAINDAYIM VE YELKYDE R

yeşilköy murat cankat sok cankat apt .

eski itfaiye karşısı veya rum okulu karşısı diyede gecer

saygılar

İsmail Can UZUNEFE

Şayet yanılmıyorsam kartpostaldaki arapça ibarede "Ayastefanos İstasyon caddesi" diye yazıyor.
O Faytonlara az binmedik Hatta Florya kavşağındaki evimizin yanıdaki komşumuzunda vardı. Yeşilköyde çalışıyordu çok süslüydü garajı bile vardı. Adı Recai amca idi Allah rahmet eylesin.

hem yeşilköy hemde yeşilyurt tren istasyonunun önünde faytonlar beklerdi zannedersem birde yeşilköy migrosun karsısında eski tursucunun önunde beklerlerdi şimdi maalesef oralarda yeşilköy /taksim dolmuşları beklemekte

birde istanbul caddesinde tadilat goren koskun guvenlik klubesi olan yer roma dondurmacısı idi. ayrıca yeşilyurt polat otelin oldugu yer hasır restaurant idi birde şimdilerde kebapcı saitin oldugu yerlerde çay bahcesi vardı ne güzel yerlerdi şimdi ne oldu ,resimlere baktıgımda içim cız ediyor :'(

c@n' Alıntı:
yeşilköy murat cankat sok cankat apt .

eski itfaiye karşısı veya rum okulu karşısı diyede gecer

saygılar

İsmail Can UZUNEFE

zannedersem bahsettiğin yer şimdilerde kahve dünyası olan bina hafızam yanılmıyorsa orada bizim okulun ögretmenlerinden biri otururdu ama ismini hatırlayamadım(hamdullah suphitanrıöver ilkokuluda olabilir muhsin adil binal ortaokuluda)

alpino' Alıntı:
hem yeşilköy hemde yeşilyurt tren istasyonunun önünde faytonlar beklerdi zannedersem birde yeşilköy migrosun karsısında eski tursucunun önunde beklerlerdi şimdi maalesef oralarda yeşilköy /taksim dolmuşları beklemekte

birde istanbul caddesinde tadilat goren koskun guvenlik klubesi olan yer roma dondurmacısı idi. ayrıca yeşilyurt polat otelin oldugu yer hasır restaurant idi birde şimdilerde kebapcı saitin oldugu yerlerde çay bahcesi vardı ne güzel yerlerdi şimdi ne oldu ,resimlere baktıgımda içim cız ediyor :'(

2 tane faytoncu hala arabaları ve atları ile bazen ciroz un oralarda görüyorum kendilerini

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR