Yıllardır Hayalini Kurduğum Karavanıma Kavuşmak Üzereyim.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan downahar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,431

downahar

Yeni Üye
Merhaba, 38 Yaşındayım ve birisi 12, birisi 6 yaşında iki çocuğum var.. Yaklaşık 20 yıldır, ülke ülke, şehir şehir, gerek iş gerek turistik amaçlı geziyorum.. Gezmeyi çok seviyorum, ailemde aslında seviyor.. Aile şirketimiz var, Makina üretimi yapıyoruz, Makina işinin kurucusu benim.. 2002 yılı bilgisayar bölümü mezunuyum, yıllarca mekatronik konusunda çalıştım.. Ürettiğimiz birçok makinanın Kontrol Panolarını, Programlarını hep ben tasarlıyorum.. Uçak Seyahatlerinden pek hoşlandığım söylenemez.. Ailemle 2010 yılında kendi aracım ile suriye, lübnan seyahati ile aile boyu yurt dışı seyahatlerine başlamıştık, Ozamanlar Renault Scenic II aracım vardı.. O seyahate Oğlum, Kardeşim, Eşim, Ben ve Annem Gitmiştik, kurban bayramıydı, 2 gün otel bulamayıp 5 kişi bir arabada sıkış tıkış yatınca, Minübüs hayali kurmaya başladım, 2011 de ilk Caravelimi aldım.. 2004 modeldi aldığımda 70 bin kmde, 130hp, kısa şasi ender bulunan bir araçtı.. onunla tam 200.000 Km yol yaptım, bir defa ailecek iki minübüs Tahrana Kadar gittik, 15 gün araçta kaldık.. O araba efsane araçtı, Aldığım arabalarla oynamaya ilk o arabada başlamıştım, ilk aldığımda aracı 130 Hp den 207 Hp ye yükselttim, sonra çıkan turbo arızalarını gidermek için, özel bir turbo uyguladım. 230 HP 2.5 Motordan yaklaşık 600nm ye yakın bir güç veriyordu ki o sürüşü anlatamam.. Ama araç artık çok yaşlanmış ve sorunlar çıkartmaya başlamıştı, artan güce klima kaprinleri ve alternatör kaprinleri dayanmıyordu, 2015 te sıfır 140 hp kısa şase camlı van aldım, 2004 model caravelimin iç trimleri mükemmel durumda idi, onun tüm içini 2015 model t6 ma geçirdim.. 1,5 yıl kullandım o araçla da 1 defa gürcistana gittik, tüm gürcistanı dolaştık. 10 gün içinde kaldım. son bahar aylarıydı, webastom iyi çalışıyordu.. 3 minübüs gittik.. 3 aile. ayrıca o yıl birde makedonya seyahatimiz oldu.. O aracı 35000 Km kullandım ve sevmedim, aynı tadı vermedi, sattım.. Sonra imkan doğdu, 204 hp Comfortline DSG şanzuman 2017 model bir Caravel aldım.. Bu araçda güzel, hoş lakin o 2.5 in tadını vermiyor..yaklaşık 40 bin yaptım bunlada Herneyse, bu araçlada çok kamp seyahat yaptık. yurt dışı siftahımız olmasada, tabi bu iki yıl içerisinde birkaç ülkeyede gittik, lakin uçakla.. Herneyse, Karavan Yapmaya Karar verdim.. Çünkü özellikle yurt dışında tuvalet ve banyo çok ciddi sıkıntı oluyordu, yemekte sıkıntı oluyor ama ona yanımızda küçük tüp götürüp hallediyorduk.. bizim seyahatler genelde düşük bütçeli seyahatlerdir. Mesela 2 çocuğum eşim ve ben 5 günlük bosna hersek seyahatimizde, 5 gün boyunca araç kiralayıp ve bh içerisinde 900 km yapıp neredeyse tamamını gezmiş olmamıza tağmen herşey dahil 6300 tl para harcadık. 2016 yılında gürcistan seyahatinde 9 günde herşey dahil toplam 2400 tl harcamıştık. en güzelide 2014 iran seyahatiydi, 15 gün 2 günü otelde 2 günü bir akrabamızın evinde, aile başı 3500 tl harcamıştık.. toplam 9800 Km yol yaptık.. Neyse Teferruatları geçeyim daha başınızı ağrıtmayayım. Kendime bir karavan yapmaya kararverdim.. Yaptığım aracı da bir müddet sonra satmayı düşünüyorum.. ikincisi daha şükela olacak inşallah.. Ama bu karavanda özellikle kontrol sistemi açısından dünyada tek olsun istiyorum.. belki büyük bir idda, lakin enazından türkiye de başka bir eşi benzeri olmayacağını garanti ederim.. karavanın %60 ı bitti.. Maalesef çok foto çekemedim.. mobilya işçiliğinde çok iddam yok.. Kolay iş değil gerçektende.. Ama otomasyonda iddalıyım yaklaşık 500 mt ye yakın kablo döşedim.. Ama ikinci karavanımda Allah kısmet ederse Her üniteye Araçlarda olduğu gibi bir kontrol ünitesi yapıp hepsini Modbus üzerinden haberleştirmeyi düşünüyorum.. yani bütün aracı toplam 5 kablo gezecek.. Mevcut Aracımda uzaktan Kontrol edilebilen 10 inch Dokunmatik Operatör Paneli var.. şimdi biraz mevcut fotolardan paylaşacağım inşallah..

Etiketler
...... Yaptığım aracı da bir müddet sonra satmayı düşünüyorum.. ikincisi daha şükela olacak inşallah.. Ama bu karavanda özellikle kontrol sistemi açısından dünyada tek olsun istiyorum.. belki büyük bir idda, lakin enazından türkiye de başka bir eşi benzeri olmayacağını garanti ederim.. karavanın %60 ı bitti.. Maalesef çok foto çekemedim.. mobilya işçiliğinde çok iddam yok.. Kolay iş değil gerçektende.. Ama otomasyonda iddalıyım yaklaşık 500 mt ye yakın kablo döşedim.. Ama ikinci karavanımda Allah kısmet ederse Her üniteye Araçlarda olduğu gibi bir kontrol ünitesi yapıp hepsini Modbus üzerinden haberleştirmeyi düşünüyorum.. yani bütün aracı toplam 5 kablo gezecek.. Mevcut Aracımda uzaktan Kontrol edilebilen 10 inch Dokunmatik Operatör Paneli var.. şimdi biraz mevcut fotolardan paylaşacağım inşallah..

Hayalleriniz gerçek olur inşallah.
Karavan Otomasyon işi için mevcutta yapılanların haricinde,ne gibi yenilikler getirmeyi düşündünüz de dünya yada Türkiye de ilk olabileceksiniz.
Ayrıca bu çözümleriniz karavan imalat aşamasında; hız, ekonomi, arıza teşhisi ve giderilmesi hususunda ek faydalarda sağlayabilecekmidir.yoksa bir arızada modbus sistemi nedeniyle yada yazılım hatası için üreticiye bağımlılık yaratacakmıdır.(alanınızda tecrübeli olduğunuz dan dolayı sizin için değil sizden örnek alacakları içindi)
Bilgi ve foto paylaşımlarınızı merakla bekliyorum.
Kolay gelsin size.

Aracımı eylül ayının sonuna doğru bir karavancıdan aldım, adamda 40 ın üzerinde sprinter ve Crafter vardı, Aracıma gerçekten çok fazla Para harcıyorum, Satarken Rahat Satılabilmesi için Mercedes almaya karar verdim, şuanda bende birtane 2016 en full donanım Ford transit, birtane 2015 ducato 15m3 panelvan, birtanede ducato açık kasa kamyonet var, Ducato güzel araba, sıfır alınca, 150-180 bin km gidiyor, ama yinede güçsüz zayıf araba, sprinter gibi değil, bu sınıfta en harika araç bence Ford transit yeni kasa, ama oda karavana pek uygun değil, aracın iç genişliği 160 cm, eğer pencere tarafına izalasyon yapmayıp yatakta değerlendirirseniz, ozaman size 185 cm yatak alanı veriyor, sürüş konforu açısından inanılmaz derecede güzel, sprinter otobüs havası veriyor, lakin fordun kullanımı inanılmaz derecede keyif verici, izalasyon ve amortisör sistemi ön taraf için söylüyorum, mercedesten 2 gömlek ileride, herneyse, Fotoğraflardaki sprinter aracı bu vatandaştan aldım, anlaşmamız aracın ruhsatını karavan olarak çıkartacak, gizli otomatik kapı yapacak, koltuk takımlarını verecekti, söylediklerinin büyük bölümünü halletti, ama koltuk takımını vermedi.. Aracım ruhsatta karavan olarak geçiyor, Fazla fotğraf çekmemişim, ama çok fazla video var, sanırım yüklemek pek mümkün olmuyor foruma.. Ordan belki fotolar çekerim,

2

3

Ilk hali

1

Bu arada ARacım 204 bin km de boyasız güzel bir araçtı, servis minübüsü, imkanım olsa kesinlikle panelvan araç alırım daha güzel oluyor, ama kesinlikle plexy cam takmam..

Mesela Sadece Gaz Sistemi ile iligli olarak bilgi vereyim, aralarda diğer sistemler içinde bilgi vericem, MEvcut sistemde 40 dijital giriş, 36 dijital çıkışlı bir PLC ünitesi, 4 sıcaklık ve 4 de analog giriş bulunmakta.. Gaz dedektörleri aracın çeşitli yerlerinde bulunuyor, gaz kokusu algıladığı zamana alarm çalmaya başlıyor, eğer müdahale edilmesse ilk olarak fanları çalıştırıyor, belli bir süre içinde gaz kokusu geçmesse busefer kapıyı açıyor, mesela araç çalıştığı zaman otomatik olarak gazı kesiyor, 1 saatin üzerinde gaz kullanılmassa otomatik olarak gazı kapatıyor, gazı çalıştırabilmek için önce bir tuşa basmanız pişirme için belirlediğiniz süre gazın devrede kalmasını aktif edebilirsiniz. süreyi tamamlayınca hemen gazı keser..

Mesela benim iki temiz su tankım var, birisine dolum yaptığınızda ara boru ile yapmıyor onu, hangisine dolum yaparsanız, diğer tarafa otomatik olarak hidrafor su basmaya başlıyor, dolum yapıldığını kendisi anlıyor, yani iki tankın birbirinin seviyesine eşitlemesini beklemiyorsunuz. yıkanırken, sıcak su kullanımınızda şofbenin ilk ısınmada harcadığı soğuk suya engel oluyor, tank içinde belirlediğiniz sıcaklıkta kendisi devir daim yaptırarak, suyu ilk başlangıçta belirli, kullanılabilir bir derecede şofbene yolluyor. algoritmalar çoğaltılabilir. 1 yıldır aklıma gelen her türlü algoritmayı yazdım, tuvalet ve pis su boşaltırken elinizi bir vanaya sürmek zorunda değilsiniz, yada eğilmek zorunda da değilsiniz..

bu arada sizin aklınıza gelen şeyleri yazıp bir sinerji oluştursak ne güzel olur.

.

@downahar , :smiley:

“bu arada sizin aklınıza gelen şeyleri yazıp bir sinerji oluştursak ne güzel olur” dediğinize göre, sadece karavancılığın size değil, sizin de karavancılığa ihtiyacı var demek yanlış olmamalı ? ;)

Açık konuşalım;
Sanırım sorun çözme zevkinizin tatmini için sorun arayışındasınız ? :yum:
Yalnız bunun da bir sorunu var.
Diğer uçtaki insan, işlemleri ne kadar sizin gibi sorun olarak görüyor ?
Ya da sizin işlemleri sorun olarak görmeniz ne kadar objektif ?

Bu durumda bana, eline çekici alınca her şeyi çivi gibi görmeye başlayan birini hatırlattınız açıkcası.. :p

Yaptığınız tarz gezilerle gerçek karavancılık yaşamı üzerine bilgi toplanabileceğini iddia ettiğinizi sanmıyorum. Zaten bize danışmanızla da aynisini söylemektesiniz.

İnanın karavancılığın ayni zamanda bir yaşam ve davranış şekli olduğunu unutmazsanız, çok kimsenin meşakkatli gördükleri şeylerin, bizler için değişik anlamı olduğunu kavramanız da kolaylaşır.

“Ama bu karavanda özellikle kontrol sistemi açısından dünyada tek olsun istiyorum.. belki büyük bir idda, lakin enazından türkiye de başka bir eşi benzeri olmayacağını garanti ederim..”
derken dünyanın sizi beklediğini ima etmediniz sanırım.
Eğer öyle ise izninizle bu konuya girmeyelim en iyisi... ;)

Mesela ben sizin dijital PLC ünitesi yerine EÇ2 ünitesini kullanıyorum.
Bu birimin ekstra kabloya ihtiyacı yok. Çünkü sistemde hazır bulunmakta. Elektrik impulsları o kadar küçük ve efektif ki sarfiyat için birşey ödemenize bile gerek kalmıyor. Üstelik işlem kumanda bölümü o kadar mükemmel ki, bırakın aynisini bulmanızı, bazı fonksiyonlarının asla erişilmez kalitesi olduğundan adım gibi eminim. Tam da bu özellikler onu eşsiz yapıyor. Üstelik her bir ünite diğerine tam da benzemiyor. Tabi bakıma ihtiyaçları olduğu yadsınamaz. Fakat tuhaf bir özellikleri var, kullanılmadıkları zaman şişiyorlar, kanalları daralıyor, enerji sistemleri tekleme yapabiliyor. Eh o kadarı kadı kızında da var. Sistem için 5 para bile ödemediğiniz halde bazen bakımı ve korunması için dünya kadar harcama yapmanız gerekli olabiliyor.
Bu birimler kendi kendini tamir edebiliyor ve hatta geliştirebiliyor bile.
Tuhaf bir ünite demiştim zaten.

Gerçi bazı Alman modelleri sanki digitalmiş gibi 0-1 sistemiyle çalışsalar da bu sakın sizi aldatmasın, sistem tamamen analog.
Bırakın sizin 40 giriş 36 çıkışlı PLC ünitesini, bunların 2 işlemi ayni zamanda yapabilecek Multitasking kabiliyetleri bile yok ama onlar olmadan sizin PLC ne dizaynlanabiliyor ne de üretilebiliyor, ilginç değil mi ?..

Bu ünitelerin üretici firması ise AnA, yatırımını da BaBa firması yapmakta.
İkisini de tanıdığınızdan eminim. :p
( Benimkisi EÇ2= EvliyaÇelebi2 )

Sakın boş yere yazımda eleştiri ve alay aramayın, yok çünkü..
Keşke sizin gibi bilgi, enerji ve motivasyon dolu daha çok kimsemiz olsa.
Tam da gereksinimiz bu yönde ve sizin gibiler.
Sizlerle övündüğümüzden emin olun.

Fakat biz karavancılar biraz farklıyız. Dedim ya “sorun”u biz biraz farklı tanımlıyoruz. Hatta bazılarının arkamızdan mazoşist demesini bile anlayışla karşılamaktayız. Tabi bizim için çözebileceğiniz birkaç küçük şeyin olabileceğini inkar etmiyorum ama söylediğiniz kablo boyutunda değil.
Ben karavanımı bu gün yeniden yapsam, ışıklandırmasını bile merkezi değil, hemen LED yanı pilli yapardım, artık gerisini siz düşünün.

Mesela gaz sisteminde sorun çıkmadan önlemeyi esas alarak, kökten düşünmekteyiz. Tüp, altı menfezli kendi kabininde olduğu gibi ve benzeri yaklaşımlar şeklinde..

Aramızdan bazıları hatırlama kabiliyetleri körelmesin diye aküleri ayırmak için hala manuel şalter kullanıyor. Hatta tv çanağını eliyle çevirenleri mi ararsınız yoksa gri su kapağını elleriyle açanları mı, bizde hepsi var.

Karavancılığa yeni başlayan bazılarımız, karavanı nedense kamyona yüklenmiş ev gibi görüyorlar. Onlara çözümlerinizle cevap vereceğinizi sanıyorum. Fakat biz onları nasıl anlayışla karşılıyorsak, sizin de bize öyle hoşgörüyle yaklaşmanızı istemek yersiz olmamalı ?

Siz yine de kendiniz için yaptıklarınızı yazmaktan geri durmayın lütfen. Merak ve zevkle izlediğimizden emin olun. Umarım biraz daha fazla detay fotoğrafı koyabilirsiniz.

Başarılı ve zevkli uğraşılarınızın devamı dileğimle.. :smiley:

.

Son düzenleme:

Karavancılığa yeni başlayan bazılarımız, karavanı nedense kamyona yüklenmiş ev gibi görüyorlar. Onlara çözümlerinizle cevap vereceğinizi sanıyorum. Fakat biz onları nasıl anlayışla karşılıyorsak, sizin de bize öyle hoşgörüyle yaklaşmanızı istemek yersiz olmamalı ?
Karavancılığa yeni başlayan bir acemi olarak ben de karavanımı evim gibi görüp,taşıyabildiğim tüm konforu aracıma taşımak istiyorum.Zaten bu çabalar,zorlamalar değil mi karavancılık da yeni fikirleri ateşleyen;) Herkesin karavancılık anlayışı farklı,ben yıllarca motorla asgari konforla gezip yine bir yere bağlı kalmadan azami konfor arayan gruptayım:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR