Yoğurtlu Patlıcan Mezesi Tarifi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan melisturan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,366

melisturan

Ana Kamp
yılbaşı heyecanı sizleride sardı mı arkadaşlar? :smiley: ben şahsen çok heyecanlıyım... yılbaşı tarifleri bakıyorum her gün. yoğurtlu patlıcan mezesi de düşündüğüm tariflerden biri. hemen aşağıya yazıyorum tarifi.

"ADIM 1
Patlıcanları yıkayalım ve kabuğunu soymadan çatal ile birkaç yerinden delelim. Patlıcanları pişirme kağıdına saralım. 200 °C olan fırında ortalama 30 dakika olacak şekilde közleyelim.

ADIM 2
Közlediğimiz patlıcanları pişirme kağıdından çıkarıp, soğumaya bırakalım. Soğuyan patlıcanların köz tadını korumak için su değdirmeden soyalım.

ADIM 3
Soyduğumuz patlıcanları küp şeklinde doğrayalım.

ADIM 4
Karıştırma kabı içerisine yoğurdu ekleyelim. İçerisine sarımsağımızı rendeleyelim. Tuzu ilave edip çırparak pürüzsüz bir kıvam elde edelim.

ADIM 5
Doğradığımız patlıcanları yoğurtla karıştırmadan önce mezemizi sulandırmaması için suyunu süzelim. Süzdüğümüz patlıcanı hazırladığımız sarımsaklı yoğurtla karıştıralım.

ADIM 6
Üzerini pul biber, zeytinyağı ve maydanoz ile süsleyerek servis edelim.

Afiyet olsun."

kaynak: bizim tarifler

sizler yılbaşı yemekleri, tatlıları vesaire için neler düşünüyorsunuz arkadaşlar? :smiley:

Etiketler
Patlıcan ezme çok yaptığım bir yan yemektir. Ben süzme yoğurt kullanıyorum sarmısakları da havanda tuzla eritecek kadar döverek katıyorum tabağa. Size bir tane zeytinyağlı tarif ile bir tane ana yemek olabilecek et yemeği tarifi aktaracağım kendi notlarımdan :

Pancar aşı

4-5 buyuk pancarı ayıkla taze sapları ve yapraklarını da atma. Pancarları ufak ufak doğra yaprak ve sapları ufakça kıy hepsini tencereye doğradığın
taze soğan ve varsa taze sarımsak üzerine koy. Varsa kuru acı biber de koyabilirsin. Yarım bardak kadar z.yağ ilave ederek tencereyi ocağa oturt en küçük ocağın en kısık ateşiyle pişmeye terk et….(su ilavesi gerekmiyor pancarın ve malzemelerin suyu yetiyor…baharat konmuyor sadece pişmeye yakın tuzunu koyuyorum). Yoğurtla yemesi çok güzel oluyor.

Ekşili et (biftek veya antrikot)
Etleri çıralı seç…Avuç içi kadar böl…
Bol tereyağda (abartmadan) etleri önlü arkalı kızart… Kızaran etleri ayrı bir tabağa al….
Tavadaki sıcak yağa ( ocak yanarken) bir çorba kaşığı kimyon, bir limonun suyu, bir rendelenmiş normal boy domates, hakkı kadar tuz ekle ve takırdayıncaya kadar karıştırarak sosu yap ( yakmadan)…

Bu sosun içine etleri yerleştir, sonra kaba 1-2 bardak sıcak su ilave et, kapakla ört 15-20 dakika kaynasın sonra kısık ateşte pişirmeye devam et…. Etin pişkenliğine göre son pişirmeyi kontrol ederek ayarla.
(Bu yemekte fazla su olmayacak, ona göre su koymak lazım.)

İlave not : Her iki tarifide aynen kopyaladım, kendime yazdığım şekli ile...
Ekşili et özel günlere çok uyan bir yemektir yanına bir de pilav yapılırsa harika ağırlama olacaktır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri