Yolda Biri Var Irana Gidiyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yoldabirivar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,947

yoldabirivar

Kamp I
Yer
yolda biri var
Web
yoldabirivar.wordpress.com
12 Eylül 2016 Yani geçtiğimiz Kurban Bayramında İrana motosiklet ile solo gezi yapacaktım bunun için motosikletümin yagını,antifirizini,daha öncesi bujileri,arka silindir üst keçesini değiştirdim..İş yerinden 3 gün daha izin alamamın yanı sıra Türkiye Turing kurumuna 200 USD yatırmam gerekince turu ertelemek zorunda kalmıştım şimdi Allah izin verirse 5 saat sonra uçuşa doğru...
Sırt çantam ve ben 8 gecelik kamplı macera dolu bir gezi umuyorum
XdgBPj

Antifiriz soğutma suyunu değiştirirken
REDg5z

Elimden geldiğince burada paylaşım yapmayı umuyorum

Neden İran?Özgürlükler ülkesi İran mı??? Ve daha bir çok ayrıntıyı ise Yolda biri var...
Sayfamdan okuyabilirsiniz...
Herkese sağlıklı geziler Selam olsun tüm gezenlere...
By0lpV

Etiketler
Gezilerimin bir kosmını bırada siz değerli gezgibler ile de paylaşmak istiyorum
İrana yalnız sırt çantam ile geldim İran müthiş güvenli ve misafir perver bir yerdir
Uçakta tanıştığım bu güzel kız bana çok yardım etti
İlk olarak Hat aldım İran cell
Kız da Tahrana gidiyordu ve beni Azadi Meydanına kadar götürdü telefon numarasını verdi sürekli irtibat halündeyiz
80d8efe0a77bbe2bccffcf0158a78e65

Gezime sırt çantam ile geldiğimden ve konaklamımı çadırda yaptığımdan dilediğim gibi gezebiliyorum kaplumbağa gübi evüm sırtımda gidiyorum gündüz gece..
Bu da otostopla gezilerimden biri
1aa901f59f0bbcc9627465b9e46fbfbd

1de6c9dc539e408632a5ec53466d7dbe

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bildiklerimi öğrenmek bilmediklerimi öğrenme düşüncesiyle kısa bir aradan sonra İran gezimden bazı notları sizlerle paylaşmak istiyorum İnternette tonlarca döküman var İran gezisi ile ilgili Binlerce olan yazılar arasına bende bir yenisini ekleyip sizin vaktinizi almak istemiyodum dolayısıyla Sizlerin direk olarka aradığınız bilgiye ulaşabilmesi adına madde madde işaretlerle belirttiğim bilgilerden faydanalabilirsiniz gerisi benim gözümden sosyal,ekonomik,dinsen hayatıyla kendi penceremden İrandır

• Batuma motosiklet ile turumda olduğu gibi yanıma çok az bir para almıştım Uçak masrafları haricinde 3 Dolar yemeğe (Son gün haricinde ne yemeğe ne suya tek kuruş harcamadım)
  • Gerisi ulaşıma gitti İranda çantazının bir bölümüne su şişesi koyun her yerde sebil bulabilirsiniz
  • Uçak biletine git gel 800 TL ödedim bu işi daha ekonomik hale getirmek isteyenler Doğubayazite çok ama çok ucuza uçak bileti alır akabinde oradan minübüse atlayıp İrana oldukça ekonomik bir seyahat gerçekleştirebilir
  • Uçak ortalama 3 saat sürüyor İran saat olarak Türkiye den 30 dk ileride
  • İngilizce bilenler oldukça fazladır İngilizceniz yoksa da şayet sorun değil Azeriler oldukça fazla
  • Tahran trafiği İstanbul trafiğini aratabilir
  • İran son derece güvenli bir yerdir kafanızda hiçbir soru işareti bırakmayın bloğumu dahi okumayı yarıda kesin yolda çıkın
  • İrana ister kara ister hava ister denizden varın başınıza örtü koymak zorundasınız
  • Taksiciler sakız gibi yapışır(aralarında bana çok yardımı dokunmuşu da var Allah razı olsun kendisinden) sizden istenilen rakamın en fazla 1/5 ini verin
  • İrana gitmeden önce yanınıza Dolar ve Euro almalısınız çoğu vezne Türk parasını kullanmıyor
  • Bir dolar 35.000 Riyal civarıdır buda 3500 Tümene tekabül eder
  • Para birimi Riyaldir Halk Tümen kullanır Tümen Riyalin bir sıfır eksik halidir
  • Türk vatandaşlarından istenilen sadece pasaporttur
  • Motosiklet ile gitmeyi düşünenler Türkiye Turing ve Otomobil Kurumuna 200 USD yatırmaları gerekli bu parayı
  • Eğer İrandan başka bir ülkeye geçiş yapmadıysanız geri alabiliyorsunuz
  • İran para birimi Riyaldir halk genellikle Tümen tercih eder 1 tümen =10 Riyaldir
  • Kimlik Pasaport İran şimdilik Türk vatandaşlarından Vize istemiyor
  • Hava alanından indikten sonra dikkat edin taksiciler astronomik rakamlar isteyebilir Dikkat edeceğiniz husus Hava alanında
  • arka üst çıkışında (Hatırladığım kadarı ile)O bölgeye yolcu taşıyan dolayısıyla geri dönüşü boş olan taksiler var onlar çok daha ekonomik Diğerleri oraya boş gelip oradan müşteri kapanlar aman dikkat
  • Oraya indiğinizde Havalanından 500.000 bin Riyal=14 Dolara İrancell Vb hat ile birlikte 800 MB internet paketi aldım.Havalanları biraz pahalı dışarıdan da temin edebilirsiniz.

Yanıma Aldıklarım​
  • Sırt Çantam içerisine harita,uyku tulumu,mat,el feneri,kafa feneri,yağmurluk,çamaşırlar,üç adet kitap,yedek pil,selfi çubuğu,ıvır zıvır)

Siz değerli gezginlere ve henüz aramızda olmamış gezginlere faydalı olabildiysem ne mutlu Üzgün olduğumu belirterek sayfalar dolusu gezimi burada paylaşmaya vaktim maalsef olmuyor İçlerinden beğendiğim bazı gezi notlarını ve fotoğrafları müsadenizle paylaşmak isterim daha fazlası için lütfen '' Yoldabirivar'' sayfama bakınız Yolda biri var...

Evet paylaşıma iyiki çizmişim dediğim Haritam ile devam etmek istiyorum.İlk hedefim motosiklet ile gitmekti yukarıdaki fotoğrafları da bu sebeple paylaşmıştım1
    WbmmyY

Azadi Towrda Uzak doğulu kardeşlerimizi de ihmal etmiyoruz ben gelmeden önce havada poz vermeye çalışıyorlardı Ben kapluma gibi zıplayamayacağımı söyledim onlarda benim gibi yere çöktüler
OEmm5Z

Muhammed Rıza ve arkadaşı Akbar ile Tahran trafiğin yorulduktan sonda Tabiat Parkına geliyoruz
Zn991Y
G3aag2
YVggvL
6mddEP

İradanki misafirperverliği anlatmya şairlerin bile sözleri yetmez Ben gezim boyunca mescitlerde,camilerde,türbelerde,tarihi yerlerde,parklarda her gün ama her gün ikramlarla karşılandım çok fazla insanla tanıştım çok şükür hep iyi insanlarla karşılatım
Bazı zamanlar yorgundum ve hiç olmadık bir yerde tanımadığım biri geliyordu kimi zaman sıcak bir çay kimi zaman güzel bir tebessüm ile hal hatır soruyorlardı
İlk gece çok İnternetten uzun süredir irtibatta olduğum Muhammed Rıza arkdaşım ve onun bir okadar iyi arakdaşı Akber beni karşıladı Muhammed in evinde yemek yedik babasıyla tanıştık Babasını azericesi sayesinde türkçe konuşabiliyorduk oğlu ile ise ingilizce konuşabiliyorduk

Sizlerlee Esfahandan,Shirazdan,Tahrandan Kum dan Nakş i Cihandan Şeyh Lütfullah Camiinden Fatıma i Masume Turbesinden,Kerbela seramonilerden bazı fotoğraflar paylaşmak istiyorum ve daha fazla için sizi sayfama davet ediyorum
Herkese sağlıcaklı bol geziler
VZr96m
1Nq56Y
REnr5V
PQm916
1Nq5B1
LQmrNJ
REnrvB
7A5zZm
PQm9zv
GXEaRL
9G0yl9
QEVLn3
Mkm746
QQmqGA

WbmmyY

WbmmyY

J3mmPW

OEmmQz

VZr96m

1Nq56Y

REnr5V

PQm916

Son düzenleme:

GXE3W5
7A50NY
QEVoWR
Mkmnvg

İrana sırt çantamsı ile yalnız olarak gerçekleştirmiş olduğum 8 gece 9 günlük gezim de ve bunun da öncesi İran ile ilgili okudğum bir çok kitap döküman ve yaşadıklarım itibari ile bir çok yerde paylaştığım düşünceyi burada da paylaşacağım İranda iken beni arayıp soran arkadaşlar oldu ve sağolsunlar meraklarından fakat şunun altını çizerek söylemek istiyorum ki İran İstanbulda kaldığım aile apartmanımdaki yatak odamdan daha güvenlidir
Fotoğrafların hemen hemen hepsizini sizlerle paylaştım İran sosyal,kültürel,politik ve dinsel hayat konusunda ''Yolda biri var...'' sayfamı ziyaret edebilirsiniz
Yukarıdaki bilgiler dahilinde rahatlıkla İrana gidebilirsiniz diye düşünüyorum Tüm Gezenbilir ailesine teşekkürler Herkese sağlıcaklı geziler

Merhaba...

Daha önce İran hakkında araştırma yaparken blog'unuza rast gelmiş ve tüm blog'unuzu bir solukta zevkle okumuştum. Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederim.

İran'a gezi planım bu yaz için var fakat Gürcistan,Ermenistan ve artdından İran yapmak niyetindeyim. Her forumda farklı farklı bilgilerle karşılaşıyorun neyazıkki sizinde yukarıda yazdığınız;

"Motosiklet ile gitmeyi düşünenler Türkiye Turing ve Otomobil Kurumuna 200 USD yatırmaları gerekli bu parayı
Eğer İrandan başka bir ülkeye geçiş yapmadıysanız geri alabiliyorsunuz"

kısmında bir sıkıntı yaşadım :smiley: 200 doları yatıracağımı biliyordum fakat bu geri alma olayının sizin dediğiniz gibi olduğunu ilk defa okuyorum. Bu konuyu biraz daha açarmısınız? Ben en son İran'a girmeyi planlıyorum. Bununla birlikte Gürcistan - Ermenistan - İran rotası hakkında eminim sizden, benim bilmediğim tecrübe ve notlar çıkacaktır. Bu rota üzerinde neler yapmam lazım? (motosiklet sigortası,sınır geçişlerinde yaşanacak olanlar,vize... gibi) Mesela Ermenistan hakkında şunu öğrenmiştim Yeşil pasaporta sınırda vize vermiyor :smiley: artık onu internetten alacağız.

Yeni gezilerinizi ve paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Teşekkürler...

Iğdır daki federasyonu arayarak sordum 200 Dolar teminatın istenildiği zaman geri alınabileceğini, İran'dan başka ülkeye geçilmesinin yada İran'a hiç girilmemesinin bile öneminin olmadığını söyledi. Bakalım seyahatten önce bir daha ararız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri