Yurdışından Çekme Karavan İthali?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kahraman34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,196

kahraman34

Ana Kamp
Yer
ıstanbul /bahcesehır
sevgılı arkadaslarım .....uzun zamandır karavan dunyasını takıp etmekle beraber cok keyıf aldıgım ayrıca yasam stılı halıne getırmeye calıstıgım bu tarzı daha profesyonel yapmak adına ıthal karavan almaya karar verdım.yenı yenı yerlı cekme karavan aldım ,ama mutlu olamadım...gıttıgım kamp alanında ınceledıgım cekme ıthal karavan ıle bızım karavanlar arasında oldukca kalıte dızayn donanım farkı var ...bu konuda ne yapmalım bır turlu karar veremedım ıthal çekme kullanılmamıs cekme karavan almak ıstıyorum..bu konu ıle ılgılı dusunce ve bılgılerınız bana cok yardımcı olacaktır katılımlarınızı beklyorum saygılarımla.

Etiketler
Ynt: Yurdışından Çekme Karavan İthali?

Sn. kahraman34 bildiğim kadarıyla sıfır km. ithal bir çekme karavanı ancak Hymer karavanın temsilciliğini yapan Eltesan firmasında bulabilirsiniz. Ama bu bilgi de kesin değildir. Firma İstanbul'da telefonuna ulaşıp görüşmenizi öneririm. Daha sonra gelişmeleri bizimle paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla...

drares' Alıntı:
Sn. kahraman34 bildiğim kadarıyla sıfır km. ithal bir çekme karavanı ancak Hymer karavanın temsilciliğini yapan Eltesan firmasında bulabilirsiniz. Ama bu bilgi de kesin değildir. Firma İstanbul'da telefonuna ulaşıp görüşmenizi öneririm. Daha sonra gelişmeleri bizimle paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla...
tesekkur ederım konu ıle ılgılı full arastırma ısıne basladım ......sonucları paylasmak uzere saglıcakla kalın..

İthal 2. el çekme karavan için kanunlarımız izin vermiyor diye biliyorum...Sıfır karavan ise mümkün , ancak ona da maddi güç ne derecede yeter bilinmez.
Ancak bildiğim kesin olan şey , çekme karavan ithalatında gümrük vergisi ödenmiyor....Çekme karavanın yurt dışında ki fiyatından o ülkedeki KDV düşülüyor ve çıplak maliyetle Türkiyeye sokuluyor..Burada da bu maliyete hem %18 KDV hem de bir takım harç , pul , fon...vs. gibi ekler biniyor (yaklaşık 3-5000 TL gibi)..

Almanya'dan Hymer sıfır çekme karavan getiren (kendi arabası ile gidip satın alarak..) bir kampçı ile bu sene kaldığım kampingde rastlaştık ve yaptığımız söyleşide
karavanın liste fiyatından %15 indirim yaptırdığını , ek olarak stabilizatör ve diğer bazı mekanik-elektronik ilaveler de monte ettirdiğini , fiyattan orada ki %10 KDV nin düşüldüğünü ve bu maliyetle Türkiyeye getirildiğini , burada da fatura fiyatına %18 KDV ve 3-5000 TL ye yaklaşan bazı ekler getirilerek girişinin yapıldığını duymuştum...Karavan Hymer idi ve tek kelime ile nefisti ....Eklenen mekanizmalarla birlikte maliyetini de 45 000 TL olarak söylemişlerdi...Neredeyse motokaravan fiyatına yani...

Bunun dışında gayri resmi ağızlardan da Bulgaristanın AB üyesi olması dolayısıyla orada ki adını bilmediğim bir kentte bir oto galerisinin Avrupadan getirilen 2 ci el karavanların oto gibi geniş çapta bir faaliyetle çok çok ucuz bir fiyatla satıldığını da duymuştum...Hatta burada ki karavanların yaşlarının 2 ile 5 yaş arasında olup , "muhteşem kalitede" olduğunu da söze eklemişlerdi ...Ama ülkeye giriş izninin olmaması bunu düşünmeye de izin vermiyor...

2 ci el araba sokmaya kanunların izin verip de karavan için izin vermemesi çok tuhaf ,değil mi ? sizce de.

merhabalar'

ben size Ingiltere'den yaziyorum.Yurtdisindan cekme karavan tek basin ithal edilmiyor.Eger araba ile birlikte cekme karavan getirirseniz liste fiati uzerine kdv+otv koyup oderseniz ithal mumkun oluyor. sygilarimla

Merhaba

Kasim 2009da Ingiltere'den araba ile Turkiye'ye gelecegim.Sizlere yardimci olmak ve sizde bana yardim etmek isterseniz yazisalim
.saygilarimla

sulo' Alıntı:
merhabalar'

ben size Ingiltere'den yaziyorum.Yurtdisindan cekme karavan tek basin ithal edilmiyor.Eger araba ile birlikte cekme karavan getirirseniz liste fiati uzerine kdv+otv koyup oderseniz ithal mumkun oluyor. sygilarimla
sn.sulo, araba ile birlikte getirmekten kastettiğiniz, arabayla birlikte ithal etmek mi? yoksa çekip getirmek mi? bir de karavanın liste fiyatı faturasında yazan değeri midir? karavanın yaşı ile ilgili bir sınır var mı?
Vereceğiniz cevaplar içn şimdiden teşekürler...

Arkadaşlar, konu oldukça eski ama Turing ile yaptığım yazışma sonucu bana ilettikleri linkte belirtilen mevzuata göre;

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi http://www.gumruk.gov.tr/tr-TR/yolcuislemleri/OzelKulMahsus/Sayfalar/default.aspx adresinden, açılan sayfanın altındaki linkten de sık sorulan sorular kısmının 18. maddesi;

18- Otomobilim ile birlikte motosikletimi ya da karavanımı getirmek istiyorum. Bu mümkün müdür?

Kişisel kullanıma mahsus kara taşıtınız ile birlikte karavan, motosiklet, yat, bot, jet/ski vb. getirebilirsiniz.

gibi bir bilgiye ulaştım, sıfır ya da 2. el gibi bir detay yok kayıtlarda, konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşların paylaşımlarını bekleriz. Ayrıca çift vatandaşlığı olanların durumu ile ilgili bir farklılık da var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Burada benim anladigim kadari ile bu sorular kismi yazilirken soyle dusunulmus;

yurt disinda 24 aydan fazla yasayarak Turkiye'ye kesin donus yapmak isteyen yada belli bir sureligine Turkiye'ye giris cikis yapacak insanlarin Turkiye'ye kendi araclarini sokacaklari dusunulerek, "aracim ile birlikte, cekem karavanimi getirebilirmiyim?" sorusu sorulmus. Yani benim anladigim bu madde yurt disindan kesin donus yapacak turk vatandaslari, kisa sureli Turkiye'ye gelen yabanci yada cifte vatandaslarimiz icin.

Burada muamma olan kisim kendi aracimizla gidip istedigimiz karavani takip, cekip getirip getiremeyecegimiz?. Mantiken OTV+KDV+gumruk islem ucretlerini (pul vs. vs.) odedikten sonra 0 km karavani kendiniz getirebilirsiniz. Cunku sonuca ilk basta karavani gumrukte birakip islemlerini yapip, gerekli ucretleri odedikten sonra teslim alacaksiniz. Bu durumda kargo ile bir farki olmadigi icin "0" km cekme karavan getirebilirsiniz. Ama vergilendirmek icin faturaya ihtiyac oldugundan dolayi ikinci el karavan getiremezsiniz. Dikkat ederseniz oto ithalatindada sadece "0" km araclarin ithalatina izin verilir. Ikinci el araclari sadece yurt disinda 24 aydan fazla yasamis Turk vatandaslarinin getirmesine izin verilir. Cunku onlarin sahsi mali sayilir. Bununla ilgili bir baslik acmistim onceden. Gumruk vergisi odemeden, sadece otv ve kdv odeyerek getirebilirler.

Bence yurt disindan ikinci el cekme karavan getirmek icin en akillica cozum, yurt disinda 24 aydan fazla kalmis ve Turkiye'ye kesin donus yapacak birini bulmaniz (tabii kendi aracini Turkiye'ye getiriyor olmasi gerekli) ve istediniz karavani alip onun arkasina takmaniz. Normalde gumrukten sokulan araclarin sanirim 1 sene satisini yapamiyorsunuz fakat karavanda plaka vs. olmadigi icin gonul rahatligi ile alip kullanabilirsiniz.

Yukardaki yontem kanunlarin etrafindan dolasilabileceginin ornegi fakat, bulunmasi dusuk bir ihtimal ve stresli bir surec bence. Eger "0"km yurt disi ithal karavan alacak gucunuz yoksa en guzeli imkanlar cercevesinde Turkiye'dekilerin en iyisini bulup almak olacaktir. :smiley:

Benim eşim çift pasaportlu,hem İngiliz hem de Türk vatandaşı.Bu durumda biz yurt dışından karavan getirip TC plakası alabilirmiyiz?Eğer bu mümkünse ne oranda vergi öderiz?

Burada sanirim ozel bir durum var idi. Hangi esin yani hangi cinsiyetin turk vantandasi olduguna gore degisiyor diye biliyorum. Bu yuzden kanunnameyi bulup okumaniz size daha cok yardimci olur.

yurtdışından sıfır karavan getirmek için türküye firmaları çok fahişesi fiyatlar istiyor. Aydos karavan fotoğraftaki karavan için 10 bin avro isyiyor niewiadow matkap karavan

IMG 20161128 WA0027

knaus ve adria başta olmak üzere euro bazında neredeyse avrupa satış fiyatına şuan türkiyede çekme ithal karavanlar mevcut diye biliyorum.(fiyat farkı olanlarda % 10 farkla bana göre oldukca ii).
Yanlış ise lütfen düzeltin.

Sent from my iPad using Tapatalk

knaus ve adria başta olmak üzere euro bazında neredeyse avrupa satış fiyatına şuan türkiyede çekme ithal karavanlar mevcut diye biliyorum.
Bizdeki satış fiyatları, dışarıdaki görünen liste fiyatlarından daha pahalı.
1- Bayi olduğunuz zaman satış miktarına göre tahminim enaz %20 indirim alırsınız.
Yani onlardaki gösterilen liste fiyatının altında alıyorlar.
2- Orada kdv ödemiyorlar, KDV yi gümrükte ödüyorlar.
Ona rağmen sanki orada da kdv li fiyattan almışlar gibi, burada fiyatlarına ayrıca KDV bindiriyorlar.

Bence adet başına tatlı karlar ile satıyorlar.
Satış miktarları artarsa, € bazında daha az fiyatla satarak, totalde karlarını arttırırlar.
Bence ana konu yıllık satış miktarlarının çok az oluşu.
Tahminim her iki firmanın yıl boyunca satışları 50 adeti bulmuyordur.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR