Yurt Dışında Karavan Atık Su Boşaltım İstasyonları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enverdede Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,926

enverdede

Zirve
Yer
istanbul
Arkadaşlar ..daha önce topik açılmışmıydı bilemiyorum ancak ,geçen ay yapmış olduğumuz İtalya gezisinden bazı fotoları paylaşmak istiyor,Ülkemizde bulunan benzin istasyonlarına örnek olmasını umut ediyorum.

IMG 5935

IMG 5937

IMG 5940

IMG 5942

Etiketler
Ynt: Yurt Dışında Karavan Atık Su Boşaltım İstasyonları

siz depoyu boşaltmaya başladığınızda,otomatik olarak yanlardan temiz su gelip atık suyunuzu kanala götürüyor,bu görünenlerde portatif tuvalet boşaltma ünitesi

IMG 5946

IMG 5948

keskint' Alıntı:
Enverbey Resimler açılmıyor mümkünse özelden bana bu resimleri gönderebilirmisiniz mümkünse orjinal boyutta
mail adresim
sureyyakeskinciftligi@gmail.com
becerbildiysem gönderdim :D
garanti olsun diye bu mesajada iki adet ekliyorum

IMG 5935

IMG 5940

IMG 5948

Enverbey çok teşekkür ediyorum ilginize bu bilgiyi ben gittiğimtümkaravan kampları ve tanıdığımana yollardaki benzin istasyonlarına paylaşacağım belki bazıları kurar yada akkıllarında böyle bir sistem kalır umarım.

keskint' Alıntı:
Enverbey çok teşekkür ediyorum ilginize bu bilgiyi ben gittiğimtümkaravan kampları ve tanıdığımana yollardaki benzin istasyonlarına paylaşacağım belki bazıları kurar yada akkıllarında böyle bir sistem kalır umarım.

yola çıkmadan bu tür yerlerin varlığından haberdardım,konuyu konuştuğum bir arkadaşım bir benzin şirketi genel müdürlüğünde yetkili bir arkadaşı olduğunu,konuyu anlatabilmek için birkaç foto çekmemi istemişti,onun kanalıylada bir takım girişimler olacak,inşallah olumlu bir şeyler çıkar..

enverdede' Alıntı:
yola çıkmadan bu tür yerlerin varlığından haberdardım,konuyu konuştuğum bir arkadaşım bir benzin şirketi genel müdürlüğünde yetkili bir arkadaşı olduğunu,konuyu anlatabilmek için birkaç foto çekmemi istemişti,onun kanalıylada bir takım girişimler olacak,inşallah olumlu bir şeyler çıkar..
Ben bu gün maille karayolları otoban isletmeleri md. lüğüne shell, Bp, Total firmalarına yazdım. Belki bir fikir oluşturup bu güzel hizmeti de bizler için sağlarlar inşallah

becerbildiysem gönderdim :D
garanti olsun diye bu mesajada iki adet ekliyorum

Ekli dosyayı görüntüle 397466

Ekli dosyayı görüntüle 397467

Ekli dosyayı görüntüle 397468

Merhaba.. ben kiralık karavan ile ilk kez (8 gündür) yollardayım..

Bu araçta süper bir sistem var.. vakum+ sifon suyu+ parçalayıcı + pompa sistemi var.. ama maalesef, tüm wc,lavabo, duş aynı tanka toplanıyor..

Tr de hemen hemen tüm opetlerde 1₺ ile çalışan oto yıkamalar var.. 1₺ köpük, 1₺ basınçlı su veriyorlar 2 dakikalığına..

Kısacası, ben oto yıkamanın mazgalına dikkatle yanaşıp pompa ile atık suyunu mazgala döküyorum.. sonra da 2₺ ile hem biraz karavanı yıkıyorum hem de kanaldaki atık suyun hızlı tahliyesini sağlıyorum..

Hemen hemen sizin görsellerdeki durum tr de söz konusu yani :smiley: sadece kibar bir tavırla ve mutlaka benzin su vs alışverişi yaparak sormak gerekiyor ilgiliye..

D2447260 F0E9 49EE 9F52 F73D712C19CD

D71F6205 4565 456F B7F7 C44CB4CFDC89

.

Gaitanın, ondan 5-6 misli gri kullanım suyu ile beraber depo edilmesi, boşaltılmalarında onun tümden tuvalet artığı olarak düşünülmesini gerektirmekte.

Halbuki ilaçsız tuvalet kasetinin normal tuvaletlerde boşaltılabilme kolaylığı hatta üç güne kadar kimyasallarla muhafazası, olumsuz tarafları daha az olan gri suyun uygun boşaltılabilme özellikleri ile birleşince, karavancılığın oturduğu ülkelerde bu tarz, standart karakterine ulaşmış durumda.
Bu ülkelerde hiçbir üretici karavanlarında tersine bir üretim yapmadığı gibi, konaklama yerleri de genellikle bu duruma uygun yapı göstermekteler.

Üstelik;
* Avrupa’da önemli bir yüzdeyle, sokak mazgalları sadece yağmur suyu kanallarına açılmakta ve dolayısıyla arıtma sistemlerini rahatlatmaktalar.

* Modern oto yıkama yerleri böcek, yağ ve tuz filtreleme sistemleriyle çalışmakta. Ayni su, durulama hariç tekrar kullanılmakta.

Üç sene kadar evvel kuzey İtalya’da Garda gölü kıyısındaki bir kampingde, tuvalet kasetini gri su mazgalına boşaltan bir karavancı için polis çağrıldığına şahit oldum.

Bazen pratikte doğru olsa da “nasıl olsa ayni yere gidiyorlar” tarzı düşüncenin, çöpleri ayırma kültürünün daha tam oturmadığı ülkelerde karşılık bulması ise yadırganmamalı...

Gaitayı kimyasız olsa bile toprağa gömme düşüncesi ise, özel hatta kamu mülkiyetlerine farklı baktığımızın diğer bir göstergesi olmalı ?

Not
Metin; Kasetli Porftatif Tuvaleti Maceratör Sisteme Çevirmek Istiyorum başlığından tekrardır.

.

Son düzenleme:

Portekiz'e yolunuz duserse Intermarchè supermarket zincirini oneririm.
Karavan dostu marketler, cogu buyuk Intermarchè ucretsiz atik su bosaltim, kimyasal tuvalet bosaltim, icme suyu ve kullanma suyu bulunan bir alana sahip. Buralarda rutininizi tamamlayip, 4 euroya camasirlarinizi yikayip, 1.5 euroya kuruturken de alisverisinizi yapiyorsunuz, cikarken de 50-60 cent`e kahvenizi icip ayriliyorsunuz. :smiley:

.

Gaitanın, ondan 5-6 misli gri kullanım suyu ile beraber depo edilmesi, boşaltılmalarında onun tümden tuvalet artığı olarak düşünülmesini gerektirmekte.

Halbuki ilaçsız tuvalet kasetinin normal tuvaletlerde boşaltılabilme kolaylığı hatta üç güne kadar kimyasallarla muhafazası, olumsuz tarafları daha az olan gri suyun uygun boşaltılabilme özellikleri ile birleşince, karavancılığın oturduğu ülkelerde bu tarz, standart karakterine ulaşmış durumda.
Bu ülkelerde hiçbir üretici karavanlarında tersine bir üretim yapmadığı gibi, konaklama yerleri de genellikle bu duruma uygun yapı göstermekteler.

Üstelik;
* Avrupa’da önemli bir yüzdeyle, sokak mazgalları sadece yağmur suyu kanallarına açılmakta ve dolayısıyla arıtma sistemlerini rahatlatmaktalar.

* Modern oto yıkama yerleri böcek, yağ ve tuz filtreleme sistemleriyle çalışmakta. Ayni su, durulama hariç tekrar kullanılmakta.

Üç sene kadar evvel kuzey İtalya’da Garda gölü kıyısındaki bir kampingde, tuvalet kasetini gri su mazgalına boşaltan bir karavancı için polis çağrıldığına şahit oldum.

Bazen pratikte doğru olsa da “nasıl olsa ayni yere gidiyorlar” tarzı düşüncenin, çöpleri ayırma kültürünün daha tam oturmadığı ülkelerde karşılık bulması ise yadırganmamalı...

Gaitayı kimyasız olsa bile toprağa gömme düşüncesi ise, özel hatta kamu mülkiyetlerine farklı baktığımızın diğer bir göstergesi olmalı ?

Not
Metin; Kasetli Porftatif Tuvaleti Maceratör Sisteme Çevirmek Istiyorum başlığından tekrardır.

.

Birçok başlıkta tartışmalarınızı fikirlerinizi okuyorum yazılarınıza emeğinize teşekkür ederim.
Şehirmerkezlerini bilemem ama şehirlerarası hiçbir yerde hiçbir istasyonun arıtma yapıp suyu tekrar kullandığını düşünmüyorum. Arıtma sistemi pahalı bir sistem. Bunun için geniş bir alana ihtiyaç var. Arıtmada kullanılan pahalı kimyasallar da işin başka yönü.
Çoğu benzinlikte artezyen kuyu vardır. Kuyu olmayanlar da tanker ile su alıyorlardır. Memleketimizde büyük şehirler de su pahalı birşey olsa da kırsal kesimde gayet uygun fiyatlı. İstanbul da 1 tanker suyu 180₺ ye alırken şehirlerarası yerde mesafe çok uzamadıktan sonra bu rakam 120₺ ye kadar düşer.

Durum böyleyken gri su ve siyah su depoları ayrı olan bir karavanın benzinlikte araç yıkama yağlama yerinde ızgaraların Üzerine gelip siyah suyu boşaltmasının sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

41 feet motoryatım var zaten. Yeni merak karavan. Doğru olanı yapmak 1 kerede işi bitirmek için uğraşıyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Merhaba, karavanda az tecrübeli ama çok araştırmış ve karavansız da olsa, çok gezmiş birinin tavsiyesine ne kadar ihtiyacınız var bilemiyorum.. :smiley: belki lazım olur diye özet geçeyim yine de..

- Avrupa’da gezecekseniz, kasetli sistem şart oğlu şart maalesef.. (ya da 10-15 m. gırtlak hortum ile deşarj yapma imkanını zorlayacaksınız. Anladığım kadarıyla, bu bile çoğu yerde mümkün değil.. hemen herkes “kabin valizi” ile yükünü yanında taşıyor:smiley: )

- TR de gezecekseniz, bence kasetli sisteme gerek yok.. Birçok benzin istasyonunda, bu işi yukarda anlattığım gibi (forum üyelerinin bir çoğunun aksi görüşlerine rağmen) gayet güzel şekilde çözebiliyorsunuz..

- Amerika’da (florida ve california’yı biliyorum) ise kasetli sistem yok, gördüklerimin hepsi pompalı.. Adamlar işin pratiğini yapıyorlar.. Kampın zemininde, o iş için tasarlanmış bir depo kapağı var.. Aracı o deponun üstüne getiriyorsunuz.. Bir düğme ile işi bitirip devam ediyorsunuz..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR