Yurt İçi Amatör Görüşmeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan korsaniso Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,612

Etiketler
Ynt: Yurt İçi Amatör Görüşmeler

Selamlar,
amator B sınıf telsiz lisansı olanlar VHF/UHF (144MHz , 440Mhz) , A sınıfı olanlar ilave olarak HF yapabiliyorlar. Lisansız olarak ise ancak PMR (sanırım 460MHz civarında, 0.5Watt sınırlı) , CB (27MHz, 5Watt sınırlı) telsiz kullanılabiliyor.. iyi günler dilerim, reha

kardeş eğer radyo amatörü isen Türkiye radyo amatörleri cemiyeti sitesine girerek şehirlerde kullanınlar role kanalları var.oradan da takip edebilrisin.

Amatör Telsizciler(Radyo Amatörleri) Yurt içi görüşmelerini HF(Kısa dalga) bandında 7092 KHz de yaparlar. Bu Frekansta mutlaka birileri vardır. Bu frekansı B sınıfı amatörler de kullanabilir. Ayrıca Lokal görüşmeler VHF veya UHF bantlarında çalışan ve yüksek noktalara kurulan tekrarlayıcı istasyonlar(Röle) ler ile yapılır. Örneğin ben KARS ilinde ikamet ediyorum ve TRAC kars şubesi başkanlığını da yapıyorum. Kars'ta 439.400 MHz de çalışan bir UHF röle kurduk ve bunu Erzurum Palandöken dağında bulunan 145.775 rölesine bir VHF cihazla bağladık. Şu durumda Kars ile Erzurum arasında karşılıklı el telsiziyle rahatça görüşülebilmektedir. Yakın bir zamanda bu sisteme Ardahan ve başka iller dahil edilecektir.

73
TA9J
İsmail Çakmak

TA9J' Alıntı:
Amatör Telsizciler(Radyo Amatörleri) Yurt içi görüşmelerini HF(Kısa dalga) bandında 7092 KHz de yaparlar. Bu Frekansta mutlaka birileri vardır. Bu frekansı B sınıfı amatörler de kullanabilir. Ayrıca Lokal görüşmeler VHF veya UHF bantlarında çalışan ve yüksek noktalara kurulan tekrarlayıcı istasyonlar(Röle) ler ile yapılır. Örneğin ben KARS ilinde ikamet ediyorum ve TRAC kars şubesi başkanlığını da yapıyorum. Kars'ta 439.400 MHz de çalışan bir UHF röle kurduk ve bunu Erzurum Palandöken dağında bulunan 145.775 rölesine bir VHF cihazla bağladık. Şu durumda Kars ile Erzurum arasında karşılıklı el telsiziyle rahatça görüşülebilmektedir. Yakın bir zamanda bu sisteme Ardahan ve başka iller dahil edilecektir.

73
TA9J
İsmail Çakmak

helal olsun..tebrik ederim..el telsizleriyle bile görüşme yaptırabildiğiniz için..

73

TA9J' Alıntı:

73
TA9J
İsmail Çakmak

BAŞKANIM 73'LER ELLERİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK GÜZEL ÇALIŞMA OLMUŞ.SİVAS'TAN SELAMLAR YAKINDA SİVAS'TA DA ÇALIŞAM YAPACAĞIZ ANKARA'DAN MANDALA BASAN BİR AMATÖR ERZURUM HATTA KARS KADAR GÖRÜŞME İMKANI SAĞLAYACAĞIZ

TA9J' Alıntı:

73
TA9J
İsmail Çakmak

İsmail bey insallah tanısma fırsatı yakalarız bır gün çalışmalarınız cok güzel fakat şu ardahan iline bir el atsanız artık diyecem biz 2009 /kasım ayında sınava girecegiz bu zaman kadar hep erteledık memurluk tayın şimdi ardahana cıktı burda radyo amatörlüğünü yaygınlaştırmak istiyoruz bir grup arkadaş ile birlikte kasım sınavlarına hazırlık içerisindeyiz fakat ardahanda hiç bir amatör frekansı duyamıyoruz arkadaşlara anlatıyoruz fakat yetrlı gelmıyor abı su kanalı aç bır dınleyelım dıyorlar fkat boş ama bukonuda Erzurum radyo amatörlerı dernegınden buyuk destek var bır çalışma başlatmışlar ardahan için bir abimizden bahsetti msnde TB2NMR arkadasımız kısazamanda bır çalışma olacagından bugun bır gorusme sınyalı yakaladık kısaydı ama bızı umutlandırdı 145,400 den kısa bır gorusme oldu dedık glıba çalışma basladı 06.092009 saat 21:00 cıvarıydı ınşallah kasımdan sonra sesımızı duyurmak uzere hoşca kalın allaha emanet olun 73

TA9J' Alıntı:

73
TA9J
İsmail Çakmak

Sevgili Hocam internette biraz arastırınca sizi tanıma fırsatı yakaladık ama keşke ardahana geldiğinizde görüşme fırsatımız olsaydı evet erzurum rady amatörlerınden gelen bilgi üzerine çalışmalarınızı yapmısınız öncelıkle ellerınıze saglık emegi gecenlere sonsuz tesekurler

TRAC Kars Şubesi tarafından Ardahan'a VHF bandı (145.400 MHz.) - UHF bandı (439.400 MHz. RX - 431.800 MHz. TX - Ton: 88.5) link kurulmuştur. Bu sistem sayesinde Ardahan ilinden Kars ve Erzurum illeri ile görüşme yapılabilmektedir. 06 Eylül Pazar günü TRAC Kars şubesi Başkanı TA9J İsmail Çakmak, Oktay PAHSA, Nazım ARAS, Ardahan Vali Yardımcısı Alper BALCI, Fırat ÖRS (TB9CNP) ve Kemal KAYATÜRK (TB9CMO) Şahinbey Tepesi'nde bu çalışmayı yürütmüşlerdir.

Ardahan - Kars - Erzurum arasında görüşme yapılabilen ve TA9A tarafından "Amatörcell" olarak adlandırılan bu sistemin frekansları aşağıdaki gibidir. Bu link ve rölelerden herhangi birinden yaptığınız görüş aşağıdaki illerden duyulabilecektir.

- Ardahan : 145.400 MHz.
- Kars : 439.400 MHz, - 7.6 MHz Shift, 88.5 CTSS Ton
- Erzurum : 145.775 MHz, -600 Shift, 88.5 CTSS Ton.

Çok güzel bir çalışma

Öncelikle merhabalar, Amatör telsizciliğe ve bize ilginizden dolayı teşekkürler. Benim işlerim çok yoğun. Çok az fırsatımız oluyor. Bu yıl 11 gün yıllık izin kullanabildim. Çok kıt imakanlarla daha çok kendi imaknalarımızı kullanarak bu faaliyetlerimizi yapıyoruz. TRAC Kars şubesi üyelerinin bir kısmının verdiği aidatlarla bunları başardık. Eksik mazlemeleri de istasyonumdan aldım. Ardahan'a gelişimiz ve 2300 m rakımlı Şahinbey tepesine çıkmamız bir oldu. Bazı teknik aksaklıklar yaşadık. İftara yakın Ardahan'daydık. Polis evinde iftarımızı açtık. 08:00 gibi Ardahan'dan ayrıldık. İftar sofrasında neredeyse uyuyacaktım. Bu hafta sonu AÖF sınavları vardı onları yaptık. Pazar öğleden sonra sınavım yoktu Ardahan link'i için çalışmayı yaptık. Hem VHF hem de UHF antenimiz iyi değil. Muhtemelen hafta sonu her iki anteni de değiştirmeye gelebiliriz. Bu arad yolda yürürken sağa sola bakın anten vs bulursanız almayı unutmayın. Ayrıca şurada burada anten vs malzeme varsa bir kenara koymayı ve bize vermeyi ihmal etmeyin. Derneğimize de üye olarak katkı sağlayabilirsiniz. Allah şididen hayır ve hasenatınızı kabul etsin.

TA9J' Alıntı:
Öncelikle merhabalar, Amatör telsizciliğe ve bize ilginizden dolayı teşekkürler. Benim işlerim çok yoğun. Çok az fırsatımız oluyor. Bu yıl 11 gün yıllık izin kullanabildim. Çok kıt imakanlarla daha çok kendi imaknalarımızı kullanarak bu faaliyetlerimizi yapıyoruz. TRAC Kars şubesi üyelerinin bir kısmının verdiği aidatlarla bunları başardık. Eksik mazlemeleri de istasyonumdan aldım. Ardahan'a gelişimiz ve 2300 m rakımlı Şahinbey tepesine çıkmamız bir oldu. Bazı teknik aksaklıklar yaşadık. İftara yakın Ardahan'daydık. Polis evinde iftarımızı açtık. 08:00 gibi Ardahan'dan ayrıldık. İftar sofrasında neredeyse uyuyacaktım. Bu hafta sonu AÖF sınavları vardı onları yaptık. Pazar öğleden sonra sınavım yoktu Ardahan link'i için çalışmayı yaptık. Hem VHF hem de UHF antenimiz iyi değil. Muhtemelen hafta sonu her iki anteni de değiştirmeye gelebiliriz. Bu arad yolda yürürken sağa sola bakın anten vs bulursanız almayı unutmayın. Ayrıca şurada burada anten vs malzeme varsa bir kenara koymayı ve bize vermeyi ihmal etmeyin. Derneğimize de üye olarak katkı sağlayabilirsiniz. Allah şididen hayır ve hasenatınızı kabul etsin.

Ozaman bu hafta sonu ıftarda polis evinde beraberız inşallah görüşmek üzere saglıçakla kalın

TA9J' Alıntı:
Öncelikle çalısmalarınızdan dolayı sizi ve tüm ekibi tebrik ederim sayın hocam. 10 yıla yakın sürem Iğdır Kars Ardahan Erzurum bölgesinde gecti.Amatör frekanslar bostu odönemlerde bizde cb halk bandından yurt içi görüşmee yapmaya calısıyorsuk .şimdi buralarda böyle çalısma olunca inanın cok sevindim umarim tüm bölgede bütün amatör frekanslar qrv olur bizlerde o bölgeye geldiğimizde cağrılarımızı yaparız.Eğer Hocam bu calısmalarınızı ığdır içinde düşünürseniz sanırmı ordada bir iki amatör arkadas vardı Amatörlüğü sevdirmek yaygınlastırmak adına çalısmalarınızda basarılar dilerim kolay gelsin.73

Merhaba Arkadaşlar TB2NMN Serkan Tut Düzce istasyonuyum 17 09 2009 akşamı Düzce de Çevre illerden gelen arkadaşlarımıza
İftar davetimiz olacaktır. Sizleride aramızda görmek isteriz 0 532 440 81 81 Telefonum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri