Yurtdışında Ücretsiz Otopark

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan teciman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,979

teciman

Ana Kamp
Yer
izmir
Herkese merhaba,
2017 yılı haziran ortalarından itibaren Almanya Karaormanlar bölgesi ve çevresini Volkswagen Transporter aracımızla gezmek istiyoruz. Türkiye'deki gezilerimiz sırasında şehir merkezindeki bulduğumuz ücretsiz otoparklara veya alışveriş merkezlerinin müsait olanının otoparkına aracımızı bırakıp bisikletimizle şehir içinde görülecek yerleri geziyorduk.
Aracımzıla ilk defa yurtdışına çıkacağımız için yine bu şekliyle şehirlerin merkezi yerlerini bisikletlerimizle gezmek istiyoruz. ( 10 km çapındaki yerler için ) Otopark için ekstradan bir ücret ödememek adına hemen her şehirde bulunan alışveriş merkezi ( örneğin Lidl, Aldi vs.) otoparklarını gün içerisinde 3-4 saat aracımızı bırakıp veya müsait olduğunda geceleme için bu tür yerleri kullanabilir miyiz ? Veya başka bir çözüm olabilir mi ? İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
otopark
Almanya’nın hemen bütün şehir merkezlerinde araç parketmek ücretli ve zaman sınırlı. Lidl, Aldi ve benzer alış veriş yerlerinin park yerlerinde de park süresini sınırlayan levhalar var. Şehir merkezlerinin dışında ücretsiz ve park süresi kısıtlanmayan yerler (caddeler) bulmak mümkün. Ben benzer durumlarda park yeri ararken şehir merkezine yakın, yüksek binaların bulunmadığı, çoğunlukla evlerin bahçe içinde olduğu caddeleri seçerim. Buralar ayrıca daha güvencelidir.

Son düzenleme:

Küçük belediyelerde sokak ve caddelerde ücretlendirme olmayan park alanları bulmak mümkün. Diğer park etmiş araçların ön camlarına ve torpido üstlerine göz gezdirin. Herhangi bir otopark fişi ya da benzeri bir işaret yoksa park edebilirsiniz. Not: Almanya şehir içinde ücretli otoparkların cehennemi, şehir dışında ise ücretsiz otoparkların cennetidir.

Almanya’tenın hemen bütün şehir merkezlerinde araç parketmek ücretli ve zaman sınırlı. Lidl, Aldi ve benzer alış veriş yerlerinin park yerlerinde de park süresini sınırlayan levhalar var. Şehir merkezlerinin dışında ücretsiz ve park süresi kısıtlanmayan yerler (caddeler) bulmak mümkün. Ben benzer durumlarda park yeri ararken şehir merkezine yakın, yüksek binaların bulunmadığı, çoğunlukla evlerin bahçe içinde olduğu caddeleri seçerim. Buralar ayrıca daha güvencelidir.

Herkese merhaba,
2017 yılı haziran ortalarından itibaren Almanya Karaormanlar bölgesi ve çevresini Volkswagen Transporter aracımızla gezmek istiyoruz. Türkiye'deki gezilerimiz sırasında şehir merkezindeki bulduğumuz ücretsiz otoparklara veya alışveriş merkezlerinin müsait olanının otoparkına aracımızı bırakıp bisikletimizle şehir içinde görülecek yerleri geziyorduk.
Aracımzıla ilk defa yurtdışına çıkacağımız için yine bu şekliyle şehirlerin merkezi yerlerini bisikletlerimizle gezmek istiyoruz. ( 10 km çapındaki yerler için ) Otopark için ekstradan bir ücret ödememek adına hemen her şehirde bulunan alışveriş merkezi ( örneğin Lidl, Aldi vs.) otoparklarını gün içerisinde 3-4 saat aracımızı bırakıp veya müsait olduğunda geceleme için bu tür yerleri kullanabilir miyiz ? Veya başka bir çözüm olabilir mi ? İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Günaydın Teciman bey

Bende 2017 haziran gibi Balkanlar ve Avusturya turu düşünüyorum.Benimde T-4 karavanım var.Sizin sorunuza en iyi bilgiyi Karavan kulubü kurucusu Halil bey verir.Kendisi ALmanya da yaşıyor ve her yaz Türkiye ye geliyor.nezih-kasar@hotmail.com adresinden mail atabilirseniz daha detaylı görüşebiliriz.

Yukarıdaki web sayfasında maalesef yok. :confused:

Fakat buradan 7.000.000 üzeri çeşitli POI lara ulaşabilirsiniz.

www.poiplaza.com/index.php?p=co

Sizin icin en önemli adres ise aşağıda. ( Google dan türkce tercümesi fena değil )

www.car-parking.eu
Akdeniz45 kullanıcısı abimizin verdiği Motorhome Parkings and Campsites in Europe | Campercontact adresini incelediğimde her türlü bilgiye ulaşmak mümkün görünüyor.

Adreste açılan sayfa üzerinde istediğim ülkeyi işaretledikten sonra sol tarafta bulunan filitrelerden free işaretlediğimde aşağıdaki gibi sonuçlar veriyor.
yine şeçilen park sayfasında bulunan koordinatlarıda kontrol ettim tam yerini verdiği gibi sokak görüntüsünden park etmiş karavanları görebiliyorsun.

Sizin önerdiğiniz www.car-parking.eu adresini de inceledim avrupa şehirlerde park kurallarını açıklayan değerli bir bilgi.

Cretsiz park

İnternet sitelerini ben de kaydettim.Ben de karavanı iki üç hafta bırakıp dönüp sonrasında tekrar alıp gezeceğim park yerleri bakıyorum.Bir yer aylık 70 Euro dedi Köln civarı.Ama bence en sağlıklısı tanıdık vasıtası ile bulmak.Sokaklar güvenli gelmiyor.Bu sene Düsseldorf Neuss da İbis otelde kaldım.Şehir dışında karavan koyacak çok yer vardı.Hatta burada bırakılır demiştim karavan.Ta ki otelin kahvaltı salonundan arkadaşımın çantası çalınana kadar.Adamlar beş saniyede girip çalıp kaçmışlar araç ile.Dışarıda park çok riskli geliyor artık bana

İnternet sitelerini ben de kaydettim.Ben de karavanı iki üç hafta bırakıp dönüp sonrasında tekrar alıp gezeceğim park yerleri bakıyorum.Bir yer aylık 70 Euro dedi Köln civarı.Ama bence en sağlıklısı tanıdık vasıtası ile bulmak.Sokaklar güvenli gelmiyor.Bu sene Düsseldorf Neuss da İbis otelde kaldım.Şehir dışında karavan koyacak çok yer vardı.Hatta burada bırakılır demiştim karavan.Ta ki otelin kahvaltı salonundan arkadaşımın çantası çalınana kadar.Adamlar beş saniyede girip çalıp kaçmışlar araç ile.Dışarıda park çok riskli geliyor artık bana

@Goldwingerr :smiley:
Yabancı plakalı aracınızı bırakın sokakta bence kamp yerlerinde bile bırakmayın. Size en uygunu yeterli sayıları ile sakin ve güvenli çiftlikler olmalı. Park yeri olarak çiftlik evinin bahçesi hatta ambarları kullanılıyor.

Havaalanına kolay ve ucuz ulaşım ile otel gecelemesi gerektirmeyen uçuş saatleri de dikkat edilecek diğer noktalar kanımca..

Son düzenleme:

Karavan veya Camper'i bırakmak için , şehirdışı küçük oteller veya tatil evleri uygun olabilir . Özellikle sezon-dışı dönemlerde (her coğrafya'nın sezonu farklı olduğunu varsayarsak) otel boş boş dururken , bahçesinde birkaç karavana park ettirerek para kazanmak isteyenler olacaktır . Şehir merkezine ulaşımı olan(metro-otobüs) banliyö ve komşu köylerdeki konaklama tesisleri ile konuyla ilgili iletişime geçmeyi bir öneri olarak kabul etmenizi dilerim . Tüm booking sitelerinde (Booking,airbnb,trivago vb) otel iletişim bilgileri var , bunlardan faydalanmak mümkün .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR